Vytváříme všechny podmínky pro cyklamen: proč rostlina nekvete a jak ji opravit?

Cyclamen je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin, na nichž se objevují květiny, zasaženou rozsáhlou paletou barev.Nejdůležitější rozdíl mezi ním a ostatními je, že v zimě kvete, když všechny ostatní květiny získají sílu a stanou se nenápadnými na pozadí.

Někdy se však stává, že v přiděleném čase na kvetení brambořík není s jeho květinami vůbec spokojený.

Tvorba pupenů

]

Cylamen začíná kvést poté, co ukončil spící období (od samého začátku června do září), k čemuž dochází postupně.Od září do listopadu se rostlina „probouzí“: začnou se na ní objevovat nové zelené listy.A v prosinci, když se vrátil do stavu, ve kterém byl před hibernací, rostlina konečně rozkvetla: na stopce rostou světlé a pestrobarevné květiny, které padají až začátkem května.

Za všech podmínek vytvořených pro správnou dobu odpočinku cyklamen pravidelně kvete.

Vlastnosti

Během květu tato rostlina tráví veškerou svou energii nahromaděné během léta při objevování nových květů.V této fázi dochází k aktivnímu růstu listů a stopek, obnovení schopnostíodolávat všem druhům nemocí a škůdcům, kteří inhibují vývoj bramboříku.

Nezbytné podmínky

Nejprve,aktivní a pravidelné kvetení přímo závisí na tom, jak strávil spící období. Při péči o cyklamen během odpočinku je třeba dodržovat některé jednoduché podmínky:

 • Teplota by neměla překročit 20 stupňů a nejoptimálnější by byla 12 - 13 stupňů.Samotná rostlina by měla být na tmavém místě, kde na ni nepřijde přímé sluneční světlo.
 • Zalévání se provádí jednou za 2 týdny, ale současně musíte sledovat vlhkost půdy a ne ji plnit.Jinak může dojít k hnilobě baňky a následné smrti květu.
 • Během tohoto období je lepší rostliny vůbec nekrmovat, v této fázi bude vrchní obvaz poškozovat pouze bramboříky.

Po období odpočinku a probuzení cyklamenuje nezbytné zajistit podmínky nezbytné pro jeho květu:

 • Květ by neměl být poškozen.ve formě trhlin, jinak místo rozkvětu začne hnit a zahynout.
 • ​​
 • Po hibernaci je rostlina přesazena do nové živné půdy a současně se umístí baňka do země, je nutné, aby 1/3 její části byla nad zemí.To je nezbytné, aby kvetení vůbec začalo.
 • Nejlepší je umístit cyklamen na jižní nebo západní okna, protože neexistuje žádné přímé přímé sluneční světlo, které by způsobovalo velké poškození listů rostliny.Pokud neexistuje způsob, jak jej ponechat na parapetu, můžetedát na místo, kde není přímé sluneční světlo.
 • Udržování teploty pohodlné pro brambořík: během květu by neměla stoupat nad 15–18 stupňů.V tuto chvíli upřednostňuje chlad jako v klidu.
 • Zalévání se doporučuje zvýšit až 1krát týdně, přičemž je důležité sledovat, zda vrchní vrstva substrátu vysychá a zda voda stagnuje na dně nádoby, kde je umístěna baňka.Ve dně hrnce si můžete udělat díry a položit pánev, odkud vytéká přebytečná voda.
  Důležité! Při zalévání zabraňte vniknutí vlhkosti do listů.
 • Před začátkem kvetení bramboříku, tj.během jeho probuzení musíte postříkat jeho listy a nejlépe ze všech - vzduch kolem něj.Takové postřikování lze provádět jednou týdně.
 • Krmení se provádí každé 2 týdny komplexními hnojivy, která jsou vhodná pro naprosto každou rostlinu.

Taková péče o brambořík by měla být prováděna, dokud její listy nezačnou žloutnout a nespadnou s květinami, tj.až do úplného začátku doby odpočinku.

Důvody

Hlavní a nejčastější důvod, proč cyklamen odmítá rozkvést:

 1. nedodržení výše uvedených podmínekmožná zalévání bylo vzácné, ale hojné;
 2. ho nekrmilo a podobně.

Pokud udělal od pěstitele vše, co potřeboval, ale rostlina stále nezačne kvitnout, je třeba vzít v úvahu, zda byl cyklamen zakoupen ve specializovaném obchodě nebo zda bylo doma rozmnoženo..

V prvním případě je vše poněkud komplikovanější: aby cyklameny měly vždy prodejný vzhled, jsou hnojeny chemikáliemi, které způsobují, že kvetou neustále (nebo po většinu roku).Výsledkem takového obvazu je, že životní cyklus rostliny zabloudí a vy musíte počkat, až se normalizuje.Ze stejného důvodu se cyklamen nemusí přezimovat.

Poznámka. Pokud je rostlina mladá, nemusí také rozkvétat, protože ještě nezavedla svůj cyklus, podle kterého budou žít všechny následující roky.

Ve většině případůzačínají kvetou cyklameny jen po dobu 2-3 let jejich „života“ , takže nemusíte čekat na rostliny, které byly právě transplantovány do svého prvního jednotlivého květináče, aby začaly kvést..

Pravděpodobně dochází k hnilobě oddenku cyklamenu v důsledku nesprávného zalévání nebo poškození baňky během transplantace.V tomto případě musíte květinu znovu transplantovat a zároveň ji zbavit poškozených částí.Nebo byl napaden škůdci, které musíte okamžitě zbavit.

Vrchní obvaz

Vrchní obvaz, jak je uvedeno výše, se provádí jednou za 2 týdny pomocí standardních hnojiv vhodných pro jakoukoli jinou rostlinu.

Aby se zabránilo vystavení cyklamenu různým nemocem a škůdcům,pěstitelé doporučují půdu k transplantaci napařit a ošetřit roztokem manganistanu draselného. Substrát si můžete koupit nebo připravit sami.Můžete si koupit normální nebo speciální základní nátěrcyklameny.

Pokud si přejete, můžete to udělat sami: přidejte 2 díly perlitu nebo písku do 2 dílů zakoupené půdy.

Můžete také přidat listovou půdu:

 • 1 část dokončené půdy;
 • 1 část půdy;
 • 1 díl perlitu nebo písku.

Důrazně se doporučuje nepřidávat do substrátu rašelinu pro rašelinu.

Prořezávání a přesazování

Jakmile začnou listy bramboříku žloutnout, jsou vyřazeny, tj.odříznout.

Důležité! Někteří zahradníci, kteří chtěli hibernaci rostliny, nakrájeli ještě zelené listy a zkroucili její květiny.Je absolutně nemožné to udělat!

Transplantace se provádí okamžitě poté, co cyklamen ukončí období klidu , v dříve připravené půdě (možnosti přípravy substrátu jsou uvedeny výše).

 1. Nejprve je třeba vybrat hrnec vhodné velikosti: rostlina nekvete v malém a žárovka se může hnít ve velkém, takže optimální velikost je stejná výška jako v minulosti, ale průměr by měl býttrochu víc.
 2. Poté, co oddělíte shnilé části, pokud existují, od oddenku a zkontrolujete, zda nejsou praskliny nebo slzy, můžete odložit oddenek do nového hrnce po umístění země tak, aby 1/3 žárovky vypadala ze země.
 3. Je-li to žádoucí, lze do půdy přidat popel nebo dolomit jako hnojivo pro aktivnější růst.

Jak si vyrobit pupeny doma?

Jak udělat rozkvět doma?Co je třeba udělat pro pravidelné kvetení bramboříku?Postupujte podle všech požadavků: teplota, vlhkost, správné zalévání, vrchní obvaz.Jedná se o docela jednoduché a standardní kroky pro pěstování téměř každé rostliny, takže není nic složitého, jak přimět kvést keře.

Pokud rostlina stále nekvete, pak ji možná napadli někteří škůdci , které jste si ještě nevšimli.

Závěr

Cyklamen je oblíbená pokojová rostlina, protože se o ni dá snadno starat anevyžaduje zvláštní pozornost a obtížné manipulace.Absolutně každý, ať už je to zkušený květinář nebo začátečník, bude schopen pěstovat cyklamen doma zdravě, aktivně roste a pravidelně kvetoucí.