Trvalá indoor květina "Irezine": fotografie a popis

Iresinje vytrvalá rostlina, která je v bytech oblíbená kvůli neobvykle jasně červené barvě listů.

Nevyžaduje vytvoření zvláštních životních podmínek pro sebe a může je pěstovat i začátečník.

Ve vnitřních podmínkách Andresin kvete poměrně zřídka.

Obecný popis

Má se za to, že tato rostlina dostala svůj název podle řeckých slov „eiros“ nebo „eirion“, což znamená „vlna“.Její květy a plody jsou skutečně pokryty hustou chmýří.

Arezine je součástí rodinyamarantu , jeho místo jepůvodu- Severní a Jižní Amerika, Galapágy, Austrálie, Antily.Jedná se o malé bylinné rostliny, keře, s listy kulatého tvaru s hladkým nebo zoubkovaným okrajem.Malé květy se shromažďují v květenství ve formě ucha,ovoce irezinu- krabice.

Před nějakou dobou byl květpopulárnív osobních pozemcích a v zimních zahradách - byl vysazen ve velkých záhonech, podél cest nebo v kamenných květinácích.Pak se ale móda změnila a rostlina ztratila na popularitě.Nyní pěstitelé květin znovu objevují květy, které používají, na záhonech a v kompozicích zdobených červeně.

Pohledy a fotografie

BV přírodě najdete asi80 odrůdIresine, ale doma získaly popularitu pouze dvě:

Iresine Herbst- roste v lesích v tropické části Brazílie, je trvalkakvět s červenými stonky.Listy jsou kulatého tvaru, oddělené na vrcholu, tmavě fialové barvy se světle červenými žilkami.Na druhé straně se dělí na dva poddruhy - se zelenými listy a zlatými žilami, jakož i s vínovými listy a kovovým leskem povrchu.Používá se pro domácí pěstování.Na následujících fotografiích je Herbstův Iresin:


Iresine Linden - známé od roku 1737.Jeho stanoviště jsou tropické lesy Ekvádoru.Je to rostlina vysoká 50-60 cm s tmavě červeným stonkem.Listy květu jsou oválné, až 6 cm dlouhé, tmavě karmínové barvy se světlými malinovými žílami.Při řezání rostlina začne aktivně růst do stran, což umožňuje krátkou dobu vytvořit rovnoměrné přistání. Používá sepři pěstování v zahradách a domácích zahradách.Můžete vidět, jak vypadá „Arezine Linden“ na následující fotografii:

Domácí péče

Není třeba se bát zřídit dům s pryží - tonevyžadujezvláštní podmínky, dobře roste ve vzduchu v suchém prostředí a aktivně se větví.

Péče po zakoupení

Při výběru květu v obchodě pečlivě prozkoumejte všechny listy na obou stranách a ujistěte se, žev nepřítomnosti parazitů.

Irezinjetermofilní tropická rostlina, a pokud se nákup provádí v zimě, musíte se předem postarat o ochranu před studeným vzduchem.

K tomu se nádoba zabalí do několika vrstev silného papíru nebo se použije speciální termický sáček.

Po příjezdu do bytu se rostlina umístí na okno s dobrým osvětlením, zalévání je dostatečné a pravidelné.Po 1–2 týdnech, po skončení adaptačního období, je irezin pečlivě přesazen do nového hrnce, o něco více než předchozího, s nejúplnější náhradou půdy.Kořeny květu jsou tenké a jemné, takže si nemůžete starou zemi sbírat ani ji čistit silou.

Ořezávání

Iresinroste velmi rychlea natahuje se směrem nahoru.Pro zajištění křovinořezu musíte pravidelně svírat vrcholy výhonků.Začátkem února můžete provést kardinální prořezávání, nechat „pařezy“ a použít řezané větve jako řízky.Takový krok posune květ na jaře k aktivnějšímu růstu.

POMOC! Pokud se rostlina po prořezávání opět silně roztahuje ke konci letního období, může být znovu oříznuta, ale ne moc - hlavní věcí v tomto případě je dát koruně tvar.

Zalévání

V obdobíod začátku jara do konce podzimu se zavlažuje velká množství měkké usazené vody.

Hlavním rysem postupu je sušení horní části půdy, nejméně však jednou za 2 dny.

Běhemintenzivního teplamůže květovatvoda pravidelně ze sprchy; je důležité pokrýt hrnec celofánem, aby se voda z kohoutku nedostala na zem.

V zimě je množství vlhkosti sníženo, ale nemělo by se dovolit ani kómatu.Pokud teplota v místnostiklesnepod +16 stupňů, pak z důvodu ochrany kořenového systému před podchlazení by se mělo zalévání výrazně snížit nebo úplně zastavit.

Květina nereaguje dobře na nedostatek vlhkosti v půdě, ale půda by neměla být zaplavena - kořenový rozklad může začít.

Výsadba a půda

Rostlinamilujepůdu neutrálního nebo mírně kyselého složení.Při pěstování v pokojových podmínkách je vhodná jakákoli univerzální skladovací směs.Podklad si také můžete vyrobit smícháním 1 části zahradní a listové půdy, hrubého písku a rašeliny.Na dno nádoby je nutně nalita drenážní vrstva.

Iresin není mrazuvzdorný, a proto při pěstování venku vyžaduje kopání a zimování v uzavřené a teplé místnosti.Na jaře se květina opět vysadí na záhonu.

Transplantace

Transplantace se provádí po naplnění kořenů starou nádobou nejméně jednou za 2-3 roky.Nový hrnec musí být vybrán sdrenážními otvory , na dno se nalije vrstva expandovaného jílového drenáže nebo cihlá drobenka.

POZOR! Při opětné výsadbě není nutná úplná výměna půdy - stačí přenést hrudku do nové nádoby a vyplnit dutiny vytvořené čerstvou zeminou.

Pěstování ze semen doma

Pěstování irezinu ze semen není příliš populární, nejjednodušší je získat rostlinu z řízků.

Semenase nakupujíve specializovaných prodejnách a zasejí se do kontejneru, který se poté pokryje sklem nebo filmem.

Výsadba musí být čas od času otevřená, navlhčená a provzdušněná.

Po vzniku klíčkůse sklo nebo film odstraní a nádoba se vystaví teplému a jasnému místu.Jakmile jsou na výhonku otevřeny alespoň 3 listy, je vysazen v individuálním květináči, po kterém se provádí péče jako dospělá rostlina.

Propagace

Prorozmnožovánípomocí řízků se od března 118 do červnaodřízne horní část výhonku obsahující alespoň 3-4 listy.Poté se vysadí do nádoby s mokrým pískem, která se udržuje na teplotě + 16–20 stupňů nebo zakořenuje ve sklenici vody.

Kořeny se objevíběhem 8-10 dnů.Poté je každý stonek přenesen do individuální nádoby o velikosti 7 centimetrů a je udržován při pokojové teplotě +20 stupňů.Během tohoto období je již možné začít utvářet vzhled budoucí rostliny přitisknutím vrcholků výhonků.

Teplota

Iresin není náladový na teplotu a může být umístěn v místnostech s teplotou vzduchu od 16 do 25 stupňů.V zimě, když klesne pod +12 stupňů, mohou listy klesat, a pokud se situace nenapraví, stane se rozpadkvětu.

POMOC! V létě, během zvláště horkých období (teploty přesahující 28 stupňů), se doporučuje zvýšit zalévání a stříkat listy.

Jinak může dojít ke ztrátě turgoru.

Osvětlení

Proaktivní růst a vývojvyžadují rostliny jasné sluneční světlo.Hrnec v bytě je nejlépe umístěn na jižní, západní nebo východní okna.Květinaje zvyklá postupovat paprsky postupně , aby se zabránilo spálení listů, v poledne je zastíněna.

Při nedostatku světla se guma natáhne na stranu, ztratí své listy a jas své barvy.Pokud se používá umělé osvětlení, měla by být doba expozice alespoň 14 hodin denně.

Výhody a poškození

Rostlinanemáužitečných vlastností, šťáva a části květunejsou jedovaté .

Nemoci a škůdci

Iresinmůže být napadenroztoči pavouky, molice a mšice.
Příznakem léze roztočů je vzhled bělavé sítě.

K bojimusíte všechny listy jemně otřít měkkou houbou s mýdlovou vodou.

Pokud je již infekce rostliny dostatečně silná a po umytí začala ztrácet letáky, je třeba postříkat dalšíinsekticidy.

V případěporážkyu molice se u rostliny objeví velké množství bílých mušek, které se při třepání listů začnou aktivně pohybovat.

Boj proti tomutoŠkůdceje komplikovánskutečností, že molice neustále letí z jedné rostliny na druhou.

Zničení se provádí pouzepravidelnýmpostřikem každé 4-7 dny, včetně zdravých rostlin.

Je velmi důležité vytvořit speciální pasti pro mouchy.

Když je mšice napadena, listy se zakryjí bílými lepkavými sekrety, stočí se a spadnou.

K tomuto hmyzu se používají speciální chemikálie.

Trvalky rovněž zahrnují: Alternantera, Peperomia Lilian, Banán.

Užitečné video

Můžete se vizuálně seznámit s rostlinou Iresine a jak se o ni starat sledováním níže uvedeného videa:

Závěr

Arezine- původní rostlina s vínovými listy.Propěstování v místnostechse vybírají odrůdy s kulatými listy, na ulici - s oválnými.Jedná se o tropickou rostlinu, a proto vyžaduje jasné sluneční světlo a dostatek zalévání.Reprodukce se provádí řízky.