Vybíráme si, ve které půdě k transplantaci orchideje: co hledat a kterým chybám je třeba se vyhnout?

Kvetoucí orchidej je pro majitele opravdu pýchou.Není tak snadné dosáhnout takového zázraku doma.K tomu jsou zapotřebí určité podmínky: parametry teploty a vlhkosti, osvětlení, správné složení půdy a včasná transplantace.

A každá chyba v procesu pěstování může stát život rostlin.Za jeden z nejtěžších okamžiků péče o krásu se považuje transplantace a výběr speciálního substrátu.Proto více o těchto základních nuancích.

Musím změnitsubstrát?

Proces výměny stanovišť pro pokojové rostliny je stresující.Orchideje nejsou výjimkou.

Protose často transplantace neprovádí, stačí jednou za 2-3 roky .Během tohoto období:

 • se množství živin v půdě snižuje;
 • se zvyšuje úroveň kyselosti;
 • rovnováha minerálních solí je narušena;
 • vzduchová propustnost půdy se snižuje;
 • Substrát stárne a rozkládá se.

Jak je známo , hlavní složkou substrátu pro orchideje je kůra stromů .Což v důsledku častého kontaktu s vodou bobtná a rozkládá se.Následně se substrát stane hustým, cirkulace vzduchu přestane.Kořeny proto nepřijímají správné množství kyslíku.

K úplnému rozvoji exotického květu je nutná kyselost půdy na úrovni 5,5–6,5 pH.Pokud je tento indikátor odlišný od normy, pak orchidej nebude schopna plně absorbovat železo a její zelené listy se změní na žluté.

Zavlažování nekvalitní vodou také vede k negativním důsledkům- minerální soli se hromadí v půdě, takže kořeny rostlin nemohou nadále vykonávat životně důležité funkce.

Proč je důležité zvolit tu správnou půdu k přesazení?

Nikomu není tajemstvím, že neproniknutelný tropický prales je považován za přirozené stanoviště pro orchideje.Jako místo bydliště volí kmeny silných stromů.Epifyty, které se drží nepravidelností na kořenech vzduchu, dostávají potřebné prvky a vlhkost ze vzduchu a deště.Tato specifika exotiky by měla být zohledněna při výběru půdy.

Správné složení substrátu je zárukou budoucího kvetení a zdraví rostlin.

Kritéria, která musí správné složení splňovat

Jakou zemi potřebuje orchidej k transplantaci? Při výběru substrátu je třeba věnovat pozornost těmto vlastnostem:

 1. dobrá propustnost pro vodu;
 2. šetrnost k životnímu prostředí, bez toxických prvků;
 3. drobivost;
 4. lehkost;
 5. optimální kyselost;
 6. prodyšnost;
 7. komplexní minerální složení.

Zástupci čeledi Orchidaceae, kteří se pěstují doma, jsou rozděleni do dvou skupin: epifytická a pozemská.Rozdíl mezi sebou není jen ve jménu, vzhledu, ale také v růstovém prostředí. Substrát pro suchozemské a epifytické orchideje se proto výrazně liší .

Odrůdy epifytických rostlin:

 • Dendrobium.
 • Cattleya.
 • The Lycasts.
 • Phalaenopsis.
 • Cumbria.
 • Zygopetalum.
 • Masdevallia.
Půda slouží především jako podpora pro tyto květiny a poté jako zdroj výživy a vlhkosti.Lze učinit závěr, že zemní báze ve složení půdní směsi pro epifyt nemusí být zahrnuta.Bude to dost organických a minerálních složek.

Možnosti substrátu: 1 díl uhlí a 5 dílů kůry.

Moss-sphagnum, popel a malé kousky borové kůry v poměru 2: 1: 5. Jako další složky lze použít suché kapradiny , přírodní prášek do pečiva a drenáž.

Zemské orchideje: cymbidium a papiopedilum.Potřebují zvýšenou výživu.Je vhodné následující složení půdy:

 1. listový humus;
 2. rašelina;
 3. borovice;
 4. mleté ​​uhlí;
 5. mech.

Dokončenou směs můžete ještě trochu vylepšit přidáním mechu rašeliniště, korku nakrájeného na talíře a části trávníkové půdy.

Lze použít obyčejnou půdu?

Nevybírejte obyčejnou půdu jako substrát pro exotiku rostlin.Koneckonců, kořenový systém pro fotosyntézu vyžaduje světlo a kyslík.To znamená, že substrát by měl sestávat z lehkých, prodyšných komponent.Jinak bude těžká země jakýmsi druhem kořenů.

Hustá půda také může vést k narušení drenážního procesu a stagnace vody nepříznivě ovlivní kořenový systém.Orchideje bude obtížné plně růst a rozvíjet se v takových podmínkách.

Nezapomeňte, že obvyklým stanovištěm exotu je volná, lehká půda nebo její úplná absence.Aobyčejná země je poměrně husté prostředí, ve kterém orchidej prostě nepřežije .

Ne všechny druhy orchidejí umírají v obyčejné zemi.Například odrůdy Bletilla striata, Pleione, Orchis a Cypripedium rostou dobře a v zimě na zahradě.
K otázkám, zda je přípustné transplantovat orchidej, když kvete nebo když uvolní šipku, po zakoupení nebo na podzim ], můžete získat odpovědi v samostatných článcích na našem webu.Navrhujeme také, abyste se seznámili s transplantací dětské orchideje.

Jak se správně rozhodnout při nakupování v obchodě?

Trh substrátů pro orchideje je plný různých nabídek.

Směsi i jednotlivé složky se prodávají v obchodech .Ale i známí výrobci nejsou vždy spokojeni s kvalitou zboží.Půda často obsahuje velké množství rašeliny, která je užitečná pro suchozemské orchideje a je kontraindikována u epifytů.Proto je před nákupem důležité věnovat pozornost:

 • Účel substrátu, pro kterýjsou vhodné různé druhy orchidejí.Půda pro epifytické exotiky se prodává pod názvem „Směs pro phalaenopsis“ a pro suchozemské orchideje „Směs pro cymbidium“.
 • Dodávka složek a pH půdy.
 • Nutriční hodnota půdy.
 • Doporučení pro použití.

Zkušení pěstitelé doporučují prosévání hotové směsi , čímž se zbaví přebytečného rašeliny a mletého prachu.A pak přidejte požadované množství dezinfikované stromové kůry.

Doporučujeme sledovat video o tom, jak vybrat ten správný substrát pro orchideje:

Jak to vařit sami?

Pokud není důvěra v kvalitu hotové směsi pro orchideje, bylo by lepší ji připravit sami.Tato metoda má své pozitivní aspekty:

 • snadnost přípravy;
 • nízké náklady;
 • zajištění kvality;
 • výběr složek podle rozmanitosti orchidejí.

Existuje mnoho receptů na přípravu substrátu pro exotické květiny .Provádět je není obtížné, dokonce i nezkušený pěstitel.Hlavní věcí v procesu je pozorování daných podílů složek.

Hlavní složky substrátu:

 1. Borová kůra , lze použít jakoukoli stromovou kůru.Je rozdrcen na velikost 2-3 cm.
 2. Moss-sphagnum , roste v lesích a nížinách.Používejte čerstvé a suché.
 3. Dřevěný popel , potřebná velikost je přibližně stejná jako kůra.
 4. Kořeny kapradinyse používají výhradně v suché formě.
 5. Granuleexpandovaná hlína , vynikající jako drenáž.

Různé varianty směsí mohou obsahovat další složky: hrubý písek, kousky pěny, korek, trávník nebo tvrdé dřevo, štěrk, perlit, vermikulit, ořechovou skořápku, humus, kokosová vlákna a další.

Doporučujeme sledovat video o přípravě substrátu pro orchideje:

Postupné pokyny

Podrobný popis postupu odstraní zbytečné chybya doplní sedůvěra v akci.Jak tedy transplantovat nahrazením půdy:

 1. Nejprve odstraníme květinu z květináče.Chcete-li tento proces usnadnit, můžete plastovou nádobu lehce rozdrtit a rostlinku postupně natahovat.Pokud se květ nedosáhne bez zjevného úsilí, můžete rozdělit hrnec na dvě poloviny.
 2. Kořeny zbavte přebytečné půdy.Kořeny opatrně vytáhněte z třísek, starých částic substrátu.Po omytí proudem teplé vody.
 3. Je důležité zkontrolovat kořenový systém.Vysekali jsme suché, shnilé, žluté větve ostrým nástrojem (další informace o tom, zda lze kořeny během transplantace orchidejí odříznout a jak to udělat správně, si přečtěte zde ).Místa řezů by měla být ošetřena sírou nebo popelem.
  Nepoužívejte antiseptika obsahující alkohol.Kořeny se mohou spálit.
 4. Do průhledného plastového hrnce jsme dali hliněné granule o tloušťce 2-3 cm na dno, kůra borovice nahoře (další informace o výběru hrnce a půdy viz zde ).Uprostřed umístíme závod.Zbývající prostor v nádrži je vyplněn substrátem.Netlačte kořeny pevně, je lepší přikrýt borovou kůrou.
 5. Pokud má transplantovaná orchidej stopky, měly by být zajištěny ve svislé poloze.

Nabízíme sledovat video instrukce pro transplantaci orchidejí:

Není obtížné vybrat půdu a provést transplantaci, ale je to tak důležité.Na tom závisí další rozvoj a svěží kvetení orchidejí.Anásledná správná péče a péče zajistí rychlé přizpůsobení krásy .