Vysoce produktivní plemeno koz pocházejících ze Švýcarska - Zaanenskaya

Kozy Zaanensky právem zaujímají první místo mezi chovem dojnic s vysokou produktivitou a dobrým výnosem mléka.Rodnou zemí tohoto druhu je malé město Zaanen, které se nachází ve švýcarských Bernských Alpách.

Toto plemeno bylo představeno na světové výstavě v Paříži v roce 1856.Kolem roku 1905 byly saanské kozy přivedeny do Ruska.

Koza Zaanen je velké zvíře, kozy váží asi 70 kg, samice -50. Růst kohoutku od 75 do 90 cm. Mají dobře vyvinutou kostru, ale zvíře je půvabné.Zadek je rovný, prohnutý, hrudník je široký.Hlava je elegantní, malá, uši jsou kolmé, neměly by viset, protože to je diskvalifikační znamení.

Kozy mají velké vemena a mléčné žlázy.Preferovaná barva srsti je bílá, ale standard plemene umožňuje světlou krémovou barvu.

Kozy i kozy mají vousy.Kozy plemene Saanen mají klidný temperament, milují majitele a děti.

Fotografie z plemene koz Zaanensky

Plemeno koz Kozana je v Rusku rozšířené, protože pokud se zeptáte, které plemeno koz je nejmírnější, bude odpověď jednoznačná.
[nggallery id = 33]

Rozdíly od ostatních druhů

Produktivita mléka je velmi vysoká: na vrcholu produkce mléka je kozaPlemeno Zaanensky dává až 8 litrů mléka denně, zejména produktivní děloha dokáže produkovat až 12 litrů, doba produkce mléka trvá od 8 do 11 měsíců.

Mléko má příjemnou krémovou chuť.Procento tuku v mléce je nižší než u jiných plemen, asi 4%.Toto mléko může být zahrnuto do stravy i kojenců.

Kozy Zaanen jsou velmi plodné: od 100 do 250 koz na 100 královen.Koza bude mít nejčastěji dvojčata.

Další rozdíl je v brzké zralosti: do 10 až 12 měsíců dosáhnou děti puberty.Téměř úplně jim chybí zvláštní nepříjemný zápach.

Plemeno Saanen je největší ze švýcarských plemen.

Údržba, chov a péče

Tento druh koz je v mikroklimatu v prostorách, ve kterých je chován, docela náročný.Za prvé, tato zvířata jsou citlivá na vlhkost, protože relativní vlhkost ve stáji by neměla překročit 75%, a za druhé, teplota vzduchu v zimě nemůže klesnout pod 7 stupňů a v létě stoupat nad 19.

Kozy potřebujíčistý vzduch, proto se doporučuje, aby kozy zůstaly mimo znečišťující místa a monitorovaly větrání v místnosti.

Krmení

Strava kozy Saanen se příliš neliší od stravy ostatních koz.Je důležité si pamatovat několik pravidel krmení:

 • bez ohledu na roční období by koza měla mít v nabídce sůl;
 • v zimě se sila stává základem stravy, při výběru sena by měla být upřednostněna luštěniny a obiloviny.Z větví břízy, olše, osiky a dalších stromůkošťata podávaná zvířatům každé dva dny;
 • Vitaminové doplňky by se měly podávat i během doby chůze na pastvině.Je lepší použít vrchní obvaz přírodního původu.Je také nutné do jídla přidat brambory, jablka, zelí nebo řepu;
 • pro kojení dělohy a mladých zvířat, spolu se sukulentními krmivy (zelenina), se získají otruby;
 • by neměly kozy krmit zbytky lidské výživy, bude to mít nepříznivý dopad na jejich zdraví;
 • pitná voda by měla být teplá.

Nemoci a jejich prevence

Pokud je zvířeti poskytována nezbytná péče, zřídka onemocní.Uvádíme však řadu nemocí vyskytujících se u koz plemene Saanen.

Otrava

Otravy jsou vystaveny stání po dlouhou dobu, protože kozy používané k pastvě snadno rozlišují jedovaté rostliny od užitečných.Hlavními příznaky onemocnění jsou nauzea, zvracení, rozmazané oči, bušení srdce a dýchání, časté močení.

Je třeba se vyhnout pasení koz na pastvinách, kde je velké množství jedovatých rostlin, krmivo by se mělo také pečlivě kontrolovat, aby se zajistilo, že zvíře nebude otráveno chemikáliemi, které otráví myši nebo hmyz.

Zranění

Nikdo není v bezpečí před zraněním.V případě zlomenin nebo prasklin by měla být končetina upevněna pneumatikou, pokud dojde ke krvácení, je nutné opláchnout roztok manganistanu draselného, ​​mastnotu jódem, posypat můrou a obvazem.

Zraněné zvíře je izolovánoostatní až do úplného zotavení.

Trhliny v bradavkách

Nejčastěji se vytvářejí během nečinného dojení nebo příliš tvrdého pokládání.U prasklin ujistěte se, že jste celé vemeno omyli roztokem kyseliny borité (4 lžičky na litr vody), namažte bradavky vazelínou.

Chovateli na poznámce

 • jsou velcí milovníci procházek, takže i v zimě je třeba nechat vyjít na ulici, aby byli paseni;
 • Obsah mléka v kozě se zvyšuje s každým jehněčím, je lepší dojit 2krát denně, protože s třetím výnosem mléka se snižuje.
 • při nákupu koz je lepší dát přednost kolomola, protože jako každý muž i koza hájí svá práva v boji a rohy mohou zranit další zvíře;
 • vynikající mateřský instinkt, nikdy neopouštějí své děti a mohou krmit cizince;
 • je třeba mít na paměti, že čistokrevné zvíře stojí více než polovina plemen, ale jeho cena je odůvodněna vynikajícími výkonnostními ukazateli.

Video

Amatérská chovatelka Irina sdílí cenné rady ohledně péče a chovu saanských koz.