Vlastnosti péče o domácí skluz

Nízké sukulentní větvení na základně se zubatými fazetovanými zelenými stonky - stapelia - nepřitahuje tolik pozornosti, dokud nekvete.Pak tato rostlina ovlivňuje dva smysly současně: vidění a čich.Velké (od 6 do 30 cm v průměru) květiny -p i-malé hvězdy ideálního geometrického tvaru- přitahují pozornost pochmurnou predátorskou, exotickou krásou a zároveň vydávají nechutnépachy rozpadu ].

Takové vůně nejsou rozmarem přírody, nýbrž jeho nezbytnou potřebou, protože v těch vyprahlých oblastech Afriky, odkud sklouzly naše okenní parapety, se vyskytuje pouze opylující hmyz - mouchy.Přilákat takové "hosté" může jen cítit padl.

Navzdory kontroverzní blízkosti krásy s odporem má květina skluzu obdivovatele.Ve švédském Uppsale funguje evropské centrum Asclepias, které sdružuje milovníky skluzů, a manželský pár v Hellevotsluis (Nizozemsko) vlastní šest skleníků, které obsahují výhradně tyto plodné krásy.

V pokojové kultuře je stapelia také atraktivní, protožepéče o ni je opravdu velmi jednoducháa v létě, během květu, může být umístěna na balkón (to je užitečné pro samotnou rostlinu) a obdivovatmonstrózní hvězdy na čerstvém vzduchu.

Druh

Stapelia ve tvaru hvězdy
Má zelenou, někdy s načervenalým nádechem, čtyřstěnný stonek se zaoblenými zuby.Stonek dosahuje výšky 20 cm a na dně mladých stonků se tvoří květy.Barva „hvězd“ je červenohnědá.Na tomto pozadí jdou úzké žluté pruhy.Pedikely a vnější část lístků jsou pokryty silnými chlupy s růžovým nádechem.Existuje odrůda bez žlutých pruhů - lesklá stapelia.

Stapelia pestrá (variabilní)

Stonky tohoto druhu rostou až do 10 cm. Stonek je zelený, občas červenozelený, hrany hladké, zoubkované.Okvětní lístky jsou světle žluté, se zvrásněným povrchem, široké u dna, jemně směřující ke koncům.Červeno-hnědé skvrny a pruhy jsou rozptýleny na žlutém pozadí.

Stapelia gigantická

Silné, rovné, zelené stonky o průměru 3 cm dorůstají až 20 cm. Okraje výhonků jsou tupé, zřídka se nacházejí nízké zuby.Na dlouhých pediklechech jsou otevřeny opravdu obří květy s průměrem až 35 cm, protáhlé trojúhelníkové světle žluté lístky úzké a naostřené až do konce.Jejich povrch je posetý červenými hustými chlupy a podél okraje rostou dlouhé lehké klky.Vůně těchto květů není tak výrazná jako u jiných druhů.

Železo kvetoucí stapelia

Stopky tohoto druhu dosahují výšky 15 cm. Plody stonků jsou zřetelné, s nízkými, zřídka umístěnými špičatými zuby.Tento druh má jeden stopkuznačná délka může tvořit až tři malé květy.Narůžovělé pruhy a skvrny sledují zeleno-žluté pozadí okvětních lístků;k okraji jsou mírně ohnuté, poseté bílými klky a chlupy.

Zlatavě fialová stapelia

Zástupci tohoto druhu mají výšku 10 cm. Stonky jsou zelené, příležitostně fialové a zelené, s hladkými vroubkovanými okraji.Velké „hvězdy“ se nacházejí na mladých výhoncích, mají oválné okvětní lístky se špičatými zahnutými konci.Vnější část okvětních lístků je světle žlutá, bez dospívání, uvnitř je zlatožlutá, někdy tmavě červená, vrásčitá, s dlouhými hustými narůžovělými chloupky.Příjemnou výjimkou je, že tyto květy voní jako přírodní vosk.

Proměnná stapelia

Hybridní druhy.Zuby silných výhonků jsou orientovány nahoru.Stonky jsou vysoké 15 cm a květy jsou uspořádány na dlouhých pediklech, zdobené zaoblenými trojúhelníkovými okvětními lístky směřujícími ke koncům.Okvětní lístky s tečkami a pruhy jsou žluto-zelené a nahoře zhnědnou.

Stapelia je velkokvětá (grandiflora)

Stopky tohoto druhu jsou zelené nebo žlutozelené, čtyřstěnné, se zřídka umístěnými, mírně ohnutými zuby.Hvězdy jsou odhaleny velké - až do průměru 15-16 cm.Ohnuté kopinaté lístky jsou venku modrozelené, tmavé uvnitř, vínové, pubescentní se šedými chloupky, s okrajem řasinek.

Domácí péče o sponku

Osvětlení

Fotofilní stapelie potřebuje světlou ,, ale většinou rozptýlené světlo.Okna směřující na východ nebo západ se nejlépe hodí pro jeho údržbu.Na jižní straně je třeba za slunečného léta sklouznout skluz: prodlouženéintenzivní osvětlenís přímými listy slunečního světlahoří na stoncích .

Teplota

V létě je optimální teplota22-26 stupňů .V této roční době je velmi užitečné vzít rostlinu na balkón a ujistit se, že nedostane kapky deště.

Jarní a podzimní období jsou časem odpočinku a v zimním období bude nejlepší teplota od12 do 16 stupňů .

Půda a výsadba

Nejvhodnější je půdas vysokým obsahem písku .K připravené půdě pro kaktusy můžete přidat drcené uhlí nebo smíchat promytý říční písek s trávníkem v poměru 1: 2.

Pro výsadbu je lepší zvolitmělké kontejnery : kořenový systém příliš neroste.Ve spodní části je nutné nalít vrstvu malých oblázků nebo expandovaného jílu.Tentoodtoknaplní třetinu nádoby.

Po několikadenní výsadbě není zařízenínapojeno .

Zalévání

Nadměrná vlhkost je pro afrického hosta hlavním nebezpečím.Zatopená rostlina je ovlivněna houbami a hnilobou.Proto je hlavním přikázáním při zalévánímoderování .

Na jaře, kdy začíná růst a v létě, v období vývoje nových výhonků a kvetení, je skluz pravidelně, ale ne hojně napojen přes vyschlou ornici.

Na podzim se frekvence a objem zavlažování sníží dvakrát na měsíc a v zimě, je-li zajištěn chlad, zalévejte půdu velmi zřídka, jednou měsíčně nebo méně - pouze tak, aby se výhonky nezvrásnili.Pokud je zima teplá, musíte trochu častěji zalévat.

Vlhký vzduch skluzu není nutný, dokonale toleruje suchou atmosféru městských bytů s ústředním topením.

Krmení

Z hnojiv je nejvhodnější speciálníkomplexní směs pro kaktusy .Hnojení je nutné pouze v období růstu a květu -na jaře a v létě, dvakrát měsíčně .Komplexní hnojiva lze také použít pro domácí květinářství, ale tato aditiva musí být silně naředěna: roztok je připraven dvakrát až třikrát slabší než pro běžné rostliny.Zavádění draslíku je velmi užitečné - zvyšuje odolnost proti hnilobě.

Přebytečné dusíkaté hnojivo do stapelií je škodlivé.

Kvetení

K kvetení dochází v létě;doba jedné kvetoucí „vlny“ je obvykle dva týdny.Životaschopné vzorky s mladými výhonky, které byly opatřeny chladným zimováním, kvetouročně až 2-3krát ročně .

Stapelia může zbavit stávající květiny a poupata, pokud je přeskupena nebo střídána.Po zbytek času, mimo období kvetení a pučení, se doporučuje hrnci otočit tak, aby stonky rostly rovnoměrněji a příliš se neopíraly o maximální osvětlení.

Aby bylozajištěno kvetení skluzu , je nezbytné dodržovat klíčová pravidla údržby.: dostatečné, jasné a rozptýlené osvětlení;sypká půda s vysokým obsahem písku;suché chladné zimování;nízký obsah dusíku v hnojivech.

Vůně

Exotická krása květin je kombinována snechutnou vůní. Tady je celá škála vůní kazící se a rozpadající se: od rozpadajícího se masa po shnilé ryby.Jedinou výjimkou je zlatá fialová stapelia, která má voskovou vůni.

Naštěstí kvetení nastává v létě a na balkon může být (a měla by být)na balkón umístěna živá kytice příšerných „hvězd“ a úleva pěstitelů květin .Opylující mouchy přitahované kouzelným zápachem se nezpomalí.

Růst a transplantace

K větvení dochází od základny stonků arůst je široký ;Výsledkem je, že ve středu se nacházejí starší stonky.Taková strukturažije několik desetiletí .Vzhledem k tomu, že kvetou pouze mladé výhonky, musí být centrální část rozšířené kolonie stonků omlazenaa staré výhonky rozřezat na řízky.

Roční transplantaci vyžadují pouze mladé rostliny.S věkem budou muset být znovu vysazeny každé 2-3 roky, u starých je možné nahradit ornici čerstvou půdou.

Transplantované exemplářenevodí několik dní : toto preventivní opatření souvisí se skutečností, že kořeny zasažené transplantací jsou vysoce citlivé na plísňové infekce a mohou se hnilo v podmínkách nadměrné vlhkosti.Kořenový systém potřebuje dostatek času na zotavení.

Rozmnožování

Stapelia se šíří řízky a semeny.

 • Propagace řízky

 • Část stonku je oříznuta ostrou čepelí.Body řezu lze ošetřit uhlíkovým práškem.Řízky se několik hodin vadnou, poté se vysadí do písku nebo do odlehčené zemní směsi písku s rašelinovou drobenkou. Kořenování nastává rychle .Poté může být nový skluz přesazen do malé mělké nádoby s výživnější půdou.Rostliny pěstované od řízků si zachovávají druhové vlastnosti mateřské stapelie.

 • Propagace osivem
 • Ovoce dozrává do jednoho roku.Semena se zasejí do lehké písčité půdy.Klíčíasi měsíc .V budoucnosti, jak rostou, sazenice se vysazují v samostatných nádobách s půdním standardem pro skluzy.Během množení semen dochází často k hybridizaci, rozdělení znaků a mladých vzorků se zpravidla výrazně liší od původních forem.

  Onemocnění a škůdci

  Stapeliajsou rezistentní vůči chorobám a škůdcům .Pro ně je nebezpečné pouze nadměrné zalévání, zejména při nízkých teplotách - pak může rostlina hnit.

  Šťáva ze stapelie je jedem pro mnoho hmyzů.Na něm se mohou usadit pouzechyby, roztoči nebo mšice .Nejúčinnějším opatřením v boji proti takovým „hostům“ je použití vhodnýchinsekticidů .Někdy se na stoncích znovu a znovu objeví mealybug.V tomto případě, aby se zachoval skluz, měl by být zakořeněnzdravé řízky a zničit vše, co zbylo, dezinfikovat hrnec a dobře umýt okenní parapet.

  S výhradou základních, velmi jednoduchých pravidel péče o skluz -jasné světlo, mírné zalévání, písčitá, mírně hnojená půda, suché chladné zimování , - rostlina bude žít dlouho, poskytne hojné potomky akvetou každoročně, jedinečně kombinuje velmi atraktivní a extrémně odpudivé.

  Fotografie

  Další fotografie skluzu níže:

  Užitečné video

  Níže vidíte video o péči o skluz: