Vysoká produktivita a nenáročnost na údržbu - slepice Poltava Clay

Drůbež je rozdělena na plemena, která se od sebe liší vlastnostmi, které osoba používá při své činnosti.Plemeno je uměle vytvořený druh zvířete.

Například každé plemeno kuřat má zvláštní vlastnosti, které jsou důležité pro potřeby domácnosti.Vejce plemena jsou chována pro získání vajec, drůbež masných plemen nese jen málo vajec, ale mají impozantní hmotnost, produkují maso i vejce z kuřat smíšených plemen.

Předci poltavských kuřat sloužili jakoexponáty na výstavě ve městě Poltava již v roce 1895a od roku 1928 do roku 1929.Kuřata Poltava shledala produkci vajec nepřekonanou: 100 vajec na slepici.

Rozvoj chovu drůbeže v průmyslovém měřítku však vedl ke snížení počtu a produktivity domácích kuřat.

Za účelem zachování skalního podloží proto byly místní slepice z okresů Karlovsky a Mirgorod oblasti Poltava přivedeny na farmu Borki, s níž začali provádět cílené činnosti.A po roce 1953 biologové odvozili tři druhy tohoto plemene podle barvy jejich peří: jíl, černý a zosul.

Původ a odrůdy

Poltava černápůvodně žila v Lubenském okrese v oblasti Poltava.

Do současnostitéměř žádné zástupce tohoto plemene nezůstalo, ale vědci se jej snaží obnovit.

Plemeno Poltava zosulisty(kukačka), které se objevilo přibližně ve stejnou dobu jako předchozí, se také považuje za zmizené.

V současné době je na drůbežářských farmách chována pouze drůbež z poltavské hlíny pro nepřetržité zásobování obyvatelstva potravinami .Tento druh kuřat podle původu je také místní skupinou slepic v lesní stepi Ukrajiny.

Má se za to, že toto kuřecí plemeno vzniklo v 19. století.v romské čtvrti provincie Poltava.Byl vyšlechtěn křížením domorodých kuřat s kuřaty zavedenými na konci 19. a začátkem 20. století.druhy kuřat, například plavá Orpington, New Hampshire, Wyandotte a další.

Od druhé poloviny minulého století vědci nepřetržitě pracují na zlepšování hliněných kuřat, avšak po rozpadu SSSR došlo v důsledku poklesu produkce ke snížení počtu jedinců a ke ztrátě ekonomicky cenných vlastností, což nemohlo ovlivnit současný stav tohoto plemene..

V roce 2007 bylo na základě nařízení ministerstva agrární politiky hejno kuřat Poltava oficiálně zaregistrováno jako plemeno vajec a masa.

Popis plemene Hlína Poltava

Hliněné slepice mají na koncích obrysového peří a obrysového peří světle a tmavě žluté peří.

Středně velká hlava, štětina s čenichem, světle hnědá krátká, na konci potemnělázobák, žluté nebo oranžové oči, červené skvrnité bílé laloky, tlustý krk, oválný trup s křídly pevně přiléhajícími k tělu, prsa vpřed a hojně vyvinutá hříva.

Nohy jsou světle žluté nebo středně žluté, oddělené od sebe, rodící se, lehce vyčnívající nohy.Vyvinutý ocas vytváří s tělem tupý úhel.

Samce lze rozeznat podle jeho tmavě žlutých křídel, zlatého peří na krku, růžového nebo listového hřebenu s pěti pravidelnými zuby, velkých červených náušnic a zcela černých copánek a ocasu se zeleným nádechem, jakož i podle důležitého vzhledu.

Charakteristika a vlastnosti chovu

Líhavost kuřat je 80–83% .

Vzhledem k dobře vyvinutému instinktu inkubace je věk snášky prvního vejce 140–150 dní.Hmotnost kohoutů je asi 3,2 kg, kuřata - 2,1 kg.Produkce vajec dosahuje 160 - 217 (!) Vejce ročně a někteří držitelé rekordů nyní vykazují produkci vajec 290 vajec ročně.

Hmotnost jednoho vejce se pohybuje odod 55 do 58 g .Skořápka je hnědé barvy, protože ptáci tohoto plemene jsou nositeli zlatého genu, který určuje barvu peří.Studie vajec tohoto plemene kuřat, provedené v roce 1982, ukázaly vynikající kvalitu bílkovin a působivou tloušťku skořápky.

Výtěžnost masa dosahuje 52%, kosti - 10,7%;maso má příjemnou chuť a šťavnatost díky tenkým mastným vrstvám mezi svalovými vřeteny.

Kuřata tohoto plemene mají vysokou úroveňživotaschopnost.

Zpět v roce 1970, V.P.Stolyarenko a jeho zaměstnanci si všimli, že kuřecí embrya Poltava jsou odolnější vůči viru Routhova sarkomu ve srovnání s embryi jiných plemenných plemen, a rezistence na novotvary byla více než čtyřikrát vyšší než u jiných plemen a více než dvakrát více u dospělých kuřat.krát.

Ptáci jsou nenároční, snadno se přizpůsobují podmínkám rozmnožování, mají klidný charakter, ale kuřata se bojí chladu.Jezte jako jakékoli krmivo a kombinované krmivo.Jsou také uzpůsobeny pro venkovní chov a pro kultivaci ve vybavených buňkách různých typů, včetně inkubátorů pro umělé oplodnění.

Existuje řada obecných doporučení pro řádnou údržbu kuřat.Při chovu podlahy v kuřecí bedně je nejlepší umístit jednotlivcena lůžko slámy , piliny nebo suchou rašelinu, kterou je třeba změnit, aby se v ní zabránilo hromadění patogenních mikrobů.

Měl by být upřednostňován ten druhý, protože rašelina absorbuje vlhkost z kuřecích stehen, která zabraňuje šíření nachlazení, a také pomáhá nerozbít kladená vejce.

Při chovu ve zvláštních nádobách není odpad potřebný, ale podlaha v kleci by měla být celulární, aby se exkrementy dostaly do palet a neinfikovaly ptáky.Je lepší udržovat pijáka na světle a v určité vzdálenosti, aby se v něm ptáci nekoupali.K zahřátí klece je nutné umístit 3-4 lampy.

Ptáci potřebují chodit .Při chovu bez chůze je však třeba mít na paměti, že kuřata musí kromě semen a trávy jíst také kameny pro mletí chyme.

Je třeba krmit ptáky v zimní sezóně dvakrát denně a odpoledne podávat měkká jídla (například otruby zaplavené vodou, byliny, maso) ve večerních zrnkách;v létě stačí jednou nakrmit, zbytek budou konzumovat ptáci sami při chůzi.

Pokud jde o obsah kuřat z hliněných kuřat Poltava, mají rádi zejména kukuřičné krmivo a kukuřičné odpady.Pro chov mladých zvířat ve věku jednoho dne je nejvhodnější světelný režim s nepřetržitým provozem s postupným snižováním na 9 hodin ve věku 9 týdnů až do doby, kdy pták dosáhne věku 18 týdnů.

Ve věku 7 týdnů by krmivo mělo mít vysoký obsah kalorií a vysoký obsah bílkovin (20%).Tím bude zajištěno odpovídající fungování reprodukčního systému k plné identifikaci genového potenciálu v reprodukčním období.

Ptáci ve věku 7 a více let jsou krmeni krmnou směsí s nízkým indexem bílkovin (14%).Díky tomu kuřata dosahují optimální váhy a puberty.

Vyhněte se přírůstku hmotnosti u drůbeže, protože to vede k obezitě.Když se samci pěstují v bateriích, jak v průmyslu, tak v soukromém sektoru, nejprve se umístí do klece a po 2-3 dnech se do nich umístí samice.Poměr pohlaví v populaci by měl být 1: 8 (na kohouta je 8 kuřat).

Nyní jsou kuřata tohoto plemene chována pouze na domácích pozemcích nebo ve sbírkách, aby se zachoval genový fond.V Rusku je bohužel téměř nemožné najít drůbežárny, která je chovala.Ptáka si můžete koupit pouze na Ukrajině nebo od soukromé osoby.

Analogové

Zástupci tohoto druhu mohou být nahrazeni slepicemi vaječného typu produktivity takových plemen, jako jsou bílá leggorn a ruská bílá.

White Leghornje z hlediska produkce vajec nejproduktivnější odrůdou běžných domácích kuřat.

Jednotlivci mají nenáročnost, vytrvalost a rychlý růst mladých zvířat.Pokládka vajec začíná 4,5 až 5 měsíců.Produkce vajec dosahuje 300 vajec ročně.Hmotnost vajíčka 55–58 g.

Ruská bílá je také vůči vnějším podmínkám nenáročná.Produkce vajec v prvním roce dosahuje 200–230 vajec s hmotností vajec 55–56 g.

V následujících letech se počet položených vajec snižuje o 10–20%, ale hmotnost jediného vejce se zvyšuje na 60 g.začít pět měsíců.

Ne každý zná pravidla, jak se starat o orchidej doma.Tyto znalosti by pomohly vyhnout se jednoduchým chybám.

Takřka za téměř stoletou historii vzniku plemene hlíny Poltava se díky řízeným opatřením pro umělý výběr původních druhů s nízkými ekonomickými ukazateli transformoval pták na plemeno s vysokou produkcí vajec, dobrou chutí masa, vitalitou,odolnost vůči různým nemocem.

Úspěšné výsledky umělého výběru jsou možné pouze na velkých farmách nebo drůbežářských farmách s povinnou účastí vědců.