Úžasný liána "Tunbergia": popis, péče a pěstování ze semen

Tunbergia je krásná vytrvalá rostlina.

Vyžaduje silnou podporu během růstu.

Dobře reaguje na vrchní oblékání, časté zalévání a dobré osvětlení.

Preferuje minerálně obohacenou zeminu.

Původ

Thunbergia získala své jméno na počest švédského přírodovědce XVIII-XIX.stoletíKarl Peter Thunberg, nazývaný „otec jihoafrické botaniky“.Do Evropy byl představen začátkem 18. století.Následně byl tento druh několikrát přejmenován botaniky, ale v naší době se stal známým pod pevným původním názvem, který byl na počest Thunbergu předán této rostlině jiným vědcem - Karlem Linym.

Obecný popis rostliny

„Tunbergia“ je kvetoucí okrasná rostlina. Jižní Afrika je vlast.Trvalka se nachází na ostrově Madagaskar, Korea, Japonsko, Austrálie.

Existuje více než 200 různých poddruhů. Latinské jméno: Thunbergia.Patří do rodiny Acanthaceae.Květina je pojmenována po přírodovědci a průzkumníkovi Carl Peter Thunberg.Stále z důvodu šeříku uprostřed květu se rostlina nazývá „Black-eyed Susanne“.

Výsev rostliny na otevřeném terénu se nedoporučuje , protože chladné zimy zmrazují kořenový systém.Proto se květina "Tunbergia" používá jako roční.Tento zástupce flóry může být pěstován na zahradních pozemcích, sklenících, prosklených lodžiích, balkonech a vnitřních místnostech.

V tomto případě bude rostlina trvalá.Používá se pro vertikální zahradnictví.Rostlina potřebuje vysokou podporu.Výška „Tunbergia“ dosahuje více než 2,5 metru.

Rostlina může být ve formě keře nebo podlouhlých révy vinné.Letáky jsou lalokovité oválné nebo ve tvaru srdce.V délce dosahují 3-11 cm, v závislosti na poddruhu.

Okraje listů jsou zubaté.Nálevkovité květiny.V průměru dosahují 3 až 5 cm. Květy jsou umístěny na podlouhlých pediklech.

Mohou být osamělé nebo mohou být shromažďovány v hustých květenstvích.Květiny se liší v barvě: sněhově bílá, fialová, tyrkysová, jantarová, hnědá, fialová, vínová.

Některé poddruhy mají silnou aroma koláče.Kvetení nastává od poloviny července do začátku října.

​​

Odrůdy s fotografiemi

Grandiflora

Modrá (mnohokvětá) domácí v severovýchodní Indii.V přirozeném prostředí se nachází v Číně, Nepálu, Bhútánu.Je to stálezelená rostlina s vysokými kudrnatými výhonky.Listy tohoto druhu se liší sycenou jasně zelenou barvou, mohou být hladké nebo pubertální, okraje jsou zubaté.Květy této rostliny jsou velké (až 10 cm), obvykle rostou hustými kartáčky, ale také jsousvobodný.Rozsah barev je velmi široký, od bílé a modré po modrou, fialovou a fialovou.

Multiflowered tunbergia se pěstuje jako okrasná rostlina v teplých místnostech s vysokou vlhkostí.Aby se zajistilo její kvetení, musíte v zimě sledovat teplotu - neměla by být nižší než 12 ° C a v létě je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření.

Voňavky

Voňavé - rostlina, která vypadá jako réva s žebrovou stopkou, jejíž délka dosahuje 6 m. Trojúhelníkové listy nahoře mají nasycenou zelenou barvua dole - bledý, s pruhem uprostřed.Květy jsou osamělé, bílé, až 5 cm dlouhé, mají tendenci se v noci zavírat a kvetou znovu při východu slunce.Hlavním charakteristickým rysem tohoto druhu je intenzivní, sladká vůně květin.

Mysorensis

Mizorenskaya (Mysore) je také z Indie, což je možná nejneobvyklejší člen rodiny.Ve svém přirozeném, divokém prostředí může stonek liana tuniaku Mysore dosáhnout výšky až 10 metrů.Listy jsou četné, dlouhé, zelené.

Hlavním rysem tohoto druhu je neobvyklý tvar květů.Hnědé a oranžové odstíny květin rostou na zavěšených kartáčích až do délky jednoho metru, jehož tvar připomíná hadí ústa.Podobnost je ještě větší díky tyčinkám, které napodobují zuby horní čelisti.

Alata

Okřídlený se také nazývá: „Black-eyedSusan. “Jméno dostala díky tvaru květů.Bílé, žluté a oranžové odstíny květů připomínají motýlí křídlo ve své struktuře a uprostřed okvětních lístků je kulaté černé jádro, které vypadá jako oko.

V přírodě může réva této rostliny růst až 6 metrů.V našem klimatu roste okřídlený tunberg pomaleji a dosahuje až 2,5 m. Obvykle se pěstuje ze semen jako jednoletá rostlina.

Erecta erect

Západní Afrika je považována za místo narození této rostliny a tento druh je v evropském klimatu vzácný.Je to rozvětvený keř, jehož výhonky dosahují výšky jeden a půl metru.Rysem této tunbergie je, že stonky mohou v průběhu času padat, takže když jsou pěstovány, musí být svázány s kolíky.

Listy jsou zubaté, kopinaté.Květiny jsou umístěny jednotlivě a mají fialovou barvu s malou žlutou skvrnou u základny.

Domácí péče

Akce po nákupu

Nekupujte zařízenív zimě.

Protože v této době má rostlina spící období a může hojně klesat z listů.

V zimě potřebuje květina zvláštní teplotní režim a šetrnou péči.

Mnoho kupujících, kteří čelili mnoha problémům, vyhodili závod na ulici.

Z tohoto důvodu se doporučuje nakupovat trvalky na jaře nebo v létě.

Ořezávání

Při tváření je nutné odstranit slabé stonky a vadlé květiny. Vdoba růstu tohoto zástupce flóry musí být nasměrována správným směrem.K tomu použijte podpěry a vodiče.Nepoužívejte rezavý materiál.Oxidace může nepříznivě ovlivnit zdraví rostlin.

Zalévání

Rostlina dává přednost mírnému zalévání. Od začátku kvetení v polovině července se však dramaticky zvýšil.Během tohoto období potřebuje květina další vlhkost.

Jinak tento zástupce flóry začne odstraňovat letáky a neotevřené pupeny.Květiny se mohou začít rozpadat.Za horkého počasí má váš mazlíček rád stříkání z rozprašovací láhve.Procedura se nejlépe provádí večer.

Transplantace

Transplantace se provádí pouze při pěstování doma.

Je nutné vybrat kontejnery s velkým průměrem.

Půda se komerčně používá pro domácí květiny nebo okrasné kaktusy.

Je důležité, aby Země dobře procházela vzduchem a vodou. Odtok z přírodních kamenů nebo expandovaného jílu se nalije na dno.Nalijte černou zeminu a založte rostlinu.Hojně napojena.

Důležité! Může být prováděno krmení dusíkatými hnojivy.Doba aplikace: 1krát za 14 dní.

Během období květu je však zařízení zakázáno krmit.To negativně ovlivní aktivní růst a hojné kvetení.

Teplota

Rostlina je velmi termofilní. Roste dobře při teplotě 23 ° C.

V zimě by teplota neměla klesnout pod15 ° CKvětina miluje vlhký vzduch.Za horkého počasí můžete vedle ní umístit nádobu s vodou nebo zvlhčeným mechem.Rostlina preferuje dobře větrané místnosti.

Osvětlení

Rostlina miluje jasné přirozené světlo.Nelze být dlouho na slunci.V zimě preferuje další umělé osvětlení.

Výsadba

Výsadba na otevřeném prostranství nebo ve sklenících se provádí na jaře. Je důležité vyčkat mrazu.Jinak rostlina zamrzne.

Pro tohoto zástupce flóry je nezbytné najít místo chráněné před průvanem a přímým slunečním světlem. Nedoporučuje se pěstovat rostliny na severní straně, protože Tunbergia nemá rád konstantní stín.Aktivně roste v neutrální půdě.Má rád výživnou opevněnou půdu.

Vápenec a drenážní půda jsou předem vyhloubeny na vybraném místě. Tento zástupce flóry je třeba vysadit ve vzdálenosti 35–40 cm od sebe.

Před přistáním musí být nainstalována pevná podpěra. Lze použít mříže nebo kroucené dráty.S jejich pomocí vyroste nebo postoupí popínavé víno.Po výsadbě je místo hojně napojeno z hadice.Kvetení nastává 30 - 100 dní po výsadbě.

Pěstování ze semen

Pěstování ze semen začíná produkovat koncem února - začátkem března. Semena výsadby musí být ošetřena fumarem nebo epinem.Vysévají se v květináčíchnavlhčená zem.Substrát by měl obsahovat sodovitou půdu, rašelinu a jemnozrnný mořský písek.

Můžete také použít listovou půdu, humus a hrubý říční písek.Semena jsou zasazena ve středu nádoby.Posypte chernozemem a navlhčete ze spreji.Vytvořte mini skleník pro skleníkový efekt.

Výsadba je pokryta plechovkami, plastovým sáčkem nebo plastovou lahví.Hlavní věc je, že nádrž propouští sluneční světlo.Nádrže jsou umístěny na parapetu.

Je důležité, aby bylo místo dobře osvětlené, teplé a bez průvanu.

Země v nádrži musí být vždy ve vlhkém stavu.

Optimální teplota pro růst je 21–23 ° C.

První výhonky by se za dobrých podmínek měly objevit po 7 dnech.Jakmile se objeví listy, mini skleník se vyčistí.Zařízení musí být postupně zvyklé na pokojovou teplotu.

Škůdci

Mohou být zasaženi roztoči pavouky, mšicemi, molicemi a hmyzem.Veškerý hmyz je ničen chemickým postřikem.Můžete použít léky "Actellik" a "Fitoverm".Přestávka mezi stříkáním: 7-14 dní.Počet zpracování relací: 1-4.Nelze stříkat rostlinu více než čtyřikrát.Chemikálie mohou nepříznivě ovlivnit zdraví rostlin a lidí v okolí.

Důležité! Po postřiku by se květina měla udržovat mimo dosah dětí a domácích zvířat.Pokud do těla vstoupí „Thunbergia“, je nutné se poradit s lékařem.

Nemoci

Někdy je rostlina zasažena houbovými chorobami.

Toto onemocnění je léčeno fungicidy.

Zasažené oblasti letáků a květů musí být odstraněny. Takémůže být tento zástupce flóryonemocněn nesprávnou péčí .

Když se na větvích, květinách nebo letácíchobjeví zelená plíseň, postřik a zalévání by se mělo zastavit.Rostlina se přesadí do nových nádob a nahradí v nich půdu.

Když jsou odkryty holé výhonkya špatně rostoucí listy, květina se přeskupí nebo přesadí na osvětlenější místo.Vzácný růst listů naznačuje příliš stínovaný růst.

Kde a jak se používá

Vzhledem ke kudrnatým vlastnostem stonků se tato rostlina široce používá v zahradním designu.Thunbergia roste dobře a rychle získává zelenou hmotu, lemuje ploty nebo treluje s výhonky nasycené barvy.A „vrcholem“ takového živého plotu jsou květy různých jasných odstínů, které se navzájem příznivě kontrastují a dávají dekoraci prvek úplnosti.

Kromě dekorativních funkcí v krajinném designu se tatorostlina používá také v tradiční a lidové medicíně, jakož i v kosmetologii:

  • jako antipyretikum a léčení ran,
  • ]
  • normalizovat rovnováhu vody a lipidů,
  • odstranit toxiny z těla,
  • jako surovina pro bioaktivní přísady,
  • zpomalit proces stárnutí, vyhlazenívrásky atd.
Pokud vás zajímají jiné révy, jakož i zvláštnosti jejich pěstování, přečtěte si články našich odborníků o úžasných Tolmiya, nenáročních Setcreasia Violet a velkolepých Rafidofore, velkolepý Aeschinanthus, dívčí hrozny Partenocissus, načechraný Cyanotis, rychle rostoucí Philodendron, pěkný Saxifrage a krásné Reo.

„Tunbergia“ je stálezelená kvetoucí réva.Rostlina miluje sluneční světlo, další hnojení, časté zalévání a postřik.Může růst ve vnitřních podmínkách, sklenících a botanických zahradách.Při výsadbě na otevřeném prostranství je roční.