Tuber Begonia - všechny jemnosti domácí péče

Hlízovité begónie (Begonia tuberhybrida) jsou známé jako svěží, hojně kvetoucí, jejich velké dvojité květy jsou často srovnávány s pivoňky.Název tohoto druhu vděčí za jeho kořeny tuberoidů.

Péče o tuberkulózu vpodmínky domova

Begoniaje jednoduchá květina, o kterou se budete starat, a pokud budete dodržovat několik pravidel kultivace, pravděpodobně budete moci pěstovat krásnou kvetoucí rostlinu.

Jaká sezóna je nejvhodnější pro pěstování květin?

Stejně jako mnoho jiných indoor (a nejen) rostlin je begonie v klidu na podzim av zimě.Na jaře vstupuje do vegetačního období, rychle roste a dává nové listy, v létě kvetou v desítkách jemných květů.Při výsadbě je nutné brát v úvahu takový režim rostlin,výsadba hlízovitých begóniíje tedy nejlepší na začátku března, takže okamžitě začne aktivně růst.

Jaká půda je potřebná?


S ohledem na složení Zeměnení begonie rozmarná,bude se cítit dobře v běžné univerzální půdě,prodává se ve všech květinářstvích.Pokud si přesto chcete sami připravit půdní směs, smíchejte čtyři části listové půdy, jednu část travnaté půdy a jednu část písku.Tato směs má mírně kyselé složení, což je ideální pro hlízové ​​begónie.

Který pot je nejlepší vybrat?

Na materiálu květináče opravdu nezáleží: protože kořeny těchto begónií jsou hlízy, nemají kořeny a klky, které by se mohly přilepit k hrnci a narušovat transplantaci. Je vhodný jakýkoli hrnec- keramický, plastový, dokonce i dřevěná vana.Nejčastěji se však begónie pěstují v plastových květináčích.Ale velikost banku je mnohem důležitější - , neměla by být příliš hluboká .Hlíza by měla vstoupit do hrnce tak, aby z něj byla viditelná třetina nad zemí a tři až čtyři centimetry by měly být ponechány od hlízy po okraj hrnce.

Hlízu zcela nezhrabujte.Šířka květináče by měla být poměrně prostorná: kořen hlízovité begonie roste v šíři a ne ve vnitrozemí.
Průměr květináče by měl být takový, aby po stranách zůstaly asi čtyři centimetry od hlízy do květináče.
​​

Jak správně zalévat?

Správné zavlažováníje důležitou součástí péče o hlízovou begonii.

V žádném případě by begonie neměla být napojena studenou vodou nebo stříkáním ze stříkací láhve.

Doporučený plán zavlažování jedvakrát nebo třikrát týdně , přičemž voda je rovnoměrně distribuována po celé nádobě.Během květu může být begonie napojena častěji.Je důležité zabránit stagnaci vody, nadměrnému zalévánípovede k vývoji plísní.

Který světelný režim je optimální?


Begonias -fotofilní rostliny , pro jejich harmonický růst je nutné je umístit na jasné místo, ale ne na jasné slunce.Begonie se cítí dobře na jihovýchodních a jihozápadních oknech.
Přímé sluneční světlona listech může způsobit popáleniny.
Pokud je slunce příliš aktivní, můžete okna zakrýt připojením tylu nebo gázy.Čím větší jsou květy vaší begonie, tím horší je snášenlivost jasného slunečního světla.

Jak a kdy se oříznout?

Prořezávání begónií se provádína začátku období klidu , kdy rostlina již rozkvetla a začala prolévat listy (ve vnitřních podmínkách je nejlepší čas na začátku října).Umírající výhonky begónií jsou odříznuty jeden nebo dva centimetry od hlízy a poté je rostlina umístěna na chladném místě doma na podzim a v zimě.

Jaký tepelný režim je potřebný?

Během vegetačního období, tj. Na jaře a v létě, by pokojová teplota neměla klesatpod 12 stupňů , ačkoli intenzivní teplo begonií je špatně tolerováno.Ideální teplota jeasi 22 stupňů. Během odloženého období, poté, co rostlina zmizí a useknete sušené výhonky, se hrnec přesadí do suterénu nebo skříně.

Teplota „skladovacích“ hlíz v místě skladování by měla být asi 10 stupňů.

Jak se šíří hlíza begonie?

Existují tři hlavní způsoby šíření begonie -osivem, dělením hlíz a řízky.

Pěstování hlízy ze semen hlíz

Je dobré, že vám umožňuje zachovat odrůdové vlastnosti květu, ale je to velmi časově náročný proces.Nakoupená semena se nalije na vlhkou zem bez kopání a pot se zakryje plastovým obalem.Umístěte na teplé slunné místo a stříkejte denně.Každý den se nádoba otevírá po dobu jedné hodiny, aby se semena větrala a zabránilo se hnilobě před vlhkostí.

Teplota místnosti by se měla pohybovat kolem 24 stupňů.

Asi po dvou týdnech semena vylíhnou.Když klíčky získají dva nebo tři listy, opatrně je zasadte do malých šálků.

Rozdělení hlízy


Nejčastěji se praktikují na starých hlízách, protože v průběhu času rostliny kvetou méně bujně.Hlíza se oddělí brzy na jaře, když se na hlízách objeví nové výhonky. Dokud hlíza nedosáhne délky 4–5 centimetrů , může být hlíza řezána bez poškození rostliny.Místa řezů se zpracovávají tak, aby nehnilo, se zvláštním přípravkem nebo práškovým uhlím.Poté se hlízy vysadí do různých květináčů a postarají se o plné rostliny.

Propagace begonie hlízovými řízky

Velmi jednoduchý a rychlý způsob, jak zasadit begonii. Střih střílejte asi 10 centimetrů dlouhými několika listy , posekejte jej rozdrceným uhlím (abyste zabránili rozpadu) a zakořente jej na vlhké zemi na teplom a jasném místě.

Listy řízků by se neměly dotýkat půdy.

Vysazené řízkyUjistěte se, že je zakryta skleněnou nádobou a větrána po dobu jedné hodiny denně, aby se nadbytečná vlhkost odpařila.O tři týdny později je stopka pečlivě přesazena do hrnce.

Jak dlouho květina žije?

Hlíza obyčejně má obvykle životnost dva až tři roky, ale některé odrůdy s náležitou péčí mohou žít pět let.Hlízovité begónieprodávané v zahradnických obchodechjsou rostliny druhého roku.Chcete-li „omladit“ hlízu begonie, rozdělte ji na několik podle výše popsané metody dělení.

Jak a kdy by měla být rostlina napájena?

Na jaře, když begonie vstoupí do vegetačního období a aktivně vytvoří nové listy,se zalévá hnojivy,obsahující dusík, dvakrát v intervalu dvou týdnů.K výživě kvetoucí rostliny se v létě každé dva týdny krmí hnojivy obsahujícími draslík.

Chlor je škodlivý pro begónie, takže při výběru hnojiva buďte opatrní a nezapomeňte také bránit vodu před zavlažováním.

Pokud se špatně orientujete v hnojivech a mikroelementech, které je tvoří, použijte na jaro a léto jedno speciální hnojivo pro begónie, takže rozhodně neublížíte vaší oblíbené květině.

Jak se starat o tuberkulózu na podzim?


Na podzim začíná begonieobdobí odpočinku , které trvá do jara.V tuto chvíli musíte odříznout uschlé listy a výhonky, snížit zálivku, vyčistit rostlinu na chladném místě (s teplotou asi 10 stupňů) a občas ji pečlivě navlhčit.země.
Jak dlouho trvá doba květu?Ze všech begónií je nejhezčí hlíza, její květiny mohou být v závislosti na odrůdě jednoduché nebo dvojité, jednobarevné, dvoubarevné nebo limbické, malé nebo velké (do průměru 15 centimetrů).Hlíza begoniepotěší hojným kvetením v zahradě- během léta a ve vnitřních podmínkách - od června do října.Begonias kvetou nejlépe na zastíněném balkónu.

Péče a pěstování hlízy begónie v zahradě

Hlíza begónie je především zahradní rostlina.Pokud ji chcete umístit na své stránky, věnujte pozornost několika pravidlům péče.

Půda

Stejně jako v případě pěstování ve vnitřních prostorách nevyžaduje begonie zvláštní složení půdy v zahradě.Jedinou podmínkou je, že Země musí být volná.

Výběr místa k výsadbě

Na popálené sluncenezasazujte begónie , doporučuje se rozptýlené světlo.Květiny se cítí nejlépe na východní a západní straně pozemku, mimo přímé sluneční světlo.V prvním měsíci po vysazení begónií se doporučuje stínovat, zakrýt je před jasným sluncem kouskem skleníkového filmu.

Jak pěstovat tuto květinu na zahradě?

Begonia může být vysazena na otevřeném prostranství pouze v případě, že se začalo teplé počasí - nejlépe v květnu.Až do tohoto jara se begónie chovají v květináčích doma nebo ve skleníku.Rostliny vypadají krásně na posteli,vysazené ve vzdálenosti 15-20 centimetrů od sebe. Na podzim, kdyžbegónie slábnou a začínají ztrácet listy, jsou ořezány, vykopány a odloženy v zimě na chladném místě (další informace o správném zimování hlíz begonie viz zde ).

Výběr begonií je velmi velký.Na našich stránkách si můžete přečíst materiály o begonii Elator a asi Ampel.

Nemoci a škůdci

Begonia se bojí zamokření vody, a proto může vlhkost vést k rozpadu kořenů . Kromě toho se v nadměrně vlhké půdě mohou objevit různé houby.Nejběžnější houba - šedá hniloba - postihuje listy, lze ji zjistit šedým povlakem na horní straně listu, pupeny jsou také ovlivněny (na nich se objevuje sliznice). Šedou hnilobu se můžete zbavit postřikemrostlinou mýdlem a síranem měďnatým (20 g mýdla a 2 g vitriolu se rozpustí v litru vody).Z plísní se může objevit také plísní - světle šedé skvrny na listech.Je snadné se s tím vypořádat - jen otřete listy mýdlovým roztokem.Begonia může být také ovlivněna mšicemi - malým hmyzem, který šťáva z listů nasává.Mšice lze také odstranit mýdlovou vodou;pomáhají také speciální chemikálie.

Begonia je nejvíce náchylná k hnilobě.Pečlivě sledujte zavlažovací režim - neměla by být povolena stagnace vody v půdě.

Hniloba se projevuje černěním stonků, velmi rychle se šíří.Je důležité rychle odstranit hnijící stonky, aby se zabránilo smrti rostliny, a ošetřit květ fungicidem.Zčernalé stonků a listůmůže způsobit bakteriální špinění, začíná se objevením malých sklovitých skvrn na vnitřní straně listu.Je zbytečné bojovat proti němu, musíte zahodit zasaženou rostlinu a dezinfikovat půdu.Aby se zabránilo bakteriálním skvrnkám, jsou begonie postříkány roztokem oxychloridu mědi.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou pěstovat zdravou hlízovou hlízu, která vás po mnoho let potěší nádhernými svěžími květinami v zahradě nebo doma.

Fotografie

Dále si můžete prohlédnout fotografii výsadby a péče o tuberkózní Begonia doma:

Užitečné video

V tomto videuvíce o péči o rostliny: