U kuřat může vést k metabolickým poruchám nedostatku vitaminu K

Avitaminóza K ve veterinární praxi je nedostatkem stejného vitaminu v těle drůbeže.

Vitamin K se aktivně podílí na mnoha metabolických procesech vyskytujících se ve vnitřních orgánech kuřete, takže jeho nedostatek může vést ke katastrofálním následkům.

V tomto článku si o tom promluvíme více a zjistíme míru nebezpečí tohoto nedostatku a také to, co lze udělat, aby nedošlo k poškození.

Co je avitaminóza K u kuřat?

Vitamin K se objeví, když se v kuřecím těle začne projevovat nedostatek nebo úplná absence vitaminu stejného jména.Je dobře známo, že vitamin K (nebo fylochinon) přispívá k dobré koagulaci krve.S pomocí fylochinonu se syntetizuje krevní protrombin.Je to on, kdo hraje důležitou roli při tvorbě krevních sraženin v plazmě.

Nedostatek vitaminu K způsobuje, že pták trpí trvalou ztrátou krve, pokud se někde zraní.Krev postupně vytéká, což může také ohrozit infekci kuřat.

Zpravidla je obtížné léčit otravu krví u ptáků, a proto je třeba při zjištění tohoto nedostatku vitaminu přijmout včasná opatření.

Příčiny onemocnění

Příčina nedostatku vitaminuStejně jako jakýkoli jiný typ nedostatku vitamínů je systematická podvýživa mladých a dospělých jedinců.

Nedostatek vitaminu K se zpravidla vyvíjí u ptáků, kteří tento vitamin nepřijali ani neobdrželi v omezeném množství s jídlem.

Další příčinou nedostatku vitaminu může býtjakékoli onemocnění žlučovodů a zažívacího systému .

Skutečností je, že pro dobrou stravitelnost tohoto vitaminu je zapotřebí dostatečně velké množství žlučových kyselin, a proto může dojít k nedostatku vitaminu v důsledku nemocí postihujících střeva.Syntéza vitaminu je postupně narušena, což vede k jeho nedostatku v těle ptáka.

Příčinou nedostatku vitaminu K může být také jakékoli závažné infekční onemocnění.Během této doby slepice potřebují více vitamínů, takže tělo absorbuje zvyšující se množství fylochinonu, který nemá čas znovu syntetizovat.

Průběh a příznaky

Avitaminóza K nejčastěji postihuje nosnice a kuřata.Toto onemocnění se vyznačujemírnými a závažnými poruchami , které se vyskytují v celém kuřecím těle.

Nejprve ztratí chuť k jídlu, její kůže zaujme suchým vzhledem a ikterickým nádechem.Hřeben a náušnice jsou malovány ve stejné barvě.Ve složité formě nedostatku vitaminu u ptáků se může vyskytnout vnitřní krvácení, které lze snadno zjistit pomocí ptačí trusu: v něm se začíná objevovat krev.

Někteří chovatelé drůbeže si všimli, že jejich kuřata jsou nemocná po druhéočkování.Ihned po injekci se krev v ráně nezastaví, což v budoucnu může vést k rozsáhlé infekci.Krev se také nesráží po dalším zranění.

Nedostatek vitaminu K může zvýšit počet mrtvých embryí od 18. dne inkubace. U jednodenních kuřat se zaznamenávají krvácení v žaludečním traktu, játrech a pod kůži .Neustálé krvácení nejen poškozuje zdraví mladých zvířat, ale také zhoršuje kvalitu masa, takže zemědělci nemohou používat tato těla.

Naštěstí kuřata na nedostatek vitamínů nikdy neumírají.Mohou zemřít v důsledku následků, které tuto nemoc doprovázejí, ale musí na to hodně času.To umožňuje přijmout včasná opatření na záchranu hospodářských zvířat.

Diagnóza

Diagnóza nedostatku vitamínu K se provádína základě obecného klinického obrazu, údajů o patologickém vyšetření uhynulého ptáka , jakož i na základě analýzy krmiva, kterékuřata jedla před nástupem prvních příznaků.

Všechny studie se provádějí v laboratořích, kde je přesně stanoveno množství vitaminu přítomného u nemocných ptáků.

Aby bylo možné přesně určit, co pták trpí právě tímto typem nedostatku vitaminu, odebírají krev pro analýzu.Krevní sérum lze použít ke stanovení hladiny vitaminu K.

Dalším způsobem, jak zjistit nedostatek vitamínu K, je změřit rychlost koagulace krve.U kuřat obvykle krev koaguluje za 20 sekund, ale v případě nemoci se tato doba může prodloužit až 7krát.

Ošetření

K léčbě nedostatku vitaminu K se používají speciální obohacená krmiva nebo doplňky.Zejména oslabeným ptákům, kteří se odmítají živit, může být intramuskulární injekcí podán vitamin.Zvyšuje se tak míra asimilace, což pozitivně ovlivňuje stav ptáka.

Při léčbě mírných forem choroby lze použít přírodní krmivo. Fylochinonse vyskytuje v hojném množství v zeleném krmivu a masné moučce, takže ptáci musí být tímto krmivem pravidelně krmeni.

Zejména je nezbytně nutné sledovat výživu ptáků v zimě, kdy je tělo nejvíce náchylné k různým chorobám, včetně nedostatku vitamínů.

V léčbě velkého počtu kuřat se drogaVikasol používá v praxi .Přidává se do krmiva pro ptáky v dávce 30 g na 1 kg krmiva.Průběh léčby trvá 4 dny a poté je přerušena na 3 dny.

Prevence

Nejlepší prevencí nedostatku vitaminu jesprávná výživa kuřat .Proto musíte objednat krmivo od důvěryhodných výrobců nebo vyrobit vlastní krmivo.

V žádném případě by se nemělo kupovat levné krmivo, protože může obsahovat nedostatečné množství živin, které v budoucnu negativně ovlivní celkový stav hospodářských zvířat.

Kuřata musí dostat včas vitamíny během zimní sezóny, kdy je jejich tělo obzvláště slabé.Jako profylaktičtí agentiMůžete použít bylinnou a masovou mouku a speciální přípravky smíchané s jídlem.

Závěr

Avitaminóza K je nepříjemné onemocnění, které oslabuje ptáka.Naštěstí se s ním v raných stádiích zachází velmi dobře, proto, abychom tomu zabránili, stačí sledovat výživu kuřat av případě nemoci by měl farmář reagovat dostatečně rychle, aby nespustil nedostatek vitamínů.

Kuřata La Flèche, známá také jako černí ďáblové, mají obrovský potenciál.

Avitaminóza E u kuřat není o nic méně nebezpečná.Na této stránce si můžete přečíst vše o něm.