U kuřat se může vyvinout v křivici avitaminóza D

Veterináři Avitaminózy D označují nedostatek v těle drůbeže stejného jména za vitamín.

Skutečností je, že se tento vitamin aktivně podílí na mnoha procesech probíhajících v těle ptáka, a proto jeho nedostatek okamžitě ovlivňuje jeho stav.

Co je nedostatek vitamínu D u kuřat?

Vitamin D se projevuje v případě úplné absence nebo zjevného nedostatku vitaminu D v kuřecí stravě. Je jisté, že se tento vitamin podílí na mnoha fyziologických procesech vyskytujících se u mladých zvířat.Proto jeho nevýhoda negativně ovlivňuje celkový stav kuřat a mladých kuřat.

Tento vitamin hraje důležitou roli v metabolismu minerálů .Nedávno bylo zjištěno, že může usnadnit pronikání vápenatých solí střevní stěnou vytvořením speciálního proteinu.

Je třeba poznamenat, že syntéza tohoto proteinu je do značné míry závislá na vitaminu D. Z tohoto důvodu se vitamin D nachází v místech, kde dochází k aktivní výměně solí.

Pokud ptáci nedostanou dostatek tohoto vitamínu, pak mají prudký pokles hladiny vápníku a poté je zcela odstraněn z těla kuře.Probíhástav nedostatku vitaminu vede ke křivici.

Hodnocení závažnosti

Vědci podílející se na výzkumu drůbeže poměrně nedávno stanovili roli vitamínů.

Teprve nyní můžeme s jistotou říci, které procesy jsou za vitamín D odpovědné.

Bohuželtento typ nedostatku vitaminu se neobjevuje okamžitě, ale po chvíli , dokonce ichovatel drůbeže s rozsáhlými zkušenostmi nebude schopen pochopit, co jeho populace trpí.

Odborníci zjistili, že nedostatek vitaminu D není okamžitě patrný, ale několik týdnů po podvýživě u mladých zvířat.

Celou dobu by měl dostávat vadné krmné směsi, aby všichni kuřata cítili nedostatek tohoto důležitého vitaminu.Kuřata trpící nedostatkem vitaminu D v raném stádiu však nikdy neumírají okamžitě, což nemůže, ale potěší chovatele ptáka.

Má dost času na záchranu všech kuřat.Nebezpečnějšími chorobami jsou infekční choroby, které mohou téměř okamžitě zabít všechny ptáky na farmě.

Vzhled kuřat Malá Galosheyka se nelíbí všem lidem.Zjistěte, proč je toto plemeno tak populární.

Důsledky nedostatku vitaminu C u slepic se liší od nedostatku vitaminu D. O rozdílech se můžete dozvědět zde .

Aby mohla kuřata zemřít nebo začít velmi trpět, musí nedostatek vitamínu D přecházet do složité formy, například krivice.Toto onemocnění je těžké léčit, takže tato kuřata jsou nejčastěji zabíjena,ale tomu lze zabránit sledováním jejich stavu včas.

Příčiny

Vitamin D se v drůbežím těle vyvíjí v důsledku nedostatku tohoto vitaminu.

Příčinou nedostatku vitaminu je zpravidla systematická podvýživa dospělého nebo mladého ptáka .

Deficit vitaminu D se obvykle vyskytuje u jedinců, kteří jedí jídlo s nedostatečnou nebo úplnou nepřítomností této užitečné chemické látky.

Dalším možným důvodem nedostatku vitamínu D v kuřecím těle jenedostatečné osvětlení v domě a vzácná chůze .Tento vitamin se začíná aktivně vyrábět pod vlivem ultrafialového záření, a proto se u ptáků, kteří zřídka navštěvují pod širým nebem, často rozvine nedostatek vitaminu D.

Ze stejných důvodů se stává u kuřat, která neustále žijí v uzavřených prostorách s nedostatečným osvětlením.V takové situaci se syntéza vitamínu D zpomalí nebo úplně zastaví, což okamžitě ovlivňuje stav drůbeže.

Kromě toho se u kuřat může objevit nedostatek vitamínu D v důsledkujakéhokoli onemocnění zažívacího systému .V tomto případě je vitamín D syntetizován v drůbeži, ale k absorpci v tenkém střevu nedochází, a proto ani správná výživa a obohacené doplňky nemohou pomoci zotavit se, dokud nebude léčeno onemocnění tenkého střeva a jeho dalších částí.

Průběh a symptomy

Okamžitě s výrazným nedostatkem a úplnou nepřítomností vitaminu D v kuřecím těle okamžitěnarušené procesy spojené s absorpcí solí fosforu z tenkého střeva do krve.

Koncentrace těchto solí se postupně snižuje, což způsobuje zpoždění vývoje u mladých zvířat.Zpravidla se vyznačuje změkčováním kostní tkáně.

Tělo mladého ptáka se snaží kompenzovat nedostatek vitamínu.Z tohoto důvoduzvyšuje aktivitu příštítných tělísek a nadledvin , což urychluje tvorbu vápenatých solí z kuřecích kostí.

Současně hypofýza a štítná žláza začínají pracovat pomalu, což následně vede k abnormálnímu vývoji kostí u kuřat.

Deformují se a změkčují, šišinky jsou tlustší, vazy nevydrží zatížení a zlomí se, deformují klouby.Obzvláště závažné křivice mladých zvířat se vyskytují spolu s nedostatkem fosforu a solí vápníku ve stravě.

10–15denní kuřata s nedostatkem vitamínu D mají prudkou ztrátu chuti k jídlu a slabost.Mladí zvířata nemají sílu sledovat své peří, takže se špiní a jsou rozcuchaní, někdy může vypadnout.

Po 2-3 týdnech nedostatku vitaminu u mladých ptáků se úroveň fyzické aktivity snižuje, protože koordinace pohybů začíná trpět a kuřata se nemohou normálně pohybovat.

Vedle kloaky peří z důvodu neustálého průjmu ztmavne .Co se týče kostí ptáka, zobáku a drápů, jsou měkké a snadno mění tvar i při mírném tlaku.

Venkovské babičky stále milují Jerevanské plemeno kuřat.Koneckonců, nejsou náladoví vůči podmínkám zadržení, ale spěch schopný dobře!

Chcete-li zjistit, kolik kukuřice se vaří na pánvi, přejděte zde: https://selo.guru/ovoshhevodstvo/ovoshhnye-sovety/ckolko-vremeni-varit-kukuruzu.html.

Horní a dolní čelist kuřat se změkčuje, může být elastická jako guma.Před smrtí jsou mladí pozorováni osteomalacie - úplná nehybnost.Kuřata leží ve voliéře, protahují končetiny a umírají.

U kuřat brojlerů se tyto příznaky projevují mnohem rychleji kolem věku 10 dnů.Mohou pozorovat úplnou apatii, špatný stav peří a chůzi po patách.Brojlery přestávají přibírat na váze, takže jsou o 50% za zdravou kuřata.

Nosnice trpící nedostatkem vitaminu D začínají snášet vejce měkkou skořápkou.Postupně se ovipozice zcela zastaví, protože slepice nemohou normálně sedět.Zpravidla jsou schopni zaujmout tučňáka.Všechny kosti dospělé nosnice se začínají deformovat a zjemňovat, což narušuje držení těla ptáka.Růst a počet kladených vajec je zpožděn.

Diagnóza

Diagnóza nedostatku vitamínu D se provádí na základě obecného klinického obrazu, pitevních údajů o mrtvých ptácích a analýzy krmiva, které ptáci jedli před smrtí.

Zohledňuje se kvalita jejich údržby, míra osvětlení a počet hodin chůze.

K přesnému určení, že pták trpí nedostatkem vitamínu D,specialistévezměte pro analýzu žloutek z vrstev a krve .

V laboratorních podmínkách je biologický materiál analyzován na fosfor, vápník, jejich soli a kyselinu citronovou.Normálně by měla být koncentrace solí v těle drůbeže od 5,0 do 6,0%%.

Ošetření

Při volném chůzi je požadavek na kuřata s vitamínem D plně pokryta jeho syntézou z provitaminů, které přicházejí se zelenou potravou pod vlivem slunečního světla.

Z tohoto důvodu je při léčbě drůbeže pro nedostatek vitamínů nutné podávat větší množství zeleného krmiva a je také nutné zajistit včasnou chůzi za dobrého počasí.

Rovněž je nutné vzít v úvahu skutečnost, že ptáci v různých obdobích roku potřebují vitamín D odlišně. V severních oblastech musí kuřata přijímat vitamin D ve formě tobolek, doplňkových látek v krmivech a injekcí.. Během léčby by pták měl dostat ještě více tohoto vitaminu .

Bohuželléčba nedostatku vitamínu D je účinná pouze v počátečním stádiu tohoto onemocnění .Nemocní kuřata musí být přemístěna do samostatné voliéry s dobrým osvětlením.Taková mladá zvířata musí být propuštěna na dlouhou procházku.

V tomto případě by mělo být nemocným mladým ptákům podán rybí olej a vitamín D v dávkách převyšujících profylaktický účinek 2 až 3krát.Je nejúčinnější vstříknout vitamíny injekcí, protože se tak rychleji vstřebávají do těla nemocného kuře.

Prevence

Bv průměru kuřata potřebují 0,05-1 mcg vitamínu D a dospělí kuřata potřebují 2-4 mcg.

Aby se předešlo křivici u mladých zvířat a nedostatku vitaminu u dospělých kuřat, dávají zemědělci rybí olej a koncentráty vitaminu D2 a D3. Rybí olejse nejpohodlněji podává ptákům spolu s krmivem z mouky v množství 1 g na hlavu a den.Kuřata by měla být podávána 0,5 g vitamínů na 100 g krmiva.

Jiným způsobem, jak zabránit nedostatku vitaminu D, jeozáření dospělých ptáků ultrafialovými paprsky .To vám umožní zvýšit produkci vajíček.Stejná metoda platí pro mladé kuřata.

Kuřata mohou být ozářena od 10 dnů věku po dobu 3 minut denně.Preventivní kurz trvá přibližně 10–14 dní, po kterém musíte provést povinnou přestávku na 10 dní.To pomůže tělu ptáka lépe absorbovat syntetizovaný vitamin.

Závěr

Nedostatek vitaminu D je nepříjemné onemocnění, které může vést ke smrti mladých kuřat.Aby se tomu zabránilo, stačí správně nakrmit mladý růst a uchýlit se k preventivním opatřením, pokud je pták jen zřídka na slunci.To vše pomůže udržet počet kuřat na farmě v bezpečí a zvuku.