V zahradě i doma pěstujeme válečný euonymus: péče a fotografie

Válečný strom vřetena je úžasná rostlina, jejíž krása se těší v létě a na podzim potěšení.

Kdo si nepřeje, aby na jejich šarži hořel keř s množstvímčervených, lila a žlutých odstínůaž do mrazivých dnů?

) Charakteristika rostliny

Válečný strom vřetenase vztahuje na keře listnatého typu s dlouhou životností .Název dostal díky četným hlízám, které pokrývaly všechny staré větve.

Mladé výhonky jsou zpočátku hladké, zelené barvy.Poté změní barvu na hnědou a získají svou charakteristickou výzdobu ve formě bradavic.

Listy jsou oválnés ostrou špičkou ahranou prolamované , v létě natřenou trávou zelenou a na podzim jasně červenou.Podle velikosti listu se rozlišují 2 formy - velký listnatý, pozdní a malý listnatý, brzy.

Na jaře jsou všechny větve zdobeny malými pěknými květinami jemně růžové barvy, které jsou následně nahrazeny původním ovocem.Díky nim je euonymussnadno rozpoznatelný i v lese .

ZAJÍMAVOSTI! Brilantní černá semena jsou obsažena v jasných šarlatových krabicích,lehce vyčnívají jen špičky.

Válečné vřetenomá velmi specifické „aroma“- voní jako polní myši.Tento nepříjemný zápach tlačí zvědavce pryč, což je velmi užitečné -plody keře jsou jedovaté a mohou způsobit vážné otravy .

Druh

Euonymus má několik odrůd:

Fotografie

Pro více vizuální příběh zde uvádíme několik fotografií válečného vřeténka:

Péče

Akce po nákupu

Bezprostředně po akvizici se euonymuss výhodou vysadí na stálé místo v zahradě .Keř zakořenuje velmi rychle, stačí ho zalévat včas, což zabraňuje silnému vysychání půdy.

Je vhodné zasadit pokojový euonymus do vhodného hrnce s nutričním substrátem.

Přistání

DŮLEŽITÉ! Je lepší zasadit na jaře euonymus tak, aby měl čas nejen zakořenit, ale také posílit.

Keř nemá žádné zvláštní stížnosti ohledně složení půdy, aleroste v kyselém prostředí špatně .Ideální pro ni je kombinace 3 částí sodné půdy s listovou půdou, jemnozrnným pískem a humusem (1 díl každé složky).

Drenážní vrstva je životně důležitá- stagnace euonymu je špatně tolerovánaže v otevřené půdě, že doma.

Transplantace

V prvních 5 letech života na ulici může být křoví opětovně vysazeno, aniž by se obávalo, že rostlině způsobí stres.Povrchní kořenový systém lze snadno vykopat.

Starší exempláře by měly být rušeny pouze jako poslední možnost.Postup by měl být prováděn překládkou, aby nedošlo k poškození kořenů.

Doporučuje se transplantovat pokojové keře každé jaro do věku 5 let, poté se interval mezi transplantáty zvětšuje o 2 až 3 g.

UŽITEČNÉ! Ostatní okrasné keře, které vás mohou zajímat: Leptospermum, Skimmy a Koště .Se správnou péčí se také mohou stát ozdobou vaší zahrady.

Osvětlení a teplota

Ve stínu roste nenáročná a vytrvalá keřana jasném slunci.Zastínění v poledne však bude optimální s dobrým osvětlením ráno a večer.

Keřtoleruje intenzivní teplo i jakékoli chlazení .Stabilní pokles teploty pod 9-11 ° způsobuje zbarvení listů - začnou zčervenat.

Při pěstování domu je žádoucí zajistit jasné osvětlení.Euonymus lze dokonce položit na jižní okno a v poledne zastínit.

Zalévání

Na ulici je nutnépouze ve velmi suchých obdobích .Jakkeř tolerantní vůči suchu , strom vřetena může snadno tolerovat nepřítomnost vlhkosti.Zároveň může přebytečná vodazpůsobit hnilobu kořenů a smrt rostliny.

Zalévání doma je pravidelně povinné .Postup se provádí poté, co půda vyschne alespoň třetinu objemu.Voda by neměla být tvrdá, je nejlepší používat dobře udržovanou vodu.

DŮLEŽITÉ! V zimě je nutné snížit množství zavlažování a neustále sledovat, zda voda nestagnuje ani v hrnci, ani v jímce.

Krmení

V teplém období, zatímco pouliční vřeteno roste aktivně,se doporučuje používat na jaře organická hnojiva a v létě minerální hnojiva .Postačí dva vrchní dresy pro celou sezónu.

Domaeuonymusse doporučuje krmit nepřetržitěa každý měsíc zavádět různá hnojiva.Můžete použít minerální a huminové komplexy, kompost a humus.

Kultivace

Růst válečného euonymu na ulici je zcela nezatížený.Kromě zalévání a krmení sestává péče zperiodického uvolňování půdy , aby se zlepšil přísun kyslíku do kořenů.

Zimní přípravy se vyrábějí po pádu všech listů vřetene.U dospělých jedincůje země kolem pokrytá smrkovými větvemi, pilinami nebo suchými vrcholy , takže kořeny nezmrznou během období silného chladu.Mladé sazenice prvních tří let života jsou zcela obaleny krycím materiálem.

Vnitřní euonymus se pěstuje v široké nádobě, takže všechny kořeny jsou uvnitř volně umístěny.Potřebuje také pravidelné uvolňování, neustálé řezání atvorba koruny.

Ořezávání

Sušené a slabé větvelze kdykoli řezat .Takto je rostlina očištěna od zbytků.

DŮLEŽITÉ! Brzy na jaře je nutné upravit tvarování prořezávání, aby rostlina získala požadovaný tvar.Vřetenový strom může být vyroben z keře, standardního stromu nebo bonsaje.

Reprodukce

Je možné několika způsoby najednou:

  • Semena .Jsou předem rozvrstveny, aby se zbavily husté kůry, dezinfikovány roztokem manganistanu draselného a naneseny na sypký substrát.Hloubka zakotvení - ne méně než 2-3 cm.
  • Řízky .Používají se mladé zelené větve, které se ukládají do písku a rašeliny pro tvorbu kořenů.Nádoby se sazenicemi by měly být v minis skleníku nebo pod polovinami lahví.
  • Separace oddenku a keře .Velmi snadná metoda použitá při přesazování rostliny.Ostrý nástroj odděluje část oddenku výhonky a sedí samostatně.
  • Vrstvy .K dispozici každému zahradníkovi, což je metoda, při které nejsou potřeba žádné náklady.Zdravý výhonek je ohnutý k zemi a připnutý tak, aby se nenarovnával.Část větve je pokryta zeminou a navlhčena, aby se získaly kořeny.Hotová rostlina je odříznuta od matky a přesazena na jiné místo.

Výhody a poškození

Kromě toxických látek, které způsobují těžké otravy u lidí a zvířat, obsahuje válečný strom vřetenemnoho užitečných prvků .

Díky tomu byla rostlina dlouho a široce používánav lidovém lékařství .

Pomocí infuzí, odvarů a tinktur ovoce a kůry se zabývají takovými problémy, jako jsoubolesti hlavy, poruchy trávicího a nervového systému, zánět průdušek a střev .

Dřevo pomáhá zmírňovat tlak a posiluje krevní cévy.

Nemoci a škůdci

Pokudlisty zblednou a ztratí barvy , pak euonymustrpí přebytkem světla .

Na listech se objeví žloutnutí, poté odpadnou -nadměrná vlhkostzpůsobila rozklad kořene.

Sušení koncůa otáčení okrajů nastává během prodlouženéhosuchého vzduchu .

DŮLEŽITÉ! Přes toxicitu jsou různí škůdci velmi rádi euonymu.Klíšťata mohou zaútočit na keř - pavoukovec a plochý červeň, hmyz nebo falešné štíty, mšice, mealybugy a mnoho housenek.

Zajímavé video

Podívejte se na krátké video o vzhledu válečného vřeténkového stromu:

Závěr

]

Válečný strom vřetene je nenáročný a vytrvalý závod, který lze bez problémů pěstovat na ulici i v domě.

​​