Vše o pseudomoru u kuřat: proč to vyvstává a jak se s tím vypořádat?

Začínající zemědělec se neseší z malých žlutých hrudek, které vesele cvrlikají, rozebírají jídlo, které přinesl během několika sekund, a rostou rychlostí blesku.

Všechno by bylo v pořádku, ale nebezpečné viry nespí a čekají na své oběti.Jednou z nejnebezpečnějších chorob ptáků je pseudohor, který dokáže během několika dní zničit veškerou drůbež v chovatelské směsi.

Co je pseudohor u kuřat?

Toto onemocnění se vyznačuje poškozením nervového systému, zažívacích orgánů a dýchacích cest slepic.Z toho umírají ptáci různého věku: od kuřat po dospělé.

Organismy jiných ptáků jsou vůči viru odolnější: pávy, krůty, perličky, bažanti atd.

Zajímavé je, že vodní ptáci a kachny mají dobrou imunitní ochranu proti pseudohorům a vyhýbají se nebezpečným infekcím.

Virus pseudomoru má rozdíly se svým „progenitorem“ - klasický mor a organismy mnoha druhů ptáků jsou vůči moru rezistentní, ale jsou bezbranné proti mutovanému viru, který způsobuje newcastleskou chorobu (pseudohor).

Historické pozadí

Ve vzdálené Itálii bylo již v roce 1878 objeveno podivné onemocnění ptáků, které je během několika dnů ochromilo a zabilo.To byloklasický morový virus, který následně získal podobu pseudohor.

Nemoc, která nebyla aktivně oponována zmatenými zemědělci, se začala šířit velmi často po celém světě.

V roce 1926 byl zaznamenán ve východní Indii a jeho ohniska se dodnes objevují na všech kontinentech světa.

Pathogeny

Příčinná původci choroby patří do skupiny paramyvirů.Jejich životaschopnost v drůbežárnách trvá v zimní sezóně až 140 dní, v létě až týden.

U jatečně upravených těl citlivých na zmrazení virus žije až 800 dní, v rozpadajících se mrtvicích je po třech týdnech inaktivován.

Průběh a symptomy

Nově infikovaní ptáci, jakož i jedinci, kteří již onemocněním trpěli, se stávají zdroji virové infekce.

Patogeny se nacházejí v tekutinách vylučovaných nemocnými slepicemi: slinami, zvracením.

Nacházejí se také ve vejcích nemocného ptáka.

I ve vzduchu, který kuře vydechuje, je také detekován virus.

Zdraví jedinci se snadno nakazí potravou a vodou , která obsahuje virus pseudomoru.

Pracovníci drůbežího hospodářství ani netuší, že po návštěvě jiných zemědělských půd, kde se vyskytuje pseudohor, mohou snadno přivést na oblečení a obuv nebezpečné mikroorganismy.

​​

Infikovaná vejce přijatá k inkubaci způsobí, že ve směsi zemře mnoho ptáků.Koření roztoči a volně žijící ptáci také přenášejí nemoc.

Virus se při kontaktu s tělem ptáka snaží proniknout do krevního řečiště a rychle se v něm začíná množit, což způsobuje sepsu.Stěny cév se rychle ztenčují, vyskytují se četná malá krvácení.Tyto procesy okamžitě ničí nervový systém a všechny vnitřní orgány kuře.Virus je aktivní 2 až 14 dní po infekci.

Průběh choroby je nejčastěji rychlý a akutní, ale nikoli vzácný a subakutní, stagnující chronické formy choroby, což vede k pomalému „vymírání“ zdravých jedinců.

Kuřata vykazují prudký nárůst tělesné teploty.Stávají se ospalými a lhostejnými.Peří je zvlněné, z nosní a ústní dutiny vytéká hnisavý viskózní hlen.

Exkrementy - často ve směsi s částicemi krve, mají zelenkavou žlutou barvu.Kuřata kašel, každý den se jim obtížně vydechne a pokaždé, když se o to pokusí, vydávají buchot, bublající zvuk.

Po ovlivnění nervového systému jsou pohyby ptáka nejisté a nekoordinované.Často existují křeče na nohou, ochrnutí.Za 1-4 dny nemoc doslova „sní“ ptáky a umírají.

Dospělí jsou silnější a odolnější vůči viru, takže někteří z nich přežijí, pokud má nemoc chronický průběh.V tomto případě ptáci potřebují jen několik týdnů (obvykle až 3), aby překonali pseudohor.

V současné době není v Rusku mnoho alsaských kuřat známo.Ale marně!Nebuď jedním z nich!

Na stránce zcela https://selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/virusnye/stafilokokkoz.html popsal staf nemoc ptáků.

Diagnóza

Pokud je u ptáků pozorován znatelný pokles chuti k jídlu, zakalí se rohovka očí, kuřata začnou kýchat - naléhavá potřeba vydat poplach.Průjem, klopýtající chůze, křeče na nohou a neustále otevřený zobák rychle přispějí k příznakům choroby, což naznačuje, že kuře je infikováno.

V laboratorní studii krve a vnitřních orgánů nemocných je detekován nebezpečný virus pseudomoru.

Léčba

Bohužel, mnoho léčebných postupů bylo neúspěšných v boji proti pseudohor.

Domácí zvířata ptáků mohou zachránit pouze včasná preventivní opatření a očkování v různých stádiích zrání kuřat.

Virus nereaguje na změny prostředí .Ať už se jedná o dusný paprsky slunce nebo silný zimní mráz - mikroorganismy zůstávají životaschopné.

A pouze v případě, že jsou virům vystaveny určité chemikálie, stále umírá.Formalinový roztok, kyselina karbolová, hydroxid sodný a alkohol s ním rychle a neodvolatelně zvládnou.

Preventivní a kontrolní opatření

Pokud jsou u ptáků zjištěny první příznaky choroby, je naléhavě nutné izolovat nemocné od zdravých jedinců.

Karanténa uvalená na farmu zamezuje dalšímu šíření pseudohor.

Nakažené kuřata a ve styku s nimijsou kuřata usmrcena a poté spálena .

Pouze mezi dospělými jedincinemocné kuře.Zbytek je zabit a maso je konzumováno pouze v dobře vařené formě.Ptáci jsou okamžitě očkováni.

Vrh v prázdném domě by se měl také shromažďovat a spalovat .Ke zpracování areálu se používá 5% kreolinového roztoku nebo 2% hydroxidu sodného.Karanténa trvá měsíc, po kterém je dezinfekce provedena znovu.

Je třeba očkovat rostoucí ptáky včas, aby se zabránilo infekci pseudohorem.

Malá kuřata jsou bezbranná vůči různým patogenům a nepříznivým environmentálním faktorům.

K úspěšnému zapojení do chovu drůbeže je nezbytné včas provést preventivní opatření a ujistit se o očkování kuřat, která umožňují imunitnímu systému produkovat protilátky a být silnější a více chráněni.