Velkojazyčný kmotr - jihoafrický lingvální „starý muž“

Senecio- latinské jméno pro obrovský a rozmanitý rod rostlin, ke kterým kmotr patří - pochází ze slova „senex“, „stařec“.

Je to způsobeno skutečností, že mnoho druhů této skupiny rostlin má po létání kolem semen stříbřitý pubescence nebo „plešatý“ květinový koš.

Kmotr velkého jazykavšak stojíbez šedivých vlasů a bez holou hlavou.

Velkoprostorový kmotr je vysoká stálezelená réva s masitými listyaž 8 cm dlouhá - zelená nebo pestrá, zdobená nažloutle bílými pruhy a skvrnami.

Tvar listůje trojúhelníkový nebo pětiúhelníkový, s vyčnívajícím středním segmentem, tedy „jazykem“ se zřetelnými rovnými stranami, od kterého byl tento druh kříže označen latinským názvem „Senecio macroglossus“ („Velký jazyk“).

V přírodě tato liána roste v Jižní Africe, včetně suchých oblastí provincie Natal.Odtud pochází další název rostliny:„Natal Ivy“ .

Podlevzhledu je velký lingvální kmotropravdu podobný břečťanu, ale má charakteristický rozdíl: typické sukulentní listy: husté, „dobře krmené“, s voskovým povlakem.

Skutečnost, že „Natal Ivy“ je listový sukulent, vysvětluje původ jiného jména, kterým se toto víno často prodává:lepidlo .Toto jménona počest německého botanika Kleina, který studoval přesně sukulentní podobu kříže.

Kromě atraktivních listů s načervenalým středním žilem a hnědo-fialovými, fialovými řízky je v zimě a brzy na jaře vyzdoben i bledě žlutý květsvětle žlutých květů , podobně jako sedmikrásky.

Šťáva z rostliny je jedovatá.Při styku s kůží může způsobit podráždění a alergické reakce, pokud se dostane do těla, může způsobit otravu.

Z tohoto důvodu by se kmotr s velkými jazyky neměl vychovávat tam, kde jsou domácí zvířata a malé děti.

FotoDomácí péče

Obecněje kmotr s velkým jazykem nenáročnýa nevyžaduje zvláštní péči.Hlavním problémem je dodržování sezónního režimu teplota-vlhkost: pokud je v zimě narušeno, má tato réva tendenci upustit všechny listy.

Osvětlení

Natal Ivy vyžaduje jasné, ale rozptýlené světlo .V důsledku nadměrného intenzivního osvětlení její listy zžloutly a stočily se.Pouze severní okna jsou kontraindikována a na jihu v slunečném letním období je nutné zastínění.

​​

Teplota

Letní teplotaby v ideálním případěneměla být vyšší než 25 stupňůběhem dne a 12 až 12 v noci.16. Zimní obsah rostliny je optimální při 15-18 stupních, s možným poklesem na 12 stupňů.

Složení půdy

Půda pro kmotra velkého jazyka by měl být společnýpro sukulenty : mírně kyselý, nepříliš výživný, sypký, propustný pro vzduch a vlhkost.

Z připravených půdních směsí jsou vhodné směsi vhodné pro kaktusy a sukulenty.

Pro vlastní výrobu se doporučují tato složení: stejná množství trávníku, listové půdy a hrubého písku;dvě části trávníku s jednou částí písku nebo perlitu;trávník, listnatá země, rašelina, humus a písek - stejně.

Je užitečné přidat k půdní směsi kousky uhlí.

Přistání

Je lepší zvolit kontejner pro výsadbu „Natal Ivy“ široký,mělký a ne příliš velký.Výhodněji jsou nádoby vyrobené z porézního materiálu, které zajišťují odpařování vlhkosti a dýchání kořenového systému, keramické, bez souvislé vrstvy glazury.Ve spodní části musí být drenážní otvor.

Pod vrstvuje umístěna vrstva expandovaného jílu nebo jemných oblázků, je třeba zajistit dobrý odtok vody- a poté se umístí zemní hrudka opletená kořeny rostliny.

Kořenový systémje zranitelností všech sukulentů a měl by být během výsadby zvláště chráněn.Pak se naplní a kompaktní, bez podbízení, přistávací substrát.

Transplantace

V závislosti na tempu růstu a věkuse kmene velkého jazyka transplantují jednou za 1-3 roky(častěji se vyskytují mladé rostliny)) na jaře a pot je vybrán o něco více než ten předchozí.

Po nákupu dají Natal Ivy časaklimatizacena nové podmínky pro něj po dobu nejméně dvou týdnů.

Během tohoto období je lepší udržovat rostlinu v karanténě, ve vzdálenosti od kopií, které již máte doma: mohou se objevit problémy vašeho „nováčka“, jako jsou choroby a škůdci.

Poté, pokud k vám rostlina „přišla“ v těsném přepravním hrnci, měli byste ji transplantovat a dodržovat nezbytné podmínky: vhodný kontejner s otvorem na dně, povinnou drenážní vrstvu, vhodnou směs půdy.

Při přesazování musíte zkontrolovat stav kořenového systému získaného kmotra.

Jsou-li poškozená místa, jsou odstraněna, zraněná místa posypaná drceným uhlím.Pokud je kořenový mealybug poškozen, bude nutné kořeny umýt, zasadit je a následně ošetřit půdu v ​​hrnci insekticidem pro půdu.

Vlhkost

Na rozdíl od mnoha typů kmotrů,preferuje zvlhčování velký jazyk- častýpostřik v létě a v zimě je vzácnější, ale pouze v případě, že je rostlina udržována v teplé místnosti.Pravidelné sprchy budou také těžit z tohoto révy.

Růst a prořezávání

Míra růstu kmotra velkého jazyka je 20–30 cm za rok a potenciálně může růst až 3 m na délku.Taková rostlina potřebuje podporu a prořezávání při údržbě domu.

Řezejte toto révy na jařea vytvořte hustý keř, odstraňte oslabené zimní výhonky aomlaďte rostlinu.

Tento typ kmotra rychle upustí spodní listyna staré výhonky, jsou vystaveny na úkor obecného dekorativního efektu.

Dlouhodobý „břečťan Natal“ se proto často pěstuje 2-3 roky a poté se nahrazuje mladými exempláři vypěstovanými z řízků.

Zalévání

V zimě je „Natal Ivy“ občas napojenas cílem zabránit vadnutí listů.Na jaře, na začátku vegetačního období, je voda stále dávkována, ale častěji a v létě - až dvakrát týdně.Při zavlažování musí být povrchová vrstva Země suchá.

Vrchní obvaz

Od března do srpna včetněse vinné révě krmí specializovanou směsípro pokojové rostliny s ozdobnými listy.V období podzim-zima se neprovádí vrchní oblékání.

Kvetoucí

Tato réva, na rozdíl od pravého břečťanu,kvete světle žlutými „sedmikráskami“ .Pokud vaše okvětní lístky odhalí tenké okvětní lístky - je to indikátor plné péče o rostliny.Doma je kvetoucí sezóna v polovině zimy - začátek jara.

Rozmnožování

Velkojazyčný kříž se snadno šíří odřezky a vzduchovými vrstvamia obtížnější je osivo.

Metody množení:

 1. Rozmnožování řízky .
  Řezy dlouhé 4–5 cm jsou řezány na jaře nebo v létě a plátky jsou umístěny pod samotným uzlem.

  Výsadbový materiálusušenése odstraní dva dolní listy a potom klíčí ve směsi lehkého rašeliny a písku a mírně zvlhčí.

  Kořeny se zpravidla vytvářejí po týdnu a potom se řízky několikrát vysadí do květináče s drenáží a vhodnou půdou.

 2. Toto vinné révy mohou být množenya listové řízky , které jsou také lehce vysušeny a poté odeslány do nádoby s vodou pro předběžné zakořenění.

  Po vytvoření kořenů se stonek listů pěstuje v lehké směsi s převahou písku a poté se vysadí do květináče s „dospělou“ půdou.

 3. Propagace vrstvením .
  Velkojazyčný kmotr se dobrovolně šíří vrstvením.Tuto schopnost lze použít k uzavření nižších „dutin“ v listech zralé rostliny: ve stejném květináči se jedna z větví ohýbá k půdě a je fixována.

  Brzy zakorení a dává nové výhonky.Takové vrstvení lze poslat do jiných květináčů.Po zakořenění jsou odděleny od mateřského liána.

 4. Reprodukce semeny .
  Tento způsob reprodukce je mnohem komplikovanější a časově náročnější.Kromě toho musí být semena čerstvá - jinak se jejich klíčení výrazně sníží.

  Výsev se provádí v březnuna povrchu navlhčené směsi rašeliny a písku.Zakryjte plastovou fólií, pravidelně vyfukujte výsledný skleník, sledujte mírnou vlhkost podkladu.

  Semena, pokud neztratila klíčivost, vyklíčí po 7-10 dnech.S příchodem dvou pravých listů mohou sazenicezasadit.

Nemoci a škůdci

Nemoci způsobené nesprávnou péčí o kmotra:

 1. ) Po vysušení a zaschnutí listůse na nich objevují skvrny na zhnědnutí, což je známkou toho, že rostlina je udržována v příliš teplé místnosti, s nepravidelným, řídkým zavlažováním a nedostatečnou vlhkostí vzduchu.
 2. Suché hnědé skvrny na listechjsou výsledkem dlouhodobého vystavení přímému slunečnímu záření.
 3. Hnědé a hnědé skvrny na listechse často spolu s jejich žloutnutím objevují na podmáčené půdě, zejména v kombinaci s nízkou teplotou, a to i v případě, že je rostlina nadměrně napojena studenou vodou.
 4. Malé, řídké listy, protáhlé výhonky jsou výsledkem nedostatečného světla.
 5. Zmizení různě zbarveného zbarveníje výsledkem nedostatku světla nebo živin

Velký kříženec je velmi citlivý na stagnaci vlhkosti v půdě, zejména při nízkých teplotách.

V takových případech je rostlina ovlivněnaplísňovými infekcemi a hnilobou .

Pokud lze tyto procesy nalézt na samém začátku, okamžitě umístěte lienu na teplejší místo a nechte Zemi uschnout, je zde možnost vrátit „Natal Ivy“ k životu.

Všechny postižené části pokryté žlutavě hnědými skvrnami nebo šedým povlakemplísnímusí být odstraněny, sekce by měly být posypány fungicidními přípravky.

Pokud infekce zašla daleko, budete se muset liána zbavit,zachování několika zdravých řízků pro zakořenění.

Na listech kmotrů kmene se mohou usadit mšice, mealybulové, pavoučí roztoči, hmyz z meruňky nebo třásničky .

Oblasti zasažené tímto hmyzem by měly být okamžitě ošetřeny alespoň mýdlovou vodou.Nejúčinnějším prostředkem jsou systémové insekticidy.

Podzemní část liána je zranitelná vůči kořeni mealybug.V případě takových škůdců jsou kořeny omyté a půda je ošetřena insekticidem pro půdu.

Krásná jihoafrická liána s velkolepými listy a květy - „sedmikrásky“- kmotr velkého jazyka, Senecio macroglossus, „Natal ivy“, lepení - poněkud vytrvalý a nenáročný list sukulentní.

V souladu se základními pravidly pro její údržbu tato rostlina rychle roste a je dobrovolně množena řízky a vrstvením, které zachovává šťavnaté zelené nebo slámově žluté skvrny a pruhy matečných rostlin.