Vše o chovu slepic: od stavění domu až po chov kuřat

V poslední době mnoho lidí žijících mimo město uvažovalo o vytvoření vlastního zemědělského podniku.

Zpravidla se zaměřují na chov kuřat plemen vajec, protože je lze použít k získání dobrého stálého příjmu.

Pro úspěšné podnikání však musí chovatel vědět, jak udržovat nosnice tak, aby přinášeli maximální finanční prospěch.V tomto článku budeme analyzovat právě to.

)

Výstavba domu

Prvním krokem v rozvoji tohoto ziskového podnikání je výstavba domu.

Je nezbytné okamžitě určit, jak budou chována slepice.

Skutečností je, že některá plemena kuřat upřednostňují polopřírodní životní podmínky, pro ně tedy klece nebudou fungovat.Existují také nenápadná plemena, která mohou vycházet za jakýchkoli podmínek.

Poté, co majitel budoucí domácí farmy určí plemeno , můžete přistoupit k přímé výstavbě.

Klece nebo voliéry pro hospodářská zvířata mohou být vyrobeny samostatně, nebonákup ve specializovaných prodejnách.

Základním požadavkem pro každou buňku je její plocha.Měl by být dostatečně prostorný, aby pták mohl vstát a pohybovat se kolem něj, kdykoli chce.

Pokud jsou ptáci chováni v poloprostorových podmínkách, může majitel farmy obejít bez klecí.Aby to bylo možné, učiní kuřata pohodlná hnízda a hnízda, kde položí vejce.

Je velmi důležité udržovat všechny tyto části kuřecího mýdla čisté, protože patogeny jsou často likvidovány ve špinavé místnosti.Mohou negativně ovlivnit zdraví nosnic.

Židle Holicí strojek White mají jedinečné výhody!ale to neznamená, že nemají žádné nedostatky ...

Španělské kuřecí maso s bílou tváří není jako žádné jiné plemeno.Přečtěte si o tom podrobně v tohoto článku.

​​

Kromě toho musí být v domě dodržovány správné teplotní podmínky.Optimální podmínky existence jsou teplota + 20 ° С a mírná vlhkost vzduchu.

Aby se zabránilo příliš velkému poklesu teploty, musí být kuřecí měď dodatečně izolována.Za tímto účelem jsou na oknech zavěšeny speciální rámečky a na podlahu je položena silná vrstva steliva sestávajícího z sena a rašeliny.

Toto je poněkud primitivní, ale účinný způsob oteplování.To vám umožní chránit ptáky před chladem bez nákladů na peníze.Pokud má zemědělec navíc peníze, je lepší v domě vytápět nebo stavět pec.

Nezapomeňte také nav roce 2005v kuřecím moku by měla existovat normální ventilace .Nosnice, které jsou neustále chovány ve vzduchu, mohou trpět různými onemocněními dýchacích cest.

Z tohoto důvodu musí být kuřecí bedra vysílána každý den.Pro tyto účely je vytvořen složitý ventilační systém nebo jsou vytvářeny okenní otvory.Jsou ručně otevřeny majitelem farmy v době, kdy je to potřeba.

Nákup kuřat za účelem vytvoření stáda rodičů

Specialisté doporučují vytvoření budoucího rodičovského hejna mladých slepic, které se ještě nezačaly líhnout.

Vrstvy ve věku 5–6 měsíců jsou pro tyto účely ideální.Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že kuřata různých plemen začínají snášet vejce v různých časech.

Z široké škály nosnic by chovatel měl vybrat pouze ty nejlepší jedince.S jejich pomocí bude možné vytvořit dobré rodičovské jádro pro získání životaschopného a produktivního potomka.

U zdravých nosnic je hřeben vždy jasně červený, velký a pružný .Neměl by mít žádný plak, ani by neměl být chladný.

Vzdálenost mezi ochlupeními by neměla být menší než tloušťka 4 prstů (asi 6 cm).Konce těchto kostí musí být elastické.Lidská dlaň (asi 9 cm) se vejde mezi konec kýlu a stydké kosti.

Žumpa ideálních nosnic je vždy vlhká, velká a měkká .Peří 1. řádu neblednou.

Všechny exponované části těla -žumpa, nohy, obličej, kůže kolem očí a metatarz by neměly mít bolestivý žlutavý nádech.Délka vajcovodu je obvykle 60-70 cm, ale tento indikátor nelze určit bez zabití ptáka.

Vytvoření optimálního mikroklimatu

Všechna slepice plemene vajec by měla být chována v podmínkách, které umožňují poskytnout maximální možný počet vajec.

Pro začínající chovatele je důležité pochopit, že v některých případech je dosažení optimálních mikroklimatických podmínek prakticky nemožné bez použití zvláštního vybavení.

To však neznamená, že je zbytečné usilovat o ideál.Naopak, některá plemena kuřat vykazují ve venkovských podmínkách lepší produktivitu vajec než na velkých drůbežářských farmách.

Teplota v domě se může pohybovat od 16 do 18 ° C .V tomto případě by relativní vlhkost neměla v žádném případě překročit 70%.

Rovněž by neměl být příliš nízký, protože suchý vzduch negativně ovlivňuje zdraví nosnic.Rychlost proudění vzduchu v chladném období se může pohybovat od 0,2 do 0,6 m /s, za tepla až do 1 m /s.

Během nepřetržité údržby nosnic v uzavřených prostorách by měla být sledována koncentrace sirovodíku - neměla by překročit 5 mg /cu.m, amoniak - ne více než 15 mg /cu.m, oxid uhelnatý - ne více než 0,2%.

Větrání vzduchu v uzavřených prostorech musí být dobře zavedeno, jinak by se ptáci během takového chovu cítili nepohodlně.

Organizace denní rutiny

Žádnéplemeno nosnic nebude snášet dobře, aniž by dodržovalo správné denní postupy.

V praxi bylo prokázáno, že časné výtahy jsou pro ptáky nejvhodnější - přibližně v 6:00.Ihned po povstání v kuřecí bedně rozsvítí světlo nebo pošlou nosnice na procházku, ale v žádném případě je nekrmí.

Snídaně pro ptáky se podává v 9:00 a v průměru by měla trvat 40 minut .Během této doby by všechny podavače měly být prázdné.V každém případě musí být zbytky krmiva odstraněny tak, aby v nich nezačaly reprodukovat různé mikroorganismy.

Oběd pro nosnice se pořádá v 15:00.Může to trvat jednu a půl hodiny, po které musí majitel hospodářských zvířat stelivo opatrně odstranit z vrhu a ze dvora.Ve 21:00 se zhasne světlo v kuřecím koši nebo se honí ptáci.

Nezapomeňte na stupeň plnění pitných misek vodou.Voda v nich by měla být vždy čistá a svěží.Nedoporučuje se dávat kuřatům dešťovou vodu, protože v ekologicky znevýhodněných oblastech může obsahovat těžké kovy.

Krmení slepic

Kuřata plemen vajec se obvykle krmí dvěma druhy krmiv : suchými a mokrými.U suchého způsobu krmení se používají hotová kombinovaná krmiva.

Nosnice se pomocí své pomoci krmí pouze dvakrát denně.V prvním roce produktivity, kdy kuřecí tělo dále roste, musí být ptáci krmeni potravinami s vysokým obsahem bílkovin.

Takové jídlo má zpravidla vysoký obsah kalorií, takže na něm rychle rostou ptáci.

Složení jakékoli krmné směsi může zahrnovat produktyživočišného původu a jejich umělé protějšky.V každém krmivu však musíte navíc zavést užitečné minerály, které nosnici umožňují rychle vytvořit skořápku vajec.

Předběžné směsi se zpravidla používají jako doplňkové látky v krmivech. Mohou zvýšit stravitelnost živin o 15–20% .Zároveň jsou z kuřecího těla dobře odstraněny všechny toxické a jedovaté látky, které by mohly být příčinou nebezpečné choroby.

V žádném případě byste neměli používat jako hlavní krmivo premixy.V důsledku předávkování takového krmiva mohou kuřata vážně onemocnět nebo zemřít, proto se používají pouze jako přísada do krmiva z výroby.

Musíte také pochopit, že nosnice jsou vhodnější pro skartované krmení než celé.Skutečnost je taková, že drcené zrno je lépe absorbováno do ptačího organismu.Na každou nosnici se snáší v průměru 120 g krmiva denně.

Co se týče mokrého krmení, v tomto případě se používají míchačky obilovin.Kuřata by je měla přijímat 3 až 4krát denně.Velikost porce se počítá tak, aby ji dospělý pták mohl klovat za půl hodiny.

Pokud krmivo zůstává, znamená to, že pták jí příliš mnoho a zbytek nemůže přemoci.V tomto případě musí být množství krmiva sníženo.

Všechny míchačky jsou navíc navlhčeny převařenou vodou, rybím nebo masovým vývarem, odstředěným mlékem nebo syrovátkou.

Ráno by ptáci měli dostávat třetinu denní normy potravy, odpoledne ji krmívlhké mísiče obsahující zelené složky a před spaním nosnice dostávají výhradně krmivo pro zrno.

Nosnice dominantního plemene se díky svým kvalitám mohou dokonale hodit pro hromadné pěstování.

Chubata kuřata pro tuto roli nejsou příliš dobrá, protože byla vytvořena za jiným účelem.Chcete-li zjistit, který z nich, přečtěte si toto.

Míchadlo by mělo být vždy drobivé, protože lepkavá jídla mohou způsobit ucpání a zánět strumy.Kromě toho se drží na nohou a peří ptáka, takže jsou špinavější.

Propagace plemen vajec

Obvykle se mateřská instinkt u těchto plemen kuřat špatně vyvíjí, proto si zemědělec pro své úspěšné šlechtění musí koupit inkubátor.

Celý inkubační proces je podmíněně rozdělen do 3 hlavních období: první (trvá od 1 do 11 dnů), druhá (trvá od 12 do 18 dnů) a třetí (trvá od 19 do 21 dnů).

Optimální teplota pro první období se považuje za 38 ° C při 60% vlhkosti vzduchu .Pro druhé období je velmi vhodná teplota 37,4 ° C při 55% vlhkosti a pro třetí - 37 ° C a 70% vlhkost vzduchu.

Nezapomeňte, že čerstvý vzduch by měl vždy vstoupit do inkubátoru.Pomůže embryím správně se vyvíjet, aniž by se dusilo kouřem.

Za ideální je považována koncentrace kyslíku 21%, oxid uhličitý není vyšší než 0,12%.Každou hodinu musí být misky s vajíčkem otočeny o 45 °, aby se embryo nelepilo na jeden povrch vajíčka.V průměrucelý inkubační proces trvá 3 týdny.

Výběr vhodných kuřat

Bohužel ne všechna vylíhnutá kuřata jsou bohužel vhodná k příznivému chovu a chovu slepic plemen vajec.

Obvykle jsou celodenní kuřata rozdělena do první a druhé kategorie.První skupina zahrnuje velmi aktivní mladý růst.Okamžitě reaguje na jakýkoli hluk v místnosti.

Kuřata se vyznačují kulatým břichem, uzavřenou pupeční šňůrou, měkkou a lesklou chmýří, zaoblenými a mírně vyklenutými očima.

Do druhé kategorie jednodenních kuřat patří aktivní kuřata se zvětšeným žaludkem a matem dolů.Nesmí také vyschnout hematologickou sraženinu, ale její průměr by v žádném případě neměl přesáhnout 2 mm.

Kuřata s klesajícím břichem , nevysychající chmýří a s malou reakcí na jakýkoli hluk, by měla být zcela odmítnuta.

Často taková kuřata příliš visí na křídlech, krvácejí z pupeční šňůry a celková tělesná hmotnost nepřesahuje 30 g. Taková mladá zvířata by měla být ihned usmrcena, protože je pravděpodobné, že uhynou v rané fázi vývoje.

Video

Video o chovu a chovu slepic v SSSR bude užitečné pro ty, kteří to chtějí dělat vážně:

Závěr

Údržba a šlechtění kuřat snášejících vejce není pro začínajícího farmáře snadným úkolem.

Pro udržení slepic je nutné vybavit teplý a suchý dům, zakoupit vysoce kvalitní krmné směsi a také vybrat zdravé a aktivní jedince, aby se vytvořilo jádro mateřského stáda.Pouzepo splnění těchto podmínek si můžete být jisti životaschopností svého hospodářského zvířete.