Vše o diagnóze, léčbě a prevenci knemidocoptózy u ptáků

Knemidocoptóza je nemoc, která postihuje ptáky a vyznačuje se svěděním kůže, dermatitidou, sníženou produktivitou a v pozdějších stádiích dokonce i nekrózou falangy.

U této akariózy ptáků jsou charakteristické léze nohou, které jsou pozorovány díky skutečnosti, že paraziti hlodají zvláštní labyrinty uvnitř kůže a žijí uvnitř nich.

Tato aktivita parazitů vede k tomu, že se nadržené šupiny zakrývající ptačí nohy zvedají.Současně kůže v metatarzální oblasti získává hlízový tvar.

původci nemoci způsobené klíšťaty svým působením vedou nejen k mechanickému ničení kůže, ale také otráví tělo ptáka.

Co je knemidocoptóza u ptáků?

Kuřata a kanárky, bažanti, holuby, domácí krůty, papoušci a středně velcí ptáci z rodiny passerinů mohou onemocnět knemidocoptózou.

Zatímco u zdravých jedinců toto onemocnění pokračuje subklinicky, ptáci, kteří trpí stresem nebo trpí cizími chorobami, začínají trpět patologickými změnami způsobenými neomezenou reprodukcí klíšťat.Tyto změny mohou ovlivnittlapky, zobák a kloak.

Distribuce a důsledky

Toto zákeřné onemocnění může postihnout ptáky jakéhokoli věku.

Klíšťata dopadají na zdravé jedince v důsledku kontaktu s infikovanými ptáky nebo různým zařízením, kterého se dotýkají.

Roztoči se mohou aktivovat v důsledku špatných životních podmínek, přítomnosti nečistot a vlhkosti, špatné stravy a stresu a oslabené imunity.

Vývoj onemocnění může vyvolat nádory a jiná onemocnění.

Knemidocoptózu lze nazvat sezónním onemocněním , u papoušků, ale i u ozdobných ptáků a ptáků může dojít k infekci bez ohledu na roční období.Ale divoký nebo žijící v domácím dvoře ptáci mohou trpět exacerbacemi knemidocoptózy na jaře a v létě.

V chladném období se klíšťata rozmnožují s neochotou a nechovají se příliš aktivně, takže nemocní ptáci nemají živé symptomy choroby.

Některé klíšťata však mohou úspěšně zima a začít se množit znovu.Proto odborníci doporučují každé jaro, aby slepice prošetřili a poslali podezřelé ptáky k analýze.

Klíšťata nejsou uzpůsobena pro život na lidské kůži, ale mohou žít ve vnějším prostředí po dobu přibližně sedmi dnů a snadno se mohou dotýkat kůže zdravých ptáků.

Toto onemocnění má vážné důsledky. Při nakažení ptáka vstupuje klíště do horních vrstev epidermis , kde se aktivně rozmnožuje.Překvapenývosk, ale proces se tam nezastaví a jde do nohou a zobáku, do oblasti kolem kloaky a očí, stejně jako do všech oblastí kůže, které nejsou pokryty peřím.

U papouška infikovaného tímto onemocněním je kůže pokryta hlízami a vločkami je pokryta bílým povlakem.Konečné stadium nemoci může vést k zánětu kloubů a následně k nekróze falang na prstech.

Postupující onemocnění vede ke změnám struktury zobáku, který se zdeformuje a uvolňuje.Obzvláště závažné případy mají za následek zhoršení růstu zobáku, které je způsobeno poškozením jeho rohy, přímo v růstové zóně.

Patogeny

Knemidocoptóza je parazitární choroba, která se vyskytuje pouze u ptáků a je způsobena klíšťaty rodu Knemidocoptes.

Nejčastěji je v laboratoři patogen identifikován pod názvemKnemidocoptes mutans ,Knemidocoptes gallinae se však vyskytuje také .Tvar těchto klíšťat je oválný a povrch těla je šedý se nažloutlým nádechem.

Největší jednotlivci zřídka překračují velikost 0,5 mm, zatímco ženy jsou mnohem větší než muži.Chitin v takových klíšťatech je pokryt paralelními pomlčkami a vzácnými krátkými, ne dlouhými setae.

Hlavní potravou pro klíšťata je tkáňová tekutina a kožní buňky, které jedí, a nahlodávají pasáže přímo v epidermis.

Zednictví žen intradermálně.Mladý růst prochází několika vývojovými fázemi a během několika týdnů, obvykle za 3-4, se stává dospělým.Klíště je odolné vůči přežití ve vnějším prostředí a může trvat až 9 dní, v závislosti na teplotě a vlhkosti.

Symptomy a důsledky

Ve velké většině případů se příznaky knemidocoptózy objevují na zobáku, tlapkách a vosku, ale roztoči také neznečišťují kůži na hlavě a těle.

Kamkoli jdou hluboko do kůže a nahlodávají tam celé bludiště, kde se usazují.Když jsou postiženy nohy ptáka, je to vidět zvýšenými nadrženými šupinami a hlízovou kůží v metatarzu.

Po dlouhou dobu pod šupinami nohoumůže patogen způsobující klíšťata vést ptáka k zánětu a nekróze tkání , po které se tlapy skrývají pod růstem šedivého nádechu.

Chování ptáka se v této chvíli výrazně mění, neustále otřese tlapami a mění polohu na bidýlku.Nedostatek léčby v tomto bodě může vést k dermatitidě nohou.

Pozdější stádia jsou charakterizována lézemi zobáku a kožních kožních nálezů umístěných v oblasti kloaky.Bez vyléčení ptáka můžete přivést ke ztrátě prstů i celé končetiny.

Malý Galoshek má zvláštní vzhled.někteří chovatelé drůbeže ji velmi milují, ale ne všichni.

Kuřecí chřipka již uvrhla mnoho ptáků ... Poznejte nepřítele zrakem!Uložte si své oblíbené a seznamte se s touto nemocí zde.

Když klíšťata dosáhnou zobáku, začnou přímo v těchto tkáních vytvářet pasáže, což vede k jejich deformaci. Zobák se v této době znatelně zvyšujevelikosti a zkroucení .

Proces musí být naléhavě zastaven, protože po určité fázi přecházejí změny do kategorie nevratných.Poté, co se klíšťata pevně usadila na těle ptáka, vypadne peří a zapálí se oblasti postižené kůže.

Nejobvyklejším příznakem je nadměrné hromadění epidermálních krust na spodní části špičky peří.Postižený touto nemocí začne jednotlivec vyčesávat kůži a často se zobákem dotýkat svých svědivých míst, takže krev začne proudit.Papoušci se často berou za peří v postižené oblasti.

Je docela obtížné vidět viníka nemoci, klíště, na vlastní oči, protože jsou příliš malé.Stanovení knemidocoptózy v počátečním stádiu je ve skutečnosti nemožným úkolem, protože nemoc má prodlouženou inkubační dobu.

O přesné definici nemoci můžeme hovořit pouze během progrese onemocnění charakterizovaného tvorbou vápenatých výrůstků na nohou a zobáku zobáku.

Takové výrůstky jsou vizuálně podobné rampouchům, které se drží navzájem a rostou v oblasti kloubů nebo mezi prsty.Po provedení řezu s podobným růstem můžete vidět speciální strukturu připomínající porézní houbu nebo pěnu.

Průběh choroby

Knemidocoptóza probíhá takto :

  • První etapa .Zde jsou příznaky špatně rozlišitelné, ale imunita se u ptáka může snížit;
  • Světelné jeviště .V tuto chvíliu nemocného jedince se začínají objevovat charakteristické příznaky.V této fázi je nemoc léčena.V tomto okamžiku aktivita klíšťat vede ke vzniku viditelných změn, jako jsou: výrůstky lokalizované v rozích zobáku, na koncích nebo voskech;
  • Prostřední stádium , které vede k prudkému zhoršení zdravotního stavu ptáka a symptomům choroby, je pouhým okem viditelné;
  • Těžká fáze .Toto je poslední fáze vývoje nemoci, ve které je pták považován za extrémně zanedbaný.Zde lze pozorovat závažné důsledky, jako je deformovaný zobák nebo zánět kloubů, nekróza prstů nebo tlapek.Kůže je ve špatném stavu, také peří.Pokud se neléčí, pták zemře.

Diagnostika

Knemidocoptóza může být diagnostikována pomocí složitých laboratorních testů.

Jedná se o klinické vyšetření a mikroskopické vyšetření propíchnutí z postižené oblasti kůže.

Dotčené oblasti mají poměrně nápadnou porézní strukturu, která je díky přítomnosti nejmenších pohybových děr dokonale viditelná i pomocí běžného lupy.

Počáteční fáze svrabů je snadné odhalit pravidelnými prohlídkami ptáka, zejména při pečlivém pozorování zobáku a vosku, který by měl mít plochý a hladký povrch.

Doporučuje se také prohlédnout oblasti mláďat poblíž tarsi a cloaca.

Zacházení

Dnes jsou uznávány nejúčinnější a nejbezpečnější prostředky aversektin nebo novertinová mast , které by se neměly používat příliš často.

Zřídka vedou ke komplikacím a ne příliš mnoho.Naneste mast na postižené oblasti vatovým tamponem a tento postup opakujte jednou za pár dní.Může však být mazán každý druhý den, zejména pokud je případ vážně zanedbán.

Hlavní věcí není maření zdravých oblastí kůže, mazání pouze těch míst, kde se klíště usadilo.Toto doporučení je spojeno s určitou toxicitou léku, která při rozsáhlém používání může vést k intoxikaci ptáka.

Léky

Domácí kuřata podléhají zvláštní medikaci akaricidními léky, které mohou účinně ničit nejendospělí, ale také larvy.

Za tímto účelem jsou lázně organizovány z teplého roztoku 0,1% permethrinu nebo 0,5% cyodrinového přípravku, do kterého jsou nohy nemocného ptáka ponořeny na několik minut.

Doporučuje se držet hlavu a křídla.Frontální je také považován za dobrý produkt na bázi spreje, který se obvykle nanáší na pokožku pomocí vatových tyčinek.Takže musíte léčit kůži za den nebo dva, dokud nezmizí vizuální projevy nemoci.

Lidové léky

Toto onemocnění je léčeno také lidovými léky.Například můžete použít březový dehet, a to jak v čisté formě, tak v kombinaci s petrolejem.

Tlapky nemocného ptáka jsou ponořeny do lázně s tímto produktem zapnutýmpár minut jednou týdně.Takové ošetření může být provedeno dvakrát nebo dokonce třikrát.Zabíjí také klíšťata a teplý březový dehet, který je vhodné nanášet štětcem na kůži ptáka.

Pokud neexistuje dehet, můžete jej nahradit jódem smíseným s glycerinem ve stejných poměrech a postiženou oblast ošetřit touto směsí přibližně jednou týdně.Počáteční fáze knemidocoptózy je dobře ošetřena vyhřívanými lázněmi, které obsahují 72% roztok mýdla pro praní.

Prevence

Abyste se mohli pojistit proti opětovnému výskytu ohnisek nemoci, měli byste se nemilosrdně zbavit všech kontaminovaných hraček a různých dřevěných doplňků, jakož i minerálních kamenů..

To vše se musí koupit znovu a buňka samotná musí být pečlivě a pečlivě omyta a poté několikrát ošetřena vroucí vodou.

Tato opatření však nesmí vést k ničemu, pokud konstrukce klece zahrnuje dřevěné vložky, ve kterých mohou mikrotrhliny uchovávat klíšťata.

Místnost, kde se nemocní kuřata nacházejí, , by měla být dezinfikována 5% roztokem kreolinua několikrát ošetřena vroucí vodou, aby se pravděpodobně zabily klíšťata a jejich larvy.Pozorné a pravidelné průzkumy hospodářských zvířat pomohou snížit riziko epidemie s cílem oddělit nemocné ptáky od zdravých.

Když je dezinfekce úspěšná, dalším krokem je vybírání čerstvě haseným vápnem.Po dokončení práce se doporučuje dům ventilovat alespoň pár dní.Také žádoucízpracovávat bidla, pití misek a krmítek.K tomu můžete použít „Domestos“, po kterém je nutné opařit všechny ošetřené povrchy vroucí vodou.

Taková opatření pomohou účinně předcházet intoxikaci kuřat.Dům by měl být čas od času vyčištěn, stejně jako kuřecí strava.

Jako dobrá profylaxe choroby by hospodářským zvířatům měla být podávána pouze vysoce kvalitní a prokázaná potrava.Nová kuřata by měla být podselyat a pečlivě kontrolovat buňky kůže pomocí lékařské analýzy.

Kuřata, jejichž věk překročil šestiměsíční hranici, by měla být pravidelně vyšetřována na přítomnost charakteristických příznaků.