Vše o rostlině gardénie: magické vlastnosti éterického oleje, jaká je výhoda extraktu z kmenových buněk, je jedovatá?

Gardenia je tropický keř z čeledi Marenov.Stálezelená rostlina přitahuje krásou velkých bílých nebo žlutých květů a sladkou vůní.Dekorativní komponentu ocení pěstitelé květin a chemické složení rostliny přijali lékaři a kosmetologové.

V literatuře starověké Číny byly magickým vlastnostem přisuzovány květiny gardénie.Díky jejich vůni jste zapomněli na problémy, dali klid a blaženost.Moderní technologie učinily z pohádky realitu, éterický olej gardénie má schopnost ovládat náladu člověka.

Popis a původ

V tropických a subtropických lesích Číny, Japonska, Jižní Afriky roste stálezelený keř s hustými lesklými listy nasycené zelené barvy.Lidé jí dluží americký botanik Alexander Garden.

Na otevřeném prostranství roste zástupce šílené rodiny na 2,5 m. Rod Gardenia má asi 250 druhů (o druzích a populárních odrůdách gardénie se můžete dozvědět zde, stejně jako fotografie rostliny zde ).Mezi nimi jsou pokojové rostliny.Keř, který miluje teplo, v mírných zeměpisných šířkách se pěstuje v květináčích.Je znatelně menší než tropické druhy a dosahuje 0,5 - 1 m.

Gardenia je podobná jasmínu (jasmín) je nejběžnějším dekorativním vzhledem. Obsah je náladový, vyžaduje údržbu zvláštního mikroklima.Zařízení potřebuje konstantní vysokou teplotu + 22-25 ° C a vlhkost.

Potřebuje dobré osvětlení, ale ne na přímém slunečním světle.Půda by měla být kýl - pH 4,5-5,0.Vhodný primer pro azalky.Keř potřebuje časté zalévání teplou měkkou vodou.

REFERENCE! Při správné formaci se objevuje mnoho postranních větví a rostlina se stává svěží keř.Po několika letech na něm kvetou velké dvojité květy s průměrem až 10 cm.

Častěji se vyskytují samostatně, ale některé odrůdy vytvářejí květenství.Od června do října je místnost plná sladké vůně jasmínu.Jemné květiny nevydrží chlad, sucho a průvan.Nelze je přeskupit z obvyklého místa a postřik se lépe nahradí otíráním listů.

Chemické složení

Gardenia se aktivně používá v medicíně a kosmetologii , což bylo usnadněno chemickým složením rostliny.Glykosidy (gardenosid, geniposid) obsažené v ovoci a listech mají protizánětlivé a antipyretické vlastnosti.

Esenciální oleje z květin slouží jako základ pro parfémy a kosmetiku.Rostlina obsahuje: benzyl acetát, linariladetát, methylandranilid.

Je možné udržovat rostlinu doma?

Při nákupu nové pokojové rostliny se pěstitelé květin nediví: je gardénie jedovatá nebo ne?Mezi dekorativnírostliny jsou druhy s vysokou toxicitou: adenium, oleandr, dieffenbachia, všechny odrůdy lilií a další.

Gardenia se považuje za pokojovou rostlinu s nízkou toxicitou. Neohrožuje životy lidí ani zvířat, ani když se šťáva dostane do žaludku.Ale jíst syrové listy a plody keře nestojí za to, způsobují průjem, zvracení a slabost.Po prořezávání nebo sevření výhonků si umyjí ruce mýdlem, aby se zbavily rostlinného mýdla.

Jasmínová gardénie pomáhá vytvářet příznivou atmosféru v domácnosti.Zdobí interiér a během kvetení šíří vůni podobnou jasmínu.Jemná vůně pomáhá zlepšit náladu, lidé podstupují depresi, zlepšují pohodu.

Pěstitelé si všimli, že během tohoto období se počet hádek v rodině snížil.Dekorativní keř lze umístit do kanceláře (pokud je to možné, zajistit náležitou péči), v obývacím pokoji, kde se shromažďují všichni členové rodiny (hovořili jsme o pravidlech pro zahradničení doma zde ).

Upozornění! ​​Rostlina je také vhodná pro ložnici, pokud okna místnosti směřují na západní nebo jihozápadní stranu, beze strachu, ji položí na okenní parapet.
Doporučujeme, abyste si přečetli naše další články o nuancích kultivace gardénie, a to:

Použití dekorativních keřů

V lidovém léčitelství se již dlouho používají léčivé vlastnosti gardénie. Byla zaznamenána její schopnost léčit rány, snižovat tlak a zlepšovat aktivitu žlučníku. V čínské medicíně se ovoce a kořeny keře používají k vytvoření léku na mnoho nemocí.

Dekorace z jejích částí se používají jako protizánětlivá, antipyretická a hemostatická činidla.Jsou zahrnuty v receptech na hepatitidu, stomatitidu, mastitidu, herpes, angínu, žloutenku.

Gardenia extrakt snižuje množství bilirubinu v krvi.Odvar kořenů má anthelmintický účinek.

Okvětní lístky Jasmine gardenia se sklízejí, suší a používají se jako přírodní příchuť čaje. Plody keře se používají k odstranění nemocí ledvin (jade), jater, plic. Externí použití je stejně účinné.Z drceného ovoce se obaly vyrábějí na rány, modřiny, popáleniny.

Po použití bolest zmizí a otok zmizí.Kromě medicíny našla rostlina široké uplatnění v kosmetice a parfémovém průmyslu.

Kmenové buněčné extrakty

Při zkoumání zahradních kmenových buněk vědci objevili kyselinu ferulovou, která má významnou antioxidační vlastnost.Pro kosmetologii je to příležitost k vytvoření účinných produktů, které bojují se stárnutím kůže.

Rostlinné buňky přispívajíeliminace toxinů, urychlení produkce nového kolagenu. V důsledku toho je pokožka vyhlazená, zvyšuje se elasticita a zlepšuje barvu.

Extrakt se extrahuje brzy na jaře, když rostlina začíná aktivní růst.Čerstvé pupeny, klíčky, kořeny - to je materiál s maximálním energetickým potenciálem.Z něj se získá extrakt, který chrání intracelulární látky neporušené.

Při hromadné výrobě se uchylují k biotechnologické syntéze.Kmenové buňky jsou pěstovány z rostlinné tkáně gardénie.Kombinace technologie a přírody vám umožní získat obrovské množství surovin bez zničení plantáží keřů.

DŮLEŽITÉ! Gardenia označuje rostliny s vysokým obsahem aminokyselin, antioxidantů a enzymů.Extrakt izolovaný z kmenových buněk okamžitě ovlivňuje několik příčin stárnutí kůže.

Jako součást kosmetiky zabraňuje kolapsu struktury kolagenu a stimuluje obnovu buněk.Extrakt je známý pro svůj účinný účinek na vlasy. Posiluje, zvlhčuje a vyživuje vlasy a působí na jejich kořeny.

Esenciální olej

Esenciální olej s komplexní, bohatou a sladkou vůní se získává z vonných bílých květů jasmínové gardénie.Vyrábí se syntézou ze sušených květin.Je nemožné těžit olej průmyslovým způsobem.

Extrakce se používá k získání hodnotného materiálu. Suché suroviny jsou ošetřeny organickými rozpouštědly za získání betonu.Získat finální produktzředěný alkoholem.Po sedimentaci nečistot zůstává žlutá olejovitá kapalina se sladkou vůní.

Olej se používá ve špičkových parfémech.Úspěšně se kombinuje s vůní citrusových plodů, neroli, růží a ylang-ylang.Esenciální olej Gardenia je základem orientálních lihovin.

Nachází se ve sbírkách Calvin Klein, Gucci, Paco Rabanne. Olej má několik užitečných vlastností:

  1. Omlazení- aktivuje obnovu kožních buněk.
  2. Posílení- aminokyseliny vyživují vlasové folikuly, posilují vlasy a jsou zdravé.
  3. Protizánětlivé- používá se k léčení malých ran a popálenin.
  4. Tonic- v rámci léků na celulitidu odstraňuje nepravidelnosti kůže a strie.Poskytuje pevnost a pružnost těla.

Dech vůně pomáhá zbavit se bolesti hlavy, křečí a má uklidňující účinek.Přidání prostředků do koupele pomůže zabránit nespavosti. Gardénský olej je součástí mnoha druhů kosmetiky:

  • šampon pro posílení vlasů;
  • výživný krém;
  • tělové mléko;
  • prostředky intimní hygieny.
Rada. Gardénská vůně má vzrušující účinek, přidejte několik kapek do masážního oleje, což zlepší smyslnost.

Kontraindikace

Při jakýchkoli bylinných přípravcích může být přítomna individuální nesnášenlivost.Ona není podezřelá až do prvníhopoužití.S éterickým olejem je třeba zacházet opatrně.

Vyloučit alergickou reakci.Je vhodné použít kapku na ohyb lokte.Při projevech nepříjemných příznaků: závratě, podráždění kůže, nevolnost, je lepší odmítnout užívat přípravky ze zahrady.

Použití éterického oleje ve druhém trimestru těhotenství se nedoporučuje. Používání odvarů z ovoce a kořenů by mělo probíhat pod dohledem lékaře.

Exotická a rozmarná gardénie s náležitou péčí potěší až 7 let svou krásou a zklidňuje sladkou vůní.Tropický keř je skutečným nálezem moderní kosmetiky a parfumerie.

Kmenové buňky a rostlinný olej pomáhají ženám udržovat přitažlivost a smyslnost.Léčivé vlastnosti ovoce a kořenů se úspěšně používají v lidovém lékařství.