Vysoce výnosná odrůda hroznů pro severní regiony - „Na památku Dombkowské“

Touha zahradníků pěstovat hrozny překonává všechny překážky, které jim předchází klima.

Odrůdy a chutě tohoto slunečnice jsou tak rozmanité, že je téměř nemožné vyzkoušet vše.Mezi začátečníky vinařů je velmi oblíbenáodrůda paměti Dombkovskaya .

Hroznová vzpomínka na Dombkowska-černá bezsemenná černá zimní odrůdapro severní vinařství.Synonyma jména: BChR (Seedless black early), ChBZ (Black seedless winter-hardy).

Níže v článku jsou zvažovány hrozny „Na památku Dombkovskaja“, jakož i popis odrůdy a fotografie.

Tato odrůda je univerzální, ale je nejvhodnější pro výrobu červeného vína a šťávy.Nápoje z tohoto hroznu se získají průhledné, mají krásnou rubínovou barvu a velmi zajímavou vůni.Mezi univerzální odrůdy patří Kishmish Jupiter, Lydia a Alexander.

Historie výběru

Vzpomínka na Dombkowskou byla odvozena hybridizací odrůd Zarya Severa a Kishmish jedinečných na základě regionálního referenčního bodu vinařství v Orenburgu, slavného vinaře Fedora Ilyiče Šatilova.

Datum narození P. Dombkowska je 1983.Zpočátku se to nazývalo jednoduše bezsemenná černá zimní mrazuvzdornost.To jenázev je stále rozšířený.

Ale nové jméno -Na památku Dombkovské- tato hrozna obdržela v Čeljabinsku o sedm let později a již v roce 1990 s tímto jménem byla zapsána do státního registru.

ChBZ se široce rozšířil z Uralu na evropské území Ruska, ale co je nejdůležitější, díky své vysoké zimní odolnosti se stal oblíbeným sibiřským zahrádkářem.

Pokud máte rádi černé hrozny, podívejte se na odrůdy Moldavsko, Bull's Eye a Black Finger.

Popis odrůdy „V paměti Dombkovské“

Hrozny v paměti Dombkovské “popis odrůdy.Zarostlý keř má velké třílisté, tmavě zelené listy.Vinná réva je dlouhá, silná, má čas na plné zrání v době úkrytu.Bisexuální květiny.

Bisexualitu květů vlastní také hrabě Monte Cristo, Galbena Nou a Kadidlo.

Banda má válcový tvar, jeho velikost je střední nebo velká a hustota je velmi vysoká.Hmotnost klastru je střední velikosti 300 - 400 ga největší - více než kilogram.

Bobule jsou střední velikosti, jejich tvar je mírně podlouhlý, téměř kulatý.Pod tenkou modro-černou kůží se světlým bělavým květem, růžovou, velmi šťavnatou a sladkou dužinou. Šťáva z vínové hrozny , velmi chutná.

Stejné atributy má také dar Aleshenkin, Gurzufsky pink a Korinka Russkaya.

FotoFunkce

Vzpomínka na Dombkowskouje známá svouvysoká produktivita.Někteří zahrádkáři získávají až ke sto kilogramů bobule z keře.Pouze Dar Magarach, Rkatsiteli a Výročí Khersonova letního obyvatele prokazují takovou produktivitu.

Tato odrůda je navíc nenáročná také v zemědělské technologii, má vysokou mrazuvzdornost (do -28 ° C může v zimě bez přístřeší) a onemocní mnohem méně často než mnoho jiných oblíbených odrůd.

Doba zrání je brzy.Rostoucí sezóna je pouze 115 dní.Ovoce v závislosti na regionu koncem srpna - začátkem září.

Raná zralost je také charakteristická pro odrůdy Gordey, Harold a Muškát bílý.

Oblíbené proBWZ půdyjsou úrodné, chernozemické nebo lehce hlinité, na hustých půdách se hrozny horší.Půda se stagnací podzemní vody pro hrozny kategoricky nezapadá!Při přistání je vhodnější zvolit slunná místa.

První plodina od mladých keřů je přijata již ve třetím roce.Ve věku pěti let se produktivita výrazně zvyšuje.

Nemoci a škůdci

Stejně jako u všech ostatních hroznů,ChBZmůže být ovlivněn plísní (plísní plísní), oidium (múčnatka), anthracnóza.Nejčastěji však ChBZ trpí poškozením šedou hnilobou kvůli vysoké hustotě svazku.

Vzpomínka na Dombkowskou je jednou z nejvíce bezproblémových odrůd.Je méně pravděpodobné, že než ostatní budou zasaženi chorobami, na něž jsou hrozny náchylné.

První známky porážkyplísní : žluté mastné skvrny na listech a nazelené výhonky jsou skvrny šedohnědé barvy.

Jak bojovat?

Jako preventivní opatření se na jaře před otokem pupenů keře a půda ošetří 5% roztokem síranu měďnatého.

Pokud již keře byly zasaženy dříve, jsou postříkány 1–2% roztokem Bordeauxovy tekutiny:

 1. poprvé - střílí 15–20 cm dlouhé,
 2. druhý - po rozkvětu keře.
 3. Mohou být použity organické náhrady bez mědi pro Bordeauxovu tekutinu
Nejúčinnější ošetření plísní bude, pokud bude provedeno v optimálním čase kombinací fungicidních přípravků kontaktu a systémového působení (Ridomil, Mikal, Efal)

Keře zasaženés optimálnímvzhledem, jako by byly osprchovány popelem.Listy na obou stranách jsou pokryty šedou barvou.Rostlina vyzařuje vůni rozmazlených ryb.

Jak bojovat:

 1. mladé listy se stříkají pomocí některého z přípravků:
  • 0,05% roztok manganistanudraslík,
  • 0,2% Fundazol,
  • 0,5% soda popel,
  • 0,03% Bayleton
 2. druhé ošetření se provádí před rozkvětem pomocí roztoků sírových přípravků
 3. po rozkvětu, provede se třetí ošetření.

Anthracosisse objevuje ve formě šedivých skvrn s hnědým lemem na listech.V procesu ničení se na místě vytvářejí díry.Nejnebezpečnější onemocnění květenství.

Jak bojovat:

 1. pro preventivní účely v předjaří postřikem 8% roztokem síranu železa.
 2. inv případě projevu choroby trojité ošetření (ve stadiu natáčení, před květem a po něm) roztokem některého z přípravků:
  • boricid (0,4%),
  • oxychlorid měďnatý (0,5% -Naya),
  • Tsineb (0,4%).

Šedá hnilobase na bobulích objevuje jako malá vodnatá skvrna.V deštivém podzimu můžete ztratit celou plodinu, protože vlhkost na povrchu bobulí přispívá k rozvoji nemoci.

Jak bojovat:

 1. během období nečinnosti ošetřte vinnou révu 5% roztokem síranu měďnatého.
 2. účinně se střídající ošetření s 0,7% roztokem sody a 1% zeleného mýdla.
Klastry zasažené šedou hnilobou musí být zničeny!

Nezapomeňte na taková běžná a nebezpečná onemocnění hroznů, jako bakteriální rakovina, chlorosa, bakterióza, zarděnky.Včasná preventivní opatření ochrání vaše rostliny.

Kromě nemocí ptáci nesou obrovské škody na úrodě BWP, která jednoduše klove bobule a vosy, které jedí maso.

Ptáky můžete vystrašit pomocí pásky natažené po obvodu starého magnetofonu.Nejlepší ochranou proti vosám budou pasti vyrobené z lahví a naplněné cukrovým sirupem nebo medem.

Když letěl do takové pasti, sladký zub již nemohl uniknout.

Nemyslete si, že hrozny jsou čistě jižní a vrtošivé kultury.Slunce, vhodné klima, mírná vlhkost, země a starostlivé ruce - to je to, co tato bobule potřebuje.

Anepochopnáodrůda Pamyatka Dombkovskayaurčitě odmění velkorysou sklizeň za péči.

Užitečné video

Podrobnější popisodrůdy hroznů Pamyat Dombkovskayalze nalézt v krátkém videu: