Všechny jemnosti a nuance reprodukce semen orchideje phalaenopsis.Jak pečovat o květinu po výsadbě?

Orchideje Phalaenopsis se množí semeny mnohem méně často než jinými metodami.Obvykle se tato metoda používá, když je nezbytné dosáhnout vzhledu nových odrůd rostlin, které se liší barvou květů nebo listů.

To vyžaduje určité znalosti a dovednosti a hlavně velkou trpělivost.Po převzetí tak obtížné záležitosti nakonec cena nebude trvat dlouho, objeví se výhonky nové exotické rostliny a po několika letech barevný květ potěší oko.

Co je tometoda chovu?

Sexuální rozmnožování rostlin se provádí výsadbou semen.V tomto případě dochází k výměně genetického materiálu.Proces přenosu rodičovských znaků hraje důležitou roli v šlechtění a umožňuje pěstovat nové odrůdy rostlin stejného druhu s nezbytnými vlastnostmi. Z květů vycházejí plody se semeny. Podstatou získání semen s embryem nové rostliny je oplodnění vajíček tloučkem spermatu, což má za následek tvorbu plodu, a poté zovule se objeví semeno.

Výhody a nevýhody

Propagace osivem je poměrně komplikovaný proces, který má výhody a nevýhody.Mělo by být zřejmé, že orchideje nemají zásoby živin nebo endospermu.Zvláštností je, že existuje jen velmi málo živin a jsou v zárodku.

Nejmenší semena často umírají během klíčení. V případě, že semeno vyklíčilo, je to spíše jako hlízovitá formace nebo protocorm.Aby se podobala nezávislé rostlině, tj. Mohla by rozložit komplexní organické sloučeniny na jednodušší, musí být infikována houbou.Ale rostlina může dokonce zemřít.Nebo protože orchidej je příliš slabá a houba zničí semeno.Nebo je imunitní systém rostliny velmi silný a nebude možné se nakazit.

Pros:

 • Zachování chromozomů mateřských a otcovských jedinců v budoucí rostlině.
 • Výsledkem je rostlina, která je odolná a odolná vůči povětrnostním podmínkám.

Nevýhody:

 • První kvetení za 4–5 let.
 • Zajištění maximální sterility během výsadby.
 • Velmi malá semena.Navíc jsou náchylní k mikrobiálním chorobám.
 • Je třeba složité kultivační médium.

Kde mohu získat semeno a kolik to stojí?

Květinová semena lze zakoupit v květinářství nebo objednat v internetovém obchodě. Složitější metodou je získávání osiv samostatně z osiva semenvytvořených naorchidej phalaenopsis.Odhadovaná cena v Moskvě je přibližně 400 rublů, v Petrohradě - 300 rublů.

Jak to vypadá na fotografii?

Semena orchidejí jsou poměrně malá, spíše jako skvrny prachu.Až milion z nich může dozrát v sezóně.Stojí za zmínku, že klíčí velmi špatně.

Podívejte se, jak vypadají semena květin na fotografii:

Jak se dostat z květu vdoma?

K získání semen doma je nezbytné opylení. Je třeba párátko a dvě květiny.Opylení může být provedeno napříč (z jedné orchideje na druhou) nebo přímým způsobem na jedné rostlině.

Důležité! Všechny květiny kromě horních by měly být osprchovány.
 1. Použijte nejvyšší květiny.
 2. Párátko se dá snadno odstranit.Za tímto účelem je nutné botu zezdola lehce vypáčit, díky lepivé vrstvě (lepení) se přilepí na párátko a přesune se od květu.
 3. Poté musíte uvolnit botu z váhy.K tomu můžete použít jiný párátko nebo pinzetu.
 4. Vyčištěný prašník musí být nalepen na hůlku prašníku jiné květiny.

Pokud je vše hotové správně, pak by semenácí krabice měly po 3–8 měsících dozrát.Asi po třech měsících musí být na schránku na semeno položen pytel, jinak, pokud dojde k prasknutí, všechna semena odletí.Textilie pro vak musí být vybrána pro vzduch. Před použitím by se váček měl vařit.

Propagace orchidejí nepouze semena, ale také řízky.Více se o tom můžete dozvědět z našich materiálů.

Ideální doba výsadby

Phalaenopsis lze zasadit kdykoli v roce, hlavní věc je poskytnout mu nezbytné podmínky pro pěstování.Nejvhodnější čas je jaro.Během tohoto období byly vytvořeny všechny příznivé podmínky pro pohodlnou existenci závodu.

Jakou kapacitu a půdu si vybrat?

Semena rostliny musí být zaseta na živné médium založené na agaru, protože neobsahují živiny, embryo je výrazně sníženo.Pro výsadbu semen:

 • kapací plechovky uzavřené gumovým víčkem;
 • trubice;
 • skleněné baňky;
 • plechovky s uzavřenými víky.

Při použití plechovek se šroubovacími uzávěry zajistěte, aby v nich byly otvory.Musí vložit malý segment skleněné trubice.Vložte do ní bavlnu.To musí být provedeno tak, aby se vzduch mohl dostat do nádoby a vatová vlna slouží jako bariéra proti prachu a bakteriím.

Podrobná instrukce: jak pěstovat rostlinu?

Zvažte, jak správně zasadit květinu semeny doma.

Příprava

Pro setí orchidejových semen je nezbytné vytvořit živnou půdu. Lze jej zakoupit v obchodě nebo připravit samostatně.Pro jednu 200 gramovou nádobu budete potřebovat:

 • Destilovaná voda - 100–15 0 ml.
 • Hnojivo pro orchideje - 2-3 g.
 • Cukr - 1 g.
 • Med - 1g.
 • Agar-agar - 3-4 g.Můžete nahradit bramborový nebo kukuřičný škrob (20 g).
 • Tablety s aktivním uhlím.
 • Šťouchané zelené banány - 5-7 g.
 1. Aktivní uhlí, banán musí být rozemlet v mixéru.
 2. Do destilované vody přidejte cukr, vařte a smíchejte všechny složky s výsledným roztokem.
 3. Po zahuštění vyjměte směs ze sporáku.

Sterilizace a rozlití kultivačního média

Kultivační médium nalijte do sklenic. Byl uchováván v chladničce několik týdnů.Nezapomeňte sterilizovat sklenici pro výsadbu.Chcete-li to provést, položte ji na dno pánve s vodou a vařte asi po dobu 30 minut.Sterilizace je vyžadována 2krát.

Dezinfekce sadby

Před výsevem osiva je nezbytné provést dezinfekci.Například je namočte do antiseptického roztoku.Před výsevem se doporučuje secí nádobu ponořit do ethanolu a zapálit.

Důležité! Krabice by neměla být suchá.

Rozstříhejte jej sterilním nožem a nalijte do sterilních agarových sklenic.

Výsev

Pro sterilní setí je nejlepší použít hořák. Za tímto účelem musí být ruce ošetřeny antiseptikem nebo používat sterilní rukavice.Po očištění a sterilizaci povrchu desky je na ni instalována plechovka.Hořák by měl být zapálen.

 1. Odstraňte semena z osiva.Musí být provedeno sterilnínástroj.
 2. Doporučuje se držet krk sklenice nad ohněm.
 3. Semena vložte do sklenice.
 4. Opět přidržte krk plechovky nad ohněm a zavřete víko.

Existuje druhý způsob setí semen.

 1. Chcete-li to provést, musíte v krytech vytvořit otvory a zakrýt je páskou.
 2. Při použití této metody musí být semena umístěna do 3% roztoku peroxidu vodíku.
 3. Vložte směs do stříkačky a nalijte ji do sklenice otvorem.
 4. Po výsevu je nezbytné klíčení semen.
 5. Pokud se na nádobě najde plíseň, bude z ní nutné odstranit živné médium se semeny.

První výhonky se objevují za 1-2 měsíce.

První zalévání

Před výsadbou mladých rostlin ve standardní půdě pro orchideje není třeba je zalévat.Ze stříkací pistole je nutné stříkat měkkou vodou při pokojové teplotě.Podklad by měl být vždy mírně vlhký.

Další péče

 • Osvětlení. Upřednostňuje se rozptýlené světlo.Denní doba nejméně 12 hodin.
 • Teplota. Teplota potřebná pro pěstování je 20–23 stupňů.Asi po jednom roce bude třeba mladé rostliny přesadit do dusené půdy, která zahrnuje drcenou jehličnatou kůru, rašeliník, kapradiny v poměru 1: 1: 1.

Pěstování orchideje ze semene představuje mnoho obtíží.Vyrovnejte se s nimi, můžete po mnoho let sledovat krásné kvetení nové krásnérostlin.