Užitečné informace o divoké rostlině Verbena officinalis: fotografie, léčivé vlastnosti, aplikace a vlastnosti pěstování

Elegantní siluetu a neobvyklé květenství verbena najdete v záhonech jak zahrádkářů, tak i zkušených letních obyvatel.Unikátní a léčivé poddruhy této rostliny jsou Verbena officinalis.

Toleruje první mrazy, nevyžaduje zvláštní péči a snadno se šíří semeny.A užitečné a léčivé vlastnosti pouze zvyšují jeho popularitu.

Verbena officinalis - co je to?

Z celkové druhové rozmanitosti (více než 200) se pouze toto aktivně používá v lékařské a kosmetické oblasti.Květy jsou monofonní nebo se prolínají s bílým nebo krémovým odstínem.Vzhledem k nenáročným podmínkám zadržení najdete léčivé verbeny na mýtinách a podél silnic.Další název této odrůdy je lékárna verbena, „gruel“, „palliformes“.

Toto je bylinná víceletá rostlina, která se vyznačuje těmito ukazateli :

 • nažloutlý odstín kořenů;
 • vláknitý rozvětvený kořenový systém;
 • výška stonku ne více než 70 cm;
 • květy jsou malé, sbírané do květenství a deštníků;
 • doba květu -V srpnu se rodí v září.

Vlastnosti, léčivé vlastnosti a aplikace této byliny

V důsledku klimatických vlastností naší země se poddruh obvykle pěstuje jako roční.Léčivé verbeny lze pěstovat na otevřeném prostranství i v malých květináčích v bytě.Již od starověkého Řecka se tento poddruh považoval za bylinu, která nese zdraví.

VAROVÁNÍ : Účinné látky v přípravku mají terapeutický účinek.Rostlina je nezbytná pro poruchy a onemocnění žaludku, časté bolesti hlavy, oběhové problémy.Poddruh je součástí mnoha farmaceutických produktů.

V některých evropských zemích čaj Verbena officinalis zcela nahrazuje černý čaj.

Více informací o léčivých vlastnostech, použití a kontraindikacích lékařské verbeny viz zde.

Fotografie

Zde se shromažďují fotografie této rostliny :[Návrh 55]

Podmínky pro zachování divoké rostliny

Pěstování a pěstování divoké rostliny léčivé verbeny nevyžaduje hluboké znalosti, je však třeba vzít v úvahu některé důležité nuance. Pro získání sazenic by semena měla být oseta během prvních deseti dnů měsíce února .Požadavkem pro další výsadbu sazenic je stálé sluneční světlo a nepřítomnost průvanu.

DŮLEŽITÉ : Pro květinové záhony nebo zdobení skalních cest je lepší vzít hybridní odrůdu verbeny.Pro skupinové výsadby a smíšené květinové záhony (mixborders) je optimálnípoddruh Buenos Aires.

Aby rostlina mohla produkovat nové květiny, je důležité pravidelně čistit zvadlé květenství.Pokud je poddruh trvalý, zahřejte jej až do mrazu.Skladujte verbenu v suché místnosti s konstantním osvětlením při teplotě nejméně 10 stupňů.

Osvětlení

Pokud byla setba osiva provedena začátkem května, je třeba se postarat o podsvícení. Nejlepší volbou je speciální fytolamp, alternativou jsou diody .

Umělé osvětlení by mělo být odstraňováno postupně (před vývojem 2 úplných listů je nutné je zcela odstranit).Místo pro růst verbena officinalis by mělo mít dobré přirozené světlo.

Vzduch a teplota

Během prvních 2-3 dnů po objevení klíčků je třeba teplotu mírně snížit.Optimální stupeň je 18-21 ° C (nezbytné pro primární kalení). Semena jsou „klovaná“ při konstantní teplotě 23–25 stupňů .Rostlina klidně snáší mrazy na -3.

Požadavky na půdu

Vhodnou možností je hlína s humusem v kompozici.Se zvýšenou hustotou půdy se zavádí bílý písek.Semena nemohou být vtlačena do půdní směsi, musí být rovnoměrně rozmístěna po povrchu.

TIP : Pro zajištění ventilace oddenku by měla být drenáž prováděna ze štěrku, rozbitých cihel nebo expandovaného jílu.

Správné zalévání

Jemné klíčky verbeny officinalis netolerují silné zalévání a zamokření(sazenice v příliš vlhké půdě)začněte hnít).Pokud jsou krabičky se sazenicemi zakryty, je třeba je pravidelně ventilovat.

Je také důležité zabránit vysychání půdy, protože výhonky v ní umírají.Sazenice musí být zalévány stříkací lahví nebo pánví.Po zakořenění sazenic na otevřeném terénu se zvyšuje vlhkost.Interval mezi zavlažováním je 5-7 dní.

Přílišné zavlažování vede k vzniku plísňových choroba nízká vlhkost zkracuje kvetoucí období verbeny.

Vrchní obvaz

Základním pravidlem aplikace není přehánění (zejména dusíkatá hnojiva).Dusík pomáhá hromadit hromadnou zelenou hmotu, ale brzdí vývoj stopek.Optimálně 2–4krát za sezónu pro aplikaci komplexního obvazu na bázi draslíku a fosforu do půdy.

Skupina organických hnojiv (hnoje) by neměla být používána déle než jednou během období růstu a květu.

Přesazování a výsadba léčivých verbů

Optimální období pro výsadbu semen v půdní směsi je únor - první dekáda března. Vytvořené keře (sazenice) by měly být zasazeny do půdy ihned po vytvoření teplého počasí .

Před výsevem musí být osivo ošetřeno za studena.Jak sazenice rostou, stávají se v jedné krabici stísněné, je nutné si vybrat.Pro správný postup musí mít sazenice nejméně 4 listy.

Nádoba pro transplantaci je naplněna stejným půdním substrátem .Konve na zalévání sazenic s malou špachtlí nebo lžičkou.Střelby se přesunou do"Nový domov", prohloubit se do zóny růstu kotyledonů, lehce voda.První 2 dny, chráněné před přímým slunečním zářením, snižte teplotu o 1-2 stupně (kořeny se rychleji zakoření).

Otevřená transplantace by měla být provedena za oblačného počasí.Hloubka díry by měla mírně přesáhnout hloubku potápěčských kontejnerů.Ve spodní části je nutné doplnit drenáž, navlhčit ji vodou.

Vyjměte pouzdro z krabice spolu s kusem země .Vložte ji do díry, přidejte další zeminu.

Na výsadbě víceletých druhů verbeny si přečtěte zde.

Jak dochází k reprodukci?

Nejoptimálnější a nejjednodušší možností je reprodukce prostřednictvím sazenic.Důkladná příprava semenného lože není nutná.Pokud nemáte čas na sběr semen, použije se metoda rozmnožování.Postup by měl začít v březnu. Jaká další pravidla existují?

 1. U verbeny by měl být vrchol odříznut, na kterém by měly zůstat alespoň 4 páry listů.
 2. Plátek nakrájíme na rozemleté ​​uhlí.
 3. Ponechejte pouze horní pár listů (zbytek odstraňte).
 4. Nejlepší možností půdy je perlitový písek, směs rašeliny a písku (1: 1).
 5. V půdě vytvořte mělkou díru a do ní ponořte stopku do spodního uzlu.

Aby se předešlo těžkým výparům, musí být stopka pokryta fólií.Kořenový systém se vyvíjí za 3-4 týdny.

O rozmnožování sloves semen a pěstování z řízků si přečtěte zde.

Nemoci a další rostoucí problémy

Verbena officinalisodolný vůči různým chorobám a parazitům .Infekce je možná s nesprávnou péčí nebo se změnami teploty.Pokud je nalezen nemocný keř, je nutné odstranit zasažené oblasti, ošetřit rostlinu přípravky obsahující měď v kompozici (optimální je Bordeauxův roztok).

Pokud je oblast infekce rozsáhlá, okamžitě odeberte vzorek z květinové zahrady.

 • Tospovirusy .Známky - zpomalení růstu, deformace leteckých částí.Na koruně se objevují hnědé skvrny, stonek také zhnědne.Není předmětem léčby.Vyžaduje se odstranění keře a dezinfekce půdy.
 • Phytophthora(hniloba).Listy ztrácejí jas, stonek zčerná.Důvodem je hojné zalévání.Nemocné keře je třeba odstranit.Zbytek pro prevenci by měl být léčen Fosetilem (analogy).
 • plísňovitá .Na listech se tvoří charakteristické skvrny.S velkou škodou se listy zbarvují do fialové.Výsledkem je, že umírají.Důvodem jsou náhlé změny teploty.Účinně stříkejte keře pomocí bitertanolu, propikonazolu a analogů.
 • Různé druhy mšic .Škůdci se hromadí na listech, výhoncích, květenstvích.Infekce vede k deformaci stonku a výhonků.Problém je nesprávné zalévání, nekvalitní hnojiva.Pro krátkodobou kontrolu jsou vhodné chemické látky s pyrimikarbem v kompozici.
Přečtěte si na našich webových stránkách o funkcích ampelic a jemně pitvaných verbena.

Závěr

Pěstování a péče o verbenuléčivá bylinná rostlina na otevřeném prostranství je jednoduché, ale odpovědné zaměstnání.Při prvním výsadbě semen je důležité vzít v úvahu parametry prostředí a rady zkušených zahradníků.Při dodržení základních pravidel můžete získat silnou, zdravou, odolnou vůči chorobám a škůdcům.