Univerzální odrůda "Lydia"

Odrůda Lydia je zvláště oblíbená u mnoha zahradníků.

Lidé mu často říkají Lydia růžová, jakož i růžová (nebo červená) Isabella.Je upřednostňován pro harmonický vkus, jednoduchou péči, každoroční hojnost sklizně.

Rostlina může svým atraktivním vzhledem vyzdobit dřevěný plot, zahradní altán, lavičky nebo verandu.

)

Co je to za druh?

Lydie je obvykle klasifikována jako univerzální odrůda. Sklizeň může být sklizena po 150–160 dnech od vegetačního období , což umožňuje klasifikovat Lydii jako odrůdu s průměrnou dobou zrání bobulí.Díky dobré chuti se z hroznů získává vysoce kvalitní domácí víno.

Hrozny se pěstují také pro vaření domácích jídel, salátů, kompotů a pečení.

K výrobě domácích vín také používají Korolek, Galahad a Attica.

V časopisech a online článcích se často uvádí 2 typy: jídelna a technická místnost.

Hrozny Lydia: popis odrůdy

 • Keře jsou středně velké, dobře listnaté, větve jsou silné a poměrně masivní.Listy jsou velké, tmavě zelené, pětilisté.Květina je bisexuální.
 • Banda středně velké (100 - 110 gramů), kónickáformy.Réva se vyznačuje zvýšeným růstem.
 • Bobule Lydie jsou velmi podobné vzhledu odrůdy Isabella.Mají stejný zaoblený tvar a malou velikost, liší se však barvou.Pokud jsou plody Isabelly tmavě fialové, hrozny Lydia jsou nasycené růžovou barvou fialové barvy a voskového povlaku.Kůže je tenká.
 • Bobule dobře uchovávají cukr.S kyselostí 5,5 až 9,3 g /l.obsah cukru bude až 19-20%.Tato odrůda produkuje chutné domácí víno a dušené ovoce.Chuť bobulí je příjemná, harmonická, sladká s mírnou kyselostí.Někteří porovnávají vůni buničiny s čerstvými jahodami.

Vysoký obsah cukru je rovněž prokázán Angelica, Krasa Nikopol a Kesha.

Fotografie

Fotografie z hroznů Lydia:

Historie výběru

Lydiova domovina je územím Severní Ameriky.Lydia byla chována od V. labrusca a patří do skupiny odrůd Isabella.Až do počátku šedesátých let byly hrozny distribuovány v Moldavsku na Ukrajině.V současné době se pěstuje také v Bělorusku a Rusku.

Z Ameriky jsme dostali také zajímavé odrůdy jako Buffalo, Witch Fingers a Alpha.

Vlastnosti

 • Keře produkují bohaté roční plodiny.V průměru činí 100–115 kg /ha.Při pěstování ve stěně lze z keře odebrat průměrně 35–40 kg bobulí.
 • Lydia má dobrou zimní odolnost.V jižních oblastech může zima bez přístřeší.V našemV klimatické zóně se doporučuje pěstovat hrozny jako krycí plodinu. Doporučuje se zakrýt pouzdra zcela předběžným dlouhým prořezáváním.Při částečném úkrytu nemusí silné mrazy přežít.
 • Při pěstování musí zahradník věnovat pozornost vlastnostem půdy. Lydia dobře roste ve výživné, volné a vlhké půdě. Nadměrná vlhkost toleruje ještě lépe než nedostatek. Pokud země není bohatá na živiny, rostlina potřebuje pravidelné krmení.Odolnost keřů vůči soli je střední.
 • Výhonky a stepsony keřů se vyznačují zvýšeným růstem, který může nepříznivě ovlivnit kvalitu plodiny. Je nezbytné postupovat a honit zelené výhonky.

Nemoci a škůdci

Hrozny mají dobrou imunitu vůči různým chorobám,odolný vůči plísním a oidiu v rozmezí 2,5–3,5 bodů.

Současně se zahradníci často setkávají s poškozením keřů fyloxérou nebo hroznovou mšicí.

Zahradníci by měli určitě věnovat pozornost preventivním opatřením.To platí zejména pro nemoci, jako je anthracnosa, bakteriální rakovina, bakterióza, chlorosa a rubeola.

Užitečné tipy pro ochranu hroznů před mnoha problémy spojenými s jeho pěstováním:

 • Pro ochranu rostliny před škůdci je nezbytné provádět preventivní ošetření speciálními přípravky.
 • Sbírejte zaschlé v časelistoví, bobule pod keři a zničit.
 • Po sklizni proveďte hluboké kopání a prořezávání.
 • Zahradník musí vědět, že nedostatek železa v půdě může vyvolat rozvoj vápnité chlorózy.Nezapomeňte věnovat pozornost kvalitě půdy vašeho webu.
 • Nezapomeňte krmit hrozny, zejména pokud jsou pěstovány na půdě chudé na živiny.
 • Nezapomeňte věnovat pozornost preventivním opatřením proti vosám.Zničte včelí úly v čase, nasaďte návnady a pasti a proveďte chemické ošetření.

Lydie je považována za příznivý kultivar pro pěstování v zemi.Je ceněn pro svou vysokou produktivitu, vynikající dekorativní vlastnosti a univerzálnost.Bobule se dobře hodí k výrobě domácího vína, džemu, pečení, dušeného ovoce a také k čerstvé spotřebě.Při dobré péči by neměly vznikat problémy s pěstováním této odrůdy.

Mezi nenáročné odrůdy kultivace stojí za zmínku například dar Aleshenkin, Rapture Muscati a Giovanni.

Užitečné video

Další informace o hroznech Lydia se dozvíte ve videu níže: