Vytváříme náladu domu - pěstujeme Begonia Ampelnaya

Sníte o tom, že zasadíte semeno do země a vyrostenádhernou květinu ?Pokud je to semeno begonie begonie, pak váš sen není nebe vysoký.S takovým úkolem se dokáže vyrovnat i začínající amatérský zahradník a náš článek bude dobrou pomocí.

Botanický popis

Hlízovitá trvalka s velkými stonky a asymetrickými listy.Výška stonku je 20-60 cm a délka listů je 10-20 cm. Begonia Pendula je pozoruhodná pro dlouhé (30-40 cm, u některých odrůd až 1 m) visící výhonky.Z tohoto důvodu se také nazývá visící begonie.Má neobvyklé, jednokvěté květy jasných barev o průměru asi 5 cm. V některých odrůdách jsou květy větší.

Ne všichni amatérští zahradníci jsou připraveni na kvetení obyčejných květů na zakoupené froté begónii.


Pokud se vám to také stalo - nenechte se odradit!Tyto květiny jsou ženské.Postarejte se o svou rostlinu, sledujte zalévání a brzy na vaší begonii rozkvétají nádherné dvojité samčí květy.
Růsteme doma

V této části si povíme o tom, jak pěstovat begónii, která visí na vlastní pěst.

Vyberte podmínky pro přistání

Správný čas pro přistání jeúnor nebo březen .Tyto podmínky jsou způsobeny tím, že má dlouhou vegetační sezónu.Pokud opozdíte výsadbu a opouštíte, může kvetnout až do konce léta.

Hlízy, které kupujete pro výsadbu , musí být zdravé : střední velikosti, pevné, kulaté.Zkuste je cítit před nákupem, protože vzhled budoucí rostliny závisí na nich.

Připravte hrnce předem! Kapacity pro přistání by měly být malé, ale široké.Je nutná přítomnost drenážních otvorů!Rozbité střepy a drenáž by měly být na dně hrnce.Půda potřebuje porézní, prodyšný, výživný.

Zasaďte begónii

Před výsadbou udržujte hlízy vlhké a teplé.To znamená, že dno „hlízy“ hlízy na vlhkém teplém hadříku nebo jiném materiálu a ponechané na světle.Jakmile se zdola objevily malé bílé kořeny, jsou hlízy připraveny k výsadbě.

Před navlhčením půdy v květináči (ale nevyplňujte, stačí postřikovat postřikovačem).Hlízy na to zasaďte částí, kde se objevily kořeny.Uzavřete oblast kolem hlíz pomocí půdy, ale ne na vrchol.Horní část hlíz by měla zůstat otevřená, dokud se neobjeví klíčky.

Zalévání osázené begónieby se mělo provádět opatrně. Do hlízy nesmí vstoupit voda.

Transplantace

V květnu se vysadí květina na stálé místo růstu.Vzhledem k tomu, že povrchová půda vždy rychle schne,hlízy je třeba trochu utopit na zemi.Doslova 1-2 cm. Země samotná musí být úrodná.

Pro tuto rostlinu je důležitá nejen složení, ale také teplota půdy.Při nízkých teplotách nemohou kořeny absorbovat vlhkost ze země, což ohrožuje vyschnutí begónií.Optimální teplota půdy pro ni je 18–20ºС.


Pokud pěstujete jednu hlízu na květináči, neměl by její průměrpřesáhnout 13–15 cm.Také byste si neměli vybírat příliš hluboké hrnce, protožebegonie má povrchnější kořenový systém.
Čím hlouběji je kapacita, tím rychleji jsou okyseleny spodní vrstvy půdy a begonie se to nelíbí.Ale ani velmi nízké hrnce nebudou fungovat.
Nezapomeňte, že na dně nádrže by mělo být místo pro odtok, aby se odstranila přebytečná voda.Materiál hrnce nehraje roli, ale je důležité , aby na jeho dně byly drenážní otvory (5-6 ks.).

Staráme se o begonii

Rostlina netoleruje tolerantní přemnožení.Pro něj se doporučuje nižší zalévání: přímo do pánve nebo podél okraje nádrže, aby se zabránilo kontaktu s hlízami. V létěběhem období konstantního kvetení by měla být zalévání dostatečné, ale pamatujte si, že vše je v moderování dobré. V zimě není zalévání nutné , ale pečlivě a postupně.

Ideálním místem pro pěstování jerozptýlené slunce nebo částečný stín. Květina nemá ráda přímé sluneční světlo kvůli riziku popálení na šťavnatých zelených listech.Nedostatek světla hrozí natáhnout výhonky a nedostatek kvetení.

Tato instance ráda rostenateplota 19 ° C, , ale snadno vydrží jak25, tak 12 °. Doma by měla být begonie chráněna před zvýšenými teplotami v zimě.Zajistěte jí čerstvý vzduch a větrání - to ji posílí.Pro péči o hlízy begonie v zimě si přečtěte zde.

Aby se udržel begonie v období dlouhého kvetení, je třeba ji krmit každých několik týdnů.Hnojivo by mělo být tekuté, komplexní a dobré, pokud je navrženo speciálně pro begónie.Buďte opatrní u dusíkatých hnojiv - vyvolávají růst listů, nezůstane už žádná síla pro kvetení.

Kvetení


Po dlouhou dobu kvetení se tato rostlina nazývá stále kvetoucí.Od května do listopadu je begonie posypaná krásnými květy.Mužské květy jsou větší, elegantní, dvojité, samičí jednoduché,skládající se pouze z 2 až 5 okvětních lístků. Jedna květina trvá asi deset dní a zdá se, že ji nahrazují nové.

Doba odpočinkutrvá přibližně 3,5 měsíce- od listopadu do začátku března.V tuto chvíli to nemusí být rušeno (ale pamatujte na velmi neuspěchané a přesné zavlažování).

Rozmnožování

Begonie se množí semeny, řízky a hlízami.

Nejnáročnějším způsobem rozmnožování je pěstování ampeliových begonií ze semen.Jsou opravdu malé: 50 000 kusů na gram surového osiva.Vysévají se na sypké zemi a nepropouští se vrstvou půdy.Jsou pokryty fólií nahoře, aby uvnitř udržovaly vlhkost a teplo.Celá tato doba je nutnákonstantní zalévání tak, aby sazenice nevyschly. Po 3 měsících se rostlina ponoří do květináče.

Řízkyjsou nejdostupnějším způsobem pěstování begonie.Do vody vložte 10 centimetrové řízky zimující begónie a vyčkejte, až klíčky zmizí.Poté odřízněte řízky v květináčích po 5 řízcích na banku.

Když jsou hlízy, jsou nařezané části se 2-3 pupeny posypány práškovým uhlím.Další možností je koloidní síra.Jsou tedy usušeny a poté vysazeny obvyklým způsobem.

Jak udržet begonii ampel v zimě?

S nástupem podzimu by se mělo zalévat.Do konce listopadu zalévání úplně přestane.Vzdušná část větve spadne (listí) a vyschne (stonky), ale nemusí být řezána.Hlízy zůstávají v květináči po celou zimu ase skladují při teplotě 10 - 15 ° C.

Jedna rostlina potěší svým kvetením4-5 let.

Škůdci a nemoci

Ampoule Begonia není bolestivá rostlina, ale má také problémy. Toto je šedá hniloba- hniloba na listech a výhoncích květu;múčnatka - bílý povlak na listech;bakteriální špinění je nemoc zadní strany listů begonie.Z těchto neštěstí pomůže postřik speciálními řešeními.

Z hmyzu jsou škodlivé měkké pseudoscutum, mšice, molice a další.Pro boj s nimi je také vhodné postřikování (vyberte lék na základě parazita) a v některých případech může být nutné část rostliny odstranit.

Zkuste následující postupV létě roste ampelous begonia a touto květinou vás bude obdivovat . Nabídka nebo vášnivá - stejně vás rozveselí.

Jednou z tuberózních begónií je odrůda Elator, kterou lze najít na našich webových stránkách.

Fotografie

Dále vidíte fotografii domácí péče o Begonia ampelo:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte vícedozvědět se o setí semen Begonia Ampelnaya:
https://youtu.be/eSg9rZQFhjM