Virové onemocnění, které je těžké rozpoznat - sinusitida u kuřat

Nejjednodušší mikroorganismy mohou způsobit závažné infekční onemocnění, sinusitidu, v rodině kuřat, jejichž průběh komplikuje jeho obtížné rozpoznání.

Příznaky podobné laryngotracheitidě, chlamydii a řadě vážných chorob kuřat nedávají jednoznačnou definici choroby.A otálení je bohužel jako smrt.

Co jesinusitida u kuřat?

Ve většině případů je nástup sinusitidy charakterizován bolestí v krku, následným výtokem z nosu, chraptivostí v hlase a otokem dutin.

Nejcitlivější drůbež na sinusitidu se stále považují za krůty.Z volně žijících ptáků, kteří byli relativně nedávno domestikováni, jsou bažanti a krůty nemocní sinusitidou.

Se sinusitidou dochází k průvodním onemocněním.Jedním z nich, který je pro kuřata nejnebezpečnější, je komplikace Escherichia coli.

S paralelním účinkem na tělo dvou virů najednou může být smrt ptáka až 70%.

Pozůstalost 30% po propuknutí infekce může být oslabena a náchylná k jiným chorobám.

Jsou-li komplikace vedlejšíneexistují žádné infekce, pak se úmrtnost může zvyšovat pouze mírně nebo zůstat na stejné úrovni jako před onemocněním.

Původce choroby

Virus způsobující sinusitidu kuřat je ve svých vlastnostech velmi podobný viru skupiny A, který způsobuje chřipku u lidí, a je proto velmi nebezpečný pro zdraví kuřat.

Pamatujte, jak aktivní a agresivní chřipka A je v lidském těle, kolik komplikací z této choroby lze očekávat a jak dlouho se dostáváme ze stavu nemoci.

V těle nemocného kuře se děje něco podobného, ​​pouze ptáci nesou infekční onemocnění ještě těžší a vycházejí z nich ještě déle.

A vezmeme-li v úvahu skutečnost, ževirus se snadno pěstuje na 9–10denních embryích , lze tvrdit, že ani nenarozená kuřata nevyvinula ochranu proti takovým virům vůbec, a protovětšina z nich nemusí vidět svět.

A ti, kdo mají štěstí, že se narodí, se již narodí jako nositelé a začnou od prvních dnů života buď bojovat proti této chorobě, nebo ji šířit do okolí.

V tomto případě bude stupeň distribuce záviset na predispozičních faktorech: stavu mikroklimatu v domě, kolísání virulence virů a náchylnosti hospodářských zvířat.Je třeba poznamenat, že ultrafialové paprsky nebo běžné zahřívání může virus konečně zničit.

Zdroje infekce

Kuře je pták, který dokáže chytit virus kdekoli.

Zvědavost spojená s kuřaty a kuřatytouha vykopat něco mimo dům a mimo dvůr může někdy udělat špatnou službu jak ptákovi, tak jeho majiteli.

A snadno přenosné onemocnění, jako je sinusitida, může kuře chránit při každém otočení.

Kontakt s infikovanými ptáky, s volně žijícími ptáky (dokonce ani plný kontakt, ale návštěva míst, kde zůstali, s padlým peřím nebo nedostatečně loupanými zbytky obilí) je pro domácí zvířata nejdostupnějším a nejnebezpečnějším zdrojem infekce.kuřata.

Prach přenášený větrem, vejce infikovaná virem sinusitidy, infikovaná zařízení .Ano tam!Kuřata můžete dokonce nakazit vlastníma rukama, nejprve držet nemocného ptáka a poté zdravého (například při přesazení do klecí).

Symptomy

Prvním alarmujícím příznakem sinusitidy u kuřat je sípání, kašel a zívání, jako by pták chtěl ulevit od krku něčemu nepříjemnému, co vytvářínepohodlí

Kromě toho u nemocných kuřatjsou pozorovány:

  • sliznice z nosu a očí;
  • otok víček;
  • kýchání;
  • křeče;
  • lepení peří na hlavu.

Při pokusu o vyčištění dýchacích cest pták neustále škrábe nos na okouni nebo tlapě.Pokud se nemoc stane chronickou, pak kuře začne zaostávat za zbytkem růstu a doba nemoci se prodlouží na dva měsíce.

Diagnostika

Diagnostika sinusitidy u kuřat je možná podrobnou analýzou příznaků a potvrzením analýzy složitou laboratoří.výzkum.

Léčba

Stejně jako u všech podobných infekčních chorob je sinusitida kuřat léčena antibiotiky.

Terramycin byl uznán jako nejúčinnější mezi antibiotiky při léčbě sinusitidy u kuřat.

Lék může být přidán do jídla nebo může být použit ve formě aerosolu.

Druhou možností úpravyje smíchání chlortetracyklinu s jídlem nebo vodou.

Musíte zahájit léčebný proces okamžitě poté, co si všimnete prvních příznaků nemoci.

Je důležité izolovat nemocné jedince, léčit je a krmit je odděleně od stáda a pamatovat si, že i po aktivní fázi léčby může virus zůstat v těle kuře a pták se může změnit z obyčejného jedince na nosič viru, což představuje nebezpečí pro ostatní obyvatele.dům.

Pokud si nejste jisti 100% zotavením kuře (a dokonce ani nejzkušenější odborník nemůže takovou záruku poskytnout), je vhodné po 3-7denním ošetření zaslat kuře na porážku.

Maso těchto ptáků nepředstavuje žádné nebezpečí pro lidské zdraví a pro kuřecí populace bude menší riziko infekce.

Preventivní opatření

Prevence sinusitidy spočívá v obohacení kuřecí stravyzelenými potravinami .

Banální štípání zeleně kuřecím masem může bez přehánění zachránit její život.

Přítomnost komplexu vitamínů v krmivu, jasného a čistého kuřecího měchýře bez průvanu, s vyloučením nejmenší možnosti domácích ptáků s divočinouvýrazně snížit procento pravděpodobnosti infekce kuřat sinusitidou.

Dobrý majitel by si měl sám stanovit podmínky zajištění jako preventivní opatření proti infekčním chorobám kuřat a denně a každou hodinu dodržovat předepsané hygienické normy.

Jsou-li kuřata nemocná na velké farmě ...

Vypuknutí sinusitidy na velké kuřecí farmě, kde se chovají tisíce drůbeže, je obzvláště nebezpečné a nerentabilní.

Pokud je na farmě zjištěna sinusitida, je naléhavě izolována od zbytku: přístup k přepravě je na farmě omezen, nemluvě o prodeji mladých zvířat a hospodářských zvířat dospělých slepic.

Očkování a dezinfekce musí být provedeny okamžitě na farmě.

Jediným způsobem, jak snížit ztráty na farmě, je prodat ošetřenou drůbež k porážce za podmínky, že ošetření bylo zastaveno dva dny před porážkou, jinak bude v masu silně pociťována přítomnost antibiotik.

Malé anglické bojové slepice jsou ptáci, kteří se mohou přes svou velikost postavit sami za sebe.

Víte, co je streptokokóza a u kterých ptáků se vyskytuje?Chraňte své domácí mazlíčky tím, že se dozvíte vše o této nemoci! Přečtěte si více ...

Řekneme vám, jak pěstovat dýně v moskevském regionu.Přečtěte si toto.

Dovoz nového hospodářského zvířete se doporučuje po dvou týdnech po dezinfekci všech prostor.

Základní metoda spasení

V zásadě ji lze nazvat jedinou, protože není nic jinéhodosud nebyly vynalezeny, ačkoli vědci již několik let pracují na silné protinusové vakcíně.

Mezitím je možné zabránit infekční sinusitidě výlučněpomocí včasné a přesné diagnózy , stálé sanitace a přísné kontroly hospodářských zvířat.