Úžasná květina Singonium: tajemství domácí péče a jeho fotografie

Syngoniumpatří do rodiny Aroidů.V přírodě najdete asi třicet jejích odrůd a za pokojových podmínek je obvyklé pěstovat pouze dva nebo tři druhy.

O Syngoniu se dozvíte později v tomto článku.

Obecněpopis

Vnitřní květiny Syngoniumjsou travní révy s tenkými stonky, ze kterých rostou vzdušné kořeny, které se mohou přilepit k jakékoli podpoře.Mladé rostliny se vyznačují přítomností pevných šípkovitých listů světlé barvy, které mohou být pestré i monofonní.Listy jsou někdy pokryty stříbrnými pruhy, skvrnami a tahy.Jejich barva sahá od různých odstínů zelené po bělavou.

Jak stárnou, listy syngonia jsou rozřezány na několik částí, jejichž počet se může lišit od tří do sedmi kusů.

Květy této rostliny jsou zelený klas s červeným nebo růžovým listím připomínající závoj.Aledoma syngonium téměř nikdy nekvete .

DŮLEŽITÉ! Uvnitř syngonia je mléčná šťáva, která je jedovatá.Pokud se dostane na sliznici, vede to k podráždění.Proto by tato rostlina měla být mimo dosah.domácí zvířata a malé děti.

Foto

Dále viz: syngoniová fotografie květiny s řádnou domácí péčí

Vlastní rostlina

Syngonium se v přírodě nachází v tropických lesích nacházejících se v jižních a středních oblastechAmerika, stejně jako na Kubě a na Jamajce.Tento liana je nejbližší příbuzný filodendronu.

Poznámkaostatní zástupci klanu Liana.Například jedna z nejoblíbenějších domácích rostlin mnoha je Hoya Karnoza, krásné víno s ozdobnými vyřezávanými listy je Rafidofora a stálezelené víno Fatshedera.

Druh

Uvažujme podrobněji: druhy syngonium s fotografiemi.

Luskovité

Luskovité syngonium je vinná réva s tenkou stopkou.Jeho domovinou je Střední Amerika.Právě tato rostlina se stala předkem některých odrůd syngonia.Jeho listy jsou umístěny na podlouhlých řapících, pro které dostal své jméno.

V mládí je tato rostlina charakterizována tmavozelenými listy ve tvaru šipky a postupem času se stávají světlejšími a rozprostřenými.Za rok tato rostlina dodává výšku od čtyřiceti pěti do šedesáti centimetrů.
Existují takové odrůdy syngonia listnatého:

  • „Arrow“ - nenáročný pestrý květ, který se snadno udržuje a který rychle roste
  • „Pixie“ - trpasličí květ spestré listy
  • „Bílý motýl“ - rychle rostoucíkultivar s velkými listy, které mohou dosáhnout výšky jednoho a půl metru.

Zařízení není po celý rok nijak zvlášť náročné a schopné reprodukce.

Ve tvaru ucha

Syngonium ve tvaru ucha se také nazýváve tvaru ucha .Vyznačuje se dlouhými větvemi, jejichž tloušťka je dva centimetry.V internodech dochází ke vzniku vzdušných kořenů.

Za rok může tato rostlina růst ve výšce od sedmdesáti do devadesáti centimetrů a její průměrná výška je sto osmdesát centimetrů.

Listy ušního Singonia jsou lesklé a zelené.S věkem mění svůj tvar.V mládí rostliny se podobají špičce šipky a potom se rozdělují na tři až pět částí.Na základně jsou listy vybaveny dvěma segmenty připomínajícími uši.


Syngonium není jediný druh liána.Naši odborníci připravili články s popisem a informacemi o pěstování vinné révy Dichorizandra, Tunbergia, Popis, stejně jako o rostlinách jako Saxifrage, Clerodendrum, Ivy, Reo, Tradescansia, Bříza, Gelksin.

Domácí péče

Domácí péče o Syngonium vyžaduje zvláštní péči.Pokud se rozhodnete mít doma syngonium, kupujte jej pouze na důvěryhodných místech.Zakoupením rostliny z ruky riskujete, že nedostanete druh a rozmanitost, kterou byste chtěli.

Přineste syngonium domů, okamžitě identifikujtemísto, kam to umístit.Nejlepší je, pokud se jedná o stůl uprostřed místnosti. Nezapomeňte na zařízení poskytnout zvláštní podporu.

Podporou mohou také být rostliny jako ficus, dieffenbachia nebo aglaonema.Syngonium s nimi zachází docela přátelsky a může s nimi vytvořit pěkné složení.Můžete také pěstovat syngonium jako rostlinu ampel a umístit ji do zavěšeného hrnce.

Hrnec s tímto představitelem flóry nelze umístit:

  • Na koncepty.
  • V blízkosti spotřebičů v ústředním topení.
  • V místnosti se suchým vzduchem.

Prořezávání (tvorba koruny)

Aby rostlina získala huňatý tvar, je nutné ji pravidelně prořezávat..Je to sevření apikálních výhonků po šestém nebo sedmém listu.

DŮLEŽITÉ! Řezání se musí provádět pomocí rukavic!

Zalévání

Chcete-li zalévat tuto květinu, měli byste vzít měkkou vodu, kteráby se měla usadit po dobu tří až pěti dnů. V teplém období by se zalévání mělo provádět okamžitě po vysušení horní vrstvy půdy aletáky lze stříkat denně.

DŮLEŽITÉ! Nezapomeňte nalít přebytek vody z pánve hrnce a nedovolit, aby stagnovala.
V chladném období se doporučuje syngonium zalévat pár dní po vysušení horní vrstvy půdy v květináči.

Výsadba

Chcete-li zasadit tuto liána, vy jstemůžete si vybrat jakýkoli hrnec, , ale je vhodné ho nezasadit do „bonsaje“, ve kterém je šířka mnohem větší než hloubka .Velikost banku by měla odpovídat velikosti kořenového systému.

Rostlina se bude cítit skvěle ve výživné lehké půdě.Pokud chcete zasadit syngonium do těžkého substrátu, přidejte tam jemně expandovanou hlínu nebo perlit, což dodá zemi vzdušnost.

Transplantace

Pokud jste zakoupili syngonium v ​​obchodě, pokuste se jej do sedmi dnů transplantovatdo nového hrnce. Mladá rostlina potřebuje transplantaci ihned po zakořenění v květináči. Následně transplantujte rostlinu v kterémkoli z jarních měsíců každé dva roky.

Půdní směs si můžete sami připravit k přesazení syngonia.K tomu potřebujete list a dřevinu, písek a rašelinu.Všechny tyto přísady musí být smíchány ve stejných částech a chmýří.V květináči by měla být země vzdušná, ne přilepená na kus.

Aby mohla vaše květina zaujmout krásný tvar, potřebuje podporu.Začněte nalitím odtoku na dno hrnce a na povrch přidejte jednu třetinu půdy.Poté položte podpěru do středu hrnce a opravte.Umístěte rostlinu vedle ní, vyrovnejte její kořeny a přidejte do hrnce zbývající půdu.Po transplantaci květ okamžitě zalévejte, ale nehnoďte jej nejméně dva týdny.

Pěstování ze semen

Pokud se rozhodnete pěstovat syngonium ze semen, musí být nejprvenamočte v teplé vodě po dobu dvanácti hodin.Pak jsou zasety do směsi dvou a půl částí listnaté půdy, jedné části humusu, jedné části rašeliny a jedné části písku. Aby mohla klíčit semena, musí být teplota v místnosti, kde se nachází nádoba s nimi, na úrovni dvaceti pěti stupňů tepla.

Je třeba poznamenat, že pěstování syngonia ze semen je poměrně komplikovaný proces, který zdaleka není vždy úspěšný.

Propagace doma

Je obvyklé propagovat Singonium řízky a apikální výhonky.

Propagace pomocí řízkůspočívá v dělení stonku na segmenty, které obsahují dva až tři uzly internod.Vnější okraj řezu je posypán drceným uhlím nebo popelem.

Řízky se umístí do nádoby naplněné vodou, aby se vytvořily vzdušné kořeny.Pro udržení optimální úrovně vlhkosti je můžete pokrýt celofánem. Nezapomeňte vysekávat řízky dvakrát až třikrát denně. Po objevení kořenů se řízky zasadí do připravené půdy.

Pro vynásobení syngonia apikálními výhonkyje nutné odříznout horní část výhonku pod uzlem internody, aby na něm byly umístěny dva nebo tři další kořeny.Dejte střílet do usazené vody a nezapomeňte jej každý den měnit.Když se objeví mladé kořeny a rostou nejméně na tři centimetry, měl by být výhonek vysazen v květináči naplněné univerzální půdou pro pokojové květiny.

VAROVÁNÍ! K urychlení procesu množení syngonia by mělo dojít při teplotě dvacet tři stupňů nad nulou.

Teplota

Když je rostlina v vegetačním období , považuje se za optimální pro ni teplota od osmnácti do dvaceti čtyř stupňů. V zimě musí být uchováván v chladné místnosti, jejíž teplota vzduchu je na úrovni šestnáct až osmnáct stupňů Celsia.

Osvětlení

Pokud se rozhodnete umístit na okenní parapet liana potok, měl by to být okenní parapet východního, západního nebo severního okna.Na jižním okně se bude rostlina cítit špatně, protože se jí nelíbí přímé sluneční světlo.Nadměrné osvětlení vede k blanšírování listů, což významně snižuje atraktivitu syngonia.

Užitečné video

Další informace o funkcích domácí péče o Syngonium se dozvíte v níže uvedeném videu:

Benefita škoda

Syngonium není jen elegantní výzdoba vašeho domova, ale přináší také určité výhody.Tato rostlina naplňuje dům pozitivní energií a způsobuje, že lidé v ní žijící rostou a mění se k lepšímu.

Květinový horoskop naznačuje, že je užitečné mít v domě tohoto liána popínavé rostliny pro lidi, kteří jsou obdařeni komplexy. Liana vzbuzuje zvědavost lidí a touhu rozšiřovat jejich obzory, přispívá k utváření solidního charakteru a sebevědomí.

Z lékařského hlediska nemá syngonium žádné zvláštní léčivé vlastnosti, ale bylo zjištěno, že jeho přítomnost v domě má příznivý účinek na fungování zažívacího traktu.
Poškození této rostliny spočívá v toxicitě její šťávy, ale pokud při manipulaci s ní dodržujete nezbytná opatření, nemusíte se čeho bát.

DŮLEŽITÉ! Pokud se šťáva syngonium dostane na pokožku, ihned ji omyjte velkým množstvím tekoucí vody.

Nemoci a škůdci

Nejběžnější škůdci syngonia jsou:

  • ) Mšice.Jeho přítomnost je označena žloutnutím, kroucením a pádem listů.Tento škůdce se můžete zbavit postřikem rostliny Actellicum.Zpracování se s výhodou provádí dvakrát.
  • Thrips. Objevují se v důsledku nedostatečné vlhkosti a příliš vysoké teploty vzduchu.Thrips vytváří kolonie na vnitřní straně listů, což má za následek zhnědnutí a nepřirozený lesk listů.Léčba by měla být prováděna insekticidy.
  • Scutellaria. ​​Příznaky jejich přítomnosti lze nazvat padáním listů liána a zastavením jejího růstu.Poté, co jste si všimli těchto příznaků, ošetřte rostlinu Actellicem

Co mám dělat, když listy zblednou?

Proč listy Singonium zbarvují nažloutlé?Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá: list Singonium se zbarví dožloutle s nedostatkem vlhkosti ve vzduchu.Chcete-li tuto situaci napravit, stříkejte rostlinu častěji vodou.Kromě toho může mít žlutá barva listůbýt příznakem nedostatečného hnojení v půdě.V tomto případě je naléhavé provést vrchní oblékání.

Syngonium není rozmarná rostlina, ale pokud chcete, aby vás potěšilo co nejdéle, dodržujte všechna pravidla péče o něj.