Vše o kuřatech mykoplazmóza: příznaky a léčba, diagnostika a prevence

Kuřata, stejně jako jiná drůbež, často trpí respiračními chorobami.

Snadno se přepravují mezi nemocnými a zdravými ptáky, takže chovatelé si musí dávat pozor na zdraví svých hospodářských zvířat.

Nejčastější příčinou běžného nachlazení a kašle u kuřat je mykoplazmóza.

Mykoplazmóza je infekční onemocnění, které se vyskytuje u různých druhů drůbeže ve formě akutního a chronického komplexu poškození všech dýchacích orgánů.

Toto onemocnění se šíří mezi kuřaty transovariálně, vodou nebo vzduchem.

K nákaze také může dojít rychleji v důsledku prudkého ochlazení, stresu spojeného s přesídlením ptáků.

)

Co je to kuřecí mykoplazmóza?

Mykoplazmóza se vyvíjí rychleji u kuřat, která jsou očkována proti jiným infekčním onemocněním, protože toto onemocnění je obvykle velmi komplikováno jinými viry a parazity.

O kuřecí mykoplasmóze se stalo známo poměrně nedávno.

Teprve teď mohli veterináři identifikovat přesnou příčinu tohoto chronického respiračního onemocnění.

Vyznačuje se vysokou nakažlivostí, která rychle ovlivňuje pohodu zdravých ptáků.

Snadno se nakazí nemocnými jedinci a potom přenášejí patogeny na následující ptáky.

Rozšíření mykoplazmy na jedné farmě může zemědělci způsobitdodatečné náklady .

Pták samozřejmě nebude schopen umřít okamžitě, ale na léčbu mykoplazmózy v celém stádu kuřat bude zapotřebí impozantního množství finančních prostředků.

Mykoplazmózou mohou onemocnět nejen kuřata, ale také husy, krůty a kachny.Kromě toho se nemoc snadno přenáší z hus na kachny, z kuřat na krůty atd.

Proto by infikovaní jedinci měli být okamžitě izolováni v samostatné voliéře, kde bude probíhat jejich následné ošetření.

Příčinným původcem choroby

Příčinným původcem mykoplazmózy jeMycoplasma gallisepticum a Mycoplasma synoviae .Tyto mikroorganismy snadno pronikají kulovými sliznicemi.

Obzvláště snadno ovlivňují dýchací, reprodukční a také imunopolitické orgány a tkáně, což způsobuje celkové vyčerpání ptáka a snížení jeho produktivity.

Mykoplazmy jsou polymorfní mikroorganismy, které se rychle rozmnožují v kuřecích embryích.

Z tohoto důvodu jsou mladí zvířata náchylnější k nástupu této choroby.
​​

Průběh a příznaky

Ohniska mykoplazmózy jsou způsobena přímým kontaktem oslabených ptáků s infikovanými jedinci.

Kromě toho se nemoc může šířit kapičkami ve vzduchu nebo spolu s chmýří.

Existují celkem 4 stupně distribucenemoci mezi kuřaty. První fáze se nazývá latentní .Trvá od 12 do 21 dnů.Během tohoto období je obtížné si všimnout, že kuřata jsou nemocná nějakou nemocí.

Druhá etapa začíná na konci první .Je charakterizován výskytem prvních příznaků respirační mykoplazmózy u 5-10% ptáků.Během třetí fáze se u mladých zvířat aktivně vyvíjejí protilátky a čtvrté je charakterizováno tím, že všechna kuřata se stávají aktivními nosiči mykoplazmózy.

Pokud se hustota populace mladých zvířat zvýší, zvýší se také míra šíření mykoplazmat.Tato infekce se obvykle přenáší přes vejce: z nemocného kuře na embryo.

Bezprostředně po skončení inkubační doby je mladý růst charakterizován charakteristickými tracheálními výběry, rýmou a kašlem.Během nemoci chuť k jídlu prudce klesá, takže mladí ptáci rychle ztratí všechno.U nosnic klesá jejich produkce vajec.

Na našich stránkách najdete informace o tak vzácném druhu cookies jako alsaské kuřata.

Pokud máte problémy s transplantací Astilby na podzim, lze to snadno vyřešit přečtením našich tipů zde.

U kohoutů je projev infekce charakterističtější .Velmi často trpí rýmou a kašlem jako první, takže podle stavu kohoutů lze posoudit stav celého hospodářského zvířete ptáka.

Diagnostika

Před provedením diagnózymusí veterinární lékaři identifikovat a identifikovatmykoplazmy .

Za tímto účelem se exsudáty přímo naočkují potiskem do Petriho misky, která je předem naplněna agarem.

Protilátky se poté používají k prokázání přítomnosti mykoplazmat.Antigeny jsou testovány pomocí speciálního séra, které se používá k léčbě mykoplazmózy.

K diagnostice se často používá modernější metoda, polymerázová řetězová reakce.To vám umožní rychle stanovit vhodnou diagnózu a přistoupit k léčbě hospodářských zvířat.

Ošetření dýchacích cest

Mykoplazmy jsou citlivé na antibiotika, jako jestreptomycin , oxytetracyklin, chlortetracyklin, spiramycin, thiomycin, erythromycin alincomycin.

Používají se pro úspěšné léčení nemocných ptáků.

Typicky seoxytetracyklinnebochlortetracyklinpoužívá v dávce 200 g antibiotika na 1 tunu krmiva po dobu 5 dnů.

Tiposinové antibiotikum lze podávat injekcí v dávce 3 až 5 mg na 1 kg hmotnosti drůbeže.Tiposin vám umožňuje obnovit produkci vajec u nemocných nosnic.Tiamulin se používá k léčbě mladých zvířat.

Prevence

Pro účinnou prevenci mykoplazmózy by měla být zvláštní pozornost věnována novým ptákům vstupujícím na farmu.

Poprvé je třeba tytokuřata izolovat , aby bylo možné přesně určit, zda mají nemoc nebo ne.V takovém případě musíte monitorovat mikroklima v domě.

Nezapomeňte na toudržování pohodlné teploty a vlhkosti vzduchu, protože tyto faktory mohou buď zvýšit nebo snížit přirozenou odolnost ptáka.

Aby bylo zcela vyloučeno latentní transport mykoplazmat, provádí se další studie embryí , která zemřela v prvních dnech inkubace .

Pokud byla vejce zakoupena na jiné farmě, měla by být inkubace prováděna izolovaně, dokud není prokázáno, že mladí nejsou nemocní.

Je-li stanovena přesná diagnóza, je farmě zakázáno líhnout drůbež a vejce k inkubaci v jiných domácnostech, protože tito jednotlivci a vejce mohou být nositeli mykoplazmózy.Nedoporučuje se také používat drůbež k výrobě veterinárních a lékařských přípravků.

Hlavní opatření ke kontrole mykoplazmózy jsou:

  • Porážka a likvidace nemocných ptáků.
  • Klinicky zdravý pták je vykrmován a brzy je poslán na porážku.
  • Stádo je ukončeno nákupem mladých zvířat a vajec z prosperujících farem.
  • Stelivo je spáleno nebo skladováno pro biologické zpracování.
  • Dezinfekce v problematické domácnosti se provádí každých 5 dnů pomocí 2% roztoku hydroxidu sodného nebo 2% roztoku formalinu.

Závěr

Mykoplazmóza se může velmi rychle šířit mezi drůbež skot.

Často se stává příčinou významného snížení produktivity kuřat, a proto je třeba přijmout všechna preventivní opatření.převzít maximální odpovědnost, protože pomůže udržet příjem farmy na stejné úrovni a také pomůže zachránit ptáka před předčasným porážkou.