Vlastnosti péče o Murraya doma

Murraya (Muraya) je exotický citrusový strom s velmi krásnými voňavými květinami a lahodným ovocem.

Murray se často nazývá císařský strom, protoževede svůj původ ze starověkého Japonska a Číny.

Tam byla rostlina pěstována výhradně u soudů císařů.Murraya má nejen krásný vzhled, ale má také jedinečné prospěšné vlastnosti.

Pěstování této krásy jako pokojové rostliny není obtížné, pokud dodržujete základní pravidla péče.

Níže vidíte murraya na fotografii spolu s květinami:

Údržba a péče doma

Murraya květina se cítí jako doma.Péče o Muraye je minimální.Paniculate včetně.

Jak se starat?Může to být i začínající zahradník.Poté, co potřebujetepřesazení, zalévání, hnojení a prořezáváníMurray.Je velmi důležité poskytnout rostlině správné umístění a dobrou půdu.

Ořezávání

Ořezávání Murraya se nejlépe provádí na konci února.Za tímto účelem je každá větev zkrácenana dva uzly .Řezejte pouze ty větve, na kterých rostou nejméně 4 listy, stejně jako výhonky rostoucí uvnitř.Prořezávání trpasličích murraye není potřeba.

Zalévání

Zalévání Murray je potřeba v létě hojně (3-4krát zatýden) a v zimě mírně (jednou týdně).Snižte zalévání v září.V hrnci nedovoltestagnaci vody .

To může způsobit hnilobu kořenů a smrt rostlin.Nadměrné sucho je však také škodlivé.Murraya je napojenapouze čistou filtrovanou vodou , bez chloru.Pro rostlinu je každodenní postřik velmi důležitý.

Důležité! Zabraňte vniknutí vody do květů - mohou se rozpadat.
​​

Hnojte murrayaměsíčněa během květu - dvakrát měsíčně.Jednou se používají pouze organická hnojiva a druhá pouze minerální hnojiva.

Jako posledně uvedená lze použít komplexní hnojiva pro bonsaje nebo citrusové plody.

Pozor! Zařízení nepřekrývejte.

Přistání

Murraya je zasazena v malém květináči s mnoha drenážními otvory.Nemusíte kupovat prostorný kontejner.Murraya v ní nebude růst, dokud kořeny zcela nevyplní nádobu.

Půdu pro Murray lze vytvořit sami.Chcete-li to provést, musíte vzít list, trávník půdy, rašeliny a hrubý písek, v poměru 2: 2: 2: 1.

Můžete připravit půdu připravenou pro citrusové rostliny nebo sukulenty, ale po přidání kokosové vlákniny nebo perlitu.

U mladých Murray by měla být půda lehká a volná a pro dospělé by měla být hustší a těžší.Nezapomeňte položitdrenážna dno nádrže, asi 1/3 objemu.Půdu lze dezinfikovat manganistanem draselným.

Transplantace

Mladá Murraye potřebuje každoroční transplantaci.Dospělá rostlina stačí k transplantaci každé 2-3 roky.Po zbytek času můžete ornici jednoduše aktualizovat.

Důležité! Přesazení rostliny bez odkrytí kořenů a zemnící hrudky.

Hrnec je vybráno 1-2 cm větší nežpředchozího.Kořenový krk nemusí být hluboce pohřben, aby murraya nepoškodil.

Pěstování ze semen

Semena Murraya pro výsadbu musí býtčerstvá , protože rychle ztratí klíčivost.Nejlepší je umístit hrnec s rostlinou nazápadní nebo východní okno .

Murraya pěstuje květiny 3-5 měsíců po výsadbě a kvetou velmi dlouho, od března do října.Poté se objeví velkéoranžově červenébobule.Semena těchto plodů jsou semena.

Propagace

Murray může být množenřízky a semena .Rostlina se šíří špatně řízky a dlouho se zakoření.Jsou odříznuty od horní části výhonku a zakořeněny ve vlhkém písku pod filmem.

Po měsíci se objeví kořeny a murraya se přesadí do samostatného hrnce.

Semena rostliny se vyjmou z buničiny, vysuší se a vysadí do prostorných nádob naplněných připravenou zeminou.Jsou ponechány na dobře osvětleném místě, v t + 23-25,, pokryté sklem, pravidelně stříkány.

Popár týdnechse objeví první sazenice Murraya.Sedí v malých plastových kelímcích.

Teplota

Pozor! Murraya nemůže stát vysokoteplota.

Optimální podmínkou by byla teplota nepřesahující + 25 ° C v létě a přibližně +15-17 ° C v zimě.Rostlina nemá rád průvan nebo náhlé změny teploty.

Osvětlení

Pozor! Nedostatek světla, stejně jako nadbytek, je škodlivý pro murraya.

Mělo by se trochu zastínit před přímým slunečním světlem.

Ale denní světlo by mělo být alespoň 14 hodin.Proto je Murray v případě potřeby zvýrazněn speciálními lampami.

Výhody a poškození

Muraya a užitečné vlastnosti jsou téměř synonymní.Murraya není marně považována zaléčivou a léčivourostlinu.Je široce používán v tradiční medicíně.

Terapeutické vlastnosti

Pokud budete žvýkat čerstvé listy murraya, můžete se zbavitbolesti hlavy a zubů a vyléčit stomatitidu .Pomáhají dobře vyrovnat se s nespavostí a gastritidou.

Použití letáků na bolest kloubů s artritidou nebo artrózou zmírňuje otoky a bolest.

Kloktání se odvarem listů Murraya dokonale zachází s bolestmi v krku.Použití tinktury z listů Murraya s přídavkem rozmarýnu pomáhá snížit hladinu cukru v krvi, zmírňuje arytmie a zlepšuje fungování oběhového systému.

BobuleMurray jsou také prospěšné.Stačí jíst 3-4 věci denně, abyste zapomněli na únavu a snížili tlak.Díky vysokému obsahu antioxidantů mohou tyto bobule výrazně prodloužit mladistvost a zpomalit proces stárnutí.

Jemná vůněKvětiny Murraya mají uklidňující účinek, snižují riziko plic a srdečních chorob.Podle pověsti bude pěstování Murraya doma zajistit rodinnou pohodu a štěstí v lásce.

Nemoci a škůdci

Při správné péči je Murrayanemocí prakticky ovlivněnaa škůdci ji velmi zřídka napadají.

Pozor! Při zalévání chlorovanou vodou vzniká nepříjemné onemocnění - chloróza.

Po nadměrném zalévání se může rostlina objevitkořenová hnilobaa plísně.Ze škůdců je pro Murray nejnebezpečnějšíroztoč pavouk, scutellum, molice a mšice .

Při napadení roztočem a muškou můžete rostlinu zachránit postřikem česnekem (40 gramů nasekaných hřebíčků na litr vody) nebo cibule (10 gramů na litr).

Ošetřování letáků murraya mýdlovou vodou nebo odvar hlíz z bramboříku hodně pomáhá.Můžete použít odvar z rajčatových vrcholků (libru na litr vody).Výsledná směs se vaří po dobu 20 až 30 minut, přidá se malé množství mýdla a listy Murraya se ošetří.

Nejlepší je zbavit se hmyzu z okují na rostlině ošetřením listů petrolejem.Postup se provádí velmi rychle a přesně, aby nedošlo k spálení listů.

Poté se kerosen omyje mýdlovým roztokem.Pomáhá v boji proti svrab mýdlo-olej řešení.K jeho přípravě budete potřebovat 10 gramů mýdla a 2krát více strojového oleje.

Roztok je důkladně zbit azacházet s nimi murraya listy.Rostlina se na několik hodin pokryje fólií a poté se promyje vodou.Po týdnu se ošetření opakuje.

Mšice se „bojí“ infuze cibule a tabáku (40 g na litr vody), odvar z řebříčku nebo lasturičky.Pokud si lidové léky nedokáží poradit, můžete použít osvědčené léky: Karbofos, Fitoverm, Aktara.Nemají ničivý účinek na vraždu.

Při výskytu chlorózy může být rostlina ošetřena chelatovaným železem a pro zavlažování a postřikování lze použít pouze vyčištěnou vodu.

Pokud Murraya odejde, co mám dělat? Je to způsobeno nedostatkem změn světla nebo teploty.Aby byla zajištěna ochrana před průvanem, je nutné zařízení uspořádat na více osvětlené místo nebo použít foto lampu.

Proč kvitne Muraya? Pokud květina nekvetou po dlouhou dobu, bude nutné přesazení a oblékání.Kvůli nedostatku živin v půdě, silnému rozšíření kořenů může růst rostlin zpomalit.

Mohou být také užitečné následující materiály o rostlině:

Na videu vidíte rysy péče o květiny:

Kultivace murraya není vůbec komplikovaná, nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti a znalosti.Tato exotická krása je při odchodu nenáročná, nenáročná na podmínky zadržování a dobře se šíří semeny.