Všechny fáze roubování růží na podzim doma a péče o rostlinu ihned po zákroku

Růže je jednou z nejoblíbenějších zahradních květin, které chcete doma propagovat.

Doma lze růži pěstovat z řízků řezaných z keře na podzim.Ale k tomu potřebujete znát několik pravidel.

V článku se bude diskutovat o tom, jak na něj správně připravit výsadbový materiál a půdu, jak pěstovat a ošetřovat a další otázky.

Co jsou řízky?

Stonek růže je speciálně upravená část rostliny používané pro vegetativní rozmnožování. Řízky - vegetativní rozmnožování rostliny pomocí řízků.

Důležité! Řízky jsou nejúčinnější metodou rozmnožování růží, protože pouze v tomto případě je zachována čistota odrůdy. Takto lze pěstovat zdravé a silné mladé keře.

Šíření růží řízky na podzim doma je osvědčeným způsobem, jak získat vysoce kvalitní výsadbový materiál.

Kdy může být vyrobena doma?

Řezání se nejlépe provádí na konci podzimu,na konci října nebo začátkem listopadu.V tuto chvíli růže mizí a postupně upouští své okvětní lístky.Ořezávání po první nocimrazy a před stálými mrazy.Během tohoto období začnou být na zimu stříhány růžové keře.Tyto stonky jsou také vhodným materiálem pro řízky.

Charakteristické znaky reprodukce plodin v podzimním období

Růže lze stříhat jak na jaře, tak na podzim.Zahradníci to však raději dělají na podzim.To je způsobeno tím, že z kvetoucího keře vidíte, kterou růži chcete množit , a je obtížné ji zaměnit s kvetoucím keřem.A hlavním důvodem podzimního chovu je to, že je kombinováno s podzimním prořezáváním.

Během zimy by řízky měly zakořenit a zesílit a na jaře dávají mladé výhonky.

Jak šířit květinu řízky v bytě?

Nástroje a materiály

 • Ostré zahradní nůžky,předem dezinfikované roztokem manganu nebo alkoholu.
 • Hrnce nebo plastové nádoby. Hrnce musí mít drenážní nebo drenážní otvory, aby vylitá půda nezachovala vlhkost, protože se může stonek otáčet.
 • Krycí materiál:sklenice, řezané plastové lahve, plastový obal.
 • ​​

Příprava půdy a květináče

Řízky růží musí být zakořeněny ve volné úrodné půdě. Růže lze zakořenit v plastových nádobách nebo kbelících, v dřevěných bednách a v květináčích.

Důležité! Země musí být výživná a prodyšná.Připravte si to ze 2 částí trávnaté půdy, 1 části čistéříční písek a 1 díl humusu nebo rašeliny.

V připravených nádobách se na dno umístí drenáž, poté se připravená půda nalije a na horní stranu se nalije další 3 cm písku pro lepší cirkulaci vzduchu. Písek zabraňuje tvorbě kůry na povrchu Země.

Půda před výsadbou by měla být pro dezinfekci prolita roztokem Fitosporinu nebo manganistanu draselného.Používá se také gliocladin, který zabraňuje tvorbě kořenové hniloby.Stačí vykopat 2 cm do půdy pouze 1 tableta tohoto léku.

Řezací materiál pro výsadbu

 1. Abyste mohli provádět řízky, musíte nejprve odstranit spodní listy.
 2. Na rukojeti by měly zůstat tři pupeny.
 3. Pod první dolní ledvinou ustupují o 2 cm dolů a provádějí šikmý řez (šikmý řez se provádí za účelem získání větší oblasti zakořenění a také tak, aby nedošlo k záměně horní a dolní části).
 4. Na vrcholu řízků ustupuje 1 cm nad třetí ledvinou a provádí se rovný řez.Řez je nutně proveden ostrým nožem nebo zahradními nůžkami, předem dezinfikovanými manganistanem draselným nebo roztokem alkoholu.

Nerozbíjejte řízky ani neopouštějte nerovný okraj. Nedoporučuje se řezat nůžkami, protože si pamatují pouze vlákna stonku.Horní listy by měly být ponechány, budou na nich viditelné, stonek zakořenil nebo ne.Oříznutý stonek je třeba pečlivě zkontrolovat, aby nedošlo k poškození nebo škůdcům.Stonky by neměly být tenčí než 4 mm a ne silnější než 6 mm.Délka rukojeti by měla být 17-20 cm.

Zpracování horní a dolní části řezu

Důležité! Před výsadbou je spodní část stonku nutně ošetřena stimulanty tvorby kořenů a růstu.

K tomu je vhodný Kornevin, ve kterém je spodní řez ponořen a okamžitě vysazen do země.Dno řízků můžete držet v roztoku heteroauxinu (5 mg na 100 ml vody) nebo zirkonu (5 kapek na 1 litr vody).

Namáčení v roztoku medu poskytuje dobré výsledky,pro tuto 1 čajovou lžičku medu se zředí ve sklenici vody.Aloe juice je také přírodní stimulant.Všechny stimulanty vydrží den.Horní část řezu může být ponořena do vosku, aby se zabránilo rozpadu.Hroty je třeba odstranit.

Jak pěstovat?

Po ošetření stonku růže se může pěstovat v připravených nádobách.Kapacita by měla být dostatečně hluboká a prostorná.

 1. Na dno nádoby dejte expandovanou hlínu nebo oblázky s vrstvou 5 cm.
 2. Nalijte připravenou zeminu a přidejte do ní perlit nebo vermikulit pro uvolnění a zachování vlhkosti.Připravenou zemi můžete smíchat se směsí růží zakoupených v zahradním centru.Je užitečné přidat ke směsi sphagnum mech.Příznivě ovlivňuje proces zakořenění a zabraňuje hnilobě řízků.
 3. Pomocí stříkací pistole lehce navlhčete půdu.
 4. Vytvořte svislé díry holí ve vzdálenosti 9–10 cm od sebe.
 5. Ponořte spodní část stonku do vody a Kornevinu a vložte do jamek tak, aby stonek nedosáhl drenážní vrstvy.Druhý a třetí pupen by měl být nad úrovní země v květináči nebo výsadbě.Potřebujete střihvysazené na mírném svahu se věří, že zakořenění je lepší.Cornevin bude podporovat aktivní růst kořenů.Je dobré zhutnit půdu kolem osázených řízků a nalít trochu roztoku manganu.

Jak rootovat?

Pro spolehlivé zakořenění vysazených řízků růžíje nutné vytvořit zvýšenou vlhkost vzduchu o 80–90%. Za tímto účelem zakryjte každý stonek oříznutou plastovou lahví nebo vytvořte společný skleník.Horní listy zbývající na rukojeti by se neměly dotýkat krytu.Tím se vytvoří mikroklima pro časnou tvorbu kořenů.

Plastové láhve, které zakrývají řízky, musí být průhledné.Pokud si vezmete velkoobjemovou nádobu na klíčení, je lepší nad ní postavit skleník, tj. Zakryjte krabici polyethylenem.

Prvních 20 dnů k udržení vlhkosti rostliny a půdy by se mělo stříkat každé 3 dny. Doporučuje se provzdušňování ráno a večer. Nesmí být dovolena silná kondenzace, protože stopka může hnit.Zakořeněné řízky by měly stát na teplém a jasném místě.

Ujistěte se, že přímé sluneční světlo nespadá na nádobu na rostlinný materiál, protože na větvích může dojít k popálení.

Doporučení! Aby se předešlo hnilobě, může se půda pravidelně prolévat roztokem Fitosporinu (1 čajová lžička na 1 litr vody).

Po dalších 3 týdnech je nutné změnit mikroklima vytvořené ve skleníku.Nádrže s řízky jsou přemístěny na balkon nebo spuštěny do suterénu na zimuskladování.Teplota vzduchu by měla být + 2 + 3 °, vlhkost 60-70% Pokud je teplota na balkóně nižší, musí být skleník zakryt přikrývkou.

Někteří zahradníci používají brambory k zakořenění řízků z růží. Hlízy obsahují mnoho užitečných látek a jsou zdrojem vlhkosti a potravy pro řízky.Musíte použít zdravé hlízy.Odstraňují oči a vytvářejí díru.Řízky jsou také namočeny v Kornevinu a vloženy do brambor.Poté jsou všichni vysazeni společně v zemi.Pěstuje se stejným způsobem jako bez brambor.

Doporučujeme sledovat video o zakořenění řízků růží v bramborách:

Péče po zakořenění

Jakmile se na zakořenených řízcích objeví nový list, znamená to, že začalproces tvorby kořenů.To se může stát za 6-8 týdnů.Poté se doporučuje postupně provzdušňovat skleník a každý den prodlužovat dobu větrání.Musí být zajištěno, že půda je vždy vlhká.

Na jaře, kdy se na rostlině objevují stále nové listy a Země se zahřívá, jsou kořenové řízky růže vysázeny na zemi na stálém místě.To by mělo být provedeno nejdříve na konci dubna, je to lepší v květnu, kdy nebudou noční mrazy. Následně, po několik let, budou muset být kořeny na zimu izolovány.

Problémy s touto metodou šlechtění a jejich řešení

Hlavním problémem, který se může vyskytnout během řízků, je to, že růže nekoreňují. Může to být několik důvodů:

 • Špatněsložená půda. Půda by neměla být těžká, vzduchotěsná.Měl by být dostatek živin.Pokud je půda vzácná, je nutné do ní přidat humus nebo minerální hnojiva.
 • Odrůda růží , kterou nelze jednoduše řezat.Například dovážené růže z kytic.Před přepravou jsou zpracovány speciálními chemikáliemi, které nepříznivě ovlivňují stav úniku.
  Důležité! Ne všechny růže jsou doma dobře řezané a zakořeněné.Odrůdy růží s hustými výhonky červené barvy a velmi velkými květy nejsou prakticky náchylné ke zakořenění.Tyto růže v procesu zakořenění jednoduše hnijí.

  Hybridní čajové a parkové růže jsou velmi špatně střihané a lezení, pololezení, miniaturní a pozemní pokrývky jsou nejlépe zakořeněné.Měli byste vědět, že řízky domácích odrůd mají kořeny mnohem lépe než cizí hybridy a exkluzivní odrůdy.

 • Sazenice nebyly izolovány:řízky, zakořeněné na podzim, jsou velmi slabé, na vlastní zimu není dost síly.Musí být izolován!
Semena růží se množí semeny mnohem méně často než řízky.Obvykle se tato metoda používá, když je nezbytné dosáhnout vzhledu nových odrůd rostlin, které se liší barvou květů nebo listů.Z našich článků se dozvíte, jak pěstovat doma květiny ze semen zakoupených v Číně.

Propagace růžířízky jsou mezi zahradníky velmi oblíbené kvůli jednoduchosti této metody.Podzim je nejvhodnějším obdobím roku pro řízky růží.Řízky vysazené na zakořenění na podzim jsou odolnější, přijímají se rychle a v létě potěší pěstitele květin prvními krásnými a dlouho očekávanými květinami.