Výsadba, opětná výsadba a péče o gerbery: pokyny a podmínky

Gerbera je velmi krásná kvetoucí vytrvalá rostlina.Patří do rodiny astry.Vlasti je Jižní Afrika, některé druhy rostou pouze v Asii.Její květy jsou velmi podobné heřmánku, proto se také nazývá transylvánský nebo africký heřmánek.Barva květů je různorodá, chybí pouze modrá.

V přírodě existuje přibližně90 druhů .Doma se pěstují speciální odrůdy trpaslíků.Ona je snadno ošetřitelná a je oblíbená mezi pěstiteli květin, kteří se nechtějí rozloučit s letem ani v chladných zimních měsících.Tato květina bude doma hodnou ozdobou.

Jak pěstovat doma?

Gerbera je fotofilní , která nemá ráda přímé sluneční světlo.Pro zavlažování používejte vodu, která se usadila alespoň jeden den.Voda opatrně, aby voda neklesla na zelenou část.Může být napojena na pánvi.Každých 14-17 dní hnojit půdu.Organické látky nejsou vhodné pro transylvánský heřmánek, takže složitá hnojiva musí být zakoupena v květinářství a aplikována do půdy přísně podle pokynů.

Vhodná půda (země)

Připravená půda pro výsadbu se nakupuje v květinářství.

Stojí za to vědět, že rostlinanetoleruje humus ani kompost.Pro výsadbu je vhodná půda s kyselostí 5,5 až 6,0.

  Při samostatné přípravě půdy se bere v poměru 2: 1: 1: 1:
 • listová půda,
 • rašelina,
 • písek,
 • perlit.

Aby se zabránilo stagnaci vody v půdě , přidává se rozdrcená borovice. Spodní část nádoby je pokryta vrstvou expandovaného jílu nebo rozbitých červených cihel.

Při výsadbě je třeba věnovat pozornost Koňský heřmánek v květináči, asi 2 cm nad zemí, zůstává krkem koně.Ujistěte se, že zalévat květ, to pomůže vyplnit všechny mezery mezi kořeny.

Pouzeje vysazená rostlina zasazena do zatemněné místnosti. To pomůže rychle se vyhnout nemocem po výsadbě.Poprvé by měla být transylvánská sedmikráska krmena po výsadbě nejdříve po 25–30 dnech.Hnojiva se také používají během období zvýšeného růstu, během nukleace pupenů a během květu.V zimních měsících není krmeno.

Hrnec (materiál, průměr)

Pro pěstování transylvánského heřmánku je vhodné použíthliněné hrnce- jedná se o přírodní materiál, který umožní kořenovému systému „dýchat“.Pokud není možné je vložit do hliněné nádoby, lze použítplastové nádoby. Nejlépe se vyhneme průhledným nebo průsvitným přistávacím kontejnerům.Protože kořeny se nepodílejí na fotosyntéze rostliny, světlo jednoduše ovlivní jejich vývoj.

Africká sedmikráska miluje pěkně hluboké hrnce s rozšiřujícím se vrcholem, jehož optimální objemje 12 litrů.Výška je přibližně 30 cm a průměr horní části je 25 cm.

V hrncimusí být provedeny drenážní otvory , aby se zabránilo stagnaci vody.Při nadměrné vlhkosti v půdě může dojít k hnilobě kořenového systému, který je plný smrti rostliny.Hrnec je nainstalován v pánvi.

Vhodným obdobím pro výsadbu je květen až červenec.Semena nebo řízky vysázené během tohoto období vylíhnou a rychle se zakoření.

Jak transplantovat?

Aby se květ správně vyvíjel a dobře rostl, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Po nákupu

Ihned po akvizici nelze zařízení přesadit. Květina je opatřena tzv. Karanténou, musí si na nový dům zvyknout.Transylvánská sedmikráska musí být postavena na stálé místo růstu.Měl by být dobře osvětlený, ale bez přímého slunečního světla.Také pozoroványteplotní podmínky - 21-24 stupňů. Zalévání by mělo být během karantény minimální.

Pomůže být 10 až 14 dní transplantovánodo nového kontejneru.Do nové půdy se jemně vysadí květ se starou zemí, který se nachází kolem kořenového systému.

Pokud musíte během květu transplantovat sedmikrásku Transylvanian, pak se květy oříznou.Rostlina se tak bude rychleji zakořenit a brzy poskytne nové stopky.

Po výsadbě by se zalévání mělo provádět jednou za 10–14 dní.

Jaká sezóna je nejlepší na transplantaci květiny?

Transplantovánomladá rostlina každý rok, dospělý - 1krát za 2-3 roky.Následné přistávací nádrže by měly mít průměr o 2 cm širší než předchozí.

Je vhodné provést transplantaciběhem klidu .Nejvýhodnější měsíce jsoubřezen nebo duben. Během období květu tento postup nemá smysl.Porucha afrického heřmánku během tohoto období může narušit biologický rytmus.

Funkce odchodu na nové místo

Aby africký heřmánek zakořenil rychleji, jsou poskytovány příznivé životní podmínky.Mezi tyto podmínky patří:

 • teplotní podmínky - 21-24 stupňů,
 • světelné podmínky - asi 10-12 hodin,
 • pravidelné a mírné zalévání - 1 časza 10-14 dní,
 • vrchní obvaz - nejdříve za 25 dní.

Gerbera je poněkud nenáročná na odchod.Po zakoupení a opětovném vysazení rostliny je velmi důležité dodržovat jednoduchá pravidla péče.A poskytující náležitou péči, poděkuje majitelům dlouhým a jasným květem.

Fotky

Užitečné video

V tomto videu se naučíte, jak správně zasadit rostlinu:


Užitečné materiály
Následuje seznam článků, které by vás mohly zajímat:

 1. Druh Gerbera
 2. Kvetení Gerbery
 3. Zahrada Gerbera
 4. Nemoci, škůdci Gerbera a jejich léčba
 5. Reprodukce Gerbery