Trvalá „čínská růže“: syrský ibišek na otevřeném prostranství

Jihovýchodní Asie a Blízký východ jsou domovem ibišku.Nyní se tyto hojně kvetoucí rostliny, příbuzní sladu, pěstují jak v místnosti, tak v zahradní kultuře.Ibišek, nazývaný také čínské růže, jsou teplomilné rostliny.

Na otevřeném terénu uprostřed prostředního pruhu můžehibernace syrský ibišek nebo strom připomínat- vysoký keř s jasně zeleným listím a bílými, růžovými a fialovými květy jednoduchého nebo dvojitého tvaru, které se v létě přátelsky otevřou a znovu a znovu se objevují.znovu do pozdního podzimu.

Výsadba stromů a péče o ibišek


Osvětlení a teplota

Sýr potřebujeslunné a teplé místo , uzavřené před průvanem (při přistání v kontejneru) a před silným větrem (na otevřeném prostranství).

V pokojové kultuře jsou pro něj pokoje s jižními okny optimální.V létě se ibišek dobře vyvíjí na balkóně.

Složení půdy, výsadba, přesazování

Při výsadbě na místěje vykopána díra pro sazenice dvakrát tak velká, než je její kořenový systém.Na dno je umístěna cihlová nebo keramická bojová vrstva o tloušťce 15 cm, na vrchol se nalije deset centimetrová vrstva písku, potom je kompost o tloušťce 15 cm a nahoře je stejná vrstva písku.Půda vytěženádíry smíchané s rašelinou a pískem: dva objemy půdy, čtyři objemy rašeliny, jeden objem písku.Výsledná směs je pokryta sazenicemi kořenů umístěnými v výsadbové jámě.Ve výsledku by měl být kořenový krkstěží zakrytý. Sazenina je hlíza, která vytváří široký otvor pro vlhkost.Zalévá se na něj a po absorpci vlhkosti se vybrání vyrovná a usne se zemí.

Je-li výsadba podzimní, oblast kmene je pokryta mulčem (spadané listí, větve, sláma) a kmeny jsou chráněny smrkovými větvemi.

Při výsadběv nádobějsou splněny stejné podmínky: povinná drenáž, volná úrodná půda.Na dně hrnce je nutná vrstva expandovaného jílu nebo jemných oblázků.Jako optimální půda se pro okrasné keře používá hotová směs nebo se pěstební substrát skládá z trávníku a listové půdy, stejně jako humusu ve stejném množství s přídavkem vláknité rašeliny, sypkého písku a „léčitele“ - dřevěného uhlí.

Mladé rostliny se transplantují ročně, zralé rostliny po roce nebo dvou.

Zalévání

V teplejších měsícíchna místěpotřebujetepravidelné , , protože povrch půdy schne ], zalévání měkkou vodou.V případě sucha bude třeba keř každý den zalévat.

Vtubové kultuřese k pravidelnému letnímu zalévání přidává pravidelnésystematické stříkáníměkkou vodou při pokojové teplotě.

Krmení

Na otevřeném prostranství ,v létěje vyžadováno hnojení hnojivem dvakrát měsíčně pomocívysoký obsahfosforuana začátku podzimu , pro pomoc přezimování keřů je nutné přidatpotašováhnojiva.

„Sýřané“v kontejneruvje období jaro-létokrmenokaždých 10 dníminerálními komplexy určenými pro okrasné a kvetoucí keře. Na jařeje užitečné zvýšit obsahdusíkuav létě-draslík a fosfor .Užitečné alternativní použití organických a minerálních obvazů.Na podzim a v zimě se nekrmují.

Růst a prořezávání

Hibiscus dobře snáší „stříhání“ 3-4krát ročně.Oříznuté výhonky lze použít k očkování a množení řízků.

Postupným prořezáváním terče lze tento keř přeměnit na půvabný strom s hustou korunou a hojným letním kvetením.

„Sýrský“žije za vhodných podmínek 20 a více let .

Je nutné oříznout ibišek.Oříznutítvoříkompaktní krásnoukorunu .Kromě toho podporuje hojnostkvetení , protože pupeny se aktivně vytvářejí na mladých výhoncích.Kromě tohou otevřené rostlinyje nezbytnéjarní prořezávání , protožesanitárníopatření, které odstraňuje výhonky zasažené zimními mrazy.

Kvetení

Dobře udržovaná, řádně oříznutá rostlinakvete po dlouhou dobu - v létě i na podzim .Jediný květ má krátkou životnost, jeho životnost je pouze jeden den.Proto je důležité vytvořit takové podmínky, aby se pupeny znovu tvořily aznovu.

Kromě stříhání je důležitéudržovat správnou teplotu, vlhkost, osvětlení a vrchní krytí .

Pokud je teplota nízká, není dostatek vlhkosti nebo není dostatek hnojiva,se vytvoří pupeny, ale bez otevření odpadnou .

V dobře vyvinutém vzorku s hojným listím chybí kvetení , pokud je „přeplněné“ dusíkatými hnojivy.

Květiny, které se netvoří , patří také k těm „čínským růžím“, kterým v období aktivního růstu chybí vlhkost.

Zima příliš teplátaké zabraňuje, aby rostlina akumulovala dostatečnou sílu pro kvetení.

Očkování

Za účelem získání „čínské růže“, na kteréjsou současně otevírány květinyrůzných odrůda barev ,104) očkování v zelené koruně .

Optimální doba očkování jeod pozdního jara do začátku léta , kdy převažuje aktivní růst, nikoli květ.

V koruně se vybere a ořízne mírně lignifikovaný výhonek, což zanechá pařez čtyř centimetrů.Rozdělte to přesně uprostřed do hloubky 1,5 cm.Vložte do řezu spodní konec dříku-dříku, „naostřený“ na obou stranách pomocí šikmých úseků stejné délky a půl centimetru.Tkáně obou větví by se měly shodovat: jádro - s jádrem, kůra - s kůrou.

Roubovaná oblast je obalena fluoroplastickou páskou a nechala tkáně růst společněpo dobu 2 měsíců .

Poté se páska odstraní a fúzní zóna se pokryje zahradními odrůdami.

Wintering

Za podmínekotevřený terénmladé keře naléhavě vyžadují zimní přístřeší.Zralé exempláře lze snáze snášet v zimě.

Při přípravě na zimuje zavlažování pozdního podzimu ,uzemněnoa ve druhé polovině listopadujsou větve ohnuty k zemi , pokryté netkaným materiálem (lutrasil,spanbond), pak polyethylen a stiskněte.Přístřešek s smrkové větve.

Rám můžete také nainstalovatkolem pouzdraa zabalit jej krycím materiálem do několika vrstev.

V kontejnerové kultuřes příchodem zimy je žádoucí přesměrovat ibišek na osvětleném místě studnys teplotou asi 13 stupňů. Zalévání musí být omezeno.

Propagace

„Syrský“se dobře šíří řízkya na otevřeném prostranství - vrstvením.Může být také množenmetodou semen .

Rozmnožování osivem

Optimální doba jeledna, února a března .Semena jsou namočena v roztoku stimulátoru růstu a vyseta ve stejném množství do navlhčené směsi rašeliny a písku.Výsev je potažen fólií, pravidelně odvzdušňován, navlhčen a udržován v teple.

Teplota půdy pro optimální klíčení je + 27 ° C.

Sazenice s několika skutečnými listy se vysazují v samostatných nádobách.Květiny na nich se objeví po 3-4 letech.

Rozmnožování řízky

Ibišek rozmnožovaný řízky je lepšína jařepřed zahájením kvetení.Odpad můžete použít ořezávání .Řízky s několika internody se umístí do vody pro předběžné zakořenění nebo se okamžitě vysadí k zakořenění, vykopané asi 10 cm, do lehké půdy: napůl rašelina, napůl písek.

Výsadba je udržována v teple (23–25 stupňů), navlhčená, stříkaná.

O měsíc později se objeví nové listy, mladá rostlina se rychle rozvíjí.

I když se jedná o stopku z ibišku na otevřeném prostranství , měl by strávit první zimu ve vnitřních podmínkách .

Propagace vrstvením

Při rozmnožování pomocí vrstvení by se jedna z větví měla ohnout k zemi v období aktivního růstu, upevnit ve střední části a zakopat do půdy.

Část větve umístěná v zemi dává kořeny, na vykopané větvi se objevují nové výhonky.Když se dobře vyvíjejí, je vrstvení konečně odděleno od mateřského keře.

Nejprve je třeba dbát na to, aby byla zajištěna dobrá drenáž hlubokým vykopáním do oblasti, kde se vrstevnice zakoření.Půda by měla dostatečně absorbovat vodu.
V přírodě existuje mnoho odrůd ibišku.Jako dekorace pro vaši zahradu jsou vhodné Bolotniy, Kustovoy, Grassy, rudokrký a Andělská křídla.Pro domácí šlechtění si pěstitelé květin stále více vybírají Rosellu.

Onemocnění a škůdci

Rostlina může infikovatchlorózu : nižší listy padají, mladé listy zbarvují žlutě.Příčinou chlorózy je také nadbytek vápníkuchlor v kombinaci s nedostatkem dusíku a železa.Keřby měl být ošetřen roztokem síranu železnatého , napojen pouze měkkou, dobře usazenou vodou a mírně okyselit půdu.

Při nízké vlhkosti na ibišise mohou objevit třásně, mšice, molice a roztoči .Nejspolehlivější a nejúčinnější metodou boje proti těmto škůdcům jsou systémové insekticidy.

Jediný ibišek, který vydrží zimu středního pruhu - syrský nebo trojlístek, je schopen neustále růst a potěšit oko hojným rozkvětem s náležitou péčí.Takovou péči lze snadno zajistit a úspěšně dokončené očkování navíc zdobí odolné keře a současně otevírá květiny různých odrůd a barev.

Fotografie

Níže vidíte fotografii čínského růžového stromu:

Užitečné video

Naučte se, jak rozlišit syrský ibišek od příbuzného jinéhoodrůdy:
https://youtu.be/ht8y_WYxxn0