Vše o šíření pelargónie.Jak a kdy zasadit rostlinu doma?

Geranium označuje rostliny, které v průběhu času ztratí svoji estetiku.Proto musí být aktualizována jednou za tři roky, některé druhy to vyžadují ještě častěji.

Obnovení spočívá v opětovném růstu.Řízky jsou nejlepším způsobem, jak omladit pelargónie.V článku vám řekneme, jak správně šířit a pěstovat pelargónie z řízků doma.

)

Obecná pravidla

Řezání se doporučuje řezat z horní části stonků .K řezání používejte pouze ostré předměty: nůž, nůž nebo nůžky.Před použitím musí být zpracovány.K dezinfekci lze použít tekutiny obsahující alkohol.Pomáhá také žíhání při ohni.Každý stonek by měl mít alespoň 6 letáků o délce asi 7 cm.

Kdy se má řezat?

Aby bylo možné zasadit rostlinu, je důležité vědět nejen, jak správně řešit pelargónie, ale také kdy.Teoreticky lze odřezky z pelargónie sklízet po celý rok.

Pro bezpečné zakořenění je však lepší postup provádět od konce února do konce března, kdy se rostlina začne aktivně pohybovat.zeleninové šťávy.Geraniums z těchto řízků kvetou na konci léta.Můžete také propagovat na konci srpna nebo začátkem září, to je doba, kdy pelargónie ještě nedosáhl spícího období.Taková rostlina rozkvete hned příští rok.

Příprava

Před výsadbou by se řízky měly sušit na čerstvém vzduchu. Stačí je na pár hodin dát na stínované místo.Poškozené oblasti by měly být suché.Jakmile jsou sekce pokryty tenkou vrstvou, musí být ošetřeny savým, drceným uhlím nebo dřevěným popelem.

Všechny pupeny a šípy květin by měly být odřezány.Je nutné odstranit všechny listy z řízků, s výjimkou jedné horní nebo boční strany.Pokud je listová deska poměrně velká, doporučuje se ji rozřezat na polovinu , jak množit pelargónie listem ?).Jinak nemusí mít pelargonie stopku dostatečnou sílu k vytvoření a vyživování kořenového systému.

Zakořenění

Geran se v závislosti na druhu zakoření za 2–6 týdnů.

 • Pelargónie zonální a břečťanové se zakoření za 2 týdny.
 • Royal - 4 týdny.
 • ​​
 • Voňavé - 6 týdnů.

Řízky v chladném období se tyto časy zdvojnásobí.

Postupné pokyny a fotografie rostlin

Řízky byly připraveny k výsadbě.Dalším krokem je volba metody zakořenění. Existuje několik metod pro výsadbu odřezků z pelargónie.

V sáčku

Celofan zabraňuje odpařování vlhkosti.

 1. K provedení této metody musí být do vaku nalita půda.
 2. Před výsadbou musí být půdní směs navlhčena.
 3. Poté, připevněte sáček lanem.
 4. Otvory musí být provedeny v horní části.Řezy jsou přes ně zasazeny.

V květináči

 1. Chcete-li pěstovat pelargónie z řízků doma, musíte vzít malé hrnce nebo jiné nádoby.Jejich dno by mělo mít drenážní otvory.
  Důležité! Můžete zasadit do jednoho velkého kontejneru, ale musíte mít na paměti, že kořeny se mohou zmást.To komplikuje další transplantaci.
 2. Odtok je položen.Jako drenáž lze použít oblázky, rozbité cihly, polystyren atd. Na něj se nalije sypká půda.Vhodná je směs trávníku, zahradní půdy, humusu a říčního písku.Půda by měla zabírat pouze půl sklenice.
 3. Půda by se měla dobře prolévat vroucí vodou.
 4. Po vychladnutí půdy jsou řízky zasazeny do půdy do hloubky nejméně 2 cm. Země musí být stlačena po stranách.
 5. Postupně je nutné přidávat půdu a také ji stlačovat.

Nezakrývejte hrnce úplně zemí. Po zakořenění řízků lze přidat půdu.Není nutné vytvářet skleníkové podmínky, protože je pravděpodobné, že se listy po zamoknutí hnijí.Ve skleníku se tvoří kondenzace, která se shromažďuje na mladých rostlinách.Ze stejného důvodu by mělo být zalévání prováděno velmi pečlivě, aby nedošlo k navlhčení listů.

Hrnce s řízky musí být umístěny na osvětleném místě, nesmějí na ně padatpřímé sluneční světlo.Teplota v místnosti by měla být v rozmezí 15 až 25 stupňů.Zakořenění je pomalé.Jakmile se začnou tvořit nové listy, znamená to, že rostlina zakořenila.

Kdy je toho nejlépe dosaženo?

Rozhodně v teplém období.Řezy doma během tohoto období mají obrovské výhody.

 • Doba zakořenění je zkrácena.
 • Není třeba další zvýrazňování.
 • Prořezávání na jaře není třeba.

Propagace ve vodě

Propagace řízky ve vodě je nejjednodušší cestou. Uvidíme, jak nejlépe kořeny pelargónie ve vodě rychle a beze ztrát.

 1. Vezměte sklenici tmavého skla.
 2. Do něj musí být nalita voda.
 3. Přidejte k tomu nasekané uhlí.Rostlina tedy nebude náchylná k různým chorobám.

Poté zůstává pouze čekat na výskyt kořenů.Jakmile dorostou na délku dva a půl centimetru, měly by být opatrně odstraněny z vody a vysazeny na stálé místo v zemi.

Proč nedává kořeny ve vodě a co dělat?

Tento způsob propagace není vhodný pro všechny zástupce pelargónie. Někteří prostě nemají čas na zakořenění a hnilobu.V tomto případě stačí vybrat jinou metodu chovu doma.

Jak pěstovat?

Mnoho zahrádkářů doporučuje, aby před vysazením květináčů byly přesunuty na čerstvý vzduch.To přispívá k růstu pelargónie.Je lepší zasadit rostlinu na podzim.Dále vám řekneme, jak správně transplantovat řízky.

 • Poloha. Je lepší zvolit pokoj bez průvanu.
 • Zalévání. Zalévání není nutné v prvním týdnu po zakořenění.Poté se zalévání provádí až po vysušení půdy a podél okrajů hrnce.
 • Vlhkost. Při nízké vlhkosti může být rostlina postřikována z postřikové láhve filtrovanou vodou o teplotě místnosti.
 • Teplota. Za příznivou teplotu pro zakořenění a růst řízků se považuje teplota v rozmezí 18 až 24 stupňů.Při vyšších nebo nižších hodnotách teploměru se snižuje míra přežití řízků.
 • Hnojivo. Můžete začít s krmením pelargónie ihned po zakořenění.Vhodná minerální komplexní hnojiva pro květinové rostliny.
 • Osvětlení. Geranium je docela rozmarný.Lze jej dokonce umístit na přímé sluneční světlo.Nedostatek slunečního světla může vést ke skartování listů a květů.
  Je vhodné pravidelně hrnce otočit různými směry, čímž se rostlina vytvoří na všech stranách.Kvůli nedostatku světla, listy pelargónie mohou začít rychle mizet.

Co dělat poté?

Doba odpočinku

Geranium s náležitou péčí může kvitnout celé léto. Proto musí poskytnout zbytek 1,5–2 měsíce.Během tohoto období nemůže být rostlina napojena akrmit.Pokud se pelargónie pěstuje v zahradě, je lepší ji přes zimu transplantovat do domu.

Prořezávání

Zkušení zahradníci doporučují každé jaro stříhat pelargónie.To musí být provedeno tak, aby se každý rok potěšilo hojným rozkvětem.Horní části výhonků jsou přednostně sevřeny.Jsou ideální pro další zakořenění a získání nových rostlin.

Transplantace

Geranium se vztahuje na rostliny, které transplantaci netolerují.Proto musí být transplantována pouze v krajních případech.

 • Pokud by byl hrnec malý a kořeny v něm stačily.Je lepší zvolit malé hrnce, protože hojné kvetení lze dosáhnout pouze v těsných nádobách.
 • Rostlina začala vadnout.
 • Geranium nekvete a nevyvíjí se dobře.
 • Kořeny květu vyčnívají a jsou holé.

Neupravuje se, pokud rostlina kvete. Místo toho může být ornice někdy aktualizována.

Pokud se něco pokazí

 1. V prvních dnech po začátku zakořenění odřezky opadají - je třeba je odříznout.
 2. Řízky se hnijí na úrovni země - doporučuje se, aby byly zakořeněny znovu, jednoduše odříznutím stonku na zdravou část, usušením a zakořenením znovu v nové půdě.
 3. Listy jsou suché a zežloutlé.Důvodem může být nedostatek vlhkosti.Chcete-li napravit situaci, stačí zvýšit množství zavlažování.
 4. Geranium nekvete.Je to důsledek nesprávné péče, a to nedodržování režimu rostliny (zimní odpočinek není zajištěn).Další důvod - zvedlpříliš velký hrnec.
 5. Listy stagnují, na stoncích se objevuje hniloba - to je známka přetečení.Je nutné snížit zálivku.Pokud to nepomůže, rostlina by měla být transplantována tak, aby nezemřela.

V průběhu let pelargónie postupně odhaluje spodní část kmene.Nadýchaný hustý keř s velkým počtem kvetoucích výhonků se náhle změní v pravidelnou hůl s zřídka kvetoucími šípy.Aby se tomu zabránilo, je nutné řádně stříhat, dodržovat všechna doporučení zkušených pěstitelů květin.

Zkušení pěstitelé květin se ne vždy uchylují k odřezkům z pelargónie, protože rostlina ztrácí svůj dekorativní vzhled.Běžnější metodou je množení semeny.Přečtěte si naše články o , jak vypadají semena a jak je získat doma.

Užitečné video

Ve ​​videu uvidíme, jak se stříhají a jakým způsobem: