Vynikající chuť a vysoká úroveň produktivity poskytne třešňové odrůdy minx

Zájem o třešně jako ovocné rostliny, které lze obchodovat, je díky svým jedinečným biologickým vlastnostem a biochemickému složení trvale vysoký.

Výběr nových odrůd má velký význam při popularizaci této kultury ovoce z kamene.Jedním z těchto relativně nových druhů jetřešeň obecná.

Je obzvláště zajímavý především pro zahrádkáře pracující v jižních oblastech s poměrně teplým a příznivým klimatem.Také třešeň Shalunya, jejíž popis odrůdy a fotografie lze nalézt později v tomto článku, má velkou odolnost vůči nemocem.

Historie selekce a šlechtitelská oblast

Jedna z „třešňových“ republik v bývalém Sovětském svazu vždy byla a zůstává takovouUkrajina. Právě zde se chovala odrůda třešně Minnow.

Stalo se tak na základě pojmenovaného institutu zavlažovaného zahradnictví Melitopol M.F.Sidorenko(bývalá experimentální stanice Melitopol IS ISAN), známá vývojem desítek původních odrůd třešní a višní.

Přinejmenším skutečnost, že v současné době bylo v Melitopolu vytvořeno asi 90% všech odrůd třešní zónovaných na Ukrajině, hovoří o skutečné úloze této vědecké a praktické instituce v šíření třešňové kultury.

Šlechtitelské studie odrůdy Shalunya byly provedeny v oblasti Zaporizhzhya v polovině 60. let a vyvrcholily oficiální registrací odrůdy v roce 1966.

Autoři této třešně jsou slavní ukrajinští chovatelé- Nikolai, doktor zemědělských vědTurovtsev a jeho manželka, specialista stejného institutu Valentina Turovtseva.

TřešněOdrůdy Samsonovka a Duke(produkt křížení třešní a višní)Kievskaya-19 byla vzata jako základ pro šlechtění nové slibné odrůdy.

Fázování těchto odrůd vedlo k velmi zajímavému hybridu, který se vyznačoval mnoha pozitivními vlastnostmi, včetně dobrého výnosu, poměrně velkých stromů a velkých, lahodných jižních plodů.

Odrůda se od svého narození rozšířila v ukrajinských zahradnických podnicích.

Podle výsledků dalších studií byl Shalunyav roce 1997oficiálně zařazen do ruského Státního odrůdového rejstříku abyl zónován v oblasti severního Kavkazu.

Odrůdy Podbelskaja, Chernaya Krupnaya a Hračka také v této oblasti vynikají.

Vzhled třešeň Shalunya

Třešeň Shalunya má následující charakteristické znaky, které jej odlišují od ostatních druhů třešní.

Strom

Patří do kategorierychle rostoucích rostlin .Rozměry stromu se pohybují od středního po silný růst. Na kůře hlavního stonku této třešněšedavě hnědá barva, je patrný výrazný peeling.

Crohna, větve. dostatečně dlouhé rozprostřené větve této třešně tvoří širokou a zaoblenou korunu.Koruna je výrazně zvýšena nad zemský povrch.

Střílí. Narovnáno, má nahnědlý odstín.Tloušťka většiny výhonků je střední.Na výhoncích, zejména na mladých stromech, se dobře rozlišuje četná šedozelená čočka.

Růst ve věku jednoho roku, jakož i pobočky kytic, jsou plodné.Tato okolnost musí být zohledněna při prořezávání stromu, aby nedošlo k náhodnému snížení produktivní části rostliny.

Listy. Pro oválný (obovate) tvar s jemně zoubkovanými hranami a krátkým špičatým koncem listů jsou charakteristické průměrné velikosti.Hladký talíř plachty se leskne tmavě zeleným nádechem, je trochu ohnutý lodí.

Středně velké žlázy mají zaoblenou siluetu.Krátké stipule mají silně členitou konfiguraci, vypadávají poměrně brzy.Každý list je držen na krátkém, zahuštěném a pigmentovaném řapíku.

Ovoce

Jsou tospíše velké kulaté bobule tmavě červené (vínové) , často téměř černé barvy.Vrchol třešně má zaoblený tvar, jeho základna je označena mírným prohloubením, na břiše je upevněn velmi malý, téměř nepostřehnutelný šev.

Maják, Vyank a Dezert Morozova se může pochlubit také velkými rozměrybobule.

Bobule jsou pokryty tenkou, ale spíše hustou, jemnými subkutánními skvrnami, slupkou, kterou lze však z buničiny velmi snadno odstranit.Vínová buničina se vyznačuje jemnou jemnou konzistencí, obsahuje hodně tmavě červené šťávy.

Uvnitř buničiny je kost malé velikosti.Zralé třešňové ovoce Shalunyaváží v průměru 5-6 g.Je charakterizováno dokonale osvěžujícísladkokyselou chutí.

Takové odrůdy jako Černokorka, Morozovka a Zhivitsa také vykazují vynikající chuť.

Foto


Charakteristika odrůdy

Podle mnoha odborníků je odrůda Shalunya krásnou třešničkou, která prokazuje vlastnosti vysoce kvalitního komerčního produktu pro univerzální účely.

Univerzální jsou také Volochaevka, Griot Moskovsky a Lebedyanskaya.

Skvěle kombinuje vynikající chuť, vysoký výnos, dobrou odolnost vůči různým chorobám.

Tato hybridní třešeň, podle typu hnojení, patří do rozšířené kategorieovocných rostlin bez ovoce .To naznačuje, že bez pomoci opylovacích stromů v okolí není možné oplodnění s následným plodením.

Nezaměstnaní jsou také Na památku Vavilova, Zhukovskaya a Robin.

Zahradníci, kteří se spoléhají na působivé sklizně chutné šťavnaté třešně, se proto doporučují předem.ujistěte se, že další odrůdy třešní jsou zasazeny v bezprostřední blízkosti sazenice Šalunya.

Třešňové odrůdySamsonovka a Černokorka , stejně jako sladké třešňové odrůdyVinka a Valery Chkalovbudou pro nezbedné dívky dobrými opylovači.

Pokud jde o splatnost, Minx je klasifikován jako plodiny v polovině sezóny .Načasování zrání ovocezávisí na místě pěstování.

Zejména v podmínkách zahradnických farem Melitopolu - vlasti této odrůdy - obvykle dochází k úplnému zránído 20. - 25. června.

Je však třeba mít na paměti, že tato třešeň může produkovat pouze první sklizeň3 roky po výsadběsazenic.

Při běžné péči o rostlinu as výhradou všech agrotechnických požadavků dává Minx počínajeod 5 do 6 let životav sezóně z jednoho stromuna 15–20 kg ovoce, a od10 let věku - do 35–40 kg na strom.

Třešňové odrůdy, jako jsou Turgenevka, Coeval, Tamaris, si také budou užívat vysoké výnosy.

Plody této odrůdy jsoujedním z nejchutnějších mezi třešněmi , které potěší labužníky svýmtonickým sladkokyselým buketem.

Na pětibodové stupnici přitažlivosti jsou odborníci podle odhadů naughty třešně na4,8 bodu.

Pocity chuti odpovídají biochemickému složení ovoce, které vypadá takto:

Složení Částka
Cukr 10,4%
Kyselina 0,94%
Pevné látky 16,0%

Stejně jako mnoho jiných třešňových „plemen“ je krásný a osvěžující Minx velmi zdravým produktem pro lidské zdraví.

Obsahujevelké množství vitamínůrůzných skupin,kyselina listová- zdroj normálního fungování oběhového a imunitního systému.

Ovoce je také bohaté na látky nezbytné pro lidské tělo, jako jsouželezo, vápník, fosfor, měď, hořčík, citronová a jablečná organická kyselina.

Spolu s tolerancí k suchu se tato třešeň považuje za dostatečnou míru aodrůdy odolné vůči zimě. Avšakslabou stránkou jsou zde poupata.

Odrůdy Vladimirskaya, Ashinsky Stepnaya, Mládež prokazují vynikající zimní vytrvalost.

Pokud tedy teplota a teplotav zimě klesnou na -25 ° С, stromové výhonky obvykle nezmrznou, počet pupenů zabitých v mrazu květními pupeny je často téměř 58%.

Když nastanou jarní mrazy, může zemřít až 30% zlobivých květů.

Zralé plody této odrůdy se používají univerzálně a lze je jíst v čerstvé i zpracované formě (džemy, džemy, kompoty, giny atd.).

Výsadba a ošetřování

Aby bylo možné tuto plodinu řádně zasadit, musíte nejprve na zahradním pozemku nejprve vybrat místo pro ni.

Toto místo musí odpovídat několikapodmínky- mělo by býtdobře osvětleno slunečními paprsky(nejčastěji toho lze dosáhnout uspořádáním sazenic na jižní straně lokality), nemělo by být k němu blíženež 1,5–2 m, podzemní voda by měla být vhodná(podmáčená, a proto při nadměrném zamrzání půdy je pro mladý strom fatální), samotná půdamusí být hlinitá nebo písčitá.

Na proces výsadby sazenic se rovněž vztahují určité požadavky.Tento postup se provádí buďna jaře(před začátkem květu), nebona podzim(nejpozději do konce září).

Pro sazenici s hloubkou přibližně 50–60 cm a průměrem 60–70 cm se vykopává díra .​​

Při určování hloubky díry vycházejte ze skutečnosti, že během výsadbykořeny sazenic by měly být volně, bez vymačkávání, umístěny do prohlubně.

Prohloubit ji tak, že po usnutí s půdouse půda před ní smísí s humusem, 30–40 g superfosfátu a 20 g chloridu draselného ) se kořenový krk sazenic zvedne 5-7 nad zemí.viz

Po instalaci sazenic do jámy a zakořenění kořenů půdní směsí musí být oblast kolem kmene pečlivě zhutněna.

Poté, s poloměrem 30 - 35 cm, se kolem stonku vytvoří trychtýř, jehož okraj je tvořen nízkým zemním valem.Do formovaného trychtýřese nalije 2-3 kbelíky chráněné vody .Půda, která se usadila po zavlažování , se posype 2 cm vrstvou kompostu nebo pilin.

Tradiční péče o třešně a višně je periodická uvolnění půdy a včasné odstranění plevelných rostlin .Rovněž je nutné provádětpravidelné prořezávání větví.

Zejména na začátku jara se obvykle ořezávají nadměrné a oslabené větve.Ve stejném obdobíse doporučuje odstranit nadbytečné kořeny výhonků.

Po 7–8 letech po výsadbě , kdy začíná sušení hlavních větví, se doporučuje je řezat. Před jejich odstraněním by se však měly připravit silné kořeny výhonků.

Správná péče o stromy vyžaduje přesné stanovení kvality půdy v zahradě.

Pokud je pozorována nadměrná kyselost půdy, která může rostlinu značně poškodit, může být do půdypřidán vápenný roztok s frekvencí 5 let. Tím by se měla vyrovnat úroveň kyselosti.

Podívejte se na video o pravidlech prořezávání třešní.

Onemocnění a škůdci

Naughty Variety vykazujevynikající odolnost vůči základním onemocněním 209] ovoce z kamene, včetně takových nebezpečných hubových chorob, jako jekokcykóza a moniliosa.

Odolnost vůči kokomykóze a některým dalším mykotickým infekcím je prokázána víly, Nadezhda a Zhukovskaya.

Pokud jde o vliv hlodavců, kteří mohou v zimě jíst kůru stromů, používají se zde tradiční způsoby ochrany.

Bude stačit zabalit kmen a spodní větve rostliny buď speciální sítí, nebo nějakým hustým materiálem.

Pokud jsou všechny podmínkybude dodržen správný obsah třešní, Minx potěší svou čerstvostí a stane se skutečnou ozdobou slavnostního stolu.

Pokud potřebujete nenáročnou škálu třešní, věnujte pozornost Lyubské, Tamarisové a vzpomínce na Yenikeyeva.