Všechna tajemství pěstování měsíčku ze semen: kdy a jak pěstovat, pravidla péče

Marigolds (tagetes) - snad nejoblíbenější rostlina, která mnozí rostou na záhonech.Ale tyto květiny, kvůli jejich nenároskosti, světlé barvě a dlouhému kvetení, zdobí nejen dům přilehlé území, parky a ulice, ale často se pěstují na balkonech, lodžiích a parapetech.

Chcete-li ozdobit svůj pozemek, můžete si koupit rostliny, které jsou již připraveny k květu, ale pěstovat sazenice samostatně ze semen není obtížné.Musíte pouze pochopit, jaký čas zasít semena, jak se starat o sazenice a kde je lepší vybavit záhon na místě.

Kromě toho si při výsadbě semen můžete vybrat rostlinu, kterou potřebujete, podle charakteristik, zejména v obchodech nabízejících velký sortiment různých výsadebních materiálů.

Popis Černobrivitů

Měsíčky jsou krásné kvetoucí rostliny s rozvětveným nebo vztyčeným stonkem, které mohou růst a růst od 20 do 150 cm na výšku.

Pokud jde o rysy péče o zakrslé měsíčky, přečtěte si zde.

Kořenový systém je vláknitý, listy jsou pinzately disekované nebo pinnately oddělené, střídavé nebo opačné, barva zeleněmůže být světle nebo tmavě zelená.

Koše květenství od žluté po jasně oranžovou nebo hnědou.Kvetení začíná v červnu a může trvat až do prvního mrazu.Stojí za zmínku, žeměsíčky lze vysévat samostatně .Klíčení semen uvězněných v půdě trvá až 4 roky.Příjemná vůně nepochází z pupenů, ale ze zeleně rostliny.

Kromě tohoto květinového záhonu s měsíčky na místě je to také neocenitelná domácí lékárna.

Květiny pomáhají při léčbě následujících chorob :

 • prevence katarakty;
 • diabetes mellitus;
 • zánět sleziny;
 • stomatitida;
 • astma;
 • bronchitida;
 • ​​
 • běžné nachlazení.

Odvar sušených květin se doporučuje pít s intoxikací a čistit krev.

Podrobně jsme popsali léčivé vlastnosti a kontraindikace pro použití měsíčku v tohoto článku a vlastnosti použití této rostliny v tradiční medicíně a vaření, přečtěte si náš materiál.

Jak růst doma a na místě?

Měsíčky má malé vegetační období a mohou začít kvetnout již ve druhém měsíci po setí semen.Vzhledem k tomu, že rostlina je nenáročná na povětrnostní podmínky a snáší malé jarní mrazy, nepotřebuje při výsevu semen přímo na otevřeném terénu nebo v krabicích na balkóně krycí materiál.

Je třeba zasadit semena měsíčku lékařského v době, kdy je na ulici stabilní teplota +5 .Data přistání jsou přímo závisláz povětrnostních podmínek, pokud v oblastech s teplým podnebím můžete zasít semena do země již v dubnu, pak ve středním pruhu to bude konec května.Kvetení podle toho nastane koncem června a začátkem července.

Pokud chcete, aby měsíčky začaly kvetnout dříve, měli byste použít výsadbu sazenic.Doma jsou sazenice pěstovány a když je teplé počasí, dospělý, připravený na kvetení, se vysadí na stálé místo.

Zde se můžete dozvědět více o vlastnostech měsíčkové kultivace .

Sběr osiva

Semena měsíčku jsou podlouhlé černé tyčinky s bílými špičkami, které se po zaschnutí vytvoří uprostřed květu.Protožesemena si uchovávají klíčivost déle než 4 roky, mohou být květiny samé vysévány .

Odrůdy amerického chovu klíčící později než francouzské a hybridy nelze ze semen vůbec pěstovat, nesmí vyklíčit, nebo rodičovská rostlina nebude mít rodičovské vlastnosti.

Jak šířit semena měsíčku lékařského? Sběr osiva začíná v září, v jeho druhé polovině.Hlavním znakem je vadnutí keřů, zejména pokud stonek blízko hlavy vyschl - semena dozrála.Pro sběr semen je nutné suché, klidné a slunečné počasí - semena shromážděná za špatného počasí mohou být vlhká a klíčení bude sníženo.

Semena se sklízí takto :

 1. rozřeže varlata a umístí je na větrané místo k vysušení;
 2. poté jemně otevřete hlavu osivaa protřepat je do novin.

Existuje další metoda sběru semen :

 1. sbírat květiny v parta a zavěšovat je ve větrané a suché místnosti nad novinami;
 2. jakmile zrají a otevřou se krabice, mohou se samy semena vysypat.

Semena se potom vloží do papírového sáčku a skladují se až do jarní výsevy.

Metody pěstování

Měsíčky se mohou pěstovat dvěma způsoby - zasévat přímo do země nebo v samostatných květináčích doma na parapetu.

Je třeba zvážit obě tyto možnosti, aby bylo možné přesně určit načasování přistání v konkrétním případě.Záleží na tom, jak brzy a hojně rostlina začne potěšit svými krásnými květinami.

Podrobnosti o tom, jak pěstovat měsíčky doma, najdete zde zde.

Kdy zasít?

Pokud bylo rozhodnuto o setí semen v půdě, pakbude optimální doba setí květen až červen v závislosti na regionu .V tomto období bylo v mnoha regionech Ruska vytvořeno dobré a stabilní teplé počasí.

V otevřeném terénu a sazenicích

Květiny se pěstují zasetím osivového materiálu do půdy v následujících obdobích:

 1. V zimě , po stabilně chladném počasí na ulici.Lůžka musí být vytvořena předem a musí být připravena půda, která bude na teplém místě až do výsadby.Jakmile nastane čas setí, do drážek se nalije teplá půda, semena se sejí a posypou půdou.Poté jsou postele posekány kompostem,shnilé piliny nebo staré listy.Na jaře, když se sníh rozkládá a teplé počasí zapadá, je kompost odstraněn, aby se země rychle zahřála.
 2. Na jařese přibližně v polovině dubna připravují postele, které by měly být před výsevem a po výsypce zbaveny teplé vody.Je také vhodné izolovat plodiny potažením jakýmkoli materiálem.
 3. V květnulze měsíčky vysévat přímo do země na stálém místě.Jakmile se sazenice objeví, jsou ztenčeny a ponechávají mezi rostlinami nejméně 10 cm. Jakmile se na rostlinách objeví 3–5 pravých listů, vysadí se semenáčky, protože optimální vzdálenost mezi dospělými rostlinami je 30 cm.
Pokud jde o metodu sazenice pěstování měsíčku, můžete je zasít v květináčích kdykoli, od února do března.

Přípravná fáze

Je užitečné pochopit, že pro získání dobrých sazenic potřebujete čerstvá semena, která ještě nejsou stará dva roky, a půda musí být připravena úrodná a velmi lehká.

Před výsevem by měla být připravena semena - aby klíčily, budou sazenice rychlé a přátelské .Semena se ukládají do bavlněné tkaniny, která se nejprve musí navlhčit teplou vodou.Položte talířek a zabalte ho plastovou přilnavou fólií, čímž vytvoříte skleníkový efekt.Umístěte talířek na teplé místo a po 2 dnech zkontrolujte semena, pokud jsou kvalitní, pak se většina rostlinného materiálu již vylíhne.Semena jsou připravena k výsadbě.

Požadavky na složení půdy

Optimální pro setíměsíčky budou následující složení půdy:

 • zahradní půda - 1 kg;
 • promytý říční písek - 500 g;
 • rašelina - 1 kg;
 • humus nebo kompost - 1 kg.

Výsev

Výsadba semen se provádí takto :

 1. na lůžcích za účelem vytvoření rýh, mezi nimižměl by být 2 cm;
 2. rozprostření semen ve vzdálenosti 1 cm od sebe;
 3. hloubka zakalení ne více než 10 mm;
 4. kůlny s teplou vodou;
 5. na zaspání semen;
 6. Postele zakrývejte krycím materiálem, dokud se neobjeví sazenice.

Jakmile se objeví výhonky, film se odstraní.To pomůže vytvrdit rostlinu pro další příznivý vývoj a růst.

Pokud se setí provádí v sazenici, postup je stejný, pouze hrnec po vynoření se převede na jasný, slunečný okenní parapet, takže sazenice se neroztahují.

Vybereme květináče

Pro pěstování měsíčků je vhodný jakýkoli kontejner- plast, plast, kontejnery, krabice, jednotlivé šálky.Stojí za zmínku, že sazenice se mohou objevit v jakémkoli kontejneru, pouze v hlavním stavu - dobrá drenáž ve dně hrnce a otvory pro odvod přebytečné vody.

Výběr půdy

Půda může být připravena nezávislým smícháním stejného množství zahradní půdy, rašeliny, humusu a říčního písku.A můžete si koupit specializovanou půdu pro pěstování měsíčku ve specializovaném obchodě.

Péče o pažitku

Jakmile sazenice vyrostly a zasadily setrvalé místo, základní péče bude následující:

 • pravidelné zalévání, zatímco v horkém počasí dvakrát denně - brzy ráno a pozdě večer;
 • trvalé odplevelení;
 • vytvoření keře s odstraněním sušených květin a poškozených listů;
 • Uvolňování půdy se provádí jednou za 7 dní, kořeny musí dýchat.

Správné zalévání

Měsíčky mají velmi rádi vlhkost, zejména v období aktivní vegetace .Při zavlažování je však třeba dodržovat nejen uniformitu, ale i normu vody.

Je třeba si uvědomit, že pokud je zalévání dostatečné a se stagnací vody, začnou kořeny rostliny hnit.S nedostatkem vlhkosti nemusí květ rozkvétat nebo vytvářet malé, ošklivé květy.

Během růstu by zalévání mělo být mírné a později bude nutné jej snížit, aby nedocházelo ke stagnaci vlhkosti, což způsobuje, že rostliny jsou nemocné, hnijící a nekvetou. V letním vedru je lepší večer večer zalévat .

Vrchní obvaz

Měsíčky opravdu nepotřebují hnojiva, ale hnojení je vítáno pouze pro svěží a dlouhodobé kvetení.Musíte krmit rostlinu 1krát za měsíc.

Pokuste se nepřekrýt rostlinu dusíkatými hnojivy, protože květina vyprodukuje hodně zeleně a kvetou mnohem později.

Hlavní vrchní obvaz na doporučení zkušených zahradníků se provádí třikrát za sezónu :

 1. , jakmile výška sazenic dosáhne 10 cm;
 2. za účelem vytvoření prvních pupenů;
 3. na začátku květu.

Je to možnékrmení rostliny počtvrté během období rychlého kvetení, tím se zvýší vegetační období.Krmení se provádí komplexními hnojivy pro kvetoucí rostliny.

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o tom, jak zasadit semena měsíčku pro pěstování:

Závěr

Nakonec stojí za zmínku, že měsíčky měsíčkové jsou fotofilní rostliny a je třeba je vysazovat v jasných a slunečných oblastech .Tato kultura snadno snáší extrémní teploty a nedostatek vlhkosti.Tyto vlastnosti umožňují použití rostliny v okrasných květinářství.Řezaná rostlina také může stát ve váze, aniž by ztratila svou krásu téměř tři týdny.Nepěstujte však kulturu v blízkosti vodních útvarů nebo ve vysoce zastíněných oblastech - Tagetes nesmí kvitnout ani zemřít.