Vše, co potřebujete vědět o péči o prvosenka doma a o zahradnictví.Rostlina fotografie

Petrklíč nebo jak se také nazývá Petrklíč - nejoblíbenější okrasná rostlina.Květinu můžete pěstovat doma i na zahradě.Primrose potěší zahradníky svými ranými květy, které se objevují již na konci zimy nebo na začátku jara.

Dále se dozvíte tipy na pěstování světlé květiny doma a na otevřeném prostranství, přečtete si o tom, jaké choroby a škůdci mohou tuto rostlinu zničit.

Popis rostliny

Primula - představuje rodinu petrklíčů.Jedna z nejběžnějších rostlin na světě, s přibližně 500 druhy.Petrklíč může být trvalý a roční.V Alpách, Asii, Himalájích, v jižní a severní Americe v Evropě je květina.Latinský název odhaluje vlastnosti této rostliny.Primula - překládá se jako „první“.

Právě mezi představiteli flóry je to právě tento zástupce flóry, k němuž dochází okamžitě po tání sněhu.Kvetou na dlouhou dobu.Tento druh je nápadný v různých odstínech: od světle růžové po tmavě fialovou.Květiny jsou kombinovány v cystických nebo deštníkovitých květenstvích.Většina druhů bylakultivovaný kvůli kráse jeho kvetení.Obzvláště populární odrůdy petrklíčů Danova a Obkonika.

Listy petrklíče vycházejí z kořene a jsou sbírány v soklu. Stopky jsou protáhlé a holé.Pupeny kvetou na konci výhonků.Ne vždy se shromažďují v květenstvích, existují druhy, ve kterých jsou pupeny osamělé.Mají pravidelný tvar, plátky jsou roztaveny na základně.

Petrklíč je travnatý květ, což znamená, že jeho velikost bude kompaktní a malá.Průměrná velikost květu je od 25 do 30 centimetrů.Ale na rostlině je mnoho květin.Jsou to světlé odstíny a zakrývají greeny objemným „víčkem“.

Foto

Dále najdete fotografie odrůd petrklíče, jako jsou Danova a Obkonika:

Primula Danova:Primrose Obkonik:


Roste jako domácí květina doma

 1. Teplota.
  Důležité! Pro Primrose je nutný optimální teplotní režim.

  Na jaře a na podzim by měla být +18 .. + 20 stupňů.V zimě od +15 do +18 a během kvetení +17 .. + 20 stupňů.Podle těchto ukazatelů bude rostlina kvetat déle a hojněji.V topné sezóně musíte být velmi ostražití.Nedoporučuje se vkládat do baterií květ, může to negativně ovlivnit.

 2. Osvětlení. Primrose má rád sluneční světlo, ale netoleruje přímé paprsky.Z nich rostlina objeví červené skvrny a poté začne květ vysychat.Kvetení na přímém slunečním světle je krátkodobé a prchavé.

  Můžete umístit Primrosena jakémkoli okenním parapetu kromě jihu.Pokud je nádoba daleko od oken, je nutné další osvětlení.Pokud není na výběr a květina musí být umístěna na jižní stranu, zajistěte stín.

 3. Vlhkost.

  Vzhledem k tomu, že ve volné přírodě roste Primrose ve vlhkém prostředí, je pro vnitřní květinu nutné zajistit, aby půda rostla v optimální vlhkosti.Nenaplňujte však květ vodou, protože nadměrná vlhkost způsobí rozpad a následnou smrt kořenů.

  V létě nemusíte zařízení stříkat, ale v zimě je to možné pomocí stříkací pistole.

Výběr půdy

 • Půda. Květinářství prodává pro Primrose speciální půdu.Pokud je to možné, směs půdy si můžete připravit sami.To bude vyžadovat rašelinu, hrubý písek, travnatou půdu a humus ve stejných částech.Po smíchání všech těchto složek bude Země výživná, uvolněná a propustná.
 • Hnojiva. V podmínkách bytu kvete Primrose v polovině zimy.Až do tohoto okamžiku musí být květina napájena komplexními minerálními hnojivy.Měly by obsahovat takové složky jako: draslík, dusík, fosfor.Draslík a fosfor poskytují tvorbu pupenů a dusík pomůže pěstovat sukulentní listy.

  V druhé polovině podzimu je obvaz snížen nebo zcela zastaven.Když se pupeny objeví, vrátí se znovu, ale dusík je zcela vyloučen.Poté, co Primrose vybledne, může si odpočinout asi měsíc,bez oblékání.

 • Vyberte nádobí. Hrnec by neměl být hluboký, ale dostatečně široký.Petrklíč má objemné kořeny, takže potřebují prostor.
  Nápověda. Materiálem, ze kterého je nádoba vyrobena, může být něco jiného než kov a sklo.Protože tyto materiály samy o sobě jsou studené a rychle se ochladzují, ochlazují kořenový systém, což je nepřijatelné.

Jak se starat o zahradu?

Kdy oříznout?

Prořezávání je velmi důležitou součástí péče o prvosenky.V žádném případě to nelze zanedbat.Prochází to pouze v určitém období.Prořezávání se provádí během květu, ke kterému dochází na konci zimy - brzy na jaře. Je třeba odříznout stonky květů, které již vybledly , což stimuluje novou vlnu kvetení.Ožloutlé listy se také odstraní.

Jak dlouho trvá rozdělení prodejen?

Rozety se dělí pouze na víceleté odrůdy.Být na stejné plantáži několik let v řadě, květina roste velmi hodně.Výsledkem je, že zásuvky vyčnívají a jsou odkryté.Kromě toho se půda stává méně živinami, Primrose se vyvíjí horší a ztrácí svůj dekorativní účinek.Pravidelné rozdělení prodejen je nutností.Obvykle proveďte tento postup jednou za 2-3 roky.

Pro správné oddělení a transplantaci soketů je třeba keře řádně zalévat, poté ho vykopat, vyčistit kořeny od půdy a rozdělit je na několik částí.Každá část by neměla zůstat bez kořene.Rozdělení se provádí brzy na jaře.

Půda, hnojiva, zalévání

 • Půda je potřebná úrodná. Je nutné připravit půdní směs z listové půdy a přidat do ní malé množství hnoje nebo podestýlky.Zkušení pěstitelé květin se také doporučuje nalít písek na dno jako drenáž, nedovolí, aby voda stagnovala.
 • Hnojiva. Stojí za to nakrmit prvosenky v zahradě od okamžiku, kdy se vytvoří první listy, a krmení by mělo být dokončeno na konci květu.Minerální hnojiva jsou vhodná, ale musíte je použít v slabší koncentraci, než je uvedeno na obalu.Přináší se dvakrát za měsíc.
 • Zalévání. Petrklíč zahradní potřebuje časté zalévání, ale za vyplnění rostliny se nestojí.Bude stačit dvakrát týdně.Během tepla je nutné zdvojnásobit frekvenci napájení.Pro zajištění vhodných podmínek pro květinu se po zalévání půda uvolní.

Sezónní rysy

Příprava na podzim

V podzimním období je třeba zavlažovat odtoky, které byly dobře rozděleny a přesazeny..Během přípravy petrklíče na zimování by se mělo zalévat každý den, ale nepřekračujte ji.Na zimu nebude výřez přerušen, bude plnit funkci ochrany oddenku před podchlazením.

Doporučení. Aby se květina v chladném období cítila pohodlně, je keře posypána humusem podél kořenového kruhu.Tento postup chrání rostlinu před mrazem a hnojí ji.

Některé druhy vyžadují pečlivější přípravu.Jemné odrůdy nahořelisty a agrofibre. Hybridní petrklíče je třeba zacházet v krabicích a v zimě skladovat uvnitř.

Jemnosti péče o prvosenky na podzim jsou podrobně rozebrány v našeho článku.

Zezimování květu

K úspěšnému prezimování potřebuje květina teplotu nejméně +13 .. + 14 stupňů.Existují druhy, které tolerují teploty ne nižší než +16 .. + 17 stupňů.Nepotřebuje časté zalévání.Provádí se pouze tehdy, když je ornice suchá.Zalévání je nutné jednou týdně, ne častěji.

Na našem portálu najdete informace o vlastnostech výsadby a péče o prvosenky doma a na zahradě, jakož i pěstování květů ze semen.

Výsadba

Výsadba se provádí každých pár let, když roste Primula, a nové výběry se začnou navzájem vymačkávat.Doporučuje se to na jaře nebo v srpnu, aby rostlina měla čas zakořenit před prvními mrazy.

Směs půdy by měla být standardní: písek, trávník, listová půda.Pokud květina roste v květináči, starejte se o drenáž předem (asi 2 centimetry). Výsadba se provádí až po ukončení kvetení rostliny. Aby nedošlo k narušení vegetačního procesu.

Škůdci a možná onemocnění, způsoby léčby

Primrose má mnoho chorob a škůdců.Nejčastěji jsou všechny jejich vzhledy způsobeny nevhodným obsahem květin.Níže zvažujeme, která onemocnění a škůdci jsou pro tuto rostlinu nebezpeční.

Nemoci:

 1. Žloutenka.
 2. Mosaic okurka.
 3. Skvrnité vadnutí.
 4. Plíseň Powdery.

Škůdci:

 • Mšice.
 • Weevil.
 • Roztoč pavouk.

Mšice a klíšťata se nejčastěji vyskytují na rostlinách v suchém a horkém počasí.K překonání parazitů je nutné postřikovat vhodnými insekticidy.

V důsledku nadměrného zavlažování se často vyskytuje nemoc zvaná „šedá hniloba“. Pro odstranění problému stojí za to snížit množství zavlažování a postřiku vhodným fungicidem.

Důležité! Za nejnebezpečnější onemocnění se právem považuje plísňové špinění.Tato nemoc se objeví, možná na jaře.Pokud mají listy světlé kulaté skvrny, ovlivní se květ.

Plísňové skvrny mohou Primrose úplně zničit, a pokud květina roste v zahradě, může se nemoc snadno rozšířit na další květiny.K překonání onemocnění jsou listy odstraněny a při těžkých lézích se bude muset rozloučit s Primrose.Poté je nutné ošetřit celou zahradu roztokem topsinu nebo nadace.

Užitečné video

Z videa se dozvíte, jak pěstovat prvosienky:

Závěr

Petrklíč je krásná rostlina, která fascinuje svou rozmanitostí.Tato pokojová květina může být pěstována doma i venku.Péče o to není obtížná, ale nedodržení pravidel může dokonce vést ke smrti rostliny.Je nutné dodržovat doporučení pro péči a pak květina potěšíjejich nádherné květenství.