Vysoce výnosná a mrazuvzdorná odrůda - hrozny Alex

V určitých regionech bylo vyšlechtěno obrovské množství hybridních odrůd, aby se zohlednily specifické klimatické faktory.

Dlouhodobý výběr umožňuje dosáhnout nejen odrůd odolných vůči mrazu, ale také vysoce výnosných odrůd.

Jednou z nich je odrůda Alex, která je vhodná k pěstování v jihozápadních a severních oblastech.

) Popis kultivaru Alexa

Bílý kultivar Alexa patří do stolní formy s průměrnou dobou zrání. Toto je nová rozmanitost komplexního americko-evropského hybridu , který se ve očkované kultuře dobře ukázal.

Mezi stolními odrůdami, jako jsou Dubovsky Pink, Karmakod a Korinka Russkaya, jsou oblíbené.

Vzhled hroznů

Aleksovy bobule jsou velké a váží od 9 do 13 g válcovitého tvaru.Po úplném zrání se barva ovoce stane matnou a mléčnou s mírně nazelenalým nádechem.

Bobule se vyznačují hustou kůží, která se při konzumaci téměř necítí a křupavou šťavnatou dužinou s vysokou akumulací cukru - až 20% s kyselostí 6%.

Harmonická muškátová chuť čerstvých hroznů získala během ochutnávky vysoké skóre - 8,2 bodu.Skvělou chuť dokazuje také Pharaoh, Velika a Romeo.

Bobule se sbírají ve velkých hustých válcovitých kónických shlucích, jejichž průměrná hmotnost je 800–1 000 g , ale při dobré péči může dosáhnout 1800–2 000 g se šířkou 18–19 cm a délkou 32–35 cm.

Bobule Aleksy se neliší ve své schopnosti dozrát po zhroucení, takže je nutné zvolit optimální čas pro sklizeň.

Réva zraje dobře, plodné výhonky více než 60%. Kousky této odrůdy jsou dobře zakořeněny a kombinovány se zásobami.Prořezávání vinné révy se provádí na 7 očích.Keře mají velkou růstovou sílu a silně vyvinutý kořenový systém, takže rostliny nejsou zasazeny blízko sebe, optimální vzdálenost je 2 metry.Květ Alexa je bisexuální, takže rostlina nevyžaduje další opylení.

​​

Listy této odrůdy jsou velké, jejichž barva se liší od různých směrů: horní část listu je tmavě zelená, spodní část je světlejší s mírnou pavučinkovou dospívání.

Historie výběru

Odrůda Alex (VI-3-3-8) byla získána při VNIIViV im.Potapenko (Rusko, Rostovský kraj) křížením odrůd Delight a Biruinets.

Ve stejném výzkumném ústavu se narodily slavné odrůdy Harold, Krasny Vostorg a Szabo.

Popis

Alexské hrozny se vyznačují svou dřívější průměrnou dobou zrání, vegetační období trvá 120–130 dnů.Plná zralost ovoce se vyskytuje na konci srpna a začátkem září.

K dosažení největšího výnosu musí být keř normalizován výhonky, přičemž nesmí zůstat více než 35. Důležitou roli hraje podvazek, kterýbude distribuovat v prostoru zatížení velkých shluků na rostlině.Normalizace rovněž vyžaduje Viva Hayk, Muscat Dievsky a Kishmish Jupiter.

Průměrný výnos při pěstování v nekrytých kulturách je 135 c /ha.

Pro výnos odrůdy je velmi důležité zvolené místo výsadby.Nejlepší možností by byly jižní a jihozápadní svahy a roviny, ale vzhledem k vysoké odolnosti proti mrazu (do 25 ° C) je odrůda dobře zavedena v nížinách na vlhké a lehké půdě.

Bobule bez zvláštního poškození tolerují dlouhodobou přepravu beze ztráty komerční kvality a mohou být dlouhodobě skladovány na pouzdru. Stejné vlastnosti má Augustin, Nové století a Amethyst Novocherkassky.

Fotky

Škůdci a nemoci

Plody Aleksy mají poměrně silnou kůži, která zabraňuje vosům a jinému hmyzu poškozovat ovoce.

Odrůda se vyznačuje dobrou odolností na padlí (3,5 bodu), plísní (2,5) a šedou hnilobu (1 bod)) Pro účely profylaxe může být rostlina postřikována standardními prostředky nejvýše dvakrát během vegetativního období- před květem a dokud nezasadí bobule.

Vinice jsou často ohroženy takovými běžnými hroznovými chorobami, jako anthracnosa, bakterióza, chlorosa, bakteriálnírakovina a rubeola.Přijměte preventivní opatření včas a vše bude v pořádku.

K běžnému škůdci fyloxerovi vodrůdy mají také imunitu.Listí mšice na úrovni 1,5 bodu a na kořen, který způsobuje hrozny značné poškození - 3,5 bodu.Aby se minimalizovalo riziko poškození škůdci odrůdy, stačí provést obvyklá zemědělská opatření, která zahrnují:

  • Odstranění postižených částí rostliny a jejich zničení, aby se zabránilo dalšímu šíření škůdců.
  • Včasné odstranění plevelů - roztoče a mšice je zpočátku poškozují a poté přecházejí na hrozny.
  • Zvyšování hroznů na podložce a přidělení vinné révy zajistí nezbytnou výměnu vzduchu a zabrání šíření škůdců.
  • Biologie jsou bezpečným způsobem, jak zabránit výskytu červů, roztočů a mšic.

Užitečné video

https://youtu.be/FkTvBGfhkPQ

Podle mnoha charakteristik nejsou hrozny Alexa nižší než ostatní odrůdy..Je velmi vhodný pro pěstování v severních oblastech, je chráněn před zimou a na jihu v otevřeném terénu. Vzhledem k dobrému výnosu a přepravě je odrůda vhodná nejen pro domácí spotřebu, ale také pro vývoz.