Vytrvalá a nenáročná třída černého rybízu „Venuše“

Černý rybízje jednou z nejoblíbenějších a nejoblíbenějších bobulovin v celém postsovětském prostoru.

Ve středověku se široce používal jako nejlepší léčivá rostlina v té době.

Rybíz se dnes také používá jako léčivý přípravek kvůli obrovskému množství vitamínů a minerálních solí obsažených v jeho bobulích a listech.

V poslední době se stalyobjevují se všechny nové odrůdy této nádherné bobule.

Jak neudělat chybu a vybrat si z více než 200 odrůd ideální rostliny pro zahradní pozemek?

Stojí za to věnovat pozornost mladým a málo známým druhům Venuše černého rybízu.Má mnoho pozoruhodných vlastností a užitečných vlastností a nemá žádné významné nevýhody.

Popis odrůdy Venuše

Rybíz Popis odrůdy Venuše:

 • Bush zčerného rybízu Venusnení příliš vysoká, střední hustota a mírně se rozrůstající.Záběry jemné zelené barvy, silné, mírně zakřivené, narůžovělé v horní části.Ledviny jsou ostré, malé, oválné, netlačené na výhonky.
 • Listy jsou středně velké, lesklé, zelené, s ostrými chrupavkami podél okrajů.Řapíkdostatečně silný, dlouhý a hladký.
 • Květy jsou malé, světle růžové, s pubertálními neprůhlednými sepaly.Rostou v malých štětcích, 11 samostatných květů.
 • Bobule Venuše jsou velmi velké, vážící 2,5 až 6 gramů, kulaté, jednorázové, černé. Dezertní příchuť , sladká, téměř bez kyselin.Kůže je tenká, tající a při jídle se téměř necítí.

Venuše je univerzální odrůda , to znamená, že je ideální jak pro čerstvou spotřebu, tak pro vaření džemů a konzerv.

Historie výběru a šlechtitelská oblast

PřijatoVenušev důsledku křížení finské odrůdy Bredthorpe (Karelian) se sibiřskou sazenicí Golubka.

Chovatelem Jihočeského zahradnického ústavu V. S. Iljin byl jeho chov.

V roce 2004 byla Venuše rozdělena na region Ural.Kvůli zvýšené odolnosti proti mrazu se rychle začala pěstovat v Rusku, v Bělorusku, pobaltských státech a dalších zemích s nestabilním podnebím.

​​
Další informace o mrazuvzdorných odrůdách černého rybízu:

Dobrynya, Gulliver, běloruský sladký.

Charakteristika rybízu

Rybízu Venušeje středně nebo středně pozdní odrůda.Sklizeň je nutná ve 2-3 dávkách, protože bobule nezrají současně.Sbírka začíná kolem poloviny srpna.

Venuše začíná přinášet ovoce rok po výsadbě a vyznačuje se mimořádně vysokou produktivitou.Z jednoho dospělého keře můžete sbírat až 5 kg bobulí.

DalšíVelkou výhodou této odrůdy je velmi vysoká zimní odolnost.Venuše snadno snáší mrazy na –35-37С a nepotřebuje přístřeší.Stejně dobře jako zima toleruje teplo a dlouhodobé sucho.

Stejně jako většina odrůd černého rybízu je Venuše samonosná a nevyžaduje opylující odrůdy.Je nenáročný na růstové podmínky, nenáročný na péči a odolný vůči takovým nebezpečným chorobám, jako je padlí a anthracnosa.

Fotografie


Výsadba a odjezd

Místopro rybíz je vhodnéprakticky .Má ráda dobře navlhčenou, ale ne bažinatou a ne kyselou, světlou a úrodnou půdu, nejlépe hlinitou.Neukládejte keře na místa s vysokou hladinou podzemní vody.Venuše dobře toleruje menší stínování.Místa umístěná v částečném stínu jsou proto vhodná pro přistání.

Je možné zasadit rybízjak na jaře, tak na podzim, ale při podzimní výsadbě je míra přežití vyšší.Půda na vybraném místě se začíná připravovat v srpnu a výsadba se provádí v září.Místo je dobře vykopané, plevele jsou odstraněny a hnojiva jsou aplikována na základě 1 čtverečního metru: 3-4 kg shnilého hnoje, 2 lžíce.lsuperfosfát a 1 lžíce.lsíran draselný.Pak kopali a přistávali jámy.

Hloubka jámy by měla být 50–60 cm, průměr - 60 cm. Vrchní půda se smíchá se dvěma kbelíky rašeliny nebo humusu a přidá se 200–300 gramů popela, asi 1 lžíce.superfosfát a 2 lžíce.síran draselný.To vše je důkladně promícháno a položeno do připravené díry.Posypané nahořemalou vrstvu čisté úrodné půdy, zalijeme 1-2 kbelíky vody a necháme týden.Pak začnou přistávat.

Při výsadběby kořeny sazenicměly být pečlivě narovnány a hustě zakryty.Když vykopáváte v jámě, půda je několikrát zhutněna a napojena.Pro dobré zakořenění keře je jeho kořenový krk 5-7 cm hluboko do půdy.Po výsadbě se vlhká půda důkladně rozdrtí suchou rašelinou.

V prvních dvou letech po výsadbě spočívá péče o rybíz v uvolnění, zalévání a odplevelení půdy kolem keře.

AčkoliVenušedobře snáší sucho, je velmi milující vlhkost a potřebuje pravidelné zalévání.Během sezóny musí být keř napojen 3-4 krát: začátkem června, začátkem července, v září a listopadu.

Na jeden keř se nalije nejméně 2-3 kbelíky vody.

S nástupem plodnice je možné začít rostlinou krmit.Na jaře je hnojení organickými hnojivy velmi vhodné a na podzim - fosfor a draslík.Jarní obvaz se provádí po odkvětu a na podzim - po sklizni.

První prořezávání keřese provádí v době výsadby.Zároveň se všechny silné a silné výhonky zkrátí na 3-4 pupeny a tenké a malé výhonky se odstraní.Vytváření keře se provádí po dobu 5 let.V dospělé rostlině by nemělo zůstat více než 14-15 hlavních větví.

Po 6–7 letech můžete provádět zápisy proti stárnutí.Na podzim jsou zcela vyříznuty staré a nemocné větve a výhonky.Je důležité vyhnout se zahuštění pouzdra.To často vede k oslabení.rostliny a nižší výnosy.

Nemoci a škůdci

Odrůda Venušeje téměř nikdy neovlivněna plísní, anthracnózou nebo rezem.Ale to je docela citlivé na Septorii a někdy může být napadeno ledvinovým klíštěm.

Septorie nebo špinění je velmi časté plísňové onemocnění rybízu.Jeho první známkou je vzhled na listech malých skvrn s hnědými třásněmi.O něco později se listy pokryjí malými tmavými tečkami, začnou vysychat a vypadávat.

Metody boje proti této chorobě budou: včasné čištění a vypalování suchých poškozených listů a ošetření keře roztokem síranu měďnatého nebo chlordioxidu mědi (40 g na kbelík vody).

Postřik listů 1% Bordeauxskou tekutinou čtyřikrát za sezónu také hodně pomáhá: před květem, bezprostředně po něm, o dva týdny později a po sklizni.Chcete-li zabránit septorii, můžete ošetřit půdu a listy rostliny slabým roztokem síranu manganatého a nezapomeňte na včasnou aplikaci minerálních hnojiv.

Rybí roztoči se živí mladými pupeny rostliny.Jeho vzhled si můžete všimnout velmi oteklé pupeny a vzhled malých světlých listů na výhoncích.

Boj proti tomuto škůdci je snadný.Aby se zabránilo jeho vzhledu, stačí zasadit několik lůžek česneku a cibule vedle rybízového keře.Pokud se přesto klíště objeví, jsou všechny výhony, které jsou jím ovlivněny, oříznuty a zničeny.
Na samém začátku květu, dobřepomáhá postříkat keř česnekovým roztokem (150 g na kbelík teplé vody).

Černý rybíz Venušeje ve všech ohledech vynikající odrůdou, vynikající jak pro amatérské, tak pro průmyslové pěstování.

Mezi jeho nepochybné výhody patří:

 • vynikající odolnost proti mrazu;
 • vysoká produktivita;
 • tolerance sucha;
 • velmi velké bobule s výjimečnou dezertní chutí;
 • poměrně dobrá odolnost proti antracnózám a plísním;
  vlastní plodnost.

Znedostatkůlze pozorovat pouze velmi vysokou odolnost proti porážce Septorií a ledvinovými roztoči.

Venuše- skvělé pro výsadbu na jakémkoli zahradním pozemku.

Je to docela nenáročné a velmi snadné se o něj starat, ale současně pravidelně poskytuje bohaté sklizně velmi chutných a zdravých bobulí.

Užitečné video

Jak správně zasadit černý rybíz Naučíte se z krátkého videa: