Unfading charm - flower "Gomfrena spherical": roste ze semen a fotografií

Tato skromná, ale okouzlující květina úspěšně ozdobí interiér domu i zahradní postele.

„Gomfrena“ je jednoletá nebo víceletá rostlina z rodiny amarantů.

Je to podobné jako jetel polní a má květenství různých odstínů.

Obecný popis rostliny

„Gomfrena“ má hrnkové a zahradní formy. Pro pěstování jako pokojová rostlina jsou vhodné odrůdy trpaslíků až do výšky 20 cm, vypadají kompaktněji v květináčích.

Používají se hlavně k dekoraci balkonů a teras, jakož i pro obrubníky v zahradě.

Větší huňaté druhy se pěstují na květinových záhonech a dosahují výšky 60 cm.Stonky s téměř žádnými listy nekončí jasnými květenstvími, které během kvetení osprchovaly celý keř.Vypadá skvěle v sadách květin a směsích.

Listy kulového tvaru mohou být oranžové, bílé, růžové nebo fialové.

Jsou to oni, kdo dává rostlině dekorativní efekt.

Květy samotné jsou malé a nenápadné, za listeny jsou téměř neviditelné.

Gomfrena je oblíbená jako sušená květina.

Ne zcela rozkvetlé květiny jsou řezány a sušeny v zavěšené formě, hlavou dolů.

Závod je nenáročnýv péči, množený pouze semeny, má dlouhou dobu květu.

Populární druhy s fotografiemi

Existuje více než 90 druhů a odrůd "sférické homofrenie".V kulturním šlechtění jsou o něco méně.Následující odrůdy se nejčastěji vyskytují v prodeji.

„White Gomfrena“

Pro pěstování v zahradě je vhodnější vytrvalá rostlina, která může růst s kobercem.Stonky mají malé listy umístěné proti sobě a kulaté květenství bílé barvy.

„Gomfren Purple“

Malá, dobře rostoucí huňatá rostlina, která není vysoká než 30 cm. Během květu je keř hustě zakryt malý, podobný jakokoule, fialové květenství.Pokud roste v zahradě, květinový záhon se stává jako jahodová mýtina.

„Homfrena světle růžová“

Roste ve formě silně větvících keřů až do výšky 45 cm, neliší se strukturou od fialové homphreny.Náramky mají světle růžovou barvu.Může být použit jako zahrada nebo v květináči.

Péče o dům a zahradu

Květ Gomfrenu nevyžaduje pečlivou péči.Pokud bude správně udržována, bude kvetat od začátku léta do pozdního podzimu.

Umístění a osvětlení

„Gomfren“ je fotofilní rostlina , takže ji musíte umístit na dobře osvětlená místa v bytě.V zahradě je lepší zasadit ji na místě, kde vlhkost nestagnuje.Mělo by být dobře osvětlené (existuje jasné slunce několik hodin denně) a nefoukané.

Teplota

„Gomfren“ roste dobře v mírném podnebí, ale pouze jako jednoletá rostlina. Netoleruje zimování.Nemá rád vítr a chladné deštivé počasí.Uvnitř se cítí dobře při pokojové teplotě 20–22 stupňů.

Zalévání a vlhkost

Zalévání by mělo být mírné , ale nemělo by být povoleno vysychání z půdy.Toleruje nízkou vlhkost vzduchu v bytě.Přestože Gomfrena nemá ráda větrná místa v zahradě, potřebuje uvnitř čerstvý vzduch, proto se doporučuje ji větrát.

Půda

Rostlina preferuje mírně alkalickou půdu. Měl by být volný, propustný a nejlépe vypuštěný.Do půdy můžete přidat písek a rašelinu.

Důležité! V zahradě Gomfren se vyžaduje pravidelné uvolňování půdy a plevelů plevelů.

Prořezávání

Prořezávání se provádí po rozkvětu. Všechny květiny se stonky jsou odříznuty pro sušení a další použití pro různé kompozice nebo jednoduše zdobení interiéru.

Hnojení a hnojení

Rostlina dobře snáší organická hnojiva, ale neměli byste je zneužívat , jinak by Gomfrena nemohla květovat.Nejlepší je smíchat je v malém množství do půdy před výsadbou sazenic.V létě je krmena komplexními minerálními hnojivy pro kvetoucí rostliny.

Výsadba

Semena se nakupují v květinářstvích, z tohosazenice se pěstují, které se potom přesouvají do květináče nebo květinového záhonu.

Pěstování osiva se praktikuje na samém začátku jara.

Substrát se skládá ze 2 částí půdy pro pokojové rostliny a 1 části písku.

Vrstva země se navlhčí stříkací pistolí, na ni se položí semena a na vrchol se posype pískem.

Po celou dobu do vyklíčení musí být nádoba se sazenicemi udržována při teplotě nepřesahující +20 stupňů.

Země by měla být neustále vlhká, místo by mělo být zastíněno.

Semena klíčí za 12 až 14 dní.Jsou dány k posílení a přesazení na trvalé místo - v květináči nebo na květinovém záhonu.Přesazování na květinové záhony se provádí po skončení jarních mrazů.

Před výsadbou sazenic na stálém místě by mělo být postupně zvyklé na pouliční podmínky.Za tímto účelem jsou krabice s sazenicemi vynášeny na ulici během dne a postupně zvyšují čas strávený na čerstvém vzduchu.

Důležité! Výsadba keřů sazenic v květinovém záhonu by měla být od sebe ve vzdálenosti 15 cm.

Přesazení a rozmnožování

„Sférická gomfrena“ označuje rychle rostoucí rostliny. Ve středním pruhu se používají jednoleté druhy „Gomfren“, které nejsou transplantovány.Obvykle jsou po rozkvětu nakrájeny na sušenou květinu, zbytek je vykopán a zlikvidován.A na jaře opět zasadil semena pro sazenice.

Pokud Gomfren roste v květináči, nepotřebuje ani transplantaci, zimu dobře přežije při dostatečně nízké teplotě, hlavní je, že je pozitivní.

Nemoci aškůdci

„Gomfren“ může být ovlivněn houbovými chorobami.

K tomu dochází buď při nadměrném zalévání, nebo pokud „Gomfren“ roste v bažině.

Nemocné rostliny jsou vykopány a zničeny.

Z škůdců Gomfrenu mohou být ovlivněny mšice.

V počátečním stádiu léze stačí omýt rostlinu mýdlovou vodou.

Ve vážnějších případech musí být léčen insekticidem.

Výhody

přípravku Gomfren se používají jako léčivá rostlina.Předpokládá se, že infuze jejích květenství napomáhá při kašli, bronchitidě a dokonce tuberkulóze a také jako obecné posilující činidlo, zejména po závažných onemocněních.

Na konci kvetení „Gomfrenu“ v záhonu její život nekončí.Nevyhovující kouzlo je překrásná sušená květina, kterou dekorátoři hojně používají při tvorbě obrazů, květinových aranžmá a jednoduše dekorace do interiéru pomocí různých přírodních materiálů.Zimní kytice s Gomfrenou jsou velmi dobré.