Všechna dýňová tajemství: kultivace a péče v různých oblastech

Dýně obsahují velké množství vitamínů a živin.Kromě tohovše, co je v dýni cenné, je- od semen až po dužinu, která mimo jiné obsahuje velmi vzácný vitamin T.

Je velmi jednoduché pěstovat tuto zeleninu ve vaší vlastní oblasti.

Dýně praktickyza jakýchkoli podmínekporoste dobře a poskytne bohatou sklizeň.Ale nechat proces jít samo o sobě to také nestojí.

Obecná pravidla pro výsadbu

Je třeba vědět, že všechny tykve mají dlouhý hlavní kořen a mnoho malých rozvětvených kořenů umístěných velmi blízko k zemi.Proto je pro pěstování dýně důležitá horní úrodná vrstva půdy.

Doporučuje se nevysazovat dýňové sazenice ve vzdálenosti bližší než půl metru k sobě.

To je důležité! Pokud je půda kyselá, doporučuje se ji kopat popelem nebo vápnem.Popel může být přidán do otvoru na jaře s přímým přistáním.

Dýně mají velmi rádi slunce , proto by na místě pro ni měla připravit nejjasněji osvětlené místo.

Pokud jde o složení půdy, tato zelenina na ni není vybíravá.Pokud chcete nakonec získat velkou úrodu, musí být půda úrodná.

Vícena podzim by se mělo vykopat místo připravené pro budoucí výsadbu dýní, aplikovat minerální a organická hnojiva.

Semena

Pokud je půda dostatečně úrodná, lze dýňové semeno vysadit přímo do země.Ve výhodné půdě by měla být hodně vlhkosti.

Jakýkoli druh dýně lze pěstovat na otevřeném terénu, s výjimkou muškátového oříšku. Protože ve středních zeměpisných šířkách semeno prostě nevzroste.

Před výsadboumusí být semena dobře zahřátá a poté namočena do roztoku popela a vody.Celková doba těchto fází by měla být o něco méně než den.

Děje se tak, aby dýňová embrya dýchaly a mohly snadno prorazit hustou kůži osiva.V každé díře musíte zasadit semena, spadající do hloubky asi pěti centimetrů.

Před východem slunce jsou místa přistání pokryta filmem.Když klíčí semena, v každé jamce by měly být ponechány maximálně dvě silné rostliny.

To je důležité! Dříve, na půdě, na níž byla tato zázvorová zelenina osázena, se pěstoval lilek a rajčata, mrkev a řepa, brambory, zelí a cibule.Pokud ale dříve byly na této půdě pěstovány okurky, tykve nebo tykve, je lepší hledat jiná místa v zahradě.

Sazenice

Sazenicejsou vhodné pro jakýkoli druh této rostliny, nejčastěji se všakpoužívají k výsadbě dýně muškátového oříšku .

Semena by měla být osázena v úrodné půdě až na konci dubna.Nádrže je lepší vzít půl litru, napojené pouze teplou vodou, můžete pravidelněkrmte minerálními hnojivy.

Výsadba sazenic nejdříve o měsíc později.

Pěstování dýně na otevřeném prostranství

Nejdůležitější věcí je uvolnění půdy v čase , její zalévání a také plevel.Je zvláště důležité sledovat vlhkost půdy během růstu plodu.

Zalévání se nedoporučuje , dokud není velikost vaječníku pěst.Jinak můžete získat velké listy a velmi malé ovoce.

Když zraje dýně , mělo by se zavlažování také zastavit.Plod byste měli nechat o samotě, aby ležel s cukrem v buničině.Hnojivo můžete přidat během růstu, ale hlavní věcí je, aby se to nepřehánělo.

Všechny dýně jsou velmi náročné na teploty .Nejvýhodnější teplota pro jejich dobrý růst je 30-33 stupňů Celsia.

Pokud teplota klesne, může být růst plodu inhibován.Prudký pokles teploty je pro dospělé rostliny fatální.

Sklizeň

Většina odrůd by měla být sklizena z lůžek , když stonek začne vyschnout a kůra ztvrdne.

Často se stává, že dýně velkoplodé nemají čas dozrát.Ale není to nic, pokud po vyzvednutí necháte ležet několik týdnů na teplom místě, pak dýně rychle dohoní.

Odrůdy

Dekorativní

Tento postup se neliší od výše popsaného postupu.Přistání milují teplo a světlo.Pokud to povětrnostní a teplotní podmínky dovolí, je lepší pěstovat ozdobné odrůdy se semeny ihned na lůžku.

Pokud rostlinamá bič, je nutné předem pro ně myslet na spolehlivou podporu.Sklizeň před mrazem.

Muscat

Jak bylo uvedeno výše, semena této dýně ve středních šířkách nelze vysadit na otevřeném prostranství. Je nezbytné pěstovat ji ve formě sazenic , aby se konečně dosáhlo dobré sklizně.

Navzdory skutečnosti, že proces pěstování a péče o tento typ dýně vyžaduje více pozornosti, mnozí dávají přednost pěstování.Skutečností je, žese považuje za jednu z nejchutnějších dýní .Má různé tvary dýně a ovoce.

Sběr této dýně se doporučuje již v září.Pokud dýku odstraníte včas, může být uložena asi rok.

Funkce pro různé regiony

Při pěstování dýně by se měla brát v úvahu pěstitelská oblast. Nejvýhodnější jsou pro ni jižní regiony , například Krym.Zde je odvážný meloun bezpečně odebrán pro pěstování dýně.

V severních nebo mírných oblastech se obvykle pěstuje dýně mezi jinými rostlinami.

Vzhledem k tomu, že dýně mají velmi rádi teplo, jsou na severu uspořádány skutečné parní jámy, aby je pěstovaly.Vložili koňský trus a kompost.

Zvláštní pozornost věnujte výběru dýňových odrůd určených k pěstování. Doporučujeme odrůdu Butternat , která je jedním z prvních druhů dýně.Plné vyzrálosti této odrůdy netrvá déle než 90 dní!

V Moskevské oblasti a Leningradské oblasti

V důsledku krátkého a chladného léta v těchto regionech , dýněby se měly pěstovat sazenice .V druhé polovině dubna semena namočte, a až na jaře skončí mráz, okamžitě zasadíte sazenice.

Na Uralu a na Sibiři

V severních oblastech dochází k mrázům až do poloviny června. Pěstování sazenic začátkem květnaa začátkem června je pěstujte na hromadě kompostu.Ujistěte se, že zalévat a hnojit dýně.Až přijde čas, nezapomeňte sevřít biče.

Dýně jsou světlé a krásné ovocerůzných tvarů a barev.Může ozdobit jakoukoli zahradu a její léčivé vlastnosti způsobí, že každé jídlo bude nejen chutné, ale také velmi užitečné.

Pro úspěšné pěstování ovoce stačí osivo zasadit, zajistit mírné zalévání a teplo.

Fotografie našich čtenářů

To posílali naši oblíbení odběratelé.Děkuji moc.
[nggallery id = 12]

Video

Se správným přístupem můžete i na Sibiři sklízet působivou úrodu.