Vlastnosti kultivace a péče o koštěti

Asi 50 keřů a malých stromů, které se nacházejív Evropě, Africe a západní Sibiři, patří do rodu Rukitnik .

Široce se používají k ozdobení písečných svahů a pěstují se také jako okrasné keře ve skupinách a jednotlivě.

Obecný popis rostliny

Koště je keř, který jevynikající rostlinou na med , která může dorůst do výšky dva a půl metru.Její stonky mohou být hladké a jasně zelené a mohou být dospívající a stříbřité.

Kvetzačíná v období jaro-létoa barva jejích květů může býtbílá, žlutánebokrémováa ) fialovánebošarlatová .Květy připomínající hrachové květy ve tvaru jsou umístěny na končetinách výhonků nebo v osách listů.U některých odrůd koště mají květy velmi příjemnou vůni.

Druh

Blotskyho koště - Chamaecytisus blockianus

Jedná se o poměrně vzácný endemický druh, který je uveden v Červené knize na Ukrajině.Najdete ji také v evropské části Ruska.Roste mezi ostatními keři a nachází se v podrostu dobře osvětlených lesů.

Na výšku může Blotskyho koštětrostouna čtyřicet centimetrů .Rozrůstá se na takovou velikost za dva až tři roky.Kvet začíná na začátku července a kvete asi měsíc, přitahuje pozornosts jasně žlutými květy .V první dekádě října dozrávají plody tohoto keře.

Podlouhlé holé koště - Chamaecytisus glaber var.elongatus

Tento druh obvykle rostena svazíchv jihovýchodní části západní Evropy.Jeho výška je asi jeden a půl metru.Vegetační období výše zmiňovaného keře má sklon začínat koncem první dekády dubna a koncem poloviny října.

Roste poměrně rychle a začíná růst, když dosáhne věku tří až čtyř let. Květy jsou žluté barvya plody dozrávají v září.

Rychlostní koště - Chamaecytisus supinus

Původní půdou této rostliny jejižní a střední Evropa .

Jeho vegetační procesy pokračují od posledních dnů dubna do poloviny října.Na výšku může pouzdro dosáhnoutod padesáti do sto centimetrů .

Roste průměrně a po dosažení věku tří let začíná rozkvétat a přinášet ovoce.Kvetení trvá asi čtyřicet pět dní.

Začíná v polovině června a končí na konci července a do konce září plody dozrávají.

Podolský koště - Chamaecytisus podolicus

Podolský koště je rozšířenýna Ukrajině a v evropské části Ruska .Místo jejich výskytu je nejčastějivolí suché svahy vápence.Na výšku tato odrůda obvykle dosahuje padesát centimetrů, ale v Moskvě najdete exempláře, které dosáhly jednoho metru.Průměr jejich koruny je přibližně dva metry.

Doba květu této rostliny trvá od druhé poloviny června do září a zrání ovoce může nastat od srpna do října.

VAROVÁNÍ! V prvních třech letech roste tento zástupce flóry aktivním tempem a ve čtvrtém roce začíná plodit.V zimě se výhonky tohoto keře zmrazí.

Fialové koště - Chamaecytisus purpureus

Tuto odrůdu lze nalézt v houštinách keřů, kteří si vybrali horské svahy vna jih a na středEvropa .Jedná se oplíživý keř , který obvykle dosahuje výšky šedesáti centimetrů.Rozeznává ji rozprostřená koruna zelenavé barvy, která se skládá ze vyvýšených větví, které jsou hustě pokryty trojitými listy se segmenty ve tvaru elipsy.Maximální výšky dosahuje tři až čtyři roky.

Výhonky tohoto zástupce volně žijících živočichů lze pozorovat na konci května nebo v červnu a jejich růstové období trvá do října.V zimě zamrzne keř ke značce, na které je umístěna sněhová pokrývka.Preferuje dobře osvětlené plochyapůdy s vysokým podílem uhličitanu .

Tento fialový pohledný pohledný květ začíná v pátém nebo šestém roce života.Jeho okouzlující květiny potěší oko každý rok od konce května do konce června.Nést ovocerostlina začíná ve věku pěti let, plody dosáhnou zralosti v posledních srpnových dnech nebo v prvním týdnu září.Pěstební období začíná v květnu a trvá sto šedesát tři dnů.

Regensburský koště - Chamaecytisus ratisbonensis

Tento druh žijev jižní oblasti západní Evropyav povodí řeky.Dněpr na Ukrajiněmimo jiné keřové rostliny nebo v jehličnatých lesních pásech.

Nahoru roste na třicet centimetrů.Řecké výhonky koště jsou pokryty stříbrnou chmýří a trojitými listy.

Květy můrysvětlé slunečné barvy s hnědou skvrnou na svislém plátku se umístí na výhonky loňského roku v dutinách listů a sloučí se do jednostranných hřebenatkovitých štětců.

Květiny v této rostlině trvají patnáct až dvacet dva dní.Jeho plody jsou fazole o velikosti asi tři centimetry.

Tato rostlina se vyznačujesvou pozoruhodnou odolností proti mrazu a fotofilií .Poměrně snadné snášet suché počasí.

Roshalův hřib - Chamaecytisus rochelii

Roshalův hřib je běžnýna evropském Balkáně , jakož i na okrajích jehličnatých lesů ) západně od Ukrajiny .Na výšku roste na padesát až devadesát centimetrů a má velké výhonky pokryté listy se třemi hustými segmenty oválného kopinatého tvaru, na kterých rostou červené vlasy o velikosti dva a půl centimetru.

Květiny a ovoce se začínají objevovat v roce 2006keř, když mu bylo šest let.Doba květu začíná v červnu a trvá asi několik týdnů. Květy jsou světle žluté barvya jejich délka je patnáct milimetrů.Shromažďují se v květenství.

Zrání ovoce lze pozorovat ve třetím letním měsíci.Jsou to srpkovité fazole ve tvaru půlměsíce.

Pro takový keřjsou nejvhodnější písčité a skalnaté půdy .Miluje sluneční světlo a bez problémů vydrží sucho.

Rusí košťata - Chamaecytisus ruthenicu

Tento druh se nejčastěji vyskytujena Kavkaze a západní Sibiři , jakož i vstepi a lesostepy v evropských regionech Ruské federace.

Může růst jak na skalnatých svazích, tak i v lesních druzích.Kromě toho vytváří podrost v jehličnatých lesích a usazuje se v chudé písčité půdě.

Jeho výška je obvykle asi jeden a půl metru.Je charakterizována přítomností stejných nebo zakřivených šedivých větví a střílí s hedvábnou hranou.

Větve jsou vybaveny trojitými listy s kopinatě eliptickými laloky korunovanými hrotem.Barva vnější strany listů je šedozelená.Jejich vnitřní strana je hustě pokryta chlupy.

V osách listů jsou vidět tři až pět nažloutlých květů působivé velikosti. Kvetení trvá dvacet pět dní.

Ovoce jsou ploché fazole, jejichž délka nepřesahuje třicet milimetrů.Dosáhnou zralosti v prvním měsíci podzimu.BarvaŘada bobů může být tmavě šedá nebo černá.Shora jsou pokryty šedivými chloupky.Uvnitř plodu najdete zploštělé lesklé zrna, jejichž délka je tři milimetry, s charakteristickou zelenou nebo žlutou barvou.

PLATUJTE POZORdvěma dalším huňatým rostlinám podobným rostlině koště: Skimmy a Leptospermum.Mohou se také stát ozdobou vašeho domu nebo zahrady.

Domácí péče

Následná péče

Pokud se rozhodnete koupit koštěti, měli byste věnovat pozornost pouze těmsazenice pěstované v květináčích nebo nádobách.

Staré sazenice velké velikostis holým kořenovým systémemby se neměly kupovat , protože zvyknout si na neznámé místo bude trvat příliš dlouho nebo se nemusí vůbec zakořenit.

Pro svého nového nájemce si předem vyberte místo s největším možným osvětlením, protože se týkáfotofilních rostlin .Místo pro jeho umístění by mělo být spolehlivě chráněno před mrazem a silným větrem.Nejlépe se bude cítit v mírně kyselé půdě, která snadno prochází vlhkostí.

DŮLEŽITÉ! Když si kupujete nového domácího mazlíčka pro sebe, pečlivě na něj zkontrolujte škůdce a příznaky plísňových chorob.Přiveďte rostlinu domů a proveďte fungicidní ošetření.

Prořezávání

Prořezávání se provádí po rozkvětu.

Loňské výhonky jsou připnutypolovina jejich růstu.

Tato manipulace stimuluje výskyt čerstvých procesů, na nichž se v příštím roce objeví květiny.

DŮLEŽITÉ! Při ořezávání výhonků se pokuste nedotýkat těch částí větví, kterým se podařilo lignifikovat.

Zalévání

Na jaře a v létě by zalévání keřů mělo být dostatečněhojnéa okamžitěpo vysušení horní vrstvy půdy .Na podzim av zimě je třeba je zalévat střídmě, protože nadměrná vlhkost v půdě povede k okyselení.Pro zalévání si zvykněte na vodu, která obsahuje vápno.

Výsadba

Výsadba koště by měla být prováděna v půdě, která sestává z jedné části trávníkové půdy, jedné části humusu a dvou částí písku.Minerální hnojivo musí být okamžitě aplikováno do půdy.

Jaro je považováno za nejlepší čas na pěstování sazenic.Průměr jámy by měl být dvojnásobkem velikosti hliněné kómy, která se nachází na oddenku sazenice.Vzdálenost mezi přistávacími jámami by měla být od třiceti do padesáti centimetrů.

Na dno jímky je nutně umístěna drenáž, skládající se zmořských oblázkůnebocihlových fragmentů , jejichž vrstva by měla mít tloušťku asi dvacet centimetrů.

Země se nalije do drenáže, dokud se její hladina nerovná horní hranici zemského kómatu s kořeny.Poté kolem rostlin přidejte další zeminu a utlačte ji.Nezapomeňte udělat prohlubeň pro zalévání. Po výsadbě vyžaduje sazenice hojnostzalévání.

Transplantace

V dospělosti netopýr broomhorn netoleruje, takže pokud je tento postup nezbytný, musí být proveden v mladém věku.

DŮLEŽITÉ! Na kořenech tohoto zástupce flóry vidíte hlízy, které během transplantace nemusí být odstraněny.Shromažďují živiny.

Pěstování ze semen doma

Pokud chcete pěstovat broskev ze semen samostatně, lze je získat ze zralých fazolí v srpnu nebo září.

Pro pěstování semen připravte nádoby, které je třeba naplnit pískem nebo speciální půdní směsí.

Pro získání se smíchá rašelina a písek ve stejných částech.

Semena musí být prohloubena do země o pět až šest milimetrů.Po výsadbě semen umístěte nádobu na tmavé místoteplotu vzduchu , ve které zůstane v rozmezíod devatenácti do dvaceti jedenácti stupňů tepla .Kontejnery na osivo vyžadují pravidelné stříkání a větrání.

Když klíčí semena, musí být jednotlivě ponořena do květináčů, jejichž výška by měla být sedm centimetrů.Naplňte hrnce směsí jedné části humusu, jedné části písku a dvou částí sodové půdy.

S příchodem jara by sazenice měly být zasazeny do květináčů vysokých jedenáct centimetrů a sevřeny tak, aby se začaly větvit.

Reprodukce

Existují takové způsoby reprodukce tohoto zástupcerostlinný svět:

  • semena;
  • vrstvení;
  • řízky.
  • ​​

Když plody na keřech konečně dozrají, otevřou se avyhodí obrovské množství semen , která se vynoří kolem keře bez jakékoli vnější pomoci.Když se na tyto výhonky líhnou letáky, můžete je transplantovat na jiné místo.

K dosažení vrstvení je třeba ohnout větve dospělého keře, umístit je do předem připravených otvorů a posypat zeminou.

Řezání koště se provádív prvních měsících léta .Nakrájejte trochu lignifikované řízky dlouhé dvacet centimetrů, nechte na nich tři nebo čtyři listy a zasadte je do nádob naplněných navlhčenou směsí rašelina a písek.

Krabice zakryjte průhlednou polyethylenovou fólií a počkejte asi měsíc a půl, než se kořeny zakoření.Krabice skladujte v místnosti, kde je teplota vzduchu udržována na plus dvaceti stupních.

PLATTE POZOR! Možná vás budou zajímat neobvyklé květiny z kategorie okrasných listů, jako například: úžasné Strobilantes, neobvyklé Koufey, luxusní Caladium.

Teplota

V období jaro-léto se za nejvýhodnější teplotu vzduchu pro koštěti považuje osmnáct až dvacet pět stupňů nad nulou.

V listopadu se vrhá do klidového období, které trvá do února.

V tomto okamžiku by měla být okolní teplotabýt na úrovni osmi až deseti stupňů Celsia, protože při teplotě nad šestnácti stupňů tepla váš mazlíček začne bolet.

Osvětlení

Ze všeho nejvíce, koštěmá rád rozptýlené jasné světlo .Malé množství přímých paprsků slunce mu neublíží, ale odpoledne je vhodné trochu zatínat.

Pokud budete mít koštět uvnitř, bude se nejlépe cítit na oknech umístěných na východní nebo západní zdi, ale můžete ji umístit na jižní nebo jihovýchodní okenní parapet.

Výhody a poškození

DŮLEŽITÉ! Při pěstování koště nesmíme zapomenout, žeje tato rostlina jedovatá .Ale přesto má některé léčivé vlastnosti.

Ruská košťata se tedy může pochlubit vysokým obsahem flavonoidů , které mohou z těla odstranit sloučeniny chloru.Kromě toho mají vynikajícídiuretický účinek .

K přípravě tinktury nebo odvarů ruského koště je třeba ihned po rozkvětu sbírat horní větve keřů pokrytých mladými květinami.Výsledná léčba se doporučuje lidem trpícím cholecystitidou, hepatitidou, anginou pectoris nebo migrénou .

Nemoci a škůdci

Dům koště má dobrouodolnost vůči škůdcům a chorobám .

Někdy to může být napadeno můrou skvrnitým broskevem, který může být velmi snadno zničen postřikem rostliny 0,2% chlorofosem.

S broskevní můrou se můžete vypořádat pomocí organofosforových nebo bakteriálních insekticidů a jejich kombinací.

Pokud se na listech vyskytuje plíseň, je třeba ošetřit její spící pupeny pětiprocentním roztokem síranu měďnatého.

Závěr

Při správném zacházení se koště může stát skutečnou ozdobou vaší zahrady a každý rok potěší vaše oko nádhernými voňavými květinami.

Užitečné video

Podívejte se na video o zvláštnostech pěstování a péče o koštěti: