Winged Euonymus: popis s fotografiemi, rysy přistání a pravidly péče

Taková oblíbená rostlina mezi krajinářskými designéry, jako je okřídlený euonymus doslova tlumený svou východní lehkostí a krásou.

Tento listnatý keř byl vyšlechtěn v Japonsku, Číně, Koreji a našel mnoho fanoušků v rozlehlosti naší země.

Pomocí okřídleného euonymu můžete vytvořit skutečně jedinečné možnosti terénní úpravy.

I když nemáte příliš filosofii, ale na webu jednoduše vysadíte okřídlený euonymus, vše kolem vás bude okamžitě přeměněno k nepoznání.

Popis zařízení

Výška pouzdra je přibližně 3 metry, prorok rostlina přidává růst o 15 cm. U keře je zajímaváneobvyklá kůra, korková křídla , která jsou umístěna na okrajích výhonků.Tento vzhled působí dojmem vzdušnosti a lehkosti.

Listy jsou umístěny naproti, list ve tvaru připomíná elipsu.Na vnější straně jsou listy zelené a zevnitř světlé.List je dlouhý asi 4 cm.

Na podzim mění listy barvu na fialovou s červeným nádechem nebo vínovým vínem.

Doba nejaktivnějších kvetení padá v květnu a červnu,květy s neobvykle krásnými zelenožlutými květy.

Bohužel tyto květy jsou při pohledu zdaleka jen znatelné.

Plody vřetene ovoce v období podzim-zima.Když jsou jeho listy stále zelené, vynikají plody zvláště krásně na pozadí zeleně.Pokud se podíváte na keř z dálky, můžete si myslet, že to vůbec nejsou plody, ale květiny rostliny.

Jeho plody mají neobvyklýpůvodní načervenalý odstína koženou krabičku, když jsou zralé, získává barvu jako skutečný mandarinka.Tyto boxy zůstávají viset na větvích rostliny mnohem déle než samotné listy a zůstávají na něm téměř po celou zimní sezónu.

ZAJÍMAVÉ INFORMACE! Když nastane správný čas a listy se změní barvy, prasknou krabice ve švech a vytvoří zvláštní padáky, pod nimiž semena visí jako prachutisté.Jsou přenášeny větrem, takže se rostlina množí.Její semena jsou pokryta nažloutlou kůrou.

Pouze euonymus má takové jedinečné plody.Mimochodem, nejsou tak toxické, jak se běžně věří, ale přesto obsahujítoxické alkaloidy .Aby dospělý dostal otravu těmito plody, musí se jíst ve velkém množství.

A protože mají nepříjemnou chuť, bude velmi obtížné absorbovat natolik, že bude vážně otráven.V malých dávkách způsobují zvracení a průjem.A který z dospělých by přišel s nápadem je jíst?Zde si mohou děti vyzkoušet zvědavost, zde je nutné sledovat, aby je děti neochutnaly.

UPOZORNĚNÍ! Kromě okřídlených existuje ještě několik dalších odrůdeuonymus: jedinečný Japonec, trpaslík - ideální pro pěstování domu, krásný evropský a nenáročný válečný.

Foto

Vzhled okřídleného euonymu je zobrazen na níže uvedené fotografii:

Klady a zápory

Mezi klady patřípoznámka :

 • Mezi hlavní výhody keře patří rozlišení jehoodolnosti proti mrazu .Rostlina nezamrzne ani při silných chladných mrazech.
 • Dobrá tolerance znečištění kouřem a plynemumožňuje jeho pěstování i v městských podmínkách.
 • Není náročné na hnojiva , převádí nejrůznější druhy hnojiv.
 • Kyselina půdy pro tento keř nemá zvláštní význam, hlavní věc je, že je úrodná a dobře dendrirovaná.
 • Při správné péči o křoví můžete získat svěží a hustou korunu.
 • Okřídlený euonymus si zasloužil popularitu mezi krajinářskými designéry, protože díky barvě jeho listů a výhonků vyniká mnoha dalšími rostlinami.Kromě toho vám skutečnost, že může růst docela a „načechraný“, umožní z ní vytvořit hlavní objekt a objekt hrdosti zahrady nebo jiného místa.
 • Její kontrast přitahuje a okouzlí a plody, které změnily barvu z načervenalé na oranžovou, se zdají být květinami, což vyvolává dojem, že euonymus je schopen rozkvétat po celý rok.
 • Základnípozoruhodnou vlastností křídla Besklet's Wing a vlastně to, co plně vysvětluje jeho jméno, jsou jeho krásné plody.Jsou umístěny v krabici a když se otevře, bude létat pryč, odváděn větrem.

Nevýhody :

 • Bereskletnemá rád odstína je nejlepší mít oddělené místo bez okolních jiných velkých rostlin,vrhá na něj stín.
 • Keřje vybíravý ohledně zavlažovacího režimu .Proto je nutné se o něj neustále starat v suchém počasí a vést kvalitní drenáž.
 • Tento keř roste poměrně pomalu.

Výsadba

Euonymus se pěstuje na jaře nebo na začátku podzimu.Je žádoucí, aby místo přistání bylo zastíněno.Měli bychom se vyhýbat oblastem s vysokým výskytem podzemních vod.Euonymus roste hojně, takže místo musí být vybráno v určité vzdálenosti od budov a stromů.

Před výsadbou musí být půda řádně připravena.Euonymus miluje porézní, lehkou půdu s dobrou propustností.V případě zvýšené kyselosti v půdě je třeba provést vápnění.

Vykládací jáma musí být vykopána předem , nejméně dva týdny před plánovaným datem vykládky.Z hlediska objemu by měl být jeden a půl až dvakrát větší než kořenový systém sazenic.

Spodní část jámy může být odčerpána pomocí písku a horní vrstva půdy extrahována z jímky s přídavkem kompostu.

Dále přidejte do jímky trochu vápna, aby se snížila kyselost půdy.

Opatrně spusťte sazenici do jámy, narovnejte kořeny ausínáme se směsí půdy a kompostu, postupně narážíme.Ve výsledku by kořenový krk euonymu měl být na stejné úrovni s povrchem místa.

Ihned po výsadbě je třeba kolem sazenic zalévat.Když se země usadí, vyplatí se přidat určitou částku.

Péče

Euonymus není z hlediska osvětlení a teploty příliš náročný.Je mrazuvzdorný a snadno toleruje změny teploty.Můžete ji zasadit ve stinném prostoru, ale hojnost slunečního světla mu také neublíží.

Zalévání by se mělo provádět podle potřeby.Za suchého počasí by při úplné nepřítomnosti deště měla být půda mírně vlhká.Zamokření této rostliny není příliš oblíbené, takže při dlouhotrvajících deštích není nutné euonymus vůbec zalévat.V počátečních fázích je zapotřebí trochu větší vlhkosti, zatímco výhonky jsou stále velmi mladé.

V období jaro-léto, přibližně jednou za 12–15 dní, by mělo být provedeno vrchní obvazování.Hnojiva jsou vhodná jak pro minerální, tak pro organické.

Za účelem vytvoření jiného tvaru keřů stromů vřetena je možné oříznout větve, které dosáhly určité výšky na koruně.Udělejte to obvykle na jaře.

Pozor! Šťáva z euonymu je toxická.Proto je nutné při ořezávání dodržovat bezpečnostní opatření - pracujte opatrně, nejlépe se speciálními rukavicemi.

Je důležité sledovat stav půdy, pravidelně ji uvolňovat a okamžitě odstranit plevele v okolí.

Na zimu je třeba připravit pouze mladé sazenice (do 3 let).Mohoupřikryjeme spadané listí nebo smrkové větve.Zralé rostliny nevyžadují v zimě zvláštní pozornost: můžete se omezit na mulčování pomocí listů nebo pilin.

JE VHODNÉ VĚDĚT! Kromě euonymu neexistují neméně krásné okrasné keře, jako například: Skimmy, Leptospermum, Broomberry.Podívejte se!Možná také ozdobí váš dům nebo zahradu.

Rozmnožování

Řízky

 1. Na začátku léta, v červnu nebo na začátku července, z dospělé rostliny (nejlépe ve věku 4 až 5 let) jsme při zachování internodů odřízli určitý počet svislých výhonků až do délky 7 cm.Je třeba oříznout pod úhlem.
 2. Zpracováváme řezné rány na větvích mateřského keře a každý řez odřezků je ošetřen stimulátorem růstu pro správnou tvorbu kořenového systému.
 3. Řízky ukládáme do živného média s rašelinou a pískem.Je vhodné umístit výhonky do podmínek vysoké teploty.Ideálně - ve skleníku.
 4. Asi o měsíc později se objeví první výhonky a na začátku podzimu se vytvoří silný kořenový systém.Nyní mohou být řízky přesazeny do místa růstu.
Důležité! Hlavním faktorem úspěšného roubování euonymu je absence poškození stonku.Kromě toho musíte sledovat vlhkost půdy a zabránit časnému kontaktu se slunečním světlem.

Semena

 1. Pro začátečníky byste měli semena držet ve vlhkém písku po dobu 3-4 měsíců.Teplota by nemělabýt delší než 3 , přibližněC.
 2. Semena se loupají a umístí se na několik hodin do nízké koncentrace roztoku manganu.
 3. Přistání se provádí v půdě s bohatým humusem a pískem.
 4. Po dobu dvou měsíců uchovávejte semena pod filmem pro zakořenění.
 5. Kontinuálně udržují vlhkost půdy.

Nemoci a škůdci

Téměř všechny odrůdy tohoto keřejsou náchylné k napadení škůdci a chorobami .

Je-li nutnéstříkat chemikáliemi , pak je nejlepší čas na kontrolu a kontrolu škůdců obdobíod poloviny jara a začátku léta .

Pokud je léze malá, lze infikované větve vyříznout.

Plíseňje jednou z nejčastějších plísňových chorob.

Obvykle se jedná o mléčně bílý nebo šedohnědý povlak na horní části listů, který často způsobuje jeho žloutnutí, a ve vyspělejších případech vede ke smrti rostliny.

Nemoc je velmi obtížné monitorovat, je lepší okamžitě přijmout preventivní opatření, je to snazší a nakonec to bude levnější

DŮLEŽITÉ! Bush by měl dostat potřebné množství slunečního světla.

V místě výsadby by měla být zajištěna dobrá cirkulace vzduchu a kolem listů minimální vlhkost.Vždy, když je to možné, je třeba se vyhnout vrchnímu zalévání.

Na jaře by měl být keř ošetřen antimykotiky, které mohou zabránit výskytu nemoci a výskytu škodlivých organismů a parazitů.

Vzhledem k tomu, že péče o rostliny není nejjednodušší, bude vás piva potěšit a stát se skutečnou hvězdou ve vaší oblasti, k závisti vašich sousedů.

Použití v krajinném designu

Vzhledem k tomu, že euonymus v našem klimatu dokonale přežívá, je často používán jako dekorační prvek:

 1. "Hedgerow" z této rostliny a pletení je s hranicemi dá velmi neobvyklý a krásný pohled na letní chatu.
 2. Vzhledem ke své světlé a nasycené barvě bude euonymus „čerstvou notou“ v kombinaci s kompozicemi z jiných keřů a stromů.
 3. Rozložením euonymu s růžovými keři a růžovými boky můžete dosáhnout jedinečného designu malé uličky před domem.
 4. Sousedství s květinami nezasahuje do kořenů vřetene, takže květinové záhony, ve středu kterých se nachází, budou vypadat skvěle.

Užitečné video

Podívejte se na krátkou video instrukci o přistání okřídleného euonymu: