Vlastnosti a prospěšné vlastnosti hlíz z cyklamenu.Tipy pro přistání a péči

Kořen bramboříku je hlíza nebo hlíza.I ve dnech starověkého Egypta na to existují odkazy.I tehdy lidé zaznamenali nejen vnější krásu květu, ale také význam hlíz v chovu bramboříků a jeho užitečnost v tehdejší medicíně.

Proč je tedy tak dobrý a jaké jsou znaky jeho kultivace a použití - naučíte se dále.Stejně tak tipy na přistání cyklamenu po určité době odpočinku.

Popis vzhledu

Obvyklá velikost zvonu je 4–5 cm, ale existují vzorky až do průměru 15 cm.Tvar je kulatý, zploštělý.Ledviny se nacházejí v celém kořenu, ze kterého se později vyvíjejí listy a pedikely.Zdravé hlízy jsou těžké, s dobrým turgorem.

V závislosti na typu a rozmanitosti bramboříku jsou možné různé hlízy.Například v evropském bramboříku je kořen protáhlejší a hlízovitější a ve své rozmanitosti, nazývané „zelený led“, tvoří jádro další dceřiné hlízy.

Foto

Uvidíte fotografii hlízy cyklamenu:
Užitečné vlastnosti

Kořen rostliny má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti , což umožňuje použití při léčbě sinusitidy a dalších zánětlivých onemocnění sinusových dutin.

Jako součást šťávy zhlíza, cyklamin, když vstoupí do zažívacího traktu, během kontaktu s jeho sliznicí, je přeměněna na cyklamiretin, který ničí patogenní bakteriální flóru v zažívacím traktu.

V lidovém léčitelství se kormová šťáva používá jako lokální anestetikum pro různá onemocnění pohybového aparátu, jako je revmatismus, dna, zánět kostních tkání a kloubů.

Důležité! Při vlastní přípravě přípravků z rostliny je třeba si pamatovat její toxicitu.Doporučujeme provádět veškeré manipulace v gumových rukavicích a poté si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

Důrazně se doporučujepoužívat čistou šťávu z důvodu nebezpečí popálení sliznic. Kromě toho je zakázáno používat její přípravky těhotným a kojícím ženám a dětem mladším 10 let.

Existují případy stabilizace hormonálního pozadí jak u mužů, tak u žen.Menstruační cyklus je stabilizován, zvyšuje se účinnost.

Při kardiovaskulárním systému dochází při přípravě cyklamenu k normalizaci srdečního rytmu.

Používá se k léčbě onemocnění centrálního nervového systému , jako je zvýšená podrážděnost jakéhokoli původu, neurastenie, poruchy spánku.

Více informací o léčivých a prospěšných vlastnostech cyklamenu, o jeho chemickém složení ao tom, zda je možné rostliny udržet doma, najdete zde .

Výsadba

Cyklolam, stejně jako jakákoli pokojová rostlina, má své vlastní vlastnosti, pokud jde o volbu času výsadby a přípravu na něj.

Příprava

Výsadba a opětovná výsadba rostlin rostlin je nezbytná v období jejich klidu, což je optimální doba v květnu až červnu.Pokud jste zakoupili kvetoucí rostlinu, musíte počkat na konec kvetoucího období.V případě výsadby se samostatná hlíza považuje za klidovou.

Půda a květináče

Pokud se má použít upravená půda, kupují buď specializovanou pro tyto rostliny nebo půdu pro senpolii.Rovněž samostatně tvoří půdu ze stejných částí trávníkové půdy, listové půdy, humusu a písku. Měla by být získána volná půda s kyselostí 5,5–6,5.

Další verze půdní směsi se mísí stejnými podíly:

 • rašelina;
 • listová půda;
 • písek;
 • agroperlit.

Pro více informací o tom, jak vybrat půdu pro cyklamen a připravit ji sami, jsme hovořili v tohoto článku.

Před výsadbou je půda zahřátá ve skříni nebo ošetřena roztokem manganistanu draselného.

Poznámka. Velikost květináče závisí na věku a velikosti osázené hlízy.Doporučuje se to nejprve vyzkoušet na květináči, vzdálenost mezi ním a stěnami by měla být asi 3 cm.

Pokud je vzdálenost mnohem větší, mohou vzniknout problémy s kvetením.Hrnec by neměl být příliš vysoký, půda v něm by neměla být nasycena nadměrnou vlhkostí. Povinný je odvodňovací otvor o průměru nejméně 1,5 cm.

Před nástupem na palubu je nutné určit, na kterou stranuCorms jsou listové pupeny.Vypadají jako malé, vyčnívající pupínky, soustředěné dohromady - to se nazývá růstová zóna a v bramboříku je to jedna.

Pokud je to obtížné, hlíza se umístí na mokrý mech a čeká na vyklíčení pupenů.Existují možnosti přistání do strany, aniž by bylo určeno horní a dolní.

Pokyny krok za krokem

 1. Drenáž je umístěna na dno nádoby (expandovaná hlína, oblázky, rozbitá cihla).
 2. Naplňují většinu půdy připravené k výsadbě a mírně ji komprimují.Ucpání půdy není možné kvůli snížené propustnosti vzduchu.
 3. Hlíza je zasazena v květináči a posypána půdou, dokud nezakrývá její dvě třetiny.Pokud je vyžadován zrychlený růst listů, pak je kořen zcela zakryt (vrchní půda by měla být tenká).

  Pěstitelé raději nechávají třetinu kořene bez půdy.Tím se snižuje riziko poškození růstové zóny a zajišťuje se přístup ke hlízě vzduchu a světla.

  Pokud je hloubka příliš hluboká, zvyšuje se riziko rozpadu a snižuje se počet stonků květů s pupeny. Pokud není půda dostatečně zakrytá, hlíza bude řezivo, špatně roste a produkuje méně pupenů.

 4. Poté, co se nezavede výsadba, bude to nezbytné po výskytu výhonků.

Další péče

Ihned po výsadbě položte květináči s rostlinou na dobře osvětlené a chladné místo.Pro zlepšení dalšího vývoje kořene je obklopen sphagnum. Zalévání začíná ihned po prvnímlistové výhonky. Toto by mělo být provedeno opatrně, voda by neměla padat na kořen a listy.

Zalévání pánví je také možné.Voda se nalije do pánve a počká se asi hodinu, dokud není půda nasycená.Poté se z pánve vypustí přebytečná voda.Při prvním zavlažování můžete přidat fondozol v množství 2 gramy na litr.

Z hnojiv se používají plná minerální hnojiva, která zahrnují dusík, fosfor a draslík.Nebo se draslík a dusík přidají do prvního vrchního obvazu v půl gramu na půl litru vody a během období tvorby pupenů se nahradí 3 gramy fosforu.

Po uplynutí 1 - 1,5 roku musí být rostlina s hlízou přesazena během klidového období.

Hlíza cyclamen je skvělým způsobem, jak ji pěstovat doma, a dobrou volbou pro přenos výsadbového materiálu jiným pěstitelům, ale také dodávkou materiálu pro nezávislou výrobu léčiv používaných v lidovém léčitelství.

Pěstitelé květin, kteří pěstují bramboříky a dodržují všechna pravidla pro péči o květinu doma, tedy dostávají na svůj parapet nejen krásnou, ale i užitečnou léčivou rostlinu.