Vrácení krásy a kvetení vaší oblíbené rostliny: jak zachránit brambořík před smrtí?

Cyclamen je velkolepá, hlízovitá, vytrvalá rostlina, která má více než 20 druhů.

Milovníci květin často pěstují tuto krásnou květinu na parapetu.Nezapomeňte však, že rostlina vyžaduje zvláštní péči, a pokud je nedostatečná, může květina jen onemocnět a zemřít.

Cyclamen lze léčit, ale je lepší se pokusit nepřivést květ do stavu vadnutí.

Zvažte, jak zachránit květinu před smrtí a obnovit krásu bramboříků a rychlé kvetení.

Charakteristiky růstu

Pěstování bramboříku ze semen bude úspěšné pouze za přísného dodržování technologie setí:

 • semena jsou umístěna do úrodné půdy;
 • nádoba je pokryta sklem nebo filmem, aby se vytvořil skleníkový efekt;
 • Krycí materiál je každý den vyzdvižen pro ventilaci.
První klíčky se objeví za měsíc, ale některá semena mohou vyklíčit až šest měsíců.

Jakmile se sazenice objeví, rostlina se přemístí na chladné místo s teplotou + 14–16 stupňů .Z otvoru se nejprve vytvoří hlíza.Teprve potom z něj vyroste první list tenkého výhonku.Poprvé rostlina roste velmi pomalu a nepostřehnutelně, jak se to stanehlízy a kořeny.

Asi 90 dnů po objevení prvních klíčků může být cyklamen převeden do stálého hrnce.V této době by se na rostlině měly tvořit 3 skutečné letáky.Pokud bude vše hotovo správně, budou rostliny silné a zdravé.Pokud byl pěstební postup podle vašeho názoru úspěšný, ale květina stále umřela, pak níže jsou důvody, proč se to stalo a co s tím musíte udělat.

Příčiny úhynu květin

Možná, že několik faktorů úhynu květin je nesprávná péče a útoky škůdců, jedná se o nejčastější důvody, proč rostlina zmizí (popis škůdců a metody boje proti nim)najdete zde ).Existuje seznam, ve kterém zkušení pěstitelé určují hlavní faktory vadnutí:

 1. Nesprávné zalévání .Jeden z hlavních důvodů, proč květina umírá.Cyclamen netoleruje vlhkost na listech a hlízách.Pro zalévání je lepší použít stříkačku nebo stříkačku a vstříknout vodu do blízkosti hlízy.Jakmile se vlhkost dostane na listy, mohou začít žloutnout.Zde můžete zjistit o důvodech, proč listy mohou zžloutnout a rostlina uschne.
 2. Do půdy bylo zavedeno velké množství minerálních hnojiv .Cyclamen netoleruje slané půdy, takže zavedení organických látek může způsobit hnilobu hlíz.
 3. Suchý vzduch a jasné sluneční světlomohou způsobit vadnutí rostliny.Pokud cyklamen dává silné a velké květenství, ale současně začnou listy žloutnout - naléhavě změnit místoobsah květin.
 4. Zmrazení pouzdra .To se může stát, pokud je zařízení nainstalováno na chladném parapetu nebo na balkoně.
 5. Škůdci .Na rostlině se mohou objevit mšice, třásně nebo klíšťata a poté se listy zbarví na žlutou a na jejich povrchu se mohou objevit malé díry.
Pokud jde o důvody a co dělat, když listy jsou stočené, květní stonek vyschne, uschne cyklomeny a listy suché,řekl v samostatných článcích na stránkách našeho webu.

Jak oživit doma?

Hlavním programem resuscitace rostlin je zlepšení péče.Ve většině případů se jedná o špatnou zálivku, která se stává hlavní příčinou onemocnění bramboříkem. Květina má velmi ráda vlhkost, ale zamokření je pro ni destruktivní .Voda by neměla padat na květinu samotnou, zalévání by mělo být na okraji hrnce.Jak uložit promáčený cyklamen zde zde.

Aby byl vzduch kolem rostliny vlhký, vedle něj se umístí podnos s mokrými oblázky nebo rašelinou.V podrobných pokynech vám řekneme, co dělat, pokud rostlina zmizí.

Podrobné pokyny

 1. První věcí, kterou musíte udělat, je transplantace rostliny.Hlízu opatrně vyjměte z hrnce a prohlédněte si hnilobu - schopnost oživit květ závisí na tom, jak a jak se šíří hniloba.Nalezené shnilé části, vezměte ostrý nůž a odstraňte je do zdravé tkáně.Aby při opětovném přistání tato místa znovu nehnilo, je třeba je zpracovat.Chcete-li to provést v 2Art.1 litr vody zředí 1 kapku Prvikuru a navlhčí místa řezů.
 2. Poté přeneseme hlízu na teplé, suché a dobře větrané místo a necháme ji 24 hodin, aby se zastavil proces hniloby.Po dni je třeba zkontrolovat cyklamen, pokud hlíza opustila smáčedla, pak nechte dalších 24 hodin.
 3. Během této doby připravujeme půdu - k provedení dezinfekčního procesu je třeba ji nalít do speciální nádoby a kalcinovat dobře v peci.
 4. Někteří zahradníci doporučují umístit půdu do mrazničky na 24 hodin, ale je třeba vědět, že ne všechny choroby mohou být tímto způsobem vyloučeny, například spory parazitických hub mohou odolávat velmi nízkým teplotám a přitom zůstat životaschopné.
 5. Pokud je půda zakoupena v obchodě, není zpracování nutné, protože v době balení podléhá dezinfekčnímu procesu.Před výsadbou musí být nádoba opláchnuta a propláchnuta roztokem manganistanu draselného.
 6. Rostlinné bramboříky a umístěné na tmavém místě na 3 dny, zatímco zalévání by mělo být velmi mírné.
 7. Pokud během této doby zelené listy nezačaly žloutnout - hlíza byla správně zpracována a přesazena, můžete banku přenést na obvyklé místo pro brambořík.
Škůdci způsobují nenapravitelné poškození květu a musí se s nimi zacházet správně.

Hmyz můžete odstranit následujícím způsobem:

 • Insekticidní mýdlo , které se rozpustí ve vodě v množství 50 gramů na 4 litry vody.Mýdlové řešení pomáhá v boji proti klíšťatům a mšicím.Jen si vezmibavlněný tampon namočený v roztoku a ošetřuje listy rostliny ze všech stran.
 • Fitoverm- tento lék se osvědčil v boji proti mnoha škůdcům, jeho pozitivní kvalitou je absence nepříjemného zápachu a absolutní bezpečnosti pro lidi a domácí zvířata.K ošetření rostlin zasažených klíšťaty se ampule s chemickou látkou zředí v 0,5 l vody.Pokud jsou třmeny navinuté - pro stejné množství tekutiny musíte vzít 2 ampule po 2 ml.Rozprašování se provádí dvakrát s odstupem týdne.
 • Argavertinje univerzální droga, která ničí všechny hmyzí škůdce.1 ampulka se zředí na půl litru vody, rostlina se postříká.Obvykle stačí jedno ošetření, ale pro prevenci musíte tento proces zopakovat po 2 dnech.

Preventivní opatření

Cyclamen je náročná a rozmarná rostlina, která vyžaduje včasnou a kvalitní péči.

Je důležité vědět:

 1. Teplota obsahu by měla být - 12–15 stupňů.Není dovoleno snižovat ukazatel na +10 stupňů.Zvýšení na +20 je také škodlivé pro rostlinu.
 2. Osvětlení - rostlina je velmi fotofilní, ale přímé sluneční světlo může způsobit nenapravitelné poškození cyklamenu.Pokud je parapet, na kterém stojí sázecí stroj s rostlinou, na jižní straně, zajistěte stínování.
 3. Správné zalévání - na rostlinu a její kořeny by neměla padat vlhkost.
 4. Včasné krytí, které by mělo být použito pouze v případě kvetoucího bramboříkuprochází velmi rychle.V tomto případě se kompost zavádí do půdy v poměru 1:10 nebo 1 lžíce.l minerální hnojivo pro kvetoucí rostliny.
Důležité! V žádném případě nerozmnožujte rostlinu dělením hlíz, protože rostlina zemře téměř okamžitě.

Je možné provádět preventivní zavlažování slabými roztoky: Fundozol, Alirin B, Gamair nebo Fitosporin .Tyto léky zlepší stav květu, učiní jeho imunitní systém silným, schopným bojovat s různými chorobami.Zalévání se provádí jednou měsíčně.

Podobná videa

Podívejte se na video o tom, jak zachránit cyklamen před smrtí:

Závěr

Pokud rostlině poskytnete náležitou péči a podaří se ji zachránit, potěší vás rychlým kvetením a ozdobí interiér bytu.Jakmile se objevily první příznaky choroby rostlin , proveďte neodkladná opatření, protože ať už děláte cokoli, oživení rostliny, když zemře, lze provést pouze s minimálním poškozením.