Vůdce letní chaty výzdoba - dívčí hrozny, výsadba a péče o rostliny

Plody tohoto hroznu jsou pro člověka nepoživatelné, ale pomocí vinné révy můžete maskovat chátrající budovy v zemi, uspořádat altán nebo oblouk, ozdobit pevný plot nebo dokonce zeď venkovského domu.Vynikající dekorativní efekt se projevuje díky listům složeným z palmat.

Dívčí hrozny rostou okamžitě, takže v krátké době může pokrýt velkou plochu zelenými výhonky.Tato rostlina je trvalá, a proto po několika letech budovu zcela obklopuje.

Hrozny lpí pomocí antén, které mohou na koncích zahušťovat nebo mít lepivé podložky.Dostatečně silné zapínání ve výšce 10-15 metrů není limitem dívčích hroznů.

Popis a fotografie hlavních odrůd dívčích hroznů

Existuje několik odrůd dívčích hroznů.Nejznámější z nich jsou pětilisté dívčí hrozny a tříbodové dívčí hrozny.

Oba druhy mají dobrou výdrž.Jsou schopni se přizpůsobit jakýmkoli světelným podmínkám, ale pokud chcete na podzim obdivovat červené listy, musíte jezasadit na slunné straně .

Výhodou těchto druhů je to, ženejsou napadeni různými druhyzahradní škůdcia jsou odolní vůči typickým chorobám.

Jak bylo uvedeno výše, dívčí hrozny se používají k zušlechťování zahrady, vytváření oblouků a podobně.Společně s tím využívají skutečné hrozny Arched, stejně jako euonymus, ivy a vinnou révu z Thunbergie.

Pětilisté

Další název této odrůdy jepanenské hrozny .Výška jeho vinné révy dosahuje 15-20 metrů.

V létě je listoví pětilistých hroznů jasně zelené a v létě červené.Listy samotné mají špičaté hroty a velmi dlouhé řapíky.

V červenci tento květ hroznů s malými bílými květy, ze kterého se na podzim objeví tmavě modré bobule.

Hroznové výhonky rostou velmi rychle a ulpí na všem.Speciální „háčky na háčky“ a přísavky umožňují, aby hrozny pevně přilnuly k povrchu.

Pětilistové hrozny jsou absolutněnenáročné a tolerantní ke stínu .Je schopen normálně tolerovat transplantaci.

Hrozny se výborně vyvíjejí na sypkých úrodných půdách, přestože rostou bez problémů na chudších půdách.Má opravdu významný roční růst vinné révy - až 2,5 metru.

Škůdci a různé nemoci zřídkakdy přilnou k panenským hroznům.Zahradníci si všimli, že slimáci mohou být někdy škodliví.

Triostered

Dalším jménem tohoto druhu jedívčí břečťanové hrozny .Domovem trojúhelníkových hroznů je Čína, korejštinapoloostrov, japonsko.Révy tohoto hroznu jsou také mrazuvzdorné.

Krásné listy tohoto hroznu jsou pro dekorativní účely velmi atraktivní.Na podzim se listy stanou jasně červenými.Známé trojúhelníkové fialové hrozny s kaštanovými listy.

​​

Existuje také forma tripartitního hroznuzlatá , která se vyznačuje žlutými skvrnami na zelených listech.

A nejběžnějším druhem v zahradních pozemcích jehrozny Vichy triostrainu . Jeho listy jsou malé, hladké a mají krásný tvar.Forma je zpravidla třílistá nebo dvoulistá.Barva listů je v létě tmavě zelená a na podzim jasně oranžová.

Tato odrůda je obzvláště dobře zavedena na jihu Ruska a také v jižních zemích.Během sezóny může vinná réva Vicha za příznivých podmínek růst o čtyři metry.Výhonky se upevňují na ploty a stěny domů pomocí přísavek.Hrozny navíc vylučují speciální lepkavou látku, která drží révu téměř na jakémkoli povrchu.

Někteří zahradníci pěstují hrozny Vichy na půdě.Roste docela dobře a vytváří koberec na zemi.Kořeny tohoto hroznu jsou mělké, takže se nejprve pěstuje v květináčích nebo nádobách.

Zahradníci poznamenávají, že tento druh je odolný vůči kouři a výfukovým plynům, takže ho lze zasadit poblíž silnic.

Péče o hrozny je stejná jako u jiných druhů, například u běžné odrůdy Isabella.To je jen na zimuPřístřeší zvláště pečlivě, jinak může zemřít.

Výsadba, péče a rozmnožování

Při výběru místa pro pěstování musíte vědět, že dívčí hrozny nejsou příliš vybíravé do půdy.

Navíc může růst na obou stranách živého plotu: jižní, severní, východní nebo západní.

Pochopitelně na západní a severní straně mohou být listy malé velikosti a jejich barva se nezmění až do samotných mrazů.Plně pěstované hrozny na slunné straně.

Je obvyklé pěstovat dívčí hrozny na jaře - v dubnu a květnu.Hrozny se vysazují také na podzim: v září a říjnu.Před výsadbou musíte půdu řádně vykopat.

V suchém létě by měla být zvláštní pozornost věnována zalévání mladých sazenic dívčích hroznů.Hloubka a šířka hroznů se obvykle provádí půl metru do hloubky a šířky, ale hodně záleží na velikosti kořenů.

Ve spodní části jámy se doporučuje rozložit drenáž z rozbitých cihel, písku, štěrku a rašeliny.Pokud tímto způsobem vyplníte jámu, stejně jako další hnojiva, pak několik let po výsadbě můžete úplně zapomenout na vrchní obvaz.

Při výsadbě by měl být kořenový krk umístěn na úrovni země.Vzdálenost mezi různými sazenicemi hroznů by měla být také 50 cm.

Jak naklíčit?

Pro zlepšení růstu sazenic je třeba provést návnadu.

Udělej to několikrát za sezónu.První krmení by mělo být naplánováno na jaro.Na jeden metr krychlový musíte vyrobit 40-50 gramů nitroammofosu.

S nástupem růstu vinné révy následujevyrobit 100-200 gramů hnojiva pod názvem „Kemira Universal“.

Na podzim se tripartitové hrozny hnojí hnojivy potaše.Můžete použít kalimagnesii nebo popel z pece.Pro rychlý růst výhonků je obvyklé hnojit rostlinu akvamarinem (asi 50 gramů na metr čtvereční).

Nezapomeňte pravidelně uvolňovat hrozny, bojovat proti plevelům, odstraňovat suché a zbytečné listy.Růst hroznů lze regulovat správným vázáním.

Někteří zahradníci sklízejí hrozny, aby snížili svůj objem.Chcete-li to provést, použijte zahradnické nůžky.

Měli byste okamžitě sledovat požadovaný tvar hroznů.Při vytváření dívčího hroznu použijte následující tipy:

  • upevněte mladé výhonky na podpěru (může to být zeď nebo plot) a poté je nasměrujte na požadované strany;
  • pokud není možné se vypořádat s nezbedným únikem, můžete jej okamžitě odstranit;
  • musí být odstraněny slabé, poškozené a zahušťující výhonky - to se nazývá sanitární a omezovací prořezávání;
  • během suchého léta bude hrozny vyžadovat další zalévání.V normálním létě nemusíte hrozny zalévat často, bude mít dost dešťů;
Je třeba si uvědomit, že dívčí hrozny jsou primárně vhodné pro vertikální zahradnictví.Pokud potřebujete ozdobit velmi velký povrch, nechte hrozny růst, jak se jim líbí.

Jak se množit řízky?

Jedna z přijímaných metod reprodukce samicehrozny - vrstvení a řízky.

Pokud jste například od svých sousedů viděli pěstovanou hroznů krásnou dívku, můžete požádat o vrstvení nebo koupit sazenice přímo na místě.

Potom musí být zasazeny.

Pokud rozmnožujete řízky , nejprve je nasekejte tak, aby každá větev měla několik (ze 4) zdravých pupenů.Při výsadbě by měly dva pupeny zůstat nad zemí a dva pod ním.

Dále zakryjte řízky ze spáleného slunce a nezapomeňte na vodu.Předpokládá se, že lignifikované řízky zakořenily lépe než ostatní.Musí být sklizeny na jaře, když se pohyb šťáv v rostlině ještě nezačal.

Propagace dlouhými řízkyje o něco složitější.Nejprve se od dospělé rostliny odřízne dvoumetrový výhonek a zakopá se do země do hloubky 2 cm. Mělo by být pravidelně napojeno.

Když se kořeny objeví na uzlících, řízky se dělí na několik kusů.Každý stonek je vysazen odděleně od sebe.Vzdálenost by měla být nejméně 30 cm. Přistání by nemělo být prováděno za extrémního tepla.

Poznámka pro zahradníka

O odrůdě Malinová vína

Existuje zvláštní druh dívčího hroznuMalinová vína„.Je trvalka.Výška hroznů dosahuje deseti metrů.

Zvláštností odrůdy je, že v létě jsou listy jasně zelené.Ale s příchodem podzimu se stanou vínové, žluté, oranžové a červené.Díky této funkci mnoho majitelů soukromých domů zdobí fasády takovýmivinné hrozny.

Tato odrůda velmi roste, a to jak na slunné straně, tak ve stínu, a proto je nutné rostliny pravidelně stříhat.

O pěstování ze semen

Pěstování dívčích hroznů ze semen je povoláním skutečných profesionálů.

Koneckonců, taková rostlina se bude vyvíjet velmi pomalu.A kromě toho, rozmnožování vinných hroznů semeny vyžaduje mnohem více času než vrstvení.

Semena lze pěstovat na podzim nebo na jaře.Před výsadbou na jaře se doporučuje rozvrstvit semena.

Takže 1,5–2 měsíce před výsadbou je třeba semena umístit do nádoby s mokrým pískem a chlazit.Teplota by měla být přibližně +5 ° C.

Pokud jste na podzim zasadili semena, objeví se na začátku příštího léta sazenice.A pokud jste zasadili semena na jaře po rozvrstvení, pak hrozny vylíhnou za 4 týdny.

Semena hroznů dívčí neztrácí klíčivost po celý rok.Mohou být dokonale skladovány při pokojové teplotě.Než odjedete hrozny do země, můžete je pěstovat na balkóně.

Semena se proto vysazují v nádobách s půdou do hloubky 1 cm. Výsadba se zakryje a umístí na nejslunnější místo.V takových podmínkách se semenáčky jistě objeví.

Video o aplikaci v krajinném designu

Tento druh vinné révy se často používá v krajinném designu spolu s rostlinami známými v této oblasti, jako je zimostráz, privet a fatsheider.

Alexander Marchenko, zahradník s rozsáhlými zkušenostmi s pěstováním okrasných rostlin k dekoraci zahrad, rybníků a budov, sdílí cenné tipy na pěstování dívčích hroznů.