Více gloxinií je dobrých a odlišných!Propagace semeny a částmi rostlin

Obyvatelé latinskoamerických tropů - gloxiniae se dobrovolně chovají vegetativně.Nové rostliny lze získat ze stonku, listu s řapíkem, částí listu a u některých druhů dokonce i z stopky.Kromě toho se gloxinie šíří dělením hlíz a semen, které lze získat opylováním za pokojových podmínek nebo nákupem.

Semena

Pro pěstování gloxinií ze semen doma je nezbytné období květu pro umělé opylení rostliny měkkým kartáčem.Pokud bylo opylení úspěšné, vytvoří se po vadnutí lístků zelené ovoce, které se za asi tři měsíce změní v suchou krabici.

Malá prašná semena v něm zrají nerovnoměrně, extrahují se v několika fázích.Klíčivost přetrvává dva až tři roky.

Gloxinie, která rostlaz nezávisle získaných semen , , může mít nová semenaodlišná od semen mateřské rostliny,odrůdové znaky .

V prodejiexistujísemena různých odrůdgloxinia,vězni , pro účely setí a předčasného klíčení,ve skořápkách granulí ].

Výsev semen Gloxinia se provádív lednu, únoru, březnuna povrchu navlhčené směsi lehkých půd (listová půda a písek) a pokryté plastovou fólií.

Větrejte, zvlhčujte a udržujte je na jasném teplém místě (optimální teplota - 24 - 26 ° C). Sazenicese objevují přibližněza dva týdny .

Je-li osev zahuštěn, jsou sazenice vysazeny již ve stádiu listů kotyledonu ve vzdálenosti 2 cm od sebe.

Když se vytvoří jeden nebo dva páry pravých letáků, může být mladá gloxinie postupně odstraněna ze skleníkového režimu a vysazena do malých květů „kaktusů“ pro další růst.

Nové rostliny odvozené ze semenkvetoupřibližněpo sedmi měsících .

Z stonku listů

Stonek se sklízíz velkých , dobře vyvinutýchlistů nižší úrovně : list s řapíkem o délce1cm silnější řapík ,z něj se vytvoří větší uzlík .

Řezaný list lzepředem zakořenitponořenímdo vodypouze řapík.Při odpařování by měla být přidána voda.Kořeny se tvoří do dvou týdnů, poté se listová stonka vysadí do lehké volné půdy.

Okamžitěmůžete obejít zakořenění vody ,a vysaditstonek listův půdní směsi , přičemž jeho plátek ponořte do aktivního uhlí.V tomto případě je držadlo potaženo průhlednou plastovou fólií, větráno, navlhčeno a udržováno při teplotě ne nižší než 22 ° C.Jakzpravidlakořeny se tvoří do 2–3 týdnůazískané gloxinie mohou rozkvétat ve stejném roce .

Pomocí listu

Odolná tropická rostlina se může regenerovat v několika kopiích dokoncez jednoho listu .

K získání nové gloxinie tímto způsobem se oddělí velký list,rozřízneostrou čepelípřes největší žíly na spodní straně , položenou touto stranou na vlhkou zeminu, stlačí apotažený plastovým obalem.

Pravidelně navlhčený.ventilace a teplota 22-25ºС v místech incizních kořenů a potom se vytvoří uzly budoucích nezávislých rostlin.

Můžete takélist rozdělit na 2-3 části , zasadit je do lehké směsi půdy a zakořenit do polyethylenového skleníku při stejné teplotě.

Stonek květin


Stonkem květin se úspěšně šíří některé druhy gloxinií.Po zaschnutí květuse odříznea spouštído vody do hloubky 1-1,5 cm .V tomto případě by se stěny plavidla stopky neměly dotýkat.Voda se přidává podle potřeby.Během měsíce se vytvoří kořeny a uzlík, po kterém se pěstuje budoucí gloxinie.

Se stonkem stonku

Pokud rostlina vytvářímnoho postranních výhonků , jsou řezány a stejným způsobem,jako odřezky listů- dříve ve vodě nebo okamžitě v lehké půdní směsi.Gloxinie z odřezků stonků kvetou ve stejném roce.

Rozdělením hlízy

Pokud se na hlízěvytvoří několik výhonků , rozdělí sena kousky , takže každý fragment má svůj vlastní výhonek.Plátky jsou zpracovány drceným uhlím, sušeny 3-4 dny a vysazeny do samostatných nádob.

O gloxiniích během spícího období ao zachování kluyunu si přečtěte zde.

Podmínky pro úspěšný růst mladých v domácnosti

Nové rostliny, zejména rostliny získané ze semen,mohou v první zimě růst bez spícího období .V takovém případě je nutné dbát na dostatečně teplý obsah a optimální světelný režim s osvětlením.

Tento způsob údržby je však výjimkou z obecného pravidla, že všechny gloxinie majíobdobí aktivního vývojelistů a hojného kveteníod března do října , po kterém následuje čas odpočinekbez listů a kořenůpo dobu 3-4 měsíců .

Během klidu by hlíza gloxinie měla být na tmavém místě s teplotou nejméně 10 stupňů.

Po probuzení - objevení se klíčků vyskytujících se v období leden - únor - březen se hlíza vysadí do čerstvé, uvolněné a výživné půdy, udržuje se na jasném teplém místě bez intenzivního slunečního záření a opatrně se zalévá podél okraje květináče tak, aby zeměbyla mokrá, ale voda nestagnovala.

Vzduch kolem rostliny je pravidelně stříkán nebo je na pánvi vlhkých oblázků položen hrnec gloxinie.

V období aktivní vegetace se krmí každý týden střídavěorganická hnojiva s minerálem (minimální obsah dusíku, draslíku a fosforu).Na konci podzimu, kdy poslední listy zžloutnou a vadnou, zalévání se zastaví a hlízy se uloží.

Zralé exempláře jsou tedy tvořeny z mladých sazenic, které mohou oživit nové generace rostlin.

Stále životaschopnější děti v tropech - gloxinie se množí všemi prostředky, které jsou pro rostliny k dispozici, a za správných podmínek údržby se vyvinou v hojně kvetoucí exempláře se silným listím a velkými hlízami.

Fotografie

Dále uvidíte fotografii reprodukce Gloxinie:

Užitečné video

V těchto videích se můžete dozvědět více o reprodukci Gloxinia:

Užitečné materiály

Níže je uveden seznam článků, které mohou být pro vás užitečné:

  1. Výsadba gloxinie
  2. kvetoucí gloxinie
  3. Nemoci a škůdci gloxinie
  4. Jak se starat o gloxinii v zimě
  5. Druhy gloxinie