Vše, co potřebujete vědět o péči o streptokarpus, o pěstování, přesazování, rozmnožování a chorobách květin

Streptokarpusy jsou dnes mezi zahradníky velmi oblíbené díky jednoduchosti péče a atraktivnímu vzhledu.I při této zjevné jednoduchosti je však nutné dodržovat řadu podmínek, aby květina rostla zdravě a potěšila oko svými jasnými barvami a okouzlujícími listy.V článku se budeme zabývat tím, jak správně ošetřovat rostlinu, a také se naučíme jemnosti a nuance šlechtění a rostoucí streptocarpus.

Popis

Streptocarpus je vytrvalá bylina z čeledi Gesneriev. Charakteristickým rysem rostliny je tvar ovoce, který vypadá jako spirálně zakřivená semena.

Listy jsou pomačkané, protáhlé, tvoří bazální růžici, ze které rostou výhonky.Květiny Streptocarpus mohou být froté, polodvojité a jednoduché, různých barev.Jejich velikost se liší od 2 do 9 cm v průměru.Čím menší je velikost květů, tím více jsou na stopce.Okvětní lístky mají různý tvar a zvlněné nebo zaoblené hrany.

Streptocarpusy kvetou od jara do podzimu , a pokud je zde vysoce kvalitní osvětlení, jsou po celý rok potěšeny svými květinami.

Foto

Podívejte se na fotografii květiny.

Domácí péče a pěstování

Dále si přečtěte, jak pěstovat rostlinu a jakřádně se o něj starají.

Půda a hnojiva

Streptocarpus potřebuje uvolněnou, pro vlhkost propustnou půdu. Připravenou půdu pro fialky můžete použít přidáním perlitu a rašeliny, nebo si ji připravte podle jednoho z receptů smícháním:

 • 2 části listnaté půdy a 1 část rašeliny a sporáku;
 • stejné části rašeliny, perlitu, rašeliníku;
 • stejné podíly listnatého humusu, kůry, rašeliny a písku;
 • Rašelina a vermukit ve stejném poměru.

Přidáme nasekané uhlí k samostatně připravené půdní směsi, aby se zabránilo rozkladu kořenů.

Důležité! Každá půda - zakoupená nebo připravená samostatně - musí být dobře kalcinována, aby se zbavila infekcí a mikroorganismů, které v ní mohou být.

V období jaro-podzim je nutné aplikovat kapalná komplexní hnojivana rostliny kvetoucí v interiérech každých 7-10 dní.Hnojiva skládající se ze stejných dílů fosforu a dusíku jsou vhodná pro mladé rostliny, pro dospělé - pro fosfor a draslík.

Jako hnojivo můžete použít lidová léčiva, například 1 polévková lžíce.lžíci cukru rozpuštěného v 0,5 l.voda (přidejte 1krát za měsíc) nebo 1 čajovou lžičku ricinového oleje na 1 litr.voda (použijte, když jsou pupeny svázané), nebo zakoupené v hotové podobě („New Ideal“, „Violet“„Kemira Suite“).V zimě nemusí být rostlina oplodněna.Aby se zabránilo popálení v kořenovém systému, hnojiva by měla být aplikována pouze na vlhkou půdu.

Zalévání

Voda na zavlažování by měla být měkká , usazená nebo rozmrazená, při pokojové teplotě.

Pokud streptocarpus nebude zaléván dlouhou dobu, jeho květy se vadnou a listy ztratí svou elasticitu.V tomto případě květina netoleruje nadměrnou vlhkost, což vede k hnilobě kořenů.Voda by měla být mírná, protože v půdě zaschne střední vrstva půdy.

Existuje několik způsobů, jak zalévat květinu:

 • do palety;
 • podél okraje nádoby;
 • pomocí knotu.
Důležité! Během zavlažování je nutné vyloučit možnost vniknutí vody do listů.

Vlhkost

Snížená vlhkost vzduchu má nepříznivý vliv na vývoj květů.Nejvhodnějšíoptimální ukazatele úrovně vlhkosti v místnosti jsou 50–70% .Nádoby na vodu a pravidelné postřikování jsou umístěny vedle rostliny, aby jim pomohly.

Je třeba pouze postřikovat prostor kolem rostliny, aby nedošlo k pádu kapiček vody na části rostliny nad zemí, jinak by se mohly vyskytnout skvrny na listech, nemoci a hnilobě.

Teplota

Květina se v létě cítí pohodlně při teplotě vzduchu + 20–25 stupňů, pokud stoupá, je nutné zvýšit vlhkost vzduchu.V chladném období je třeba udržovat teplotu + 15–18 stupňů pro běžné odrůdy a + 18–20 stupňů pro hybridní odrůdy (další informace o odrůdách květin najdete zde )Minimální teplota je 15 stupňů Celsia.

Je nutné chránit rostlinu před průvanem, který je pro ni škodlivý , a ne vynášet květ do ulice - je to pohodlné v pokojových podmínkách.

Prořezávání

Pravidelné prořezávání, kterým je odstraňování starých listů, které odebírají sílu rostliny a živiny z rostliny, se provádí za účelem získání více stopek.

Osvětlení

Streptocarpusy jsou fotofilní rostliny vhodné pro přirozené i umělé osvětlení.Nejvhodnějším místem pro květinu je okenní parapet východního nebo západního okna, na jižním okně je třeba rostliny zastínit a chránit je před přehřátím.V zimě, s krátkým denním světlem, je pro streptocarpus vhodné pouze jižní okno a další osvětlení.

Kdy a jak transplantovat?

Streptocarpus se vyznačuje rozvinutým kořenovým systémem , který rychle zaplní celý objem květináče, proto je nutné transplantaci každoročně, nejlépe ze všech, v únoru, před začátkem období aktivního růstu.

Důležité! Nově získaná rostlina by měla dostat několik týdnů na přizpůsobení, po které musí být transplantována, i když kvetoucí.

Vzhledem k rychlému vývoji kořenového systému je nejlepší během transplantace úplně nahradit půdu.

Proces transplantace:

 1. nalévejte drenáž z expandovaného jílu, oblázků nebo vermikulitu na dno nádoby;
 2. nalijte zeminu na povrch;
 3. květinu opatrně vyjmětestarý hrnec a očistěte kořeny zbytků Země;
 4. je-li to nutné, můžete rozdělit pouzdro na několik částí a odstranit všechny poškozené části posypáním míst řezu antiseptikem;
 5. umístěte květinu do nového kontejneru a posypeme ji zemí tak, aby bod růstu a mladé listy byly nad povrchem;
 6. mírně zhutňují Zemi, bez přítomnosti dutin;
 7. po dobu 1-2 týdnů po vysazení, horní voda a poté nižší.

Hrnec pro rostlinu by měl být vybrán široký a mělký, materiál je plast. Každý nový kontejner by měl být o 1-3 cm větší než předchozí.

Pěstování a výsadba

Pro úspěšné pěstování a výsadbu rostlin musí být splněny několik podmínek:

 1. počkejte po nákupu14 dní a teprve poté transplantuje květ do plastové nádoby;
 2. zasadit mladé výhonky do mělkých květináčů, aby se dosáhlo svěží kvetení a vybudovala se zelená hmota - čím více streptokarpů má růstové body, tím více stopek tam bude;
 3. mladé rostliny nejprve vytvářejí zelenou hmotu a poté kvetou, takže výsledné stonky květů by měly být řezány;
 4. Je důležité udržovat vlhkost a teplotu vzduchu vhodnou pro rostlinu, poskytovat potřebné množství světla a vlhkosti.

Výsadba kojenců streptocarpus:

 1. mladé výhonky, které vyrostly, jsou odděleny od matečné rostliny a jsou samostatně usazeny;
 2. není nutné okamžitě pěstovat dítě v trvalém hrnci,takže rostlina okamžitě začne hromadit zelenou hmotu a nedojde k kvetení;
 3. je nutné postupně přesouvat streptocarpus z menšího kontejneru do většího, dokud nedojde k výsadbě trvalým květináčem.

Vlastnosti rozmnožování semen

Generativní rozmnožování je poměrně jednoduchý proces, vyžaduje však následující tipy:

 1. semena by měla být zaseta na povrch vlhké půdy sestávající z perlitu, drcené rašeliny a vermikulitu smíchaného ve stejných částech;
 2. rostlinný materiál může být smíchán s jemným suchým pískem;
 3. , když jsou semena zaseta, měla by být postříkána vodou z rozprašovací láhve;
 4. přikryjí nádobu sazenicemi plastovým obalem nebo sáčkem a umístí na teplé a světlé místo;
 5. Ventilace skleníku denně, aby se zabránilo kondenzaci.

Snímky by se měly objevit po 12–14 dnech,poté, co se na nich objeví 2 listy, je třeba vybrat .To bude vyžadovat výživnou půdu skládající se z rašeliny, sekaného mechu, listové zeminy, vermikulitu, perlitu (proporce 3: 2: 2: 1: 1).

V samostatném článku jsme mluvili více o zvláštnostech šíření streptokarpů semeny a fragmenty listů v .

Nemoci květu a jejich léčba

Streptokarpus je nejčastěji ovlivněn následujícími chorobami:

 • Síra hniloba. Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku dlouhodobého pobytu rostliny ve vlhkém a nízkém stavuteploty.Na listech se objeví šedý nadýchaný povlak, na jehož místě se v průběhu času objevují díry.Je nutné odstranit všechny zasažené oblasti listu.
 • plíseň Powdery. Nemoc lze snadno identifikovat bělavým květem, který se tvoří na květech, mladých listech a stopkách.Tomuto onemocnění se můžete vyhnout při dobré ventilaci v místnosti.

Následující škůdci jsou pro květ nebezpeční:

 • Mšice. Malý hmyz zelené nebo oranžové barvy, který se živí rostlinami lope.Tito paraziti se rychle rozmnožují.Nadměrná vlhkost vyvolává výskyt mšic nebo naopak nadměrnou suchost.
 • Mealybug. Kolonie škůdců tvoří bílou hmotu, není snadné s nimi zacházet jako s mšicemi.
 • Weevil. Hmyz bez křídla s černým tělem a ostrou hlavou zakrývá larvy poblíž dna stonku.Škůdce jí listy rostlin, což vede k jeho uschnutí a smrti.
 • Scirias létají. Škůdci se plazí po zemi a jedí tenké mladé kořeny, čímž poškozují celý kořenový systém.
 • Trip. Velikost škůdce je 2 mm, zanechává na květech slabé skvrny a vyvolává pokles pylu.Je obtížné je odhalit, budou patrné, pokud setřete květinou na list papíru.

Zde se můžete dozvědět více o běžných nemocech a škůdcích streptokarpusů, metodách jejich léčby a také zde vidět fotografie rostlin .

Při péči o streptokarpus je třeba vyvinout dostatečné úsilí k dokončení všehonezbytné podmínky pro úspěšný růst a vývoj květu.Všechny se však vyplatí, když rostlina díky pěstiteli děkuje za dlouhé, svěží kvetení a vynikající zdraví.

Užitečné video

Z videa se dozvíme, jak ošetřovat a propagovat rostlinu: