Vše o dubových listech hortenzie: výsadba, péče a zimování

Dekorativní keř, který se může snadno stát jednou z hlavních ozdob vaší zahrady - je tohortenzie dubová. Tato rostlina pochází ze Severní Ameriky a je pro ruské zahradníky stále nová.

Duplex hydrangea je elegantní rostlina odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, která přitahuje pozornost každého během období kvetení i mimo něj.

Popis

Tato rostlina jevelký listnatý keř ,který může dosáhnout výšky 2 m. Jeho „zvýrazněním“ jsou texturované velké 7-lalokové listy, příjemné na dotek, jejichž tvar je blízký tvaru dubových listů.Takovélisty jsou hlavním rozdílemdubové hortenzie od ostatních odrůd tohoto keře.Hrany každého listu hortenzie jsou ostré, se zářezy.Velikost listů -až 25 cm.Čerstvé výhonky a mladé listy jsou pokryty lehkou chmýří bílé barvy, která časem mizí a zůstává pouze na nesprávné straně listu.

REFERENCE : V teplém období mají listy keře tmavě zelenou barvu, která je na podzim nahrazena nasyceným karmínovým karmínem, což ji činí krásnou i během období vadnutí.

Nejen listy přitahují pozornost zahradníků na hortenzii - kvetou velmi krásně.Její květy jsou velkolepé květenství malých bílých květů až do velikosti 3cm, shromážděné v kuželu (mluvili jsme o zajímavých faktech a nejlepších druzích hortenzie hlízy zde ).Keř kvete po dlouhou dobu: od června do podzimu.

Kmen hortenzie je rovný, lignifikovaný na základně a dobře se větví. Keř roste velmi rychle- za pouhé tři roky lze ze sazenic pěstovat elegantní svěží rostlinu, protože výhonky mají čas natáhnoutaž 50 cm za jeden rok .

Kořenový systém je rozvětvený, mělký.

Podnebí

Obecně je dubová hortenzie rostlinou odolnou proti mrazu, ale ve střední zóně Ruska může zmrazit bez řádné péče. Zimní otužilost - až -29С. Tato rostlina se cítí nejlépe v jižních oblastech země.Existují případy, kdy kursurnik dobře zimoval v moskevském regionu.

POZOR:Mladé rostliny by měly býtzakryty na zimunebo přesazeny do květináče a chovány uvnitř jako pokojová květina během tohoto období roku.S věkem křoví snáší chlad lépe.

Odrůdy

Existuje několik druhů keřů, dvě nejčastější jsou „Garmony“ a „Potlesk“.)

Dub HortensiaHarmonymá kulovité nebo ploché velké květenství s průměremaž 20 cm .Okvětní lístky jsou bílé nebo krémové barvy.

Hydrangea dubových listůAppleauzdosahuje výšky2 ma má velké sněhovobílé květenství.Sterilní květy jsou větší než plody.

Nástup na palubu a odjezd

Přijatodomnívejte se, že hortenzie je náladová rostlina a vyžaduje komplexní péči.Ale pěstitelé květin, kteří se s tímto keřem v praxi již zabývali, tvrdí opak.

Při správné péči nevyžaduje složité manipulace.

Výsadba

Výsadba v půdě se provádí na jaře, zatímco v díře částečně vyplněné úrodnou půdou - například červená rašelina, podestýlka borovice;rostlina nesedí příliš hluboko, kořenový systém je pokryt zeminou.Země kolem kmene musí být mírně stlačená a rozlitá.Zatímco hortenzie zakořenila, dobré zalévání a stín jsou pro ni důležité.

Půda

Tato rostlina je vůči půdě rozmarná -nemůže tolerovat vápno .Keř by měl být zasazen do volné, úrodné, vysušené, okyselené půdy.Okyselení půdy je asi 2krát měsíčně hnojivy.Optimální hladinapHpro hortenzii dubu je4,5-6,5.

Zalévání

Půda, ve které tento keř roste, musí být vždy vlhká, proto by se nemělo nechat uschnout.Pomůže udržovat nezbytné mulčování mikroklima, které se provádí každoročně.Zalévání rostlin musí být chráněno teplou vodou: pod jedním keřem - asi 3 kbelíky.

Světelný režim

> Klíčem k úspěchu je správné místo pro pěstování hortenzií.Rostlina by neměla být pod spalujícím sluncem.Ideálním místem pro pěstování keřů je mírně zastíněné nebo stinné místo v zahradě.

DŮLEŽITÉ:Množství světla neovlivňují kvetoucí keř.

Tepelné podmínky

Hydrangea trpělivě odkazuje na změny teploty, ale nestojí za to znovu podchladit rostlinu.

Tato rostlina se bojí jarních mrazů.

Hnojení a krmení

Aby rostlina dobře rostla a potěší vás svěží korunou a květinami, je důležité ji řádně oplodnit, protožeorganická a minerální hnojiva s vysokým obsahem železa a hořčíku.Hnojení složité rostliny je důležité v době výsadby a během aktivního růstu, tj. Dvakrát ročně.

Vrchní obvaz se provádí koncem jara nebo počátkem léta složitými minerálními hnojivy (superfosfát, močovina a síra draslíku v množství 20 g, 10 g, 10 g, v tomto pořadí), potom se rostlina krmí každé dva týdny až do července.

POZOR:Hnojení končí v červenci, protože výhonky keře musí mít před zimou lignifikaci.

Nepřehánějte to hnojivy, jinak budou květenství příliš velké a těžké -větve hortenzie se mohou zlomit .

Rozmnožování

Hydrangea se šíří několika způsoby:řízky, dělící keře, semena, roubováním .

Řízkyjsou dobře zakořeněné v červenci, kdy začíná období květu.K zakořenění dochází do 4 týdnů za přítomnosti optimálních podmínek - zastínění a teplotyod 16 do 20 ° C .

DŮLEŽITÉ:Lignifikované výhonky jsou špatně kořeny a nejsou vhodné pro řízky.

Propagace rostlinyrozdělením keřese provádí na jaře nebo na podzim: z tohoto důvodu se hortenzie vyjme z půdy a rozdělí se na několik částí, takže každá z nich má několik regeneračních pupenů.

Je těžké pěstovat tento keřze semen , ale pokud se rozhodnete to zkusit, zkuste vytvořit všechny nezbytné podmínky: semena by měla být zaseta do pole v půdě z humusu, rašeliny, písku a pakpravidelně stříkejte pomocí stříkací pistole.Pokud by semena byla zaseta na jaře, pak klíčí asi za měsíc a na podzim se mladé rostliny natáhnou na 40 cm na výšku.

Prořezávání

Prořezávání se provádí na jaře - dokud se neobjeví čerstvé listy, odstraní se z rostliny všechny slabé, poškozené větve a zkrátí se silné výhonky,122) zbývající pouze 2-3 páry ledvin .V létě se z rostliny odstraní květenství, které již kvetlo - to umožní kvetení mladé.

Zezimování

Je důležité, aby hortenzie zajistily správné zimování: v prvním roce života musí být mladá rostlina přesazena do květináče] a uchovávány v teplé místnosti.V polovině prosince ztratí zimoviště keř a odejde.Během tohoto období je vhodné přesunout keř do tmavého rohu místnosti asnížit frekvenci zalévání .Probuzení nastane v dubnu - pupeny začnou bobtnat na větvích keře.Během této doby musí být hydrangeaumístěna na okenní parapet , aby rostlina přijímala dostatek světla.Zalévání během tohoto období by měloprodukovat přidáním hnojiva do vody.V zahradě jsou v květnu vysazeny keře .

V jižních a západních oblastech země nelze hortenzii vykopat na zimu, ale je nutné jipokrýt .Tento postup se provádí za suchého počasí na podzim - v říjnu až listopadu.Větve rostliny musí být ohnuty k zemi a zakryty krycím materiálem.Stejný materiál nebo lapnik je položen pod ohnutými stopkami.Na vrchní stranu krycího materiálu je nutné nalít rašelinu vrstvou asi15 cm , zakrýt ji fólií.

POZOR:Když přijde čas na uvolnění hortenzie ze zimujícího „stanu“, udělejte to postupně.Keř se zcela otevírá, pouze pokud zůstane nebezpečí náhlého mrazu.

Nemoci

Hydrangea je rostlina odolná vůči chorobám, ale mezi nimi je i to, že keř se nedokáže vypořádat sšedou hnilobou, houbovými chorobami,falešná mouka Rosa. Důvodem této rosy je zvýšená vlhkost, která je ošetřena normalizací mikroklima kolem rostliny.

Keř je rovněž citlivý nachlorózu- zažloutnutí listů.Důvodem je nadměrné množství vápna v půdě.Ošetřuje se vrchním krytím solí železa.

Mezi hmyzemmšice, špičatí medvědi, roztoči a weevily mohou způsobovat velké škody .Z malých škůdců pomůže zbavit se postřiku Karbofosem, Actellikem a dalšími drogami.

Při správné péči a kultivaci vás hortenzie dubů potěší svou krásoupo dlouhou dobu - i bez květů tato rostlina zaujme svou bohatostí, velkolepostí a určitě se stane vrcholem vaší zahrady.

Nyní tento keř získává na popularitě a stále více se objevuje v květinových sbírkách profesionálních zahradníků.

Fotografie

Viz Hortensia dubifolia na fotografii:

V Japonsku byl objeven první květ hortenzie.Největší počet druhů hortenzií je termofilních, preferuje slunce a zemře v chladných podmínkách.O pravidlech pro pěstování jiných odrůd zahradních hortenzií - hlízovitých a stromovitých - čtěte na našich webových stránkách.

Užitečné video

Podívejte se na video a zjistěte, jak zasadit hortenzie dubovou: