Všechny možné problémy s listy aloe: příčiny onemocnění, účinná léčba

Aloe je rostlina, která se pěstuje doma nikoli pro estetické potěšení, ale pro své léčivé vlastnosti.Ale samotná rostlina může onemocnět kvůli nesprávné péči nebo škůdcům.V tomto článku je popsáno, proč listy aloe mění barvu a tvar a jak zachránit nemocnou rostlinu.

Jaké jsou listy nemocné rostliny, proč, co by se mělo dělat?

Měkké

Nedělejte si starosti, pokud měknou pouze spodní listy a horní listy vypadají zdravě a zeleně. Pokud se však problém rozšířil na celou rostlinu, je nutné najít příčinu choroby.

Mohou existovat pouze tři z nich:

 1. Nedostatek vlhkosti nebo naopak, zamokření substrátu, které může způsobit rozklad kořenů.
 2. Přímé sluneční světlo.
 3. Omrzlina.
 • Nejjednodušší způsob, jak se problému zbavit, je, když k němu dojde v důsledku nedostatku vlhkosti.Jednoduše nastavte správné zalévání a listy budou opět naplněny šťávou a zbohatnou.
 • Pokud je půda zamokřená, musí být rostlina nejprve vytažena z květináče a pečlivě prozkoumána kořeny.
  Pozor! Hlen, zápach nebo tmavé skvrny jsou nepopiratelnými známkami úpadku.Všechny poškozené oblasti kořenů musí být oříznuty, květ sušen a zasazen do nového substrátu s přídavkem písku a rašeliny.

  Uzavřená aloe se umístí do dobře osvětlené oblasti zavlažovánímprovedeno pomocí palety.

 • Pokud aloe stojí na přímém slunečním světle, z listu se odpařuje mnohem více vlhkosti, než může kořenový systém absorbovat.Výsledkem je, že listy rostlin ztrácejí svou hustotu.Zesílené zalévání zde nezachrání, ale problém ještě více prohloubí, protože kořen bude hnít z nadměrné vlhkosti.Existuje pouze jedna cesta ven - změnit umístění květiny.Místo by mělo být dobře osvětlené, ale světlo je rozptýlené.
 • Když listy nejen ztratily svou hustotu, ale také získaly tmavý stín, pravděpodobně došlo k omrzlinám.Rostlina s největší pravděpodobností stála v chladné místnosti nebo se listy dotkly studeného okna.V tomto případě je poškozený list odstraněn a rostlina změní místo zadržení na teplejší.

Zvlnění

 1. V důsledku nedostatečné péče dochází ke zvlnění plechu.Pravidelně vlhkým hadříkem musíte listy setřít z prachu, pravidelně stříkat rostlinu čistou vodou.
 2. Druhým důvodem může být vysoká teplota a suchý vzduch v interiéru a špatné napájení.V létě, když je horké počasí, je třeba hojně zalévat aloe, ale také zajistit, aby půda měla čas vyschnout.Je také dobré stříkat, nejlépe po západu slunce.
 3. V některých případech dochází k zakroucení listů, protože kořeny hniloby.Květina by měla být opatrně odstraněna z květináče a zkontrolována kořeny, pokud mají stopy rozpadu, musí být pečlivě odstraněny, usušeny a zasazeny do nové půdy.

Tenká

Mohou existovat dvadůvody:

 1. Nedostatek osvětlení- listy, které se snaží zachytit více světla, jsou přitahovány ke svému zdroji, a proto jsou vytažené a tenčí.
 2. Nedostatek zalévání- listy postrádají vlhkost, stávají se méně šťavnaté a tenké.

Řešení těchto problémů je poměrně jednoduché.

 • V prvním případě je květina přeskupena blíže k oknu nebo je provedeno umělé osvětlení.
 • ​​
 • Ve druhém zlepšení kvality zavlažování.

Zčernalé

 • Pokud najdete černé skvrny na aloe listech, znamená to, že nemají čistotujen setřete prach častěji.
 • Další možnou příčinou černění listů je omrzlina.Nejlepší způsob řešení tohoto problému je odstranění poškozených listů a změna podmínek zadržení.

Objevily se skvrny

 • Skvrny na spodních listech v základněznamenají, že půda byla pravidelně navlhčena.a kořeny rostliny se hnilo.Aloe musí být odstraněn z hrnce a odstranit všechny shnilé části kořene.Stopka je pečlivě řezána po vrstvách, dokud není tkáň při řezu absolutně čistá.Místo řezu je třeba posypat práškovým aktivním uhlím a nechat několik hodin zaschnout.

  Poté se základna rostliny popráší kořenem a aloe se vysadí v malém hrnci o objemu 100-200 ml.

  Důležité! Substrát se připravuje takto: 50% rašeliny a 50% písku.Zalévat je velmi málo a pouze pánví podle principu - zalévání - úplné sušení -zalévání.A tak dále, dokud se neobjeví kořeny.
 • Hnědé skvrny na listechnaznačují, že rostlina nemá dostatek vlhkosti a je nutné změnit zavlažovací systém.
 • Měkké a tmavé skvrnyukazují, že aloe je napadeno houbou a vyžaduje ošetření antimykotikem.

Černé tečky

Na listech aloe jsou někdy vidět malé černé tečky .To jsou stopy aktivity třásněnek - malých těkavých škůdců o velikosti 1-2 mm.Reprodukují se velmi rychle při vysoké vlhkosti a teplotě.

Nápověda! Infikovaná rostlina musí být izolována a ošetřena actarem podle jasných pokynů.Takové ošetření by mělo být provedeno 4krát v intervalu 8-10 dnů.

A jako preventivní opatření postříkejte celou sbírku aloe lékem.

Rostlina zčervená

Zčervenáním listů reaguje aloe na příliš jasné slunce.Jednoduše řečeno, je to úpal.Pokud odstraníte rostlinu ve stinném místě, listy se rychle vrátí do své barvy.

Listy spadají

Taková katastrofa může být reakcí na náhlé změny v péči.Voda na zavlažování byla s největší pravděpodobností příliš studená. Voda na zavlažování by měla být při pokojové teplotě a měla by být usazena .

Můžeme tedy dojít k závěru, že aloe je nenáročný závod na ošetřování a hlavní problémy s ním jsou způsobeny chybami zalévání nebo osvětlení.Nezapomeňte pravidelně kontrolovat rostlinu, protože čím dříve si toho všimneteproblém, tím snazší je vypořádat se s ním.