Vlastnosti haworthy péče doma s květinovou fotografii

Mnoho obyvatel města ráda zdobí okna svého bytu různými interiérovými květinami.Pěstitelé květin se stále častěji obracejí k exotice a volí miniaturní haworthii.

Tuto nádhernou rostlinu však nelze nazvat příliš nenáročnou.Je velmi termofilní a nemá ráda náhlé změny teploty.Jak se starat o haworthy doma, se dozvíte v našem článku.

Jaký je tento druh květu?

Haworthia je vytrvalá okrasná sukulentní rostlina , která k nám přišla z Jižní Afriky.Při pěstování v domě nebo bytě nedosahuje velkých rozměrů.Roste na 10-15 cm, jak na výšku, tak na průměr výpusti.

V přirozeném prostředí rostlina roste na suchých místech na písčitých, skalnatých nebo travnatých svazích pod stinnou ochranou vyšších keřů nebo stromů.Rostliny z této rodiny se mohou přizpůsobit podmínkám dlouhého sucha a udržet vlhkost ve speciálních tkáních stonku nebo listů po dostatečně dlouhou dobu.

Exotický vzhled přitahuje pozornost mnoha amatérských zahrádkářů k havajím.Tato květina se odlišuje od ostatních pokojových rostlin neobvyklým tvarem a strukturou listů.Listy tvořící bazální růžici jsou tuhé a masité, stejně jako úzké, podlouhlé, špičaté.

Jsou drsné na dotek, mají malé výrůstky.Hlavní barva listů závisí na konkrétním druhu, od světle zelené po tmavě zelenou. Počet druhů haworthia je ve stovkácha dnes se pěstuje stále více nových a nových odrůd.

Mnoho znalců shromažďuje vzorky odlišného vzhledu a vytváří sbírky nepopsatelné krásy.

VAROVÁNÍ : Míra růstu haworthie je mírná.Je to kvůli klima jejich přirozeného prostředí.Díky intenzivnímu letnímu teplu v přírodních podmínkách mohou dokonce upadnout do stagnace a vůbec nerostou.

Tato vlastnost potěší zahradníky se skutečností, že haworthia nevyžaduje soukromé transplantace.Zpravidla se bank nemění více než jednou ročně v krocích po jedné velikosti.

Podívejte se na video o odrůdách:

Domácí péče o haworthii

Dalším důvodem popularity haworthie je jejich nenáročnost..Jsou schopni se přizpůsobit různým podmínkám zajištění.I když jste začínající pěstitel, nemáte dostatek času na to, abyste se o rostliny plně postarali, ale máte touhu stát se majitelem několika rostlin, haworthia je pro vás ideální.

Při dodržení několika jednoduchých pravidel se s jeho obsahem vypořádáte.V rámci tohoto článku však navrhujeme zvážit nejvhodnější péči o tyto sukulenty, aby vás potěšily svou krásou a zdravým vzhledem.

Haworthia potřebuje domácí péči. Pokud jde oPro všechny domácí rostliny existuje několik základních parametrů :

 • teplota;
 • zalévání;
 • ořezávání.

Pokud jsou splněny všechny podmínky, haworthie poroste a může dokonce rozkvétat.

Teplota

Připomeňme, že haworthia k nám přišla z Jižní Afriky. V městském bytě je pro ni slunná okenní parapetaideální, ale s malým stínováním.Nejlepší je umístit je na západní nebo východní stranu.

Pro správnou údržbu domu je třeba se vyhnout severním oknům, aby se zachoval neobvyklý dekorativní vzhled rostliny.Teplota vzduchu v místnosti by měla být mírná.Denní a sezónní teplotní rozdíly nejsou pro haworthies neméně důležité.

Během dne by tedy měla být teplota asi 22–27 stupňů a v noci může klesnout na 18–20.V zimě je obecně lepší udržet ji na 10-12 stupních, ale 17-18 stupňů také není fatální.Minimální přípustná teplota v podmínkách, kde roste Haworthia, je 5 stupňů.

DŮLEŽITÉ : Vysoká vlhkost není nutná, naopak, při vysoké vlhkosti a nízké teplotě může kmen u kořene hnit.Větrejte prostory, kde se květina nachází, v létě i v zimě - je povinné.

Zalévání

Správná péče zahrnuje správné zalévání, které by mělo být mírné.V období podzim-jaro byste měli poštu navlhčit maximálně 1-2krát za 7 dní. V zimě by měl být dodržován následující režim :

 • při teplotě 10–12 ° C každých 30 dní;
 • při teplotě 13 až 15 ° C krátve 21 dnech;
 • při teplotě 18–20 ° C jednou za 14 dní.

Povrch půdy je mírně navlhčen: vrchní vrstva půdy kolem haworthie by měla mezi zavlažováním vyschnout o třetinu.Při nadměrné vlhkosti je možné kořeny hniloby.

Ve středu keře by neměla být voda, aby kořenová rozeta nehnilo.V létě nenechávejte vstup v pánvi hrnce, abyste nezničili kořeny rostliny.

Ořezávání

Ořezávání haworthie doma se provádí, je-li to nutné, velmi pečlivě a přesně , výhradně pro dekorativní účely: za účelem dosažení požadovaného tvaru.

Vrchní obvaz a hnojiva

Stejně jako každá rostlina haworia vyžaduje pro plný růst další obvaz.Hnojivo se aplikuje v období od jara do podzimu 1-2krát měsíčně, v zimě se nedoporučuje vrchní obvaz.Jako doplňková výživa pro haworthii jsou vhodná speciální hnojiva pro kaktusy a sukulenty.

TIP : Roztok musí být zředěn vodou 2krát více, než je uvedeno výrobcem, aby se přesně zabránilo vážnému popálení rostliny.Zde jsou také vhodná granulovaná hnojiva pro přidání do půdy.

Pokud jdete ven, aby vaše krása rostla rychleji, můžete použít hnojiva s vysokým obsahem fosforu a draslíku.Je však třeba se vyhnout dusíkatým hnojivům.Mohou vést k roztažení listů, pak květina přestane být kompaktní a ztrácí svou přitažlivost.

Podívejte se na video o domácí péči o Haworthii:

Fotky

Podívejte se na fotografii haworthie s řádnou domácí péčí:
Nemoci a škůdci

Haworthia je extrémně vzácně postižena chorobami a útoky různých škůdců .Nemoc, která se nejčastěji vyskytuje při pěstování afrického hosta, hnije kořeny kvůli nesrovnalostem v zavlažovacím režimu.Signály o problémech s kořeny vám vzhled rostliny.Listy se stanou letargickými, mohou spadnout a zblednout.

Pokud mluvíme o škůdcích, pak je sukulent nejčastěji napaden hmyzem mealybug, roztoče pavoučí, mšice a šupiny.

 1. Mealybugje nebezpečný, protože může zničit nejen listy Haworthia, ale také kořenový systém.Aby se zbavil parazita, květina se extrahuje z hrachu, kořeny se důkladně omyjí a poté se po dobu 10 minut odešlou do speciálního roztoku s vyhlazovacími přípravky.
 2. Pokud haworthia roste na otevřeném prostranství, je možný útokmšic .Pro boj s ní stačí ošetřit rostlinu roztokem jakéhokoli insekticidu připraveného podle pokynů výrobce.
 3. Scutellariamálokdy ovlivňuje rostlinu, ale při ošetření existují určité obtíže: hmyz je obtížně odstranitelný z haworthie, protožejeho listy jsou velmi blízko u sebe, takže listy jsou dvakrát umyté mýdlovou vodou a poté ošetřeny insekticidem.
 4. Spavoukovým roztočem , Neoron, Agravertin, Akarin pomůže.Zpracování se provádí čtyřikrát týdně a půl.

Závěr

Miniaturní sukulent - haworthia se může snadno přizpůsobit životním podmínkám v městském bytě.Aby vás rostlina i nadále potěšila svou exotickou krásou a bohatou barvou , stačí dodržovat několik základních tipů pro péči :

 1. Haworthia preferuje mírné teploty ve dne od 18 do 25 stupňů.Je však nezbytné zajistit sezónní a denní teplotní rozdíly.Stálým větráním by se měl také stát zvyk.
 2. Ideálním místem je slunný okenní parapet s mírným stmíváním.A co je nejdůležitější, neumisťujte květináče na severní stranu, tato rostlina to nemusí mít ráda a ztratí svou přitažlivost.
 3. Zalévání je mírné.
 4. Řezací haworthia se provádí v extrémních případech a zpravidla dává požadovaný tvar.
 5. Květina by měla být hnojena pomocí speciálních hnojiv pro sukulenty a kaktusy v tekuté a granulované formě.Vrchní obvaz se provádí 1-2krát měsíčně v období jaro-podzim.Zvýšený obsah draslíku a fosforu zrychlí růst.
 6. Sukulenty jsou u chorob a škůdců velmi vzácné.Při útoku například na roztoče nebo chrastítka byste však měli používat obvyklé léky podle pokynů.

Jihoafrická krása - Haworthia lze chovat doma s velmi malým úsilím.Zdravý dospělý bude samozřejmě skutečnou ozdobou doma.Různé druhy a odrůdy umožňují najít„Vaše“ haworthia nebo vytvořte originální sbírku z několika kopií.