Vícebarevná krása kiwi Cordilina: domácí péče

Cordilina kiwije oblíbená rostlina z čeledi agáve připomínající miniaturní palmu.Kiwi kordiliny pocházejí ze severní Austrálie, jiné odrůdy se nacházejí v jihovýchodní Asii a Havajských ostrovech.

Tyto rostliny se od sebe liší velikostí, velikostí, tvarem a barvou listů.Cordilinyjsou nenáročné, elegantní a dobře se hodí pro vnitřní údržbu .

Obecný popis

Ve volné přírodě roste kiwi cordilina ve výšce 2–3 metry, ale v obsahu místnosti se liší v kompaktních rozměrech.Stromy žijící v květináčíchobvykle dosahují výšky 1-1,5 m .

Hlavní výhodoujsou velkolepé úzké listy korunující konce tenkých kmenů.S růstem rostliny spodní listy odumřou, rostlina se velmi podobá palmě.Po stranách hlavních kmenů se neustále objevují nové procesy, vhodné pro transplantace.

Listy rostliny jsou tvrdé, šťavnaté a se zaoblenými okraji.Barva listu kombinuje tmavě zelené, žluté a růžové odstíny.

Foto

Cordilina kiwi: fotografie této odrůdy.

Domácí péče a údržba

) Cítí se skvěle v městském bytě, netrpí suchým vzduchem, vysokými teplotami ani prachem.Období odpočinku v zimě nenípožadováno, rostlinasi zachovává dekorativnost po celý rok .

Osvětlení

Na okenní parapet okna směřujícího na jih, jihozápad nebo jihovýchod je nejlépe umístěn kontejner s rostlinou .Větší vzorky se umístí vedle okna na stůl nebo speciální stojan.Při nedostatku světla ztratí kiwi cordilina své velkolepé vícebarevné zbarvení, kmen se natáhne, listy budou kulhavé a neživé.

Cordilin musí být zastíněn před přímým sluncem.V horké poledne stačí nakreslit závěs, aniž byste pohnuli hrnec.Ideální - konstantní jasné, ale rozptýlené světlo.

V zimě a na konci podzimu lze uspořádat další osvětlení, květina bude vypadat mnohem lépe.

Teplota

Rostlina má rád mírné teplo,ideální teplotaje 18-23 ° C.Cordilina kiwi netoleruje ostré skoky v teplotě a průvanu.

​​

Na konci jara a léta může být hrnec vytažen na balkon nebo na verandu, takže ho musíte v noci v domě vyčistit.Nejmenší mráz zničí květinu.

Při umístění na okno musí být chráněno před proudem studeného vzduchu během větrání.Při otevírání okna nebo okna je lepší vyjmout rostlinu z parapetu.

O vlhkosti vzduchu

Vzduch v místnosti může být suchý, ale pro zajištění normálního fungování zařízeníby se listy měly pravidelně stříkat vodoupři pokojové teplotě ze stříkací pistole.Neumisťujte zařízení do blízkosti horké baterie.V případě potřeby zakryjte baterii silným hadříkem.

Pravidla zavlažování

Na jaře a v létěmusí kordiliny během zalévání a aktivního růstu potřebovat hojné zalévání měkkou vařenou, deště nebo usazenou vodovodní vodou.

Při klesající teplotě vzduchuse zalévání mírně snižuje.

Tajemství úspěšného vývoje kordilinu je absence stagnace vlhkosti v půdě, aniž by došlo k úplnému vysušení zemského kómatu.

Tajemství kvetení

Kiwi cordilinaobsažená v městském bytě nekvete .Ve sklenících je možné kvetení.Květenství kiwi cornelina paniculata, hojně poseté malými fialovými nebo bílými pupeny.

Krmení

Úspěšný vývoj vyžadujepravidelné krmení .Rostlina je hnojena po celý rok s použitím univerzálních kompozic pro vnitřní palmy, zředěná podle pokynů na obalu.

Kapalná hnojiva jsou výhodnější než granulovaná.Na jaře a v létě se rostlina hnojí jednou týdně, v zimním období podzimu se hnojení nejlépe provádí 1-2krát měsíčně.

Transplantace

Cordilin se vyvíjí docela aktivně.Mladé vzorky potřebují každoroční transplantaci, dospělí transplantaci každé 3-4 roky.

Příliš zarostlé kořeny viditelné na povrchu půdy jsou známkou toho, že rostlina potřebuje nový, prostornější hrnec.

Transplantace bude vyžadovat hlubokou nádobu vyrobenou z plastu nebo keramiky. Odtokové otvory ve dně jsou povinné , kelímek musí být doplněn podnosem.Vrstva z expandovaného jílu, oblázky, dobře promytá řekapísek.

Použijte hotovou směs pro dracaenu a vnitřní palmy nebo směs vyrobenou z trávníku (3 díly), rašeliny a písku (každá po 1 části).Aby byla směs lehčí, můžete do ní přidat perlit nebo mech.

Dospělé rostliny se ze starého květináčeodstraní spolu s kusem země , umístí se do nového květináče a posypou se připravenou půdní směsí.Poté je Cordilina napojena a umístěna do jasného rozptýleného světla.

Propagace a kultivace

Je možné šířit kiwi cordilinapomocí vrcholů nebo procesůvytvářejících se vedledospělá rostlina.Pro zakořenění se vyberou výhonky s několika formovanými listy.Výhonky jsou nakrájeny ostrým nožem a kapají do květináčů s dobře navlhčeným primerem na palmy nebo dracaena.

Je možné zakořenit procesy ve směsi mechu a důkladně omytého říčního písku.Mladé výhonky by měly být umístěny do skleníku nebo pokryty plastovými sáčky.Pro rychlé přežití výhonků je nutné jasné osvětlení bez přímého slunečního světla a pečlivého zalévání.

Nemoci a škůdci

Jednou z běžných chorob kiwi Cordilina jekořenová hniloba .Ovlivňuje rostliny, pokud režim zavlažování není pozorován v kombinaci s příliš nízkými teplotami.

Poté, co jsme našli hnilobu, musíte odříznout zdravý vrchol rostliny listy a zakořenit do nové nádoby.Postižené části bude nutné zahodit.

Cordiliny obsažené v místnostechčasto trpí mšicemi , třásněmi, roztoči pavouky nebo hmyzem velkými.Tytoškůdci poškozují rostlinu, listy oslabují a vadnou.Škůdci nebo jejich larvy můžete odhalit pečlivou kontrolou uvnitř listů.

Hmyz se odstraní vlhkým hadříkem a rostliny se postříkají insekticidním roztokem.Prevence před škůdci bude postřikovat listy čistou vodou a pravidelně mýt Cordilinu teplou sprchou.Země v květináči musí být pokryta filmem.

Pokud se na půdě vytvořila bílá kůra , musíte ji odstranit a do hrnce vložit čerstvou půdu.K zavlažování je třeba použít měkčí vodu, je lepší vařit obyčejnou vodu z vodovodu.

Cordilina Kiwi je vhodná i pro nezkušené zahradníky.

Po zvládnutí všech komplikací péče o tuto „malou dlaň“ mohou být do sbírky zahrnuty i jiné druhy kordilinů s bílými, fialovými nebo smetanovými pruhy na listech.Společně vytvářejí skutečný skleník a přinášejí do domu atmosféru jižní exotiky.