Vše o nosnicích doma

Domácí kuřata jsou nejen neustále čerstvá vejce ke stolu, ale také dietní maso.

Údržba nosnic v letních chatkách nebo v domácích parcelách není tak obtížnou záležitostí.

Přesto musí být známy určité rysy jejich kultivace.

Existují dva způsoby, jak získat kuřata :

 • pro chov domů samostatně;
 • nakupují denně mladá zvířata.

Chov nosnic doma

Pokud jsou v domácnosti kuřataProtože nejsou chováni první rok, některé z nich mohou sloužit jako slepice, které vylíhnou vejce a doplní stádo mladými zvířaty.

Kuřata se chovají také v malých domácích inkubátorech.Majitelé nejčastěji získávají denní kuřata na ptačích trzích nebo v průmyslových líhních stanicích.Při nákupu mladých zvířat se musíte ujistit, že se jedná o kuřata plemene vajec.

Nyní jsou nejznámějšími bílá ruská kuřata, Menorca, Koroptev a bílá Leghorn.

V životě malých kuřat existují tři období, která jsou pro jejich další vývoj velmi důležitá:

 • prvních osm týdnů (0-8);
 • následujících pět týdnů (8-13);
 • Věk je od třináctého do dvacátého týdne (13–20).

V prvním stádiu kuřeteenzym, imunitní a kardiovaskulární systém, vyvíjejí se vnitřní orgány , roste kostní a svalová tkáň, kostra a peří.

V příštím období rostou tukové tkáně na vyvinutém skeletu, vyvíjejí se vazy a šlachy.Třetí období se vyznačuje rychlým vývojem celého těla, reprodukčního systému.Dochází k restrukturalizaci celého organismu.

Každé období života kuře je důležité samo o sobě, ale zvláštní pozornost by měla být věnována prvním týdnům: dodržování teplotního režimu, krmné dávky, stupně osvětlení, ochrany před průvanem atd.

Při vytváření budoucího počtu nosnic je třeba dodržovat zásadu uniformity stáda, pokud všechny slepice mají přibližně stejnou výšku a hmotnost.Slabá kuřata jsou odkrmována z krmítka, kloví při každé příležitosti.Výsledkem je, že tito jedinci zaostávají v růstu, onemocní a zemřou.

Pěstování mladých zvířat s chovnou slepicí

Kuřecí slepice nejen zahřívá kuřata, ale také je zvykne na krmení .

​​

Na začátku stažení sušených dětí musí být odebrána z hnízda.

Toto musí být učiněno z několika důvodů :

 • kuře může drůbeží maso rozdrtit nohama nebo sevřít mezi vejci;
 • Kuřátko může vypadnout z hnízda.

V obou případech se slepice bude bát, může předčasně opustit hnízdo.Kuřata vylíhnutá z vajec se umístí do krabičky na měkkém stelivu a přemístí se do další teplé místnosti, aby zavrčeliNerušit slepici.

Skořápka je také odstraněna z hnízda.Poslední 2-3 kuřata se ponechají v hnízdě, nechají se důkladně vyschnout, a potom se k nim pečlivě vysadí celé mládě.

Pokud by se ukázalo, že závěr není příliš kvalitní a kuřat bylo málo, lze je vysadit na trhu nebo vylíhnout v inkubátoru.

Kromě toho se mladá inkubační mláďata vysazují společně se zvířaty, která se vylíhnou současně, protože později bude kuře schopno rozlišovat mezi „přáteli“ a „cizími lidmi“ a začne klovat cizince.U kuře střední velikosti může být povoleno až 20–25 dětí.

Shabo je plemeno kuře, které ztělesňuje krásu a kompaktnost.Jejich malá velikost a příjemný vzhled získávají srdce mnoha chovatelů drůbeže.

Krmení kohouti mají své vlastní vlastnosti, které se liší od krmení běžných kuřat. Přečtěte si více ...

Chovná slepice by měla být chována v suché, teplé a světlé místnosti.Jídlo a voda musí být neustále udržovány čerstvé.Od prvních dnů krmí kuřata zmačkaným, vařeným vejcem a suchou proso.

Krmítko je nejlépe vyrobeno s měkkým dnem, protože zobáky malých kuřat jsou jemné a mohou být na hrubém dně zraněny.Zkušení ženy v domácnosti někdy svážou slepici přes nohu na dlouhém měkkém laně.

Délka tohoto lana by měla být taková, aby kuře volně dosáhla pijáka, ale nemohla ho převrátit.Kuře jako pták plevelůmiluje při neustálém hledání potravy hrabat všechno svýma nohama , a proto mohou pod veslovací nohy spadnout jak koryta krmiva, tak i misky na pití.

Chov kuřat pod potomkem odstraňuje mnoho problémů :

 • není třeba se obávat dalšího zahřívání mláďat;
 • kuře nezávisle učí děti krmit zvukovým volaním a poklepáním na zobák na spodní straně krmítka;
 • Chovná mláďata varují kuřata před nebezpečím a chrání je.

Bez slepice

Pro jednodenní kuřata je připravena teplá a světlá místnost.

Teplota v takové místnosti musí být udržována až do 25–28 stupňů Celsia.První krmení mladých zvířat se provádí na měkkém stelivu, aby nepoškodily jemné zobáky.

Jídlo se posype a potom prstem poklepe, čímž se simuluje poklepání zobáku na zobák slepice.Kuřata reagují na klepání a pokoušejí se čurat.

Okamžitě vedle nastavení krmítka a pití misek s vodou.Když se kuře učí klovat jídlo, bude ho hledat v krmítku.

Krmítka jsou vyráběna takovým způsobem, aby si tam mladí zvířata mohli jen dávat hlavy a nešplhat nohama.Jinak bude krmivo neustále kontaminováno a poté rozptýleno po podlaze.Nyní je na prodej mnoho různých pijáků pro drůbež.

Novější chovatel drůbeže však může nejprve používat zařízení, které bylo po léta testováno, z talíře a sklenice.Čerstvá voda se nalije do obyčejné sklenice, zakryje se talířem a pečlivě se převrátí.

Pod okraje skla na protilehlých stranách se umístí dvojice zápalek, které nejdříve oddělí sírovou hlavu.Voda v podšálku bude neustále na stejné úrovni, dokud nebude prázdnásklenici.

Takové misky na pití jsou vhodné pouze v prvním týdnu života kuřat, dokud se nenaučí létat do sklenice a převrátit ji.Pak musíte nainstalovat stabilnější pijáky.

Aby se vytvořilo příjemné mikroklima, je nainstalována lampa, pod kterou kuřata ráda zahřívají.Pokud místnost není dostatečně teplá, mladý růst se dostane do hromady a vyleze na sebe.

Existuje nebezpečí uškrtení a smrti kuřat.Při pohodlné teplotě se děti aktivně pohybují nebo spí odděleně od sebe.

Konstrukce drůbežího kurníku

Mladý růst se převádí na drůbeží maso speciálně připravené pro tento účel.

Pokud se jedná o starou, dříve používanou budovu, musí se tam provést opravy.Stěny a stropy by měly být vybíleny, aby je bylo možné dezinfikovat.

Rovněž by se měla zpracovávat bidla a hnízda pro snášky vajec.Pokud existuje starý podestýlka, musí být zcela odstraněna, podlaha by měla být dobře ošetřena a položen nový materiál podestýlky.

Při stavbě nového drůbežího medvěda je třeba vzít v úvahu některé požadavky:

 • vzdálenost od bytového domu by měla být alespoň 10 metrů;
 • staveniště by nemělo být umístěno v nížině a nemělo by být zatopeno povodňovými vodami;
 • v drůbežích bednách by měla být zajištěna plocha pro chůzi, nejlépe s ní rostoucími stromy, které vytvářejí přirozený stín;
 • , pokud na turistické ploše nejsou žádné stromy, musí být pro ochranu před sluncem a deštěm postavena vrchlík.

Velikostkuřecí měď se stanoví z výpočtu3-4 kuře na metr čtvereční .Stavební materiál je vybírán podle finančních možností a převládajících tradic v této oblasti.

Může to být cihla, dřevo, kámen.Někdy jsou stěny vyrobeny z tvárného betonu.V každém případě by měly být teplé, v zimě nemrznou a na podzim v horkém létě by neměly být teplé.

V kuřecí bedně musí být povinné:

 • okno v jakékoli stěně s výjimkou směřující na sever;
 • hřady;
 • hnízda pro snášení vajec;
 • průlez - přístup do pěší zóny;
 • místo pro krmítka a pitné mísy a pískové lázně;
 • osvětlení.

Hřady jsou vyrobeny z loupaných tyčí nebo dřevěných prken.Dřevěné hřady by měly být hladce hoblované tak, aby slepice nepoškodily nohy.

Pokud se pro bidla používají hůlky, musí být dostatečně silné, aby se neohýbaly pod tíhou slepic a také aby je tlapy pevně uchopily a neklouzaly.Vzdálenost mezi popruhy by měla být alespoň 0,5 metru, aby podestýlka slepic nad nimi nespadla na spodní.

Pro včasné a pohodlné odstranění trusu v kuřecím moluje vhodné provést břidlice na baldachýnech , aby mohly být zvednuty po dobu sklizně.

Vejce jsou umístěna na nejméně osvětleném místě.Počet hnízd se stanoví z výpočtu: jedno hnízdo pro 4-5 nosnic.Je vhodné vyrobit vstupní dveře s předsíní tak, aby studený vzduch v zimě nepronikl okamžitě do kuřecího koše.

Dveře jsou zavěšeny ve vzdálenosti nejméně 20centimetrů od podlahy: to vám umožní otevřít je bez obav z drcení kuřat v místnosti.Šachta se provádí na úrovni podlahy, ale ne naproti předním dveřím, takže se nevytvoří průvan.

Přístup do pěší zóny by měl být zajištěn dveřmi, které se zavřou v noci a v chladném období.

Je potřeba kohout?

Pokud je účelem chovu nosnic pouze získání čerstvých vajec a kuřecího masa, pak je kohout ve stádu kuřat nepovinný.

Je však třeba mít na paměti, že získaná vejce budou nevyužitá a nevhodná pro inkubaci a líhnutí.A slepice bez hlasitého křiku není kurník.Aby mohla mít vejce další obnova nosnic, musí být na farmě kohout.

Zpravidlastačí jeden kohout pro 10-15 kuřat .Pokud existuje více vrstev, pak jeden kohout nemůže udělat.Zde vznikají potíže.

Skutečnost je taková, že muži ve svém kuřecím harému netolerují soupeře, mezi nimi dochází ke stálým potyčkám a bojům.To negativně ovlivňuje kuřata.Je vhodné, aby výtržníci žili v samostatných klecích, každá s vlastními slepicemi.

Máte s sebou samostatný dům a pozemek a kupujete kuřecí vejce v obchodě?Nebo vynaložte minimální úsilí a získejte vlastní nosnice?Každý se rozhodne pro sebe.