U kuřat může způsobit vážné poškození nedostatku vitaminu B6

Pěstování drůbeže na maso a vejce bylo a zůstává jedním z odvětví s nejvyšší prioritou v zemědělství a chovu zvířat.

Nelze získat kvalitní výrobky bez řádné péče o domácí zvířata.Od prvních dnů života je nutné zajistit mladým zvířatům vyvážené krmivo, aby se zabránilo výskytu nemocí u ptáků.

Různé nedostatky vitamínů se považují za jedno z nejčastějších nepřenosných nemocí u kuřat, krůt a kachen.

Jedná se o zvláštní stav těla, ve kterém nedostatek určitých vitamínů poškozuje zdraví ptáka.

Co je to vitamin B6?

Nedostatek vitaminu B6 je nedostatek vitamínu B6 (pyridoxin).

Vitamin B6 nebo pyridoxin v roce 1934 objevil P. Gyordi.Ve svých studiích vědec určil, že tato látka přispívá k rychlému odstranění dermatitidy na kůži laboratorních zvířat.

V důsledku nedostatečného příjmu pyridoxinu se v těle ptáka vyskytují následující život ohrožující procesy :

 • dysregulace metabolismu tuků, bílkovin a sacharidů;
 • zhoršilo intracelulární dýchání;
 • Porušení správného fungování nervového systému.

Titulnebezpečí

Nebezpečí nedostatku vitaminu B6 je v tom, že neošetřené ošetřenímůže vést ke smrti ptáka .Kromě toho nervový a zažívací systém těla trpí, růst a snášky vajec kuřat se významně omezí nebo úplně zastaví.

Nejběžnější nedostatek vitaminu B6 se vyskytuje u mladých zvířat.Kromě mladých zvířat může být ovlivněn také počet nosnic.Je to kvůli jejich vysoké poptávce po vitaminech a minerálech.

Příčiny výskytu

Avitaminóza B6 spolu s nedostatkem vitamínů jiných skupin vitamínů jsou nepřenosná onemocnění.

Na klinickém obrázku nedostatku vitaminu není vysoká tělesná teplota vyjádřena a průběh choroby je dlouhodobý.Absence specifického patogenu diagnózu nemoci nepomáhá.

​​

Při prvním podezření na nedostatek vitamínů by chovatelé hospodářských zvířat měli včas vyhledat kvalifikovanou pomoc veterinářů, aby nedošlo k masivnímu poškození populace drůbeže.

Obecné příznaky nedostatku vitaminu u slepic mají dosti živý obraz :

 • znatelná letargie a deprese ptáka;
 • prošívané peří;
 • bledé náušnice a hřeben;
 • špatná chuť k jídlu;
 • porušení gastrointestinálního traktu;
 • zpomalení nebo zastavení růstu;
 • snížení produkce vajec.

Hlavní příznaky

Nedostatek vitaminu B6 u kuřat lze odlišit specifickými symptomy, které se projevují chováním a vzhledemptáci:

 • Je pozorována peróza.
 • Křečové pohyby jsou jasně vyjádřeny při jakémkoli pohybu v prostoru.
 • Jsou pozorovány křeče, během nichž ptáci bezcílně běhají, mávají křídly.
 • Charakteristickými znaky nedostatku vitaminu B 6 jsou pád kuřat z jedné strany na druhou, kolébání po zádech a škubání hlavy a končetin.
 • S nedostatkem vitaminu B 6 u dospělých dochází k výraznému snížení líhnutí kuřat, úbytku hmotnosti a smrti.
 • Zpravidla mají kuřata příznaky chorobytýdně po zavedení krmiva, která jsou chudá na vitamin B6, do stravy .Specifičností onemocnění je, že nedostatek vitaminu B6 vede ke zvýšení nákladů na krmivo.To je způsobeno snížením používání aminokyselin v procesu syntézy proteinů u ptáků.

  Diagnostika

  Za účelem stanovení diagnózy vitaminu B6 vyhodnotí veterinární lékař úplný klinický obraz a analyzuje příjem krmiva.K objasnění diagnózy se provádí pitva u mrtvých ptáků a jejich důkladné bakteriologické vyšetření.

  Na základě výsledků zkoušky stanoví veterinární lékař racionální zacházení.

  Léčba

  Nedostatek vitaminu B6 u kuřat se řeší hlavně přijetím opatření ke zlepšení životních podmínek ptáků a obohacení stravy nezbytnými látkami.

  Organizací kompetentní péče o ptáky lze dosáhnout dobrých výsledků.Pro rychlé zotavení musí být pták udržován v jasném,dobře větrané místo.

  Předpokladem je vyloučení vytlačení během údržby, odstranění nečistot, vlhkosti a průvanu.Pokud je to možné, stojí za to vytvořit ptáka místo pro pěší a aktivní pohyby.

  Pro léčbu nedostatku vitaminu B6 má zavedení pivovarských kvasnic v dávce stanovené veterinárním lékařem do stravy ptákadobrý účinek .Odborníci zpravidla předepisují 3-5 gramů na ptáka.

  Kromě zavedení kvasinek je vhodné obohatit kuřecí stravu zeleným dresinkem a obohaceným rybím olejem.Ve vážných případech bude zavedení nedostatku vitaminu subkutánně ve formě injekcí poskytnout rychlý účinek.

  Po maximální snaze o obohacení drůbeží stravy o vitamíny a zlepšení životních podmínek budou chovatelé, kteří čelí problému nedostatku vitamínů u kuřat, v krátkém čase schopni získat zdravé a silné domácí zvířata.

  Prevence

  Nejprvevěnujte velkou pozornost každodenní prohlídce ptáka. Tato praxe umožňuje včas odhalit oslabené a nemocné jedince :

  • pro posouzení stavu lastur;
  • hodnotí kůži;
  • vyhodnotit oči;
  • vyhodnocuje stelivo;
  • hodnotí pohyblivost ptáků.

  Pokud neexistují žádné zdravotní problémy, jsou kuřata aktivní, mírně jedí a pijí, peří se leskne, barva a konzistence steliva se nezmění.

  Za druhé , racionální přístup ke kompilování stravy hospodářských ptáků.Strava se musí měnit v závislosti na ročním období.

  Letní hladovění vitamínůeliminováno zavedením velkého množství zeleného obvazu.Nejcennějšímijsou vojtěška, jetel, vika, vrcholky řepy, řepa, quinoa .

  Do celé populace se přidají drcené byliny a zelené části rostlin.Takové obvazy na bázi vitamínů jsou zvláště důležité pro nosnice a mladá zvířata.Zelené krmení se kuřatům podává již 3-4 dny.

  U kuřat s výběhem není nutné další krmení v létě.V chladném období, kdy není možné poskytnout ptákovi zelený dresink, se do stravy zavádí krmivo obohacené o vitamíny.K jídlu se přidává seno nebo seno.Množství hnojení by mělo být 5 až 8% denního příjmu výživy.

  K obohacení krmiva vitamíny jsou vhodné siláže (až do 50 gramů na den), drcená mrkev (až do 20 gramů na den), naklíčená zrna (až do 20 gramů na den), jakož i kvasinky a otruby obilovin.

  Kuřata Bress-Gali s jasně bílou peří jsou díky svým vlastnostem kladení vajec schopna obohatit jakoukoli domácnost.

  Pokud jde o nedostatek vitaminu kuřecího B2, přečtěte si zde: https://selo.guru/ptitsa/kury/bolezni/narushenie-pitaniya/avitaminoz-b2.html.

  Pro obohacení krmiv lze použít léčiva vyráběná farmaceutickým průmyslem.Jsou prezentovány ve formě roztoků nebo dražé.Dobrým doplňkem stravy bude obohacený rybí olej v dávce až 10 gramů.za den.

  Závěr

  Závěrem stojí za zmínku, že nedostatky vitaminů různých etiologií způsobují chovatelům hospodářských zvířat značné škody.I přes závažnost onemocnění pomůže náležitá péče a dobře sestavená strava zabránit jeho výskytu.Neměli bychom zapomenout na prevenci a každodenní sledování stavu hospodářských zvířat - mladých i dospělých kuřat.

  Zdravý pták roste rychle a je charakterizován vysokou produkcí vajec, což může zvýšit hospodářskou účinnost chovu drůbeže.