Unikátní rostlina - Big Lip Orchid

V současnosti se orchideje stávají nejoblíbenějšími rostlinnými rostlinami na světě.Na území bývalého SSSR se nachází téměř pět set odrůd této květiny.Zahradníci samozřejmě potřebují informace o svých oblíbených.

Dnes budeme mluvit o orchideji zvaném Big Lip, řekneme nám vše o řádné kultivaci, možných problémech a způsobu, jak s nimi jednat.

) Co je tato rostlina?

Odrůda Velkých rtů patří k velkokvětým phalaenopsis .Okvětní lístky samotné se cítí, jako by hedvábí, velmi jemné a křehké, natřené bílou.Vyžadují proto velmi uctivé zacházení.

Big Lip se překládá jako „big lip“.A opravdu, je to velká velikost rtů, která odlišuje tuto rozmanitost od ostatních.Velikost květů dosahuje 9-10 centimetrů.

Celá rostlina může plně dosáhnout výšky téměř jednoho metru- 70–80 centimetrů.Listové desky jsou masité, šťavnaté, dorůstají až do délky 25 centimetrů a do šířky až 10. Vyčnívají nejen co do velikosti, ale také v bohatém stínu.

Nápověda! Počet pupenůpřímo závisí na věku Velké Lípy.Čím je rostlina starší, tím více na ní pupeny kvetou.

Obvykle taková orchidej může žít docela dlouho - přibližně 10 let .Ve vzácných případech doba trvání dosahuje 15 let.

Foto

Vzhled rostliny lze nalézt na poskytnutých fotografiích.

Ve videu můžete jasně vidět, jak vypadá pyskoun Big Lip:

Historie výskytu

Tento druh byl objeven v polovině osmnáctého století - v roce 1752.Byl nalezen na jednom z Moluccas - na ostrově Ambon.Dlužíme tento nález německému profesorovi Georgovi Riumfu.

Popis druhu a jeho odlišnost od ostatních

Hlavním rozlišovacím znakem tohoto phalaenopsis je velká velikost rtů květua tvar okvětních lístků, které mají podobný vzhled.na vlající motýl.

Pozor! Big Lip zatím nemá žádný subkort.Tato odrůda je nabízena v jedné odrůdě.

Kvetení

Kdy a jak?

Orchidej velkého rtu se vyznačuje schopností květovat pupeny do šesti měsíců .Přestávka mezi květy nemusí někdy být vůbec.To není dobré, protože po takovém neustálém květování ztrácí phalaenopsis hodně energie a může nakonec přestat rozkvétat nebo dokonce začít bolet.

Proto je po každém pádu květin nutné pro Velkou lipu zajistit dobu odpočinku.Chcete-li to provést, snížit frekvenci a hojnost zalévání, stejně jako zastavitoplodnit.

Věnujte pozornost našim dalším článkům.Z nich se dozvíte o vlastnostech pěstování takových odrůd orchidejí jako Liodoro, Miltonia, Vanilla, Sogo, Brassia ], Wanda, Wildcat, Tiger, Paphiopedilum a Dracula.

Péče během vegetačního období

Aby se pupeny mohly tvořit na stonku květu, je nezbytné poskytnout rostlině nezbytné podmínky:

 • optimální teplota (22–26 stupňů)teplo během dne);
 • mírné zalévání;
 • dobré 12hodinové osvětlení (ujistěte se, že světlo je rozptýleno);
 • komplexní hnojiva.

Po pěstování můžete rostlinu transplantovat, pokud to vyžaduje kořenový systém. Stonek květiny nemusí být řezán .Udělejte to, pouze pokud je suché.Pokud je šipka květina zelená, znamená to, že na ní může stále kvetnout nová květina nebo může vyrůst klíček - dítě.

Co když nekvětu?

Nejprve je třeba přizpůsobit všechny kultivační faktory těm faktorům, které jsou vhodné konkrétně pro rodinu Orchidů (o tom budeme psát níže).Pokud všechny manipulace s péčí nepomohly, stojí za to zařídit rostlině stresující situaci.Obdobnou situaci lze dosáhnout následujícími body:

 1. umístí orchidej na tmavší místo;
 2. snižují teplotu obsahu na 16-19 stupňů;
 3. snižují zálivku.

Takové manipulace se stanou druhem otřesů pro Velké rty, což ve většině případů vyvolává rozkvět.

Pokyny propéče

Výběr místa

V místnosti byste měli najít okenní parapet směřující na východ (jsou povoleny malé odchylky na jih nebo na sever).Pokud žádné neexistují, můžete do jižní části vložit květináč.Ale v tomto případěje nutné stínovat květinu v hodinách spáleného slunce .To lze provést pomocí běžného listu papíru.

Při výběru místa je třeba věnovat pozornost také možnosti větrání kolem orchideje.

Samozřejmě můžete pravidelně přivést květinu na čerstvý vzduch, ale vyžaduje to čas, a co je nejdůležitější, musíte si to vždy pamatovat, což je v hektickém životě často obtížný úkol.

Stojí za zmínku další důležitý bod týkající se ventilace:je třeba dbát na to, aby čerstvý vzduch neprošel do fatálního průvanu .

Výběr květináče a půdy

Protože kořenový systém jakékoli orchideje plní stejné funkce jako ostatní zelené části rostliny - to znamená, že se účastní procesu fotosyntézy - pěstitelé květin dávajípreference pro průhledné květináče.V takových nádobách světlo volně vstupuje do kořenů.

Rovněž stojí za zmínku, žemusí být stěny hrnce hladké .V přirozených podmínkách roste phalaenopsis s oddenky na kameny a kmeny stromů.Pokud je tedy povrch hrnce drsný, kořeny začnou růst doma.Pro mladou rostlinu bude stačit květináč o průměru 12-15 centimetrů.

CoPokud jde o půdu, doporučuje se zahajujícím zahrádkářům zakoupit si hotový substrát.To šetří čas a úsilí.Kromě toho nehrozí žádné riziko přípravy špatné půdy.V 99% případů je úložný substrát ideální pro phalaenopsis.Hlavní věc je vybrat kompozici navrženou speciálně pro vaši rostlinu.

Zkušení zahradníci se mohou rozhodnout samostatně připravit půdní směs .K tomu budou potřebovat:

 • rašelina;
 • mech sphagnum;
 • písek (potřebuje hrubý povrch, proto je lepší zvolit řeku);
 • kůra (borovice nebo smrk).

Všechny složky jsou sklizeny ve stejných poměrech a smíchány.

Důležité! Nezapomeňte na nejnižší vrstvu - drenáž.Díky němu je možné se vyhnout stagnaci vody.

Teplota

Optimální denní teplota pro velké rty je 25-28 stupňů Celsia.Tato podmínka je nezbytná pro tvorbu pupenů, protože se orchidej prosadila jako rostlina milující teplo.V noci lze stupně snížit na 17-21.

Rozdíl mezi noční a denní teplotou musí být povinný .To je klíč k plnému růstu a vývoji, stejně jako k dlouhému a svěžímu květu.

Když nastane spící období (tj. Po rozkvětu), všechny ukazatele tepla se sníží o několik značek.

Vlhkost

V domovské zemi Phalaenopsis mohou tropické deště pršet šest měsíců v řadě.Proto je vždy vysoká vlhkost.Tyto podmínky musí být zachovány v domácí kultivaci.

Je důležité stříkat vzduch kolem květiny a samotné rostliny .Musíte však pečlivě sledovat, zda se voda nedostane do odtoku z listů, jinak může začít proces rozkladu.

Existuje bezpečnější metoda zvlhčování.Můžete jednoduše umístit nádobu s vodou vedle květináče.Hlavní věcí je nezapomenout na obnovu zásob vody, protože v horkých dnech se rychle vypařují.

Pozor! Neumisťujte orchidej do blízkosti topných zařízení, protože velmi suší vzduch.

Osvětlení

Světlo by mělo svítit 10-12 hodin denně .To je předpoklad pro normální vývoj orchidejí.V zimě bude pro dosažení takového denního výkonu nutné používat umělé osvětlení.Znovu si připomeňme, že světlo musí nepřítomně padat.

Zalévání

Doporučuje se navlhčit půdu jednou za dva týdny.Vždy byste se však měli dívat podle své konkrétní situace.Půda musí být zcela suchá.V tomto stavu je nutné půdu držet dva dny.Teprve potom může být rostlina napojena.To platí pro období květu a růstu.Ale během míru můžete zemi navlhčit ještě méně často.To nezhorší Phalaenopsis - snadno přežije sucho.

Pěstitelé doporučují dva způsoby zavlažování: sprchováním nebo ponořením .Obě metody jsou správné.Volba se provádí na základě cíle.Pokud potřebujete osvěžit nejen půdu, ale celou rostlinu, pošle se do sprchy.Pokud spolu shydratace také potřebuje nakrmit orchidej, je výhodné ponoření.

Vrchní obvaz

Big Lip potřebuje hnojiva během růstu, stejně jako snášky.Pokud již první květy kvetly, potřeba oblékání zmizí.Vyberte si nejlepší hotové komplexy, které se prodávají ve specializovaných prodejnách.

Důležité! Návod k použití musí být přísně dodržován, aniž by došlo k překročení frekvence nebo dávkování.

Transplantace

Doporučuje se to zřídka - jednou za 2-3 roky.Půda se mění na novou a hrnec roste v průměru jen několik centimetrů.

Metody reprodukce

Doma je možné zvýšit počet orchidejí pouze za pomoci dítěte .Toto je proces, který se objeví na stopce.Po malých kořenech a několika listech rostou.

V tomto případě je inventář sterilizován a místa kusy jsou posypány skořicí.V produkci a in vivo šlechtění může také dojít druhým způsobem - pomocí semen.

Onemocnění a škůdci

Nejběžnějším parazitem, který útočí na Velké rty, je roztoč pavouk .Je lepší s tím okamžitě bojovat - pomocí akaricidních přípravků (nejvhodnější pro orchideje je Fitoverm).Zpracování se provádí několikrát v intervalu 7-10 dnů.

Mohou se však vyskytnout následující choroby:

 • Fusarium;
 • šedá hniloba.
Pomozte! Toto jsou nejčastější nemoci u Velkého rtu.Ale ostatní se mohou setkat.

Bojujte s těmito chorobami insekticidy .A také nezapomeňte, že příčina jakéhokoli onemocnění spočívá v nesprávné péči.Proto musíte určitě přehodnotit své metody pěstování těchto orchidejí.

Nabízíme vám, abyste si mohli prohlédnout vizuální video o nemocném Velkém rtu:

Prevence různých problémů

Pokud pěstitel dodržuje všechna doporučení, neměl by mít problémy.Jakmile se však nová kolekce objeví ve sbírce, musí být zaslána na měsíční karanténu, v tuto chvíli pečlivě prozkoumejte „nováčka“ kvůli problémům, aby se nerozšířily na zdravé rostliny.

Orchidej se stala synonymem pro sofistikovanost a šlechtu .Proto musí být považováno za něco neobvyklého a křehkého.